Právě je ned kvě 27, 2018 4:52 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Koupili byste XR4?
ANO 57%  57%  [ 13 ]
NE 43%  43%  [ 10 ]
Celkem hlasů : 23
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC4WD XR4 rádio - první dojmy
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 7:57 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
Rozhodl jsem se s vámi podělit o první dojmy z dlouho očekávaného volantového čtyřkanálového rádia od RC4WD. Fotografie a manuál najdete na webu rc4wd.com a recenzi a diskuzi v angličtině tuším na rccrawler.com. Na tohle rádio jsem se těšil jak malej kluk, protože volantovky tipicky trpí nedostatkem kanálů a XR4 byla pro mne za 2500,- jasná volba, jak pro crawlení, tak pro expedici. Pokud teď na něco zapomenu nebo časem přijdu na něco novýho, budu to do vlákna postupně doplňovat. Předesílám, že jde čistě o subjektivní dojmy.

Balení:
Z RCmodelexu mi přišla bílá krabice bez potisku a uvnitř byla jen vysílačka v bublinkové fólii, u ní přibalený 4ch přijímač, velmi strohý ČB manuál (je na webu) a vše bylo zajištěno malou kostičkou polystyrenu. Žádné složité výlisky do kterých by obsah krabice přesně zapadl, ani pestrobarevné popisy funkcí na přebalu se nekonají.

Design a zpracování:
Jsa zvyklý na ladné tvary DX3E, XR4 mi po vybalení přišla jako šeredná věc, ale už jsem si zvykl a určitě by se dala po stránce designu zařadit do lepšího průměru. Rozhodně stříbrnočerná kombinace působí celkem elegantně a je lepší než černá nebo bílá, kterou jsem viděl na netu.
Co se týká dílenského zpracování, rozhodně neni dokonalé. Horní panel je v okolí tlačítek promáčknutý, jak do něj vysekávali otvory, spáry mezi plasty jsou jasně viditelné, anténa se tváří, že by se měla otáčet ale neotáčí se. Při pokusu s ní otočit šly plastové poloviny rádia od sebe, tak jsem to raději včas vzdal. Sklápění antény funguje bez problémů a celá věc drží pohromadě kupodivu dobře. Až tak dobře, že poloviny mají tendenci se svírat a vrátit sundaný kryt baterií vyžaduje trochu násilí. Snaha ušetřit se projevuje i u šachty pro baterie, ale v tomto případě je to výhodou. XR4 funguje na 4x AAA, ale výlisek v šachtě je použit z předchozích osmibateriových typů s tím, že zapojeny jsou jen 4. Člověk tedy nemusí tahat náhradní baterie v batohu, ale může je skladovat v základně vysílače.

Ergonomie:
Po stránce ergonomie není moc co vytknout. Grip je sice celoplastový bez jakéhokoliv potahu, ale skvěle tvarovaný a v ruce mi sedí perfektně. Osobně bych ocenil větší volant a trochu jinak zpracovanou páčku plynu - je z měkčího plastu není úplně pohodlná a působí dost hračkózně. Vlastně když jsem na ni poprvé položil ukazovák, připomněla mi stříkací pistolky. Všechny ovládací prvky jsou přehledně uspořádané a dobře dosažitelné. Třípolohová páčka 4 kanálu vypadá jak z kokpitu letadla, je na gripu nad palcem a velmi snadno se s ní manipuluje. Někdy se stane, že při zvedání páčky z polohy dole přejedu střed, ale je to věc zvyku a citu. 3 kanál je opět třípolohový, ale formou posuvného spínače v pravo od volantu. Pohodlně se na něj dá dosáhnout ukazovákem z volantu, ale přepínat ho za jízdy za současného zatáčení je trochu obtížné. Pro zadní zatáčení tedy používám 4 kanál, ale tím už se dostávám k funkčnosti.

