Uživatelský avatar
manek100
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: 27.10.2011 0:00
Bydliště: Křemže

Předělání serva na naviják, který neujíždí

Rozhodl jsem se sepsat tento návod, jelikož se po určité době testování zdá, že by tento postup výroby navijáku mohl být funkční a velice laciný. Se servem z ebay se dá silný naviják vyrobit za cca 120Kč a půlhodinu práce... Postup je psán pro servo towerpro 995mg, ale u jiných serv bude obdobný...

Nejdříve je nutné rozebrat servo, povolením čtyř šroubů zespodu serva. Dále je nutné sundat největší ozubené kolečko s výstupní hřídelí.
Obrázek
Z tohoto ozubeného kola je nutné vyndat zarážku, aby se mohlo ozubené kolo otáčet volně dokola. Většinou je to možné pouze za pomocí nějakých kleští.
Obrázek
Následuje vyndání plastového kolečka, které spojuje potenciometr s ozubeným kolem. Mělo by jít vyndat skrz závit ve výstupní hřídeli, např. natočením dlouhého šroubu do závitu.
Obrázek
u tohoto kolečka je nutné odstranit dva plastové výstupky, doporučuji je ale neodstraňovat úplně, ale seříznout do špičky tak, aby na kraji nebylo nic a veprostřed cca 0,5mm materiálu.

Poté je nutné ustřihnout proužek nějaké lepenky, mně se osvědčila klasická papírová lepenka na krytí při malování. Proužek by měl být cca 5mm široký a dlouhý tak, aby obtočil užší část plastového kolečka jednou až dvakrát (může být potřeba i víc, je třeba vyzkoušet).
Obrázek

následuje úprava potenciometru - nejprve je nutné vyndat potenciometr ze serva. U serva na obrázku bylo nejprve nutné odletovat DPS od potenciometru, aby šel nedestruktivně vyjmout. Obrázek

před vyndáním si poznačte v servu polohu, ve které byl potenciometr umístěn.
po vyndání potenciometru (bude držet na šroubku, či plastové pacičce) je potřeba oddělit horní kovovou část a spodní část s dráhou potenciometru. před ohnutím paciček spojujících tyto dva články doporučuji označit původní vzájemnou polohu, aby pak nebylo třeba zkoumat, jak to vlastně patří.

Obrázek

nyní přichází asi nejsložitější část a to výroba nových dorazů v potenciometru. Je nutné omezit chod potenciometru na cca 45°. Toho docílíme tím, že nastavíme potenciometr do středové polohy a označíme si místa, kde vytvoříme nové dorazy. Na tyto místa pak naletujeme trochu cínu, ale zase ho musí být dostatčné množství, aby se nemohl potenciometr protočit.

Obrázek

Tím je celá výroba dokončena, nyní už zbývá pouze servo složit. Jako první složíme potenciometr a ohneme pacičky do původní polohy, dále vrátíme potenciometr do pouzdra, zatlačíme do ozubeného kolečka spojovací kroužek s páskou a nasadíme ozubené kolečko na potenciometr. Vyzkoušíme, zda je pásky dostatečné množství, aby se dokázal pohnout potenciometr při otočení ozubeným kolečkem, ale zda ji není příliš velké množství, aby nešla hřídel po dosažení dorazu otáčet moc ztuha, nebo vůbec. Pokud vše funguje, tak můžeme složit převodovku, naletovat zpět potenciometr a zavřít pouzdro serva. Nyní by se mělo servo chovat jako naviják, který bude držet středovou polohu.
Uživatelský avatar
peterrc
Uživatel
Příspěvky: 278
Registrován: 10.08.2011 0:00
Bydliště: Kraslice

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

přečetl jsem to 3x a pořád to nechápu
při otočení ozubenym kolem se pohne ten potenciometr a když je na dorazu tak to jako prokluzuje na tý pásce jo?
já nevim proč by se vůbec ten potenciometr měl hýbat?

nejlepší řešení mi přijde trimr 5k ohm za 10kč místo potenciometru
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Protože každýmu servu v závislosti na teplotě, napětí, aktuálním postavení hvězd atp., více nebo méně plave neutrál. Takže, pokud se nedá nastavit rozumná necitlivost v neutrálu, bude se to s pevně nastaveným trimem pořád muset trimovat, jinak se to točí. A to odstraní ten třecí převod potenciometru. Při plné výchylce se to klidně točí naplno kolem dokola, ale v neutrálu se to vždycky vrátí maximálně jen o u navijáku zanedbatelný zlomek otáčky. Navíc se tak dá proporcionálním kanálem elegantně řídit i rychlost navíjení.
Elektroniky navijáků a 360° serv většinou nejsou proporcionální, jelikož to tam prakticky není potřeba (tj. nemají regulaci rychlosti, ale jen reverzační spínač), nebo mají široké pásmo necitlivosti v neutrálu, jako např. Badgerův tuning serv MG6xx blahé paměti..

