Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

nabijeni baterek nimh

Cao. Chci koupit nabijecku a potrebuju radu.
mam doma asi 4 obyc nabijecky nimh/nicd a spoustu baterek AA, AAA, 18650 li-on, akupack 18650 li-on, akupack nimh....:-) chci si v tom udelat poradek, zkontrolovat, ozivit, vyhazet....mozna casem prejdu na lipol a tak nova nabijecka by mela byt mikroprocesorova s balancerem. treba accucel, equlibrum atd....
otazka ale zni. jak nabijet jednotlivy baterky AA,AAA a 18650?
Predpokladam, ze si koupim 6 x 1 domecek pro AA, spajim paralelne. Jaky koncovy konektor? Vetsina nabijecek ma jen banany, krokodyly....existuji redukce?
Na nabijecce pak jen natukam pocet AA, soucet proudu a napeti jedne baterky?!
Je to takle jednoduchy?

Jak ale u 18650 li-on?je to vicemene vetsi AA, a tedy balancni konektor samozrejme nema...nebo neni potreba li-on balancovat?

diky moc za rady porady
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

tak tady nekdo bastli nabijeni 18650 a zrejme toto je cesta..
[url]
http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=1184&st=0[/url]
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

tak to je punk:-)

Obrázek
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

Nikdo nenabijite AA modelarskou nabijeckou?
Uživatelský avatar
Pedro
Píšu hodně
Příspěvky: 1099
Registrován: 11.01.2009 0:00
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

pokud chceš ty AA a AAA "udelat poradek, zkontrolovat, ozivit, vyhazet" tak asi nejlíp něčím takovým:
http://rc.305.cz/view.php?nazevclanku=n ... 2012100005

jestli koupit domek pro 4-6AA a zbastlit to dohromady.....asi by to šlo, ale podle mě budeš tam kde jsi byl s obyč nabíječkou.

ten zbytek je pro mě španělská dědina :wink:
CC-01 Pajero - Dsys 56,Nowak 55T,TowerPro MG995
SCX-10 Forďák obytňák, Dsys 46, 35T, TowerPro MG996
2.4 Ghz
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

Jo, dík, ten odkaz znám.podobnou nabíječku aa mam doma, jen bez displeje. Chci jednu poradnou a nabijet tim vse....asi chci moc:-)
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: nabijeni baterek nimh

Accucel a pod. bude umět všechno, co potřebuješ, včetně diagnostiky a rekondice NiCd. Pro solidní práci dej přednost silnějšímu typu, běžných 50W může dost často už znamenat omezení, hlavně v rychlosti a komfortu práce. Redukcím se vyhýbej, jak můžeš, lepší je postupně, podle potřeby, pro jednotlivé účely vyrobit spec. nabíjecí kabely s kvalitními banánky. Obzvlášť u Lithiovek s velkou citlivostí na vypínací napětí mohou různé přechodové odpory v silovém nabíjecím okruhu způsobit dábelský chování automatiky nabíječky.
Nabíjet články zapojený paralelně, je v naprostém většině běžných případů nesmysl, vedoucí ke smrti nejslabšího. Lepší je, třeba u NiCd, nacyklovat kontrolované články jednotlivě, nabíječka ti vypíše nabité a vybité kapacity a podle toho pak složíš nejbližší do packů. Pak už se dají normálně nabíjet automatikou v serii.
Pokud máš a používáš kopec jednotlivých niklových AA a AAA, tak se speciálně na ně vyplatí IPC-1, viz Pedro. Umí to články inteligentně a nezávisle jednotlivě obsluhovat i indikovat jejich stav.
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

Diky za odpoved. Stejny kusy AAA i AA pouzivam vzdy v jednom přístroji.meli by byt na tom tedy zhruba stejne. Klidne koupim 1 domecek a vyzkouším vsechny kus po kuse. Nabijet je ale chci spolu po 4 kusech. Lze je tedy nabíjet v serii v prach sprostym plastovym domecku s pruzinkama? Odpor, teplo...
Predpokladam, ze napr accucel neumi hlidat každý clanek zvlast... Bere to jako pack. Je to tak? Nastavim pro AA 4 clanky, napeti 4.8V, 2000mah , nabijet 2 A a za hodinu je hotovo? nebo horim? :-)
Uživatelský avatar
4me
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 09.06.2011 0:00
Bydliště: Mochov

