Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Modul by RC4x4

Koukněte se prosím nejprve na článek...
http://www.rc4x4.cz/modules.php?name=Ne ... cle&sid=18
Naposledy upravil(a) salvatore dne 28.10.2009 1:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Vy mne prostě nenecháte jít spát 8)
Já už se v těch světelných modulech moc nehrabu, jedině kdybych narazil na něco zajímavého. Teď už to nechávám projít v klidu hlavou. Ten můj článek o LEDkách měl původně vyjít cca před měsícem, v ten moment byla moje tabulka plná křížků a Pážo mělo svítit jak silvestrovský přízrak, no a už je to jinak... Můj názor se zatím vyvíjí do podoby, že osvětlení by mělo fungovat pokud možno nezávisle na vysílačce. Podstatou expedičního ježdění je jízda sama a maketovost vozidla včetně světel je bombónek navíc. Já tedy zatím na žádné expedici nebyl, ale říkám si - kdo má při jízdě čas starat se o blinkry atd.

Z mého nynějšího pohledu bych vlastnosti osvětlení popsal takto:
1) zapnutí všech světel vypínačem na vozidle (buďto centrálním-regl, nebo vlastním, nezávisle od zbytku vozidla)
2) automatická brzdová světla, couvačky, výstražná světla v neutrálu
3) blinkry a mlhovky jsou zbytečný
4) dle libosti vše ostatní natvrdo, možno přes samotný vypínač (třeba rampa)

Nikdo s pořád velmi běžnou (a tudíž lacinou) dvoukanálovou volantovkou s tím nebude mít problém, u tříkanálovky bych třetí kanál využil spíš pro naviják než světla.
Rozpor s uživateli páčkovek tu nevidím :wink: (pro všechny případy se mi doma někde ve skříni válí páčková šestikanálovka :lol: ), každý má možnost si to udělat tak, jak mu to vyhovuje. Co se týče samotného návrhu modulu, v tabulce zatím nic špatného nevidím - už se mi klíží zrak 8)
Tož tak, pokud vykonám nějaký myšlenkový kotrmelec, písnu to sem.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
jerry-mouse
Častý přispěvatel
Příspěvky: 857
Registrován: 13.08.2009 0:00
Bydliště: Offroad City- East Slowakei.

minotaur píše: :arrow: :arrow:

Z mého nynějšího pohledu bych vlastnosti osvětlení popsal takto:
1) zapnutí všech světel vypínačem na vozidle (buďto centrálním-regl, nebo vlastním, nezávisle od zbytku vozidla)
2) automatická brzdová světla, couvačky, výstražná světla v neutrálu
Mal by som jeden dotaz, ako je to z automatickymi brzd svetl... ked mame vacsina z nas crawler regler, a ten ako viem tak nema tu moznost automatickych brzdakov, alebo existuje nejaka ina moznost :?: :?
Dva kroky vzad jsou mnohdy tím nejlepšim krokem vpred ......... Full 2,4G... DCC 90.No-007, DCL 100-NoX01
Mob+421 911/905-833 957 Aktuálne ALFA Mobil 0948 833 957. Viber aktivny!
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

jerry-mouse píše:Mal by som jeden dotaz, ako je to z automatickymi brzd svetl...

Regl samotný tohle samozřejmě neřeší (tedy nechci kecat, nemám vůbec přehled, co umí Servonauti, mám pocit, že jejich regly mají nějaké spešl funkce), tohle právě řeší světelné moduly. Jsou dvě cesty - elektronika světelného modulu buďto vyhodnocuje impulsy z přijímače do reglu, nebo změnu napětí přímo na svorkách motoru. Pokud ti jde jenom o brzdy, postačí ti modul od Š-hobby "Spínač brzdových světel".
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
jerry-mouse
Častý přispěvatel
Příspěvky: 857
Registrován: 13.08.2009 0:00
Bydliště: Offroad City- East Slowakei.

Ja uz mam modul od 3racing, ale brzdy nechcu fachcit asi to bude tym crawler reglom. Ten od S-hobby asi nic nevyriesi!
Dva kroky vzad jsou mnohdy tím nejlepšim krokem vpred ......... Full 2,4G... DCC 90.No-007, DCL 100-NoX01
Mob+421 911/905-833 957 Aktuálne ALFA Mobil 0948 833 957. Viber aktivny!
Uživatelský avatar
Gluck
Píšu hodně
Příspěvky: 1133
Registrován: 04.08.2009 0:00
Bydliště: Hrádek nad Nisou

no panove taky sem resil svetylka a udelal sem to tak ze vsecno zapinam a vypinam 3 kanalem pres TLU-01 vcertne rampy a brzdy a zpatecka
maji samostatne moduly primo na motor zatim mam vse objednane veze se to ke me az vyzkousim podam report chystam se jeste
na samostane reseni rampy ale to az nekdy do budoucna
Uživatelský avatar
MikeP
Sběratel
Příspěvky: 3811
Registrován: 29.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 8

Ucelem toho vlakna neni resit Vase problemy zapojeni, pripadne sdelovani informaci jak to mate zapojene, ale jake funkce by mel mit "idealni" scale offroad svetelny modul. Mel by toho resit co nejvic, ale zaroven by take mel byt realizovatelny a to v tom rozsahu, aby byl i financne dostupny.

