socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Zrzka z Provence (MST CMX LC40)

Před cca 3 lety jsem se začal vracet do dětských let. Výsledkem byla koupě Tamiya TT-01, prostě jsem přišel do hračkářství, čirou náhodou to tam měli RTR s 50% slevou a já měl mít narozeniny. Na tuhle kombinaci nedokázala žena říci ne, navíc jsem argumentoval tím, že prďolovi se bude auto na vysílačku určitě líbit (byly mu 2 roky :).
Po přizvednutí podvozku, výměně třecích tlumičů za olejové, výměně řízení za hliníkové a výměně karoserie za Porsche 911 jsem pochopil, že je potřeba postoupit dál. Více do terénu. Následovalo pořízení Blitzer Beetla, opět od Tamiya :) Jako dobrý, frčí to, skáče to, práší se tomu od kol a líbí se to i druhému prďolovi. Sledovat roční dítě, jak místo hraní si s hrkátky tlačí po zemi podvozek Blitzer Beetla je k nezaplacení. Ale pořád to tak nějak nebylo ono, jako rychlá zadokolka je fajn, ale....
Naštěstí se ženě podařilo mírně rozstřelit Porsche, tudíž jsem mohl začít argumentovat tím, že to chce něco pomalého, odolného, terénního, prostě něco. Poté, co jsem začal nechávat v prohlížeči otevřené stránky různých e-shopů v oddělení scale/crawler pochopila, že nastal čas rezignovat. Samozřejmě zabraly i mé argumenty, že prďolové už jsou dost velcí na to, aby mi pomáhali. Aspoň s výběrem. Původně jsem chtěl Bronco, ale ne. Musí to být Toyota......
Tak tady ji máte.
Obrázek

Obrázek

Aby to nebylo tak jednoduché...
- je to špatně nastříkané, takže bude potřeba ji stříknout zvenku.
- kola jsou malá, ale vypadá to hezky. S velkými gumami se parádně zvedla průchodnost terénem, jenže bylo nutné výrazně omezit rejd a furt to drhlo o boudičku.
- světla nesvítí, protože si někdo špatně vysvětlil návod ke světelnému modulu.
- chybí rezerva, aby zakryla uchycení karoserie vzadu. Ale bude, až pro ni někdo udělá držák.
- plán uchytit karoserii úplně neviditelně vyšel z cca 15%.
- doma vyrobený zadní nárazník není záležitostí ani funkční, natož estetickou. Bude potřeba udělat novou verzi, nejlíp takovou, aby tam šla nasadit světla.
- na tažné zařízení nejde nic namontovat (koule je moc blízko hlav šroubů). Naštěstí zatím není co tahat.
- a vůbec, chce to zahrádku, žebřík a rampu, ať je v terénu co ztrácet.

Je vidět, že jsem si ponechal spoustu prostoru pro zlepšení :)

Samozřejmě se v mé mysli vynořují otázky typu "koupit zahrádku, nebo ji udělat doma, na kuchyňském stole, se sadou jehlových pilníků a hrotovou pájkou", popřípadě "ten držák na rezervu udělat nějak hezky, nebo ji tam jen plácnout tavnou pistolí". Abych pravdu řekl, sám se nechám překvapit :)

S velkými gumami to vypadalo takto (krutopřísně):
Obrázek

Časem přihodím pár dalších fotek, co a jak nevyšlo úplně přesně podle mých představ a kdyby nedejbože došlo k nějakému posunu vpřed, budu vás informovat, klidně i proti vaší vůli.

Edit: Fotky ze stavby tady: https://socanek.rajce.idnes.cz/Oranzova_Tojka/
Naposledy upravil(a) socanek dne 27.09.2018 8:47, celkem upraveno 4 x.
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: MST CMX LC40 z Provence

Vitej, myslim, že neni třeba se takhle shazovat. Yota vypadá dobře, nedostatky nejsou až tak vidět a i kdyby, všichni jsme nějak začínali. Já jsem třeba tuhle toyotu z nevědomosti nazval jeepem :-D
Ja jsem teda zastánce maly gumy schovaný v blatnicich, ale je to na úkor prujezdnosti. Jezdim jen expedice, zadny trial tak tam se to da v pohodě i s origo mst pneu.
Pokud tu nechceš byt úplně anonymně, tak si doplň bydliště :-)
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Ming
Uživatel
Příspěvky: 484
Registrován: 02.08.2012 0:00
Bydliště: Brno-Blekfíld

