Uživatelský avatar
Fanula
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 21.08.2014 9:18

Výběr RC soupravy

Zdravím všechny,

chtěl bych poradit ohledně výběru nové soupravy. V současné situaci mám pouze 3-kanálovou vysílačku, která je pro ovládání světel a v budoucnu zvukového modulu nedostatečná. Proto bych chtěl koupit pákovou vysílačku.

Všechny pákové vysílačky jsou určeny především pro letadla a vrtulníky. Vím, že jsou na internetu dostupné pdf. manuály, kde jsou popsané jednotlivé funkce (co vysílačka umí a co ne) v pojmech leteckých modelářů. Budu se tím muset prokousat, avšak i přesto bych byl rád, kdyby mi někdo mohl přece jenom dát alespoň nějaké typy do začátku. Třeba jakou značku a tak, i když je to asi o zvyku.
Uživatelský avatar
Ming
Uživatel
Příspěvky: 484
Registrován: 02.08.2012 0:00
Bydliště: Brno-Blekfíld

Re: Výběr RC soupravy

Zkus zvážit volantovku Flysky GT3B nebo GT3C. V základu má sice jen 3 kanály, ale po domácím přeprogramování firmware až 8, stačí dokoupit příjmač. Když si řekneš (a napíšeš odkud jsi), určitě Ti někdo z okolí když tak pomůže.
Drive smoothly
SCX10 Dingo (Speed600Eco R.I.P., teď HPI Saturn 27T, Dsys56, GT3C 6.0, Pat a Mat)
CC-01 Beast (ve výstavbě)
SC Himoto, plachetnice Babetta, remorkér Grimmershörn, Dickie PistenBully 600W
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Výběr RC soupravy

Pokud chceš pákovou a pokud bez kompromisů a klidně až 32 kanálů a to vše za ještě rozumnou cenu, tak Taranis. A máš volbu jestli palcovou nebo pultovou.
http://rcstudio.cz/cs/?gclid=CLaM5-vI9McCFQsTGwod_T4PYw
Uživatelský avatar
Fanula
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 21.08.2014 9:18

Re: Výběr RC soupravy

Podívám se. Ještě mne napadla otázka, zdali bych nemohl využít u současných vysílačů starý přijímač HFS-05MS 40 MHz (koupený již dávno z neznalosti), to už ale asi nejspíš nelze :-( .
Naposledy upravil(a) Fanula dne 20.01.2016 21:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
plutoone84
Píšu hodně
Příspěvky: 1281
Registrován: 18.01.2014 12:06
Bydliště: Potštejn

Re: Výběr RC soupravy

Pár lidí jsem na expedici s pultem potkal a příjde mi to krajně nepraktické. TO samý pákovka. Ale proti gustu. Ohledně toho 35Mhz přijímače. Pokud nenajdeš někoho, kdo by ho použil, rovnou ho zahoď.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Výběr RC soupravy

Fanula píše:Podívám se. Ještě mne napadla otázka, zdali bych nemohl využít u současných vysílačů starý přijímač HFS-05MS 35 MHz (koupený již dávno z neznalosti), to už ale asi nejspíš nelze :-( .


Na to musíš mít vysílač s dlouhou anténou a to bys taky mohl někomu vypíchnout oko :-D
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
Uživatelský avatar
Ming
Uživatel
Příspěvky: 484
Registrován: 02.08.2012 0:00
Bydliště: Brno-Blekfíld

Re: Výběr RC soupravy

plutoone84 píše:Pár lidí jsem na expedici s pultem potkal a příjde mi to krajně nepraktické. TO samý pákovka.

Pokud máš velkou pazouru (ruku) s pistolovou volantovkou zvládneš řídit i jednou rukou (a druhou třeba natáčet video, svačit, škrábat se kde Tě napadne :-D , ...). Pultovka/pákovka je IMHO vhodná na nějaké exhibice typu Modelhobby, kde sedíš na prd..i a jezdíš na jednom fleku.
Drive smoothly
SCX10 Dingo (Speed600Eco R.I.P., teď HPI Saturn 27T, Dsys56, GT3C 6.0, Pat a Mat)
CC-01 Beast (ve výstavbě)
SC Himoto, plachetnice Babetta, remorkér Grimmershörn, Dickie PistenBully 600W
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Výběr RC soupravy

Problém novějších volantovek je zmršená ergonomie. Je rozhodně vhodné si volantovku předem vyzkoušet, protože na expedice je ideální řídit jednou rukou ( tedy na delších přesunech v lehkém terénu ). Je hodně nepraktické držet pořád obě ruce nahoře a řídit oběma rukama - pak si vůbec neodpočineš a nedáš si třeba po každých 100 metrech panáka ;-) . Pokud dosáhneš palcem na volant, je to fajn. Páčková palcovka je už horší na držení a úplně nejhorší je pultovka. Pokud ale získáš zálibu v pracovních strojích nebo v lodičkách ( vícefunkčních ) je zase pořadí vhodnosti vysílaček obrácené.
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Výběr RC soupravy

Fanula píše:Podívám se. Ještě mne napadla otázka, zdali bych nemohl využít u současných vysílačů starý přijímač HFS-05MS 35 MHz (koupený již dávno z neznalosti), to už ale asi nejspíš nelze :-( .


Volantovku 35MHz prakticky neseženeš a používat tohle pásmo pro cokoli jiného, než pro letadla a při striktním dodržení všech zvyklostí a nepsaných pravidel, je i přes současný trend 2,4Ghz, stále ještě minimálně neslušné! Může to mít klidně dosah pár km a víš prd, komu tím co shodíš s oblohy.
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Výběr RC soupravy

Používání 35MHz na cokoliv jiného, než letadla, není neslušné, ale s prominutím napřesdržku a RC zločin.
Na ovládání světel a zvukového modulu ti dle mého pořád vystačí tříkanálová vysílačka, nejlépe s třístavovým třetím kanálem. Většina funkcí jak světelného, tak i zvukového modulu je automatická a odvozená z kanálu plynu a řízení. Třetí kanál použiješ na zapínání světel nebo jen části světel. Pokud chceš ovládat i naviják z vysílačky, pak stačí čtyřkanál, čtvrtý kanál opět třístavový. Ono možností je víc, na světla ti kolikrát stačí vypínač na autě, totéž platí i pro naviják, pak stačí i dvoukanál. Na výšlapu se stejně soustředíš hlavně na jízdu, než na nějaké předvádění cukrbliků 8)
Vysílačka GT3B/C po přeprogramování nabízí až osm kanálů a nastavit si je můžeš v zásadě dle libosti. Spolu s přijímači spotřební cena, když to někde utopíš nebo odděláš, pak tě to tak nepálí.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
Fanula
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 21.08.2014 9:18

Re: Výběr RC soupravy

Jsem to spletl, sakra. Myslel jsem 40Mhz. Zas takový blbec nejsem, abych zkoušel honit auta na 35Mhz :-I .
Tady je foto:
Obrázek

Obrázek

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“