Jednou jsem dostal do ruky letadlo, kde předchozí kouzelník použil na 9g servech HXT900 k upevnění servopáky místo originálního šroubku pro jistotu o kus delší, co byl na upevnění serv. Výsledkem bylo, že to z plastového výstupního kola vytlačilo pidihřídelku potenciometru, která se pak občas protáčela a chovalo se to trochu podobně. Fakt zábavný lítání! Trvalo mi půl dne šílenství, než jsem na to přišel, ale aspoň jsem zjistil, proč mi to prodal tak podezřele levně. Pochopitelně tam ty serva byly zalepený.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Pánové elektronici, mám dotaz na nastavení nuly výměnou potenciometru za odpory(neutrálu). Může to fungovat a pokud ano, tak jakým způsobem to udělat?
Chci vyrobit ovládání navijáku z elektronické části serva. V servu bude v místě elektroniky daná cívka s lankem a elektronika bude mimo krabičku.

Díky za každou radu
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
Uživatelský avatar
Tims
Uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 16.04.2013 21:54
Bydliště: skoro Znojmo - Blížkovice

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

tomas71 píše:Pánové elektronici, mám dotaz na nastavení nuly výměnou potenciometru za odpory(neutrálu). Může to fungovat a pokud ano, tak jakým způsobem to udělat?
Chci vyrobit ovládání navijáku z elektronické části serva. V servu bude v místě elektroniky daná cívka s lankem a elektronika bude mimo krabičku.

Díky za každou radu


Tak tohe by mě taky zajímalo.
Nahrazení potenciometru děličem funguje jen částečně - nula se posouvá a servo pomaloučku popojíždí. :-(
Někde se to tady už řešilo - manik dokáže snížit citlivost serva v neutrálu.
Ještě vědět jak to dělá.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

No, asi bude jednodušší vyměnit poťák za trimr a bude to
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
Uživatelský avatar
Tims
Uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 16.04.2013 21:54
Bydliště: skoro Znojmo - Blížkovice

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Nebude, servo bude na nějakou stranu samo pomalu popojíždět.
Je jedno jestli je tam trimr, nebo dělič (dělič je přesnější)
V modelu nakladače jsem použil serva na pohon a dělá to neplechu.
http://abcrcmodels.rajce.idnes.cz/Brude ... CT0272.jpg
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Nemyslel jsem tím,ze to vyřeší problém s ujizdenim serva, ale potenciometr se blbe fixuje v potřebný poloze. Holt se to jednou za čas bude muset poladit a trimr jde dat pod smrstovacku s ostatní elektronikou.
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
Uživatelský avatar
Peter BT
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 07.02.2015 21:31

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

tak som o tom rozmýšlal.... na GT3C po preflashovaní sa dá nastaviť šírka nuly... pokiaľ to dám na veľkú šírku, tak by to malo byť v kľude, nie? prípadne na iných by možno postačilo dať maximálne expo na vyrovnanie okolo nuly....
alebo zle rozmýšľam? :-p
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

V podstatě máš pravdu - s dobrou vysílačkou , kde se dájí nastavit expa je problém poloviční a poštelovávat na potenciometru pak už stačí sem tam jednou za čas při rozladění , nebo extrémech - třeba zima teplo. Vysílačka dělá hodně.
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
Uživatelský avatar
plutoone84
Píšu hodně
Příspěvky: 1281
Registrován: 18.01.2014 12:06
Bydliště: Potštejn

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Ahoj, mám malý dotaz. Pokud bych koupil toto servo http://emotors.cz/feetech/5610-fs0005-m ... c-1kg.html
A chtěl ho ovládat buď vypínačem, nebo http://www.rcmodelex.cz/rcmodelex/eshop ... ijakum-NEW Jak servo s 3 vodiči (předpokládám +,-,signál) připojit na 2 vodičový napájení, ať už z přepínače, nebo dálkového ovládače. Díky
Uživatelský avatar
Alindur
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: 09.01.2011 0:00
Bydliště: Liberec

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Rozděláš vyhodíš elektroniku kromě motoru a ovládání připojíš přímo na motor.
Uživatelský avatar
plutoone84
Píšu hodně
Příspěvky: 1281
Registrován: 18.01.2014 12:06
Bydliště: Potštejn

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

No tak to jsem dobrej kretýno. To můžu udělat v klasickým servu. A nemusím kupovat 360 stupnový. Jen vykuchám dorazy na převodech.
Uživatelský avatar
Alindur
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: 09.01.2011 0:00
Bydliště: Liberec

Re: Předělání serva na naviják, který neujíždí

Na to bacha 360 stupnovi servo nemusi znamenat ze se bude tocit porad dokola ale muze udelat jen tech 360 takze ze stredu 180 doprava i doleva.
Ale jinak máš pravdu stačí normální servo ,já třeba použil servo se spálenym obvodem.

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“