Funkčnost 3. a 4. kanálu:
Tady jsem narazil na hned několik zákeřností, vzhledem k tomu, jak je používám. Ani jeden z těchto kanálů nemá EPA (nastavení koncových bodů) ani trim a reverz má jen kanál 3 - což je ale bohužel ten posuvný spínač vepředu. Jak jsem psal, pro zadní zatáčení na mém Losi Mini Rock Crawlerovi používám ch4, tj. páčku na gripu, ale rád bych zreverzoval směr, protože tak jak to je, mi zatáčení přijde nepřirozené - nicméně na rádiu to nejde a v Losině už místo neni na reverz na kabelu, takže si zvykám. Kdo potřebuje nastavit koncové body, je odkázán na digitální servo s programátorem (programátor od HiTecu, který funguje s PC i bez stojí cca 700,-) nebo na zkrácení páky serva. Druhou možnost jsem použil i já. Na Losině mám 2x HS-645MG standard analog serva a tak jsem místo pák, použil bílé kotoučky, provrtal je tak aby střed uchycení linku řízení byl opravdu uprostřed (a zatáčelo to na obě strany stejně) a přiblížením ke středu otáčení serva jsem omezil výchylku. Tohle řešení má oproti páce několik nesporných výhod. Zvětšil se mi u crawlera nájezdový úhel a hlavně se výrazně zvětšila síla serva díky kratší páce. Výkon serva se udává na centimetr délky páky a nyní mám link řízení (musel jsem si udělat vlastní) od středu otáčení cca 1,5cm, zatímco dříve cca 3 ... posílil jsem tedy pokud se nepletu dvojnásobně.

Funkčnost obecně:
Páruje se s přijímačem (vysílačka je kompatibilní pouze s jediným 4ch přijímačem od RC4WD za 700,-) tak, že se na přijímači stiskne tlačítko pro binding a zapne se vysílačka. Párování je bleskové a bez problémů.
Nechápu to, ale po spárování jsem musel nastavit reverz řízení aby vlevo bylo skutečně vlevo a vpravo skutečně vpravo. Zkoušel jsem s více kusy přijímačů a vždy stejné. Po spárování je NUTNÉ provést reverz řízení. Ostatně i spínač vysílačky je jaksi obráceně - vpravo vypnuto, vlevo zapnuto.

EPA
pro řízení i plyn je v rozsahu 0-120%, přičemž nějakého efektu nad 100% jsem si všiml jen u řízení, ale nikoliv u plynu. Při nastavování EPA řízení je třeba zároveň vychýlit volant a tím určit pro který směr se epa zrovna nastavuje ... to samé platí u plynu. Kromě nezávislého nastavení jednotlivých konců je ještě možné na horním panelu globálně omezit či přidat na řízení či plynu v rozsahu 0-100%.

ABS throttle
Nevíte někdo co to je a k čemu je to dobrý? Možnosti jsou ON a OFF a při zapnutí jsem pozoroval jen to, že auto na zpátečku pravidelně cukalo.

EXP STE, EXP FW, EXP BK
Exponenciální řízení a plyn nastavitelné v rozsahu -100% - 100%. EXP mám pro plyn na reglu a u řízení nevidim smysl (aspoň u expedice a crawlera). Celkově jsem tuhle funkci nezkoumal a v manuálu naprosto chybí popis principu funkčnosti, stejně jako u ABS.

Uložení pozic:
XR4 má paměť na 15 modelů, což většině z nás plně stačí. Každý model je možno pojmenovat třemi písmeny a vysílačka si pamatuje nastavení trimů atp.

Manuál:
Manuál je velmi strohý, ale průměrně inteligentní člověk se snadno zorientuje. Pro začátečníka jako jsem já, chybí hlubší vysvětlení a popis principu jednotlivých funkcí.


