MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Faun SLT 56

DSCN0091.JPG
DSCN0091.JPG (96.26 KiB) Zobrazeno 5596 x
Již delší dobu jsem pravidelným čtenářem těchto stránek. Modelaření se věnuji již více než 40 let, nejdříve lodě neplovoucí historické, poté plovoucí RC, potom RC auta a RC vojenská technika. A protože mám 3 modely pásových vozidel (raketomet MLRS, tank ABRAMS a Americký pás.transportér Bluetank M8A1 Cargo tractor) vše v měřítku 1:14, rozhodl jsem se pro stavbu tahače. Moje voba pak padla na FAUN SLT 56. Jako podklad, tak jako u ostatních sloužila stavebnice v měř 1:35. Vzhledem k tomu, že nedisponuji žádným speciálním vybavením, tak jsem jako základ podvozku použil části podvozků TL-01B. Při poměření rozvoru kol použitých podvozků mi potom vyšlo měřítko pro model 1:12. Tomuto měřítku potom odpovídá i šířka možná v budoucnostu dostavěného traileru. Jako pneu jsem použil pneu Rock Cruiser M/T, které by měly přibližně odpovídat danému měřítku. Model je v provedení 8x8, pohon motorem SPEED 600 ECO s planetovou převodovkou. Nástavby jsou provedeny z PSH tl 1-4 mm. Model je kompletně osvětlen, osvětlení ovládán modulem 3racing, majáky a reflektory pro osvětlení zadní části potom 6-ti násobným spínačem (zatím využity pouze 2 spínací obvody) Navijáky v zadní části jsou rovněž funkční-ovládany každý samostatně dvoukanálovým spínačem od S-HOBBY. I když se jedná o velký model, byl docela problém s umístěním ovládací elektroniky, tak aby byla co nejlépe přístupná a kterou mám "rozstrkanou" na několika místech - podle mne nevýhoda podvozku TL-01, při osazení motoru do podvoku podélně. Největším zklamáním pro mne ale byla povrchová úprava. Po špatných zkušenostech s použitím syntetických barev použitých na modelu MLRS (karoserie z laminátu) a lepších zkušenostech s vodou ředitelnými barvami (BALAKRYL) použitých na tanku ABRAMS (nástavba laminát), nebo na modelu SKOT OT-64 (nástavba z překližky) jsem se rozhodl pro balakryl - a to bylo špatné. Na použitých deskách PSH je třeba nanést více vrstev a barva na podkladu špatně drží. Bohužel, ale teď už s tím nic neudělám. Líp než sáhodlouhý popis řeknou o model fotky.
http://martin1309.rajce.idnes.cz/FAUN_SLT_56.
Uživatelský avatar
Dertus
Častý přispěvatel
Příspěvky: 543
Registrován: 16.06.2011 0:00
Bydliště: Loket
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Tohle nemá chybu! :OK:
Uživatelský avatar
nivak
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2397
Registrován: 27.12.2011 0:00
Bydliště: Náchodsko

Re: Faun SLT 56

Další šikula, tohle je fakt nádhera
Uživatelský avatar
mesany
Častý přispěvatel
Příspěvky: 654
Registrován: 19.04.2010 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Super, moc hezkej "drobek". Jak je to velký v té dvanáctině?
LR Defender 110 USW - CC01
LR Defender 110 HCPU - CC01
LR Defender 90 pick-up - CC01- ten je dcery
Wrangfender na Axialu- ten je syna
užofka Samurai made by Balů - JAPANES RUM trial tým
v sezóně 2016 celkové 3. místo!!!
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Délka 720 mm, šířka 255 mm, výška (v místě kabiny) 225 mm. Váha vč.baterie cca 6,5 kg.
Naposledy upravil(a) MartinB dne 16.09.2012 21:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Amabiel
Nově příchozí
Příspěvky: 76
Registrován: 22.08.2012 0:00
Bydliště: Praha - Modřany

Re: Faun SLT 56

Páni, moc povedenej kousek. Stejně jako vše ostatní co máš na rajčeti :)
Uživatelský avatar
jurda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 605
Registrován: 10.09.2010 0:00
Bydliště: Tanvald,Albrechtice v Jizerských horách
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

no,prosím Tě to je naprosto úžasný model a na mém oblíbeném podvozku,prostě sním se dá dělat tolik krásných modelu. super model :FINE:
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Děkuji za kladné ohlasy. Je pravda, že dřív by se mi povedlo asi model postavit o něco líp. Přece jenom už oči ani ruce tolik neslouží (je mi 67 let). Když se podívám na své dříve stavěné modely - zejména vojenské lodě v měřítku 1:200, tak se to nedá srovnávat. Jinak co se týká použitého podvozku, tak jej považuji za opravdu nejuniverzálnější podvozek pro tyto a podobné modely. Jeho největší nevýhodou je jak jsem uváděl je málo místa při podélné montáži motoru na potřebnou elektroniku. První model na tomto podvozku byl LAND ZEPHYR, kde jsem navíc použil pro pohon motor řady 400 s leteckou převodovkou - i při tomto slabším motoru byly jízdní vlastnosti dobré. Další potom byl model OT 64 SKOT - pohon 8x8 a další potom model UNIMOG.
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Faun SLT 56

to je docela velké na to že je to 1/12,je to moc pěkný,obdivuju lidi co si hrajou i z detailama,jen škoda toho laku
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Faun SLT 56

