Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Ahoj kluci.
Už minulý rok jsem si chtěl udělat osvětlení mýho Savage, kvůli večernímu ježdění, ale nějak na to nedošlo a teď jsem se k tomu vrátil. Jenže už si nejsem jistý, jestli je moje řešení správný a koho jinýho se zeptat, než "expedičáků", že? :wink: Měl jsem v plánu dát dopředu 6 - 8 diod se svítivostí 72000mcd/8 stupňů, nacpaný do dvou reflektorů před maskou. Chtěl jsem diody s malým rozptylem světla, aby mě auto neoslňovalo, když pojedu proti sobě, nebo kolem sebe, ale netuším, je-li to správná teze. Následně jsem na eshopech našel velký kulatý, či hranatý diody se svítivostí v řádech desítek lumenů a jak vidím, několik lidí je použilo na světelný rampy, který svítí naprosto úžasně. Ovšem jednak netuším jestli by velký rozptyl světla (např. 120 stupňů) nebyl ku škodě, dál jestli by to utáhl BEC (abych ho nespálil) a nakonec buď se prý tyhle diody musí chladit přídavným chladičem, nebo do diod pouštět menší proud - což ale netuším jak zařídid. Každopádně budu rád za každou radu a myslím si, že by tohle téma sloužit i jako návod pro další modeláře, kteří v tomhle tápou.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

U skutečných aut se přece také používají světla, která svítí pokud možno úzkým paprskem co možná nejdál ... takže i u toho modelu je nežádoucí osvítit všechno kolem a do větší vzdálenosti nic - nebo skoro nic. Použití velkých LEDek nic zásadně lepšího nepřináší - mají většinou velký rozptyl paprsku a to není zapotřebí. Rozhodujícím předpokladem chlazení nebo nechlazení je odběr LEDky. Pokud je to do cca 50 mA, je to v pohodě, LEDka se uchladí bez přídavného chladiče ( mám na mysli LEDky 5 mm průměr ). Špatné zkušenosti mám s LEDkama 2W s proudem 650 mAh. ( http://www.dx.com/p/3w-160-180lm-6300-7 ... mWER79cNRA ). I když byly na hliníkové "U" liště 15x15x1.5 mm, tak při tom proudu do 650 mA odešly na přehřátí zhruba do měsíce. Takže jsem snížil proud na cca 250 mA a snad už se tak moc ničit nebudou. Svit je o cca 1/4 menší, proud ale skoro třetinový. kamarád má v lodním reflektoru LEDku 1W a musel celé tělo reflektoru vysoustružit z hliníku, coby chladič. A i tak je to tělo reflektoru dost teplé.
Nejvíc jsem spokojený s těmi LEDkami 5 mm, 72 cd. Mají úzký paprsek světla, nepřehřívají se a nejsou až tak drahé.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Ahoj
ledek je spousta a konkrétně já bych doporučil tyto buď teplou nebo studenou (teplá vypadá víc jako klasická žárovka)
http://www.gme.cz/led-5mm-warm-white-3900-70-p511-901
http://www.gme.cz/led-5mm-cool-white-9000-80-p511-786
max co do ní můžeš pustit je 100mA a svítí jako blázen a pokud ji dáš do nějaké paraboly pak tou parabolou jasně vymezíš kolik bude rozptyl světla. Pokud jde o chlazení tak konkrétně tyto ledky se nehřejí ani na plný výkon a BEC to utáhne ale počítej s tím že každé takové světlo ti bere výkon baterky potřebný pro motor neb ledky ti budou svítit ještě spousty hodin po té co motor odmítne pracovat. Na druhou stranu dvě tyto ledky svítí ti udělí světlo před autem jako před opravdovým když dáš 4 máš před autem světlo jako bys zapnul normálně dálkové a pokud je budeš mít namířené lehce dolů nikoho tím neoslníš jako na opravdovém autě :OK:
Samosebou můžeš použít nějaké výkonné čipy a s vhodným chlazením uděláš světla i víc ale vše má dvě stránky čím víc světla tím větší spotřeba takže to chce trochu popřemýšlet kolik světla tam chceš a jak dlouho budeš jezdit abys nemusel měnit baterku zbytečně brzo :OK:
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Když už jsme u těch LEDek, tak na rampu a hlavní světla je vhodná tato: http://www.gme.cz/led-5mm-cool-white-72 ... a-p518-065 ( vysoká svítivost 72 000 mcd, úzký paprsek 8° a nízký odběr 20 mA za cenu 10,-Kč ).
LEDky s větším odběrem jak 100 mA jsou už celkem zbytečné - nesvítí o moc víc a pokud ano, tak většinou s velkým úhlem vyzařování a to je naprd. Jakmile se dostaneš nad 200 mA, tak už je třeba přemýšlet o chlazení a to je dost komplikace. Je třeba si uvědomit, že životnost LEDky je nejvíc závislá na teplu - pokud je neuchladíš, životnost velice rychle klesá.
I když budeš mít na autě 20 LEDek, tak odběr bude 400 mA to je zhruba pětina až desetina odběru motoru. Ale rozhodně chybu neuděláš, když to zapojíš na externí BEC.
Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Tak jsem rád, že jsem s těma 5mm ledkama neudělal chybu. Teď jen vymyslet něco co vypadá jako reflektor a vejdou se mi do toho 3 až 4 diody - když už má auto svítit, tak pořádně.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

