tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

3D tisk

zajímal by někoho 3D tisk třeba na doplňky modelů nebo i některých celků? Mám 3D tiskárnu a řeším jak jí využít i v modelářské oblasti. Nevím zda je to již běžná věc mezi modeláři a už se to normálně používá. Děkuji
Uživatelský avatar
Wendis
Veterán fóra
Příspěvky: 3884
Registrován: 02.05.2011 0:00
Bydliště: Most

No mě by to docela zajímalo ale chtělo by to nějakou ukázku co to umí :-)
SCX10 HZJ 75 pickup
TRX4
Yokomo DPM
Yokomo YD2
Axial Yeti Score
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

ukázky

dal jsem jenom pár fotek detailů, odkaz ke stažení jsem dal níže snad bude fungovat - jsou to drobné věci co jsem zkoušel pro vyzkoušení. Některé věci to umí pěkně a s něčím je problém, který se dá poměrně vždy nějak vyřešit. Je víc typů materiálů s různým výsledkem. Jinak je to plast, který je poměrně pevný a dá se brousit i vrtat a barvit. Nahrazoval jsem s tím i některé vadné součástky dětem v hračkách, když jsem to chtěl vyzkoušet v praxi. Potřeboval bych právě nějakou zpětnou reakci od Vás zkušených modelářů zda je to využitelné. Data na výrobu jsou potřeba v STL a větší věci by měli jít rozdělit na víc dílů a slepit (toto jsem zatím nezkoušel, chystám se na to). Asi největším problémem je čas. Pokud to má být opravdu jemné tak jsou to hodiny tisku. Menší věci třeba jako ten velký šroub, to ale zase udělalo docela rychle cca. do hodiny šroub+matka - pochopitelně funkční tj. lze zašroubovat. Nejmenší funkční šroubek jsem udělal o průměru asi 7mm - M7 . Tak prosím o vaše reakce, případně mohu něco zkusit.
http://data.tisknemereklamy.cz/3D_tisk_ukazky.zip
Argo22
Uživatel
Příspěvky: 191
Registrován: 30.04.2012 0:00
Bydliště: Moravské Málkovice

ja si myslimze zrovna takovy postavicky do aut by nemuselo byt spatny delat zalezi kolik to pak vyjde casove a hlavne financne..
Uživatelský avatar
rakpavel
Častý přispěvatel
Příspěvky: 681
Registrován: 19.05.2011 0:00
Bydliště: Senohraby
Kontaktovat uživatele: WWW

Mě to přijde být naprosto úžasné. To je jako cnc na plasty! Muselo by to být super na palubku. Dej odhad ceny za palubní desku.....běžná palubka jako v autě se středovým panelem.
Jeep Wrangler YJ home made absolutely, Tekin FXR
Axial SCX 10 Deadbolt
Futaba 4PK

bylo:
XR10 bj4v bwd FXR by Pavel
Toyota Tundra na SCX 10
SCX 10 Dingo
Axial wraith
Kyosho MP9e
Uživatelský avatar
NAMOR
Častý přispěvatel
Příspěvky: 633
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Teplice