Osobně alespoň z fotek žádný velký problém s lakem nevidím a musím říct, že to vypadá naprosto skvěle. Hluboký obdiv.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Faun SLT 56

No přece jenom je vidět, že ta barva tomu ublížila ( je to vidět třeba na fotce zezadu nebo na detailu kabiny s otevřenými dveřmi ). Balakryl se na tyto modely nehodí, je to svými vlastnostmi hluboce podprůměrná barva. Jinak práce parádní, plno hezky zpracovaných detailů. Výtku bych měl k těm nezakrytým převodům - i z fotek je jasné, že ta ozubená kola budou hodně trpět prachem a kamínky. A taky z předposlední fotky mi připadá, že druhá náprava je víc natočená než ta první - ale může to být optický klam.
Celkově ale opravdu podařený model - s tím návěsem to bude něco velice zajímavého a atraktivního !
Uživatelský avatar
milan008
Veterán fóra
Příspěvky: 5336
Registrován: 28.11.2008 0:00
Bydliště: V Holomóci městě

Re: Faun SLT 56

Skvělá práce :hura:
bflmpsvz
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Borik píše:No přece jenom je vidět, že ta barva tomu ublížila ( je to vidět třeba na fotce zezadu nebo na detailu kabiny s otevřenými dveřmi ). Balakryl se na tyto modely nehodí, je to svými vlastnostmi hluboce podprůměrná barva. Jinak práce parádní, plno hezky zpracovaných detailů. Výtku bych měl k těm nezakrytým převodům - i z fotek je jasné, že ta ozubená kola budou hodně trpět prachem a kamínky. A taky z předposlední fotky mi připadá, že druhá náprava je víc natočená než ta první - ale může to být optický klam.
Celkově ale opravdu podařený model - s tím návěsem to bude něco velice zajímavého a atraktivního !


Co se týká barvy, tak jsem psal již v prvním příspěvku, že barva poškodila celkový vzhled - bohužel. Co se týká nezakrytovaných převodů, tak ony jsou ze spoda i ze stran uzavřené a částečně uzavřené shora, takže by se tam měl dostat spíš jen prach. A co se týká předních náprav, tak je sice je pravda, že mají obě trochu vůlí v natáčení, které neumím odsrtranit, ale domnívám se, že při malé rychlosti, kterou model jezdí a převážně na asfaltu by to snad vadit nemuselo.
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Stále mi vrtal hlavou způsob vedení lan od bubnů navijáků dozaku k průvlakům. Věděl jsem, že to mám blbě, ale ani z fotek skutečného auta jsem na nic nepřišel (lana jsou vidět pouze až u průvlaků). Po podrobném prozkoumání návodu ke stavebnici jsem sjistil, že lana by měla být vedena jako v podbězích blatníků. Takže jsem provedl potřebné úpravy. Trochu problémů bylo s prostupem lan od bubnů do prostoru podběhů. Otvory pro prostupy jsem vyřízl širší (pro možnost navíjení na celou šířku bubnu) a prostupy osadil rolnami z trubiček, aby se lana v prostupech neodírala. Teď už jsem spokojenější. Fotky úpravy jsem přial na rajče.
Začal jsem uvažovat i o stavbě návěsu a to tím, že jsem nejprve složil patřičnou část stavebnice. Po sestavení jsem si ale uvědomil problémy (hlavně materiálové), které v případě stavby mohu očekávat. Namátkově uvedu problém kol. Model má 6 náprav osazených 2 páry dvoumontáží kol, t.j. 24 pokud možno shodných pneumatik - průměr cca 70 mm a k tomu stejný počet disků, nebo lépe 12 disků pro dvoumontáž. Dále budu asi potřebovat 12 shodných obyčejných tlumičů délky cca 50 mm. Trochu mne zarazilo, že návěs by měl mít řiditelné zadní 4 nápravy (proč ne přední ?). S tímto problémem si zatím taky nevím rady a to jsem ještě se stavbou nezačal.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Nesmíš si brát tak veliké sousto, proč stavět návěs s 24-mi koly, když se dá postavit návěs s 8-mi koly, a to stejnými, jako má tahač. Já také budu stavět návěs M1000, který má 40 kol, ale našel jsem verzi, která má kol jenom polovinu, a do toho se pustím. Musíš si to nějak snažit usnadnit, když je to náročné.... No a co se týče zatáčení, tak je to dělané téměř vždy tak, že první náprava návěsu je pevná, protože se normálně vleče, ale aby se ostatní nápravy neodíraly při zatáčení, tak jsou řiditelné, aby kopírovaly dráhu první nápravy. Proto musí každá náprava zatáčet v jiném poloměru zatáčky, což je vidět na přiloženém obrázku.

Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“