Párování, můj velký omyl a zklamání:
Tato část je spíš dotaz na zkušenější. Můj omyl vznikl zřejmě začátečnickým nepochopením principu fungování 2,4GHz systémů. Domníval jsem se totiž, že vysílač uzavře s přijímačem kódovanou komunikaci, která bude pro každý z přijímačů jiná. Tím pádem jsem si představoval, že na každou pozici napáruji jiný přijímač a ty pak budou fungovat nezávisle podle toho na který se přepnu na vysílačce, aniž bych musel vypínat auto jako takové. Bohužel, opak je pravdou. Po přepnutí na jiný model se přenastaví trimy, EPAs atd. ale na plyn a zatáčení reagují obě auta.
Idea byla následující: Mám SCX Honcho a Losi Mini Rock Crawler a vyrobil jsem si servem sklápěný přívěs za Honcho, na kterém vozím Losinu. Představa byla taková, ža budu mít obě auta zapnutá, přepnu se na vysílačce na Honcho, sklopim přívěs, přepnu se na Losinu, najedu na přívěs, přepnu se na Honcho, zvednu nájezd a odjedu s Losinou stojící na přívěsu.Bohužel, na signál reagují oba přijímače stejně, takže původní idea padla a budu muset auta vypínat a zapínat, což je vopruz.
Tady bych měl dotaz, jestli je tohle chování normální a jestli existuje vysílačka, která by podle přepnutí ovládala vždy jen jeden model i když by jich bylo zapnutých víc? Ano, mohl bych se u Losiny vrátit k DX3E, ale
nebaví mne tahat dvě rádia.


Tak to je asi zatím vše,

Honza "Wolf77" Jeřábek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Doplnění
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 8:06 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
Jen abych předešel omylům ... kanály 3 a 4 jsou čistý třípolohy bez možnosti proporcionálního řízení jako to má třeba Spektrum DX3E. To znamená, že zadní zatáčení na Losině mám realizovaný jen jako střed a plný rejdy bez možnosti regulace výchylky kol.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 8:41 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: sob lis 21, 2009 12:00 am
Příspěvky: 838
Díky. Ušetřil jsi mi 2500,- :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát srp 27, 2010 11:59 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
No předpokládám, že si je ušetříš na 4ch Futabu za 13 tis. která je dokonalá.

Rozhodně jsem tohle rádio nemínil zdrbnout. Osobně si myslim, že má dobrej poměr cena/výkon a své uživatele si jistě najde, zvlášť u expedic. Cenou je to takřka lowend, počtem kanálů highend a užitná hodnota je někde uprostřed.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 28, 2010 5:53 pm 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: čtv čer 03, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 643
Bydliště: Žibřidice
Tze za ty penize to neni zle ?
3. a 4. kanal bych potreboval jen na svetla a navijak :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 28, 2010 6:48 pm 
Offline
Uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: sob čer 12, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 295
Bydliště: Vimperk
Mám s ní za sebou první expedici (4,5h), první dojem je, že není tolik hračkovitá, jak jsem očekával, možnost uložení rezervních baterií jsem hned využil, trochu si na ní (plyn a zatáčení) musí jeden zvyknout, ale to je dáno přechodem z upravené vysílačky. Příjmač byl schovaný pod kastlí s kovovou zahrádkou- na 50m žádný problém s příjmem ( rovná plocha před obchoďákem). Tak pro mě je cena vs. užitná hodnota báječná záležitost. Mimochodem děkuji Zilovi za její zaslání a zaslání dalších objednaných dílů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 28, 2010 8:41 pm 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
Ne, za ty prachy to neni zle ... samozrejme cas to proveri nejlip. Uprimne, ja jsem spis crawlerozni typ a to i pri expedicich. Rad prekonavam prekazky a rad na ne taky vidim ... klidne si obejdu auto, abych videl jak mi najizdi druhy kolo :-))) - takze od modelu jsem temer vzdy jen na nekolik metru.

Jak jsem psal, nechtel jsem ji zdrbnout, jsem spokojeny. ANO ... samozrejme bych chtel aby mela vsechno co ma ta Futaba za 14tis nebo aspon to, co ma DX3R za 7,5 tis. a kanalu by melo bejt aspon 6 :-) ... ale to pri ty cene neni realny.