Re: MST CMX LC40 z Provence

Líbí se mi Tvůj přístup :OK: Lakování se mi z přiložených fotek nezdá tak extrémně špatné. Navíc takto čisté auto Ti vydrží do první pořádné expedice. Případné chyby v laku je "jednodušší" opravit nějakou cool nálepkou. :-D
Přes zahrádky či rámy (možná i nárazníky) je tu expert Lee93. Troufnu si tvrdit, že většina lidí z fóra od něj něco má (třeba mě dělal držák rezervy) a neslyšel jsem, že by si někdo stěžoval. Ale jestli máš rád výzvy. Mosaznou trubičku ale běžnou páječkou a cínem nespojíš. Chce to něco tepelně výkonější a stříbro. Někde se tu o tom psalo.
Tak hlavně ať to jezdí a občas to taky prďolům půjč. :-D
Jo, to čisté modré servo mě teda bije do očí (stačí barva).
Drive smoothly
SCX10 Dingo (Speed600Eco R.I.P., teď HPI Saturn 27T, Dsys56, GT3C 6.0, Pat a Mat)
CC-01 Beast (ve výstavbě)
SC Himoto, plachetnice Babetta, remorkér Grimmershörn, Dickie PistenBully 600W
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Ono clovek se po precteni fora strasne navnadi, ma velke plany a velke vize a pak prichazi to vystrizliveni.
Na fotkach neni videt, ze pres pulku strechy je to podfouknute cervenou, bohuzel, nekdo to spatne zamaskoval. Takze strecha pujde zvenku do bile.
Ze Lee dela ramy a zahradky vim, ale nechce se mi to davat na lexanku, preci jen to neni levna zalezitost, zatimco lexanka je zalezitost spis docasna. Navic to nebude lehke a lexanka pod tim bude strasne pracovat. Takze az bude poradna boudicka, bude poradna zahradka, ted to vidim spis na ten nakup nejake uz hotove. Nebo doma zbastlim neco plastoveho, jenze pokud pujde auto pres strechu, tak z toho zustane hromada plastovych tycinek.... ale zkusim to, aspon ziskam nejakou predstavu, jak by to melo vypadat.
Neni to jednoduche, neni, nejhorsi je, jak clovek pomalu slevuje ze svych naroku a rika si, ze priste to bude lepsi. A taky ze bude :)
Servo pretru cernou, to zvladnu :)
Prdolove se na to tesi jak mali kluci, zatim sleduji stavbu na dalku pres Skype :D

Edit: No nejblizsim cilem bude dotahnout to aspon vzhledove do podoby expedicniho vozidla a postupne zjistovat co a jak dal. Puvodne jsem chtel prikoupit ABS boudicku, Pajero, nebo Defendera. Ale kdyz ta Toyota je tak krasna, ale tak moc, ze i pristi bude Toyota. Uplne dokonala by byla dlouha FJ40 Wagon, nebo jak se tomu nadavalo. Ale do te doby uz chci mit presnou predstavu co a jak. Takze ta soucasna lexanka bude slouzit jeko testovaci platforma :)
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: MST CMX LC40 z Provence

... Zahradky se neboj.

Plynovej horak s lahvickou do ruky koupis i v Tescu. Pokud chces bejt za frajera tak znacku castoline, ten nezhasne kdyz ho das do jine polohy nez "odshora dolu".

Obrázek

No a pak drat stribra - jmenuje se to stribrna pajka, ty hledas s obsahem stribra kolem 20%. Kdyz bude mit 30, uz ti bude zustavat vic materialu - bude ti to delat takovy housenky.

Medenou trubicku mnoha prumeru koupis v kazdym hobbymarketu 3x levneji nez v modelari, kde ji prodavaji taky.

Cele to muzes pajet doma v loznici. Dokonce se velmi jednoduse za pouziti ytongovych tvarnic da udelat takova odrazova komurka ve ktery se ti dela este vetsi teplo a hlavne nezapalis mame zaclony.

Vubec se toho neboj. Horak (no-name) 150 kc, tycka stribra 120, hrst medenych trubicek 100 a hura na to. A o vahu se neboj - na lexanku uplne v pohode. Trubicky jsou vevnitr co? :-p
Mark22
Nově příchozí
Příspěvky: 21
Registrován: 19.04.2017 11:21
Bydliště: Revúca

Re: MST CMX LC40 z Provence

Zdar netreba to brať tak tragicky každý raz začínal. Chcem sa opýtať aké väčšie pneumatiky si skúšal resp aké najväčšie pneu tento model zvládne? Aby sa to neodrazilo na rejtu auta.
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Miro, sotva začnu hledat lepidla na kov, Ty mě přesvědčíš, že zvládnu i pájet? Uvidíme :) Vidím to na prototyp z plastu, ať si vyzkouším tvar a rozměry a potom.... no snad to ty záclony neodnesou :)

Marku, měl jsem tam GMADE 1901. Vnější průměr 105mm, šířka 38. Musel jsem omezit rejd a to hodně, drhlo to o linky, tlumiče, rám... Průchodnost byla fakt super, ale těch omezení už bylo moc.
Osobně bych to teď viděl na něco do 96mm průměru a kolem 30mm šířky.
Teoreticky by se daly kola vysunout kousek ven díky nástavcům, ale už by to nebylo ono. Jak píše Gecko-x.