V jakém programu to .stl vytvořit:?
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Určitě se dá něco vyzkoušet udělat. Musí se počítat s tím, že z jednoho kusu se dá udělat objekt cca. 20x20x20cm možná lépe 19x19x19cm nemám ještě přesně vyzkoušeno, až odzkouším tak napíšu. Větší věci jak jsem psal se rozdělí a pak slepí. Je dobré, že to udělá i věci uvnitř dutiny viz. pohled do té věže co je v ukázkách. Cenu těžko odhadnu bez dat a potřebné kvality. On mi ten ovladací program napíše odhad času a ten čas je na tom asi to nejdražší. Mohu zkusit pro někoho vyrobit zdarma vzorek, aby to bylo v případě, že to bude v pořádku použito v nějaké modelu - rád bych to viděl. Chci si to ověřit jak se to dá v tomto oboru případně použít. Jak jsem psal některé věci jsou relativně rychle, ale složitá věc ce může dělat i několik hodin. Je možné to pustit trychleji a pak tam je méně detailů a některé věci se musí dokončit více a nebo se to pustí pomaleji a s jiným materiálem a pak jsou tam i větší detaily. Prvky, které jsou ve vzduchu je pro výrobu potřeba "podepřít" uměle dodělanou podpěrou, někdy se musí dokreslit ručně a nebo se dá nechat nagenerovat automaticky - podpěry se pak musí vylomit nebo vyříznout. V budoucnu by to mělo být řešitelné ještě jednodušeji.
STL soubor se dá vytvořit v nějakém 3D programu. Určitě to umí RHINO v tom se dá myslím i dobře převést do STL formátu z jiného formátu. Jinak různé CAD programy. SketchUp má mylím také za použití nějakého přídavku export do STL a nebo se to převede přes RHINO to umí formát SketchUp načíst. Jinak na webu je spousta i free 3D modelů i přímo v STL formátu. Někdy je ale problém, že modely nemají žádnou sílu materiálu (je to jenom plocha) a to se nedá vyrobit, protože když se udělá stěna 1mm tak to udělá 1mm a pokud má 0 sílui tak to nemá co vyrobit. Nicméně jak jsem se díval tak dost modelářů umí v 3D programech kreslit.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Ještě mám řezačku na polystyren. Řežu věci jak z EPS tak z XPS materiálu. Zatím mám velikost prostoru 0,6x1,3x1,3 - v budoucnu uvažuji o zvětšení a teď bych chtěl tvarový drát a přidat možnost roztace. To jenom když jsem viděl jak se na modelářských fórech řežou profily z polysterenu na koleni tak já to tam pustím z počítače a je to přesné. Mám zcela nezávislá ramena a zkusil jsem udělat z EPS "lodičku" na jeden řez a podařilo se.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Ty rozměry 0,6x1,3x1,3jsou v metrech tj. 0,6x1,3x1,3m - u té řezačky na polystyren.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

ta 3D tiskárna mne začíná dost zajímat umí to krásny věci jak jsem koukal
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Wendis
Veterán fóra
Příspěvky: 3884
Registrován: 02.05.2011 0:00
Bydliště: Most

velice zajímavý :-)
SCX10 HZJ 75 pickup
TRX4
Yokomo DPM
Yokomo YD2
Axial Yeti Score
Uživatelský avatar
Tom60105
Píšu hodně
Příspěvky: 1344
Registrován: 01.02.2010 0:00
Bydliště: Česke Budějovice
Kontaktovat uživatele: WWW

No to je paradni vec.. palubovky do aut, sedacky, paraboly jakeho koliv tvaru atd.. Nu tak to chce zkusit a myslim ze nebudes stihat!!!
Power Wagon Trial TRX 4 sport kit
Jeep Nukizer trx 4 sport kit
Axial scx24
Slash 2wd
Tekno 1/10 SCT410.3
LRP S10 Blast TC 2 Subaru Impreza
Traxxas Summit
Fendt 1050 Vario + Sklopka KRAMPE
http://tom60105.rajce.idnes.cz/
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

No chce to zkusit. Jen je potreba mit vzdy 3D data na vyrobu. Nemam nic konkretniho na vyrobu tak nevim co zkusit jestli to bude fungovat jak ma a overit si na tom co jde a nejde. Tak zkuste neco dodat at zjistime jestli to ma realne vyuziti v modelarine. Tim se to vyzkousi a prijdeme na vyhody a nevyhody. Je potreba myslet na to ze ro nemuze byt jen povrch s texturou. Pokud to ma mit nejake tvary tak musi byt v tech 3D datech vykreslene a musi to mit take nejakou silu materialu nemuze to byt nulova sila jinak se nic nevyrobi.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

hele truhlu s víkem na střechu do zahradky to by šlo vyrobit ? je to pro začátek jednoduchý tvar pokud to jde udělat i s pantem :lol:
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
petos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 768
Registrován: 25.01.2010 0:00
Bydliště: Banska Bystrica SK

3D tisk urcite bude zaujimat.Ci pojde o vyrobu doplnkov,alebo niekdo skusi aj cele karoserie(jednotlive casti,nasledne zlepit)
Pre ilustraciu vyroba privesu v mierke 1:120(TT)
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2011120005
SCX10 jeep JK 4x4
TRX6 Pacific P12 6x6

Zpět na „Nabídky výroby modelářských doplňků“