Jediny co mi opravdu vadi je nemoznost ovladat vzdy jen jeden model. Tohle, jak jsem nasel na webu, by mela umet prave ona DX3R diky funkco "model match", ale nevim jestli jsem to z jejich popisu pochopil dobre.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 28, 2010 9:01 pm 
Offline
Nově příchozí

Registrován: stř led 20, 2010 12:00 am
Příspěvky: 29
To o čem mluvíš s přijímačema je u futaby 3PM i spektra DX3.0 normální. Přijímač se zamkne pro radio, nikoliv pro model, takže s radiem spářené přijímače reagují všechny najednou nezávisle na volbě modelu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 28, 2010 10:53 pm 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
Urvanej: díky za info, jak jsem psal, u DX3R by to melo fachat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 7:57 am 
Offline
Uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: pát pro 18, 2009 12:00 am
Příspěvky: 238
Bydliště: Klatovy
Psal si že 3. a 4. kanál sou třípolohový...takže by šli použít na řazení u Forda F-350?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 8:16 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: úte čer 01, 2010 11:00 pm
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha
O tom jsem presvedceny, jen jestli nebude vadit nemoznost nastaveni koncovych bodu, ale to se da vyresit. Mimochodem, na cem mas toho Forda a jakou prevodovku? Ja ted resim razeni pro Honcho...
Diky, Honza


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 8:18 am 
Offline
Uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: pát pro 18, 2009 12:00 am
Příspěvky: 238
Bydliště: Klatovy
Model je strejdovo....Ford je normálně origo podvozek od Tamiye.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 9:32 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 28, 2009 11:00 pm
Příspěvky: 699
v absenci nastavení koncových bodů ,bych viděl problém. Tříkvalt od tamiya potřebuje docela přesně seřídit chod serva, aby řadil bez problémů všechny tři kvalty. Jak nebude chod serva dobře seřízený ,tak se může stát ,že bude servo furt v tahu a brzy shoří.

_________________
Jeep Wrangler JK - SCX10 -
Toyota Tundra - SCX10 - (v depozitu) / Spektrum 2.4Gh
-->FOTOKUKUČ<--


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 10:11 am 
Offline
Píšu strašně moc!
Uživatelský avatar

Registrován: sob lis 29, 2008 12:00 am
Příspěvky: 2195
Bydliště: Teplice-Novosedlice
Tak ted uz muzu reagovat:
No radio od rc4wd neni zadna racha jako je futaba nebo spektrum,ale proste prumerne radio za cenu 3ch.
Pokud vim tak je to jedinej 4ch v tehle cenove skupine,nebo???????
Hlavne co se tyce 3-4ch je to urceno prave pro expedicni auta a to pro ovladani navijaku a svetel,nic jineho v tom nehledejte.
A co se tyce ABS a EXP tak lze radio pouzit i na klasicke modely,ne jen skarpolezy!
Ja si taky jedno radio necham a budu ho testovat,protoze s timto radiem je ovladani navijaku a svetel opravdu hracka a hlavne bez jakych koliv uprav.
Jen mi prislo smesne to ze ty tatari udelali pouzdro na 8 bat,radio bezi na 4 bat,ale stejne si tam das dalsi 4 bat jako nahradni takze zadnej efekt krom toho ze je musis po vybiti prehodit,proste amici..........
Jinak ano radio ma svoje mouchy co se tyce zpracovani,ale lidi budte trochu soudny a nebo si vemte 12litru a kupte si futabu 4PK,ale vzdyt tady na foru pomalu 75% lidicek breci kvuli cenam a jak je vse drahy,ale tohle si myslim ze je za dobrou cenu a jen snad v co doufam aby to bylo stejne spolehlive jako byl 3ch od rc4wd kdy ze 100kusu melo 4poruchu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srp 29, 2010 10:51 am 
Offline
Častý přispěvatel
Uživatelský avatar

Registrován: sob lis 21, 2009 12:00 am
Příspěvky: 838
Pozor, já to nemyslel nijak zle s těma ušetřenáma korunkama. Jde mi o to, co zmiňoval bavorák - bez nastavení koncových bodů pro mě nemají další kanály smysl - převodovka , uzávěrky.... tam je to prostě třeba. Takže "bohužel" budu muset potřebu více kanálů řešit páčkovkou... Jinak cena je velice solidní :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Copyright © 2012 Modelářské fórum RC4x4.cz - Forum pro všechny příznivce pomalé jízdy terénem.
Jedeme na phpBB. Máme rádi expediční rc modely a vlastně vše, co má alespoň čtyři kola.