Edit: Ještě jsem měl zmínit, že originál disky jsem vyměnil za GMADE SR03, offset sem vůbec nezkoumal, ale tady by taky mohl být zakopaný pes. Ale když jsem na ně dal originální pneu, tak je všechno v pohodě. A hlavně originál pneu tam šly nasadit výrazně jednodušeji.....
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Tak první zkoušky v terénu proběhly dnes... venku 35 ve stínu, který tam ovšem nikde nebyl...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Vše funguje tak, jak má... takže cajk :)
Naposledy upravil(a) socanek dne 25.04.2018 8:52, celkem upraveno 2 x.
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Dnes jsem poprvé pájel. Ne, fotky nebudou, to až příště. Je zajímavé, co všechno upadne, když se pokusíte přidat další kousek. Taky jsem zjistil, že bez rozumné podložky neudělám objekt, který má být pěkně v rovině a prostě neudržím pravé úhly. Ale chybami se člověk učí :) Tak zase příště, snad už i s obrázkem :)
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: MST CMX LC40 z Provence

Coz o to, podlozka... Hlavne se to krouti tim teplem.. Nejlepe je mit danou rovinu ve sveraku...

Jinak to mas pekny. Ten podvozek je fajn kompaktni a tak na tom muzou bejt takhle pekny auta :FINE:
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Tvl Lišáku, co to má jako bejt?
Skálová, zatím je to nic moc, ale až to nastříkám a namontuju, bude to držák rezervy....
Obrázek

P.S. Takže Toyotka má řidiče a spolujezdkyni (jako baba si do expedičáku vezme podpatky, to fakt nestojí za komentář). A socanek bastlí :) Můj přístup k tvoření nových věcí se dá asi nejlépe popsat několika citáty z jednoho už klasického filmu:
Úvodní přístup k problému: Máte štěstí, že jdu zrovna kolem.
Výsledné zhodnocení: No to víte, chybami se člověk učí.

Miro, dík :) zatím budu dál bastlit, ale už přemýšlím, jaká pěkná kastle by tam sedla, hlavně musí být menší, bo posádka moc nenarostla (18cm, takže potřebuju něco co nejblíž k 1:10)
Naposledy upravil(a) socanek dne 22.01.2018 10:52, celkem upraveno 1 x.
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: MST CMX LC40 z Provence

S velikosti te posadka moc neomezuje. V jeepu yj od tamiye mam ridicku z puvodnich 16,5cm upravenou v litkach na 15cm. Do hiluxu, f350 a tundry od tamky je bez uprav nedostanes. ;-)
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Zrovna na Hilux mám zálusk :)
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: MST CMX LC40 z Provence

Pozor pozor. Tady Dejna si to da v podpatkach klido do blata. Cely X fajls sou naprosto skvely, Maldr a jeho plakat na zdi "I want to believe" a vubec cela pointa toho serialu je tak dobra, ze Dejny podpatky jsou jen tresnicka na dortu a klidne bych ji dal do rukou mapu a ty nozky s podpatkama bych vystrcil laxne ze stazeneho okynka.

Ty by te zmakli ani nevis :FINE:
socanek
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 02.06.2017 18:07
Bydliště: Mohelnice CZ/Pertuis FR

Re: MST CMX LC40 z Provence

Ty, Lišáku, podívej co jsem našla.
Paráda Skálová, berem s sebou. Já jsem zatím dodělal ten držák na rezervu. Ale co ty lodičky, pořád sis ještě nekoupila pořádné boty?
Hele Lišáku, Mira říkal, že jí můžu do bláta klidně i v lodičkách........
Obrázek


P.S. CMX předěláno na CFX, ale předběžně to vidím na další změny. Servo půjde na šásko a přidáme panhardku.....

Edit: opraven link k obrazku, nejak se prestavam kamaradit s googlem....
Naposledy upravil(a) socanek dne 25.04.2018 8:52, celkem upraveno 3 x.
Stříbrňák: Tamiya TT-01 Porsche 911
Buggyna: Tamiya Blitzer Beetle
Zrzka z Provence: MST C(M)FX LC40
Nechtěný Defík TRX-4

Zpět na „Max Speed Technology (MST)“