Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

CAT 972 1/14

Přišla doba koronavirová a s ní i více volného času a tak jsem se rozhodnul popsat svoji stavbu modelu kolového nakladače v měřítku 1:14, která ve skutečnosti proběhla v průběhu roku 2018.

Protože hydraulika a pneumatika jsou jednou z částí mé profese a stavební stroje Caterpillar jsou dle mého velmi subjektivního názoru designově povedené, padla volba na CAT 972, plně funkční, v měřítku běžném pro stavební techniku a provedení „aby to něco vydrželo“. Proto je stavba kombinací zámečnické domácí výroby a 3D tisku. Na podvozek, ramena a lopatu jsem použil ocelový plech tl. 2mm a 4 mm, nápravy a disky kol jsem soustružil z duralu a mosazi, kuželové ozubené soukolí, kardany, rozvodovku, pneumatiky a motor dodalo čínské internetové tržiště, hydraulické válce a čerpadlo pochází od španělského výrobce a o díly karoserie se postarala známá 3D tiskárna českého původu.

Vše tedy začalo v konstrukčním softwaru, strávením několika desítek hodin jsem vytvořil z dostupných materiálů a informací 3D model.

Obrázek

V tomto prostředí jsem si pomocí animací odzkoušel přesné rozměry a vzájemnou polohu pro správný pohyb všech součástí, tak aby se nic “nepotkalo“. Navíc tento model slouží k vytvoření souborů pro 3D tisk dílů karoserie. Tato virtuální příprava se víc než vyplatí, protože předělávat již svařený podvozek, nebo ramena kvůli posunutí čepu o 1 mm, protože se ramena někde přetlačují, je potom velmi náročné.

Následně přišla fáze nákupu komponentů, výrobu hydraulických válců provádí firma ve španělsku, do formuláře e-shopu stačí zadat požadovaný rozměr a pak jen zaplatit…, zároveň jsem do košíku přidal i nezbytné součásti (čerpadlo, ventily, spojky, šroubení). Další nezbytnosti jako motor, rozvodovka, soukolí do náprav, kardany, lze objednat ze známých čínských e-shopů, nevyplatí se je totiž vyrábět doma na koleně.

Mezitím jsem se věnoval výrobě náprav a disků kol. Po doručení zásilky z Asie došlo na zkompletování náprav a rozvodů.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Litmark dne 25.04.2020 13:27, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: CAT 972 1/14

:tleskam:

Tak ukaz jak jsi na to sel :HOPS: takovy stroje obdivuju na jinym foru a hosi co se tomu venujou, to jsou spickovi modelari. Takovy bozi vytvory. Tak ukaz ukaz :YOP:
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

Jakmile byly vypálené jednotlivé díly podvozku laserem, pálení provedla za menší úplatu místní firma, za pomocí jednoduchých přípravků jsem provedl ohyby a svařil za pomocí CO2 rám podvozku a základnu ramen lopaty.

Obrázek

Výrobu hydraulických válců je potřeba dokončit pájením, protože jsou dodány v rozloženém stavu. Po sestavení jsem tedy „nasucho“ složil základnu ramen a odzkoušel funkci. Zatím jen mechanicky, bez pohonu čerpadlem.


Následovalo sestavení hlavního podvozku, jehož náprava je uložená kyvně, stejně jako u předlohy a na kterém je osazen motor s rozvodovkou, ventilový blok, čerpadlo a celá elektronika, včetně aku.

Obrázek

Obrázek

Na pohon čerpadla je použit doporučený motor a regulátor, jako náplň turbínový olej MT 32, který málo pění a je dostatečně řídký pro malé průměry hadiček (2x1,2mm).

Obrázek
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: CAT 972 1/14

Paráda :hura: :FINE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

Po té, co jsem podvozek znovu rozebral, přišlo na řadu barvení (RAL odstín jsem zvolil, přiznám se odhadem), samozřejmostí byl základ, krycí vrstva a nakonec polomatný lak. To vše za pomocí techniky airbrush.