Vysledkem mela byt po diskusi shoda na nejake funkcnosti s moznosti oslovit nektere vyrobce.

Proto bylo zvoleno takove trochu maximalisticke pojeti osvetleni na jednom voze (ne vse se musi pouzit - proto treba blinkry ano, kdo nechce nezapoji).

Dale by bylo dobry, aby modul fungoval od 2 kanalu (pro pistolovky), ale mel moznost ovladani i vice kanaly. (Nikomu nebranime mit LEDky primo v prijimaci, ktere sviti stale). Nicmene moznost nastaveni staleho sviceni po zapnuti v pripade nepritomnosti dalsich kanalu pro ruzne barvy osvetleni je jasna.

Otazkou spise je, jak ma co fungovat. Zejmena se to bude tykat ovladani toho ceho kterym kanalem.

A ted muj prispevek do diskuse:

1 - blinkry, tam asi neni co resit (pripadne moznost vsech 4 nebo vice dle poctu blinkru ?)
2 - couvacka pri zpetnem chodu, brzda v neutralu
ano, i kdyz to neni uplne realisticky pro me to takto staci, kopiruje brzdu reglu. jinak brzdim motorem bez svetla.
ostatni - sviti porad nebo on/off pres ruzne dalsi kanaly
Obrázek
Uživatelský avatar
cores
Sběratel
Příspěvky: 4839
Registrován: 24.11.2008 0:00
Bydliště: Holešárna

Asi uvažujete oslovit Davida,že?
Každopádně MD6L je trochu programovatelný kartou.
Dle mého:

Světla vpředu vzadu stále.U svělel možnost zapojení (puštění více šťávy)do dvou,čtyř či šesti super svítivých diod.
Brzda v neutrálu + zpátečka při chodu vzad.
Varovný blikny klíďo na třetí kanál nebo vůbec.
Toto by mohl vyřešit jen upravený MD6L.
Vypínač mít nemusím.Když to svítí požere to minimum.
Uživatelský avatar
MikeP
Sběratel
Příspěvky: 3811
Registrován: 29.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 8

Fakt je, ze různou kombinací napřímo zapojených diod a 2-ou MDL-ek se to dá vyřešit. Ale bylo by výhodné mít jen jeden modul. Pokud nebude zájem a každej si to raději poskládá, tak to nebudeme rešit.

Oslovit se dá více firem, David se samozřejmě přímo nabízí, ale jak řikám, uvidíme jestli je zájem.
Obrázek
Uživatelský avatar
strejda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 710
Registrován: 06.02.2009 0:00

No nic.Já to řešim tak že jsem čuně a žádná louže neuteče.A proto stačí malé servo a V kabel od réglu pak vám bude makat vše.Brzda couvačka no všechno.Nestojí to skoro nic.Funguje to jako mechan.régl.Moje tatra má 2x hlavní régl potom je vše na kontaktech.Gdo dojede v sobotu na ten kopec tomu to ukážu. :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Gluck
Píšu hodně
Příspěvky: 1133
Registrován: 04.08.2009 0:00
Bydliště: Hrádek nad Nisou

ale zase jeden modul by byl lepsi kdyz by umel vse co je treba
svitit kdyz chci svitit brzdit kdy ma brzdit couvacky to je celkem jasny
a smerovky sou nepodstatny srnky nepotrebujou vedet kam jedu
aspon bude co jist kdyz si tipnou spatne :D
a hlavne moduly maji vyreseny uz odpory tak staci sesmolit si diody
podle libosti a zastrcit kam je treba
Uživatelský avatar
Nytrak
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: Č. Budějovice

Já jsem zmermomocnil kamaráda kterej se vrtá v elektronice aby mi vytvořil světelnej modul s procesorem PICAXE (nebo jak se to jmenuje). Byl o nich zajímavej seriál v RCRevue.

Zatím mám jen vypínačem rozsvítitelný světla, brzdovky podle povelů vysílače a couvačky. Na crawlera to stačilo, uvidím jak se rozvášním u scale.
zatím to budou potkávačky, obrysovky, brzdovky, couvačky a hledáček. nechci blinkry ani maják, ale určitě by nebyl problém to přitvořit.