No ledky co jsem ti radil já nebo Bořík svítí už v páru ( tedy dvě světla) dost na to abys měl před autem světla jako na opravdovém autě takže pokud chceš aby to vypadalo reálně měl bys tam dát více světel a do každého dát pouze jednu ledku její svítivost se dá řešit použitým odporem případně dvěma pokud bysto chtěl mít jako tlumené a dálkové. Není to nic složitého a vypadá to dobře. osobně si myslím že více ledek v jedné lampičce nebude hezké a víc světla ti to nepřinese. Leda bys je dal vedle sebe a použil to jako světelnou rampu na střechu někdo to tu i prodává ( pro ty co si to sami neumí vyrobit ) stačí se kouknout na obrázky a pochopíš.
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Bandolik to napsal přesně: není třeba dávat do jednoho reflektoru nebo světla víc LEDek. Vyzkoušej si ti na "nečisto na stole": svit dvou LEDek těsně vedle sebe je jen nepatrně větší, než svit jedné LEDky. A pokud si dáš na střechu rampu s více reflektory a přidáš k tomu světla na autě, bude to svítit tolik, že to osvětlí cestu na 10 metrů. A hlavně to bude vypadat maketově a přirozeně.
Světelná rampa s více SMD ledkami vypadá efektně, ale svítí pod velkým úhlem a spíš osvítí samotné auto a oslňuje, než aby se svítilo dopředu na cestu. Jedině snad použít ty LEDky 5 mm s úhlem svitu 8° a dát je do rampy s nějakým krytem, který by omezoval svit jiným směrem, než pod malým úhlem dopředu. To už by ale bylo lepší použití spíš spínacího modulu, než osvětlovacího a napájet to samostatným menším tříčlánkem. Rozhodně nenapájet z BECu z regulátoru !
romansis
Uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 18.06.2012 0:00

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Tady do toho by se dali zalít epoxidem. Jsou v různých velikostech.

http://www.vpd.cz/krytky-na-matice-a-sr ... 00-ks.html
Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Podobný kryty matic mám z Rapida, nebo z čeho. Já jsem měl možná předeslat, že mi nejde o maketovost, ale o opravdové světlo. Ne že bysme s kamarádem nikdy nevzali "bobánky" na procházku, ale obvykle s nimi děláme věci, které byste s vašima autama v životě nedělali a úpravy vymýšlíme pouze z praktických důvodu. Možná bych mohl nejdřív zkusit použít výlisky světel ze Savage, koupit do nich na ebay paraboly a viděl bych kolik světla udělají dvě 72000/8 ledky. Tu parabolku bych tam rád z důvodu, aby ze světla netrčela dioda, ale vypadalo to trochu normálně. Je to trochu v opozici s tím co jsem psal výš o praktických úpravách, ale bez parabol světla vypadají divně a když už se do toho pouštím. Hůř už vypadá jen vrazit diody do dírek v karoserii :lol:
Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Tak jsem mírně pokročil. Se synem jsme několikrát na auta přilepili baterky, abych viděl kolik světla potřebujeme. No, vyšlo mi, že dost, proto když jsem našel starý reflektory z Road Runner (vylepšená kopie Grasshooperu), voperoval jsem do každýho rovnou 3 diody zapojený paralelně. Oba reflektory pak zapojil seriově, aby mi dalo napětí cca 6V. V garáži to svítí jako blázen... Akorát mě napadlo, že bych mohl rozsvítit nějakou tu diodu i vzadu a začal adaptovat malou 3-diodovou blikačku na kolo (krásně se synovy vejde nad převodovku). Jelikož je na 3V, diody jsou určitě paralelně zapojený, ale zkoušel jsem je přepojit do serie (tj. 9V), abych nemusel dávat odpor a na 6V zdroj svítí dořád dobře. Nicméně si nejsem jistý co se stane, pokud zapojím přední 6V světla paralelně se zadním 9V... Při nejhorším bych mohl jednu diodu postrádat a zadní světlo by tak mělo 6V, což už bych paralelně s předníma 6V zapojil mohl, ale raději bych ho nechal se 3-ma diodama, páč potom bude chybět svit prostřední diody.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

No v každém případě to zapoj jako samostatné větve jinak se budeš divit proč ti to nesvítí a druhá věc pokud chceš mít jednotné napájení 6V pak zadek zapojený na 9V ti bude svítit hodně málo, pokud dáš napájení 9V pak stačí dát na přední vhodný rezistor a pojedou ti obě sekce na 9V. Kalkulaček na spočítání je na netu dost stačí vědět co jsi použil za ledky a jak je máš zapojené a vyhodí ti to jaký rezistor tam dát. Pak to bude bez problémů fungovat.
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

6V je počítaných pro připojení do přijímače. Je to asi nejjednodušší řešení. Přední a zadní světla budou mít svoje okruhy, který se budou sbíhat právě u přijímače. Takže rozumím-li správně, můžu paralelně zapojit 6V přední okruh a 9V zadní okruh aniž by to mělo jiný vliv než že 9V okruh bude svítit míň (což je jasný), je to tak? V tomhle poněkud plavu, protože jsem léta "dělal do reproduktorů" a tam každý sériový, nebo paralelní zapojení mělo za následek změnu celkový impedance s přímým vlivem na zesilovač.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Technicky ano ale bylo by dobré to testnout aby to nesvítilo moc málo.
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Málo to svítit nebude, červené diody potřebují ke svitu 2,3V, bílé 3,1V
Mathes
Nově příchozí
Příspěvky: 15
Registrován: 02.12.2015 22:41
Bydliště: Vrchlabí

Re: Osvětlení modelu pro jízdu za tmy

Ono to vzadu má svítit jen proto, aby člověk viděl kde auto končí... Bez světýlka vzadu se mi hůř řídilo :)

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“