Obrázek

Obrázek

Následně přišel čas na tisk dílů karoserie. Zvolil jsem materiál PETG, který je teplotně dostatečně odolný a zároveň se nechá poměrně dobře brousit před povrchovou úpravou. Protože 3D tisk zanechává znatelně viditelné vrstvy, je potřeba na následnou úpravu použít vhodný plnič a brousit, brousit, brousit….tak, jak to modeláři znají a mají rádi.
Naposledy upravil(a) Litmark dne 29.04.2020 7:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

A nastala nejpříjemnější fáze stavby – sestavování. Vyplatila se modelová příprava a tak jsem nenarazil na větší problém, snad jedině s občasným odřením barvy, ale to spravila nakonec finální oprava, tak jak to znají ve všech montovnách po republice.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

V této fázi přišlo na řadu osazení ventilovými servy, regulátorem pro pohon náprav, regulátorem pro čerpadlo a příjímačem. Opět jsem otestoval funkce s veškerou elektronikou a k mé radosti vše fungovalo. Na motor od čerpadla jsem dodatečně vyrobil vrtulku, protože pod krytem motoru by pravděpodobně nedocházelo k dostatečnému chlazení.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: CAT 972 1/14

No mas to tam pekne natesno :-p :YOP: zda se, ze to nedelas poprve / hooodne si odkoukal u kolegu :-D
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

Kdepak, nekoukal jsem vedle......je to můj první model stavebního stroje, v době kdy jsem to stavěl, respektive modeloval, nebyly žádné informace k dispozici a neznal jsem nikoho, kdo něco podobného stavěl. Tvořil jsem v CAD softwaru tak, aby to vše sedělo. Měl jsem dané rozměry komponentů a podle toho jsem modeloval. Popravdě nevím, jestli nějací kolegové mají podobné uspořádání, jako mám já tady..... :-p
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

Zbývalo osadit kabinu a doplnit osvětlení. Osvětlovací modul je ovládán jedním kanálem přijímače, spínají se přídavná světla na kabině a maják. Funkční jsou brzdová světla, i světla a houkačka pro indikaci zpátečky.

No a ještě trocha patiny a bylo hotovo...

Model je odzkoušený při domácích zahradních pracech a momentálně pracuji na stroji, který by odvážel naloženou zeminu…

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Chlapíka jsem najal až z daleké Číny, je docela levnej...... :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A ještě trochu dělání...



Video na Youtube
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: CAT 972 1/14

:-p tak ten je dost jako zivej... hmmmm :-p :YOP: :hura: :HOPS: :FINE:
Uživatelský avatar
pera2008
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 05.02.2015 10:24
Bydliště: Slovensko

Re: CAT 972 1/14

uplna parada
Mex Hilux truggy,Mex Hilux doublecab canopy,Toyota Landcruiser`63 FJ45 pick up,HM Crawler,BJ70 trial - Vaterra Ascender,FJ45 flatbed,Jeep Grand wagoneer,1981 Tamyia hilux 4x4,Traxxas XO-1
Uživatelský avatar
milan008
Veterán fóra
Příspěvky: 5336
Registrován: 28.11.2008 0:00
Bydliště: V Holomóci městě

Re: CAT 972 1/14

8o Skvělá práce :OK:
bflmpsvz
Uživatelský avatar
Litmark
Uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 02.08.2017 13:41
Bydliště: Blízko Olomóce

Re: CAT 972 1/14

Děkuji páni modeláři za vyjádření..... :FRIENDS:
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: CAT 972 1/14

Akorat by me sral ten bilej ohyb na skle kabiny. Jsou materialy, co to nedelaji, i za studena se tvaruji bez zmeny tech optickych blablabla

Ja rad VIVAK, z toho to delaji letadylkari :FINE: nekdo urcite poradi dalsi material

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“