Modul se připojuje mezi přijímač a regl příp. serva, bere si signály který posílá dál a podle nich rozsvěcuje LED. Nebyl by problém udělat hodněkanálovej, to bude fakt vánoční stromeček.

Teď vymejšlíme jak zkombinovat světla a lipostop. To už taky funguje.
To umí každý debil, aby eso trumfem přebil. Ale dát na eso dvojku, to je teprve gól!
* 2x Slash * SCX 10 * Holiday Buggy * Popletka * Pinzgauer *
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Znovu jsem si prošel tabulku, zamyslel se o věcech kolem a tak lehce bez ladu skladu, co mne napadlo:
1) Modul by měl být v maximální míře funkční od dvoukanálu, s tím souhlas. Z toho dle mého vyplývá, že blinkry by mohly pracovat takto:
- v neutrálu budou blikat jako výstražná světla
- v případě pohybu jako směrovky (při každé změně směru jízdy)
- blinkry ve funkci směrovek i funkci výstražných světel by měly jít nezávisle na sobě vypnout
2) Brzda svítící trvale i v neutrálu asi vadit nebude
3) V rámci zachování štábní kultury by všechna přípojná místa měla být ekvivalentní, chovat se nejlépe jako proudový zdroj 20mA (nemusí se patlat rezistory) - LEDky zapojeny do série. Pro připojení dalších LEDek bych vyhradil max. dvě přídavná přípojná místa ("aux"), která by se dala nejlépe programově nastavit tak, aby funkčně kopírovala vybrané výstupy (např. přední světla).
4) V neposlední řadě též otázka programování - abych řekl pravdu, nastavování DSYSu bez kartičky, aj třeba BELu, mi příjde takový neohrabaný. S tím, kolik možností nastavení tu vidím, bych to viděl tak na dvě tlačítka + nějaká signalizace (možná přímo pomocí připojených LEDek k výstupům).
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
Leprasol
RC Bůh
Příspěvky: 1456
Registrován: 25.11.2008 0:00
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele: WWW

jenom pár takovejch poznámek...spíš co mě v rychlosti napadlo...
- myslim, že je zbytečný, mít přední světla tlumený/dálkový...při popojíždění a manévrování to bude jak stroboskop
-stejně tak blinkry vázaný na změnu směru jízdy mi příjdou nešikovný...opět při manévrování budou blikat jak splašený, navíc blikání při objíždění každýho pařezu mi moc scale nepřipadá
-naopak rozblikání všech čtyř jako výstražnejch je mi sympatický
-co se brzdovky týče, nevim jak je to technologicky proveditelný, ale bylo by ideální, aby nebyla vázaná na brzdu reglu, ale pokud to de, tak na buď snižování otáček motoru, nebo pohyb páky plynu k neutrálu
-couvačka dobrá věc, tam asi neni co řešit, pokud se točí motor dozadu, svítí couvačka
-co se týče ovládání, myslim, že ideální by bylo mít hlavní vypínač nezávislej na vypínači modelu a vedle něj pak už jenom vypínač varovnejch...totéž pak na vysílačce...ideálně dva kanály...jeden hlavní vypínač, druhej varovný...
-co se počtu diod a takovejch věcí tejká, myslim, že je vhodný aby na přední světla byla co největší možnost rozšíření a to 5mm i 3mm diod...např. na Discu mám vepředu 2 x 5mm a 8 x 3mm, na Merglu 7 x 5mm a na Broukovi 6 x 5mm...čili je vidět, že vepředu bude většinou velká potřeba diod...jako přední světla beru hlavní, mlhovky a rampu dohromady, příde mi zbytečný to rozdělovat.
-zadní světla podle mně stačej 2, možná rozšiřitelný na 4
-couvačka obecně by mohla stačit jedna, ale často sou k vidění přídavný couvačky třeba na zahrádce, takže tam bych to viděl klidně na 2-4 ledky
-brzdovky totéž...standartně dvě do sdruženejch světel a třeba 2 do 3.brzdovýho, čili taky 2-4 ledky...
-z hlediska uživatelskýho komfortu bych byl pro, aby už v modulu byly odpory a připojovaly se jenom diody...nejspíš v párech?
**Honza**
**Original since 1981**
**#RTRCZ team driver**
Uživatelský avatar
Pedro
Píšu hodně
Příspěvky: 1099
Registrován: 11.01.2009 0:00
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele: WWW

:tleskam: Leprasol dokonale formuloval požadavky na světelný modul. Pokud tu bude tohle umět, tak to beru.
CC-01 Pajero - Dsys 56,Nowak 55T,TowerPro MG995
SCX-10 Forďák obytňák, Dsys 46, 35T, TowerPro MG996
2.4 Ghz

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“