Re: nabijeni baterek nimh

Ahoj, nedávno jsem řešil to samé - odešla stará jednoduchá nabíječka, tak jsem hledal náhradu...používám zatím jen NiMH (7,2V pohonné akupacky, AA na světla a do radia)...vzal jsem Imax B6AC (převlečený Accucel 6) a spokojenost. AA nabíjím v obyč domečku s pružinkama (buď 4 nebo 8ks) nebo přímo ve vysílačce...nastavim 2A (používám všude jen AA Eneloop 2000mAh), citlivost delta-peak a jinak ostatní většinou nechám na automatiku. Prohnal jsem všechny AA 3x cyklem vybít-nabít a krásně se všechny srovnali :tleskam: tím že mám všechny AA ve zhruba stejném stavu, je tohle pro mě plně dostačující...tady je pro představu foto nabíjecích kabelů které používám: vlevo nahoře G4 na pohonné akupacky, pak konektor na vysílačku a pod ním BEC konektor spolu s domečky na AA.

Obrázek
Under construction:
- Tatra 815 Dakar 2011(André de Azevedo)
- LR Discovery III(CC-01)
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

Super, diky moc. Jen me jeste rekni, kontroloval jsi ze začátku, nabijel - vybijel kazdou aa zvlast, nebo jsi je rovnou vsechny bouchnul do domecku a nechal nabit vybit? Jak pak poznas jak je na tom ktera? Nabijecka to bere jako pack, neumi diagnostiku kazdeho clanku zvlast. Je to tak?
Ale jak pisu, pouzivam je stale v jednom pristroji... A meli by na tom byt stejne.
Diky
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: nabijeni baterek nimh

Nabíjet baterky v takovémto domečku je asi ta nejhorší varianta, jaká existuje. Tyto domečky mají tak nedokonalé elektrické spojení, že na těch pružinkách vzniká obrovský přechodový ( a kolísavý ) odpor, který někdy až znemožní nabíječce správně vyhodnotit pokles napětí a i velmi kvalitní nabíječka díky tomu baterky přebije, přehřeje a tím skoro zničí. :NO:
Uživatelský avatar
tomina
Uživatel
Příspěvky: 226
Registrován: 12.05.2011 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

A jaky je reseni kdyz chci nabíjet modelarskou nabijeckou AA? :-)
Uživatelský avatar
bugfoot
Nově příchozí
Příspěvky: 50
Registrován: 10.08.2012 0:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: nabijeni baterek nimh

z časovejch důvodů jsem to přečetl jen do poloviny, ale:

já mám nabíječku (starou) shark 10, a normálně s tím nabíjim všechno, AA, AAA, akupacky, už jsem nabíjel i baterku do mobilu :-)

na AA/AAA stačí koupit klasickej domeček a obdařit ho konektorama přímo do nabíječky,případně jakkoliv jinak uchytit kabely z nabíječky nakonektory u baterie.

po připojení (čehokoliv) k nabíječce jen zvolim co tam je za baterku (NICD, NIMH, LIPOL), kvůli nabíjecímu programu, proudům, deltapeaku atd.... a pak akorát spustim a už se to nabíjí. je jedno jestli tam je 1 nebo 14 článků (teda pokud ta nabíječka těch 14 článků zvládne) nabíječka se vypne na základě deltapeaku, což je při plný kapacitě baterky slabej pokles v napětí AKU (jestli jsem to řekl dobře)

AKU tam dávám zapojený do série - tzn: Nabíječka + z toho kabel, na plusovej konektor první baterie. Mínusovej konektor první baterky se dotýká plusovýho u druhý, atd atd, až u Xtý baterky je na mínus připojenej kabel a ten je do nabíječky do mínusu......

Ale můžeš tam dávat třeba i paralélně, tzn všechny + (z baterií) jdou do + v nabíječce a všechny - do -

ale osobně dávám přednost sériovýmu nabíjení.... hlavně aby nabíjený baterie bylyvšechny stejný :-)
Uživatelský avatar
cores
Sběratel
Příspěvky: 4839
Registrován: 24.11.2008 0:00
Bydliště: Holešárna

Re: nabijeni baterek nimh

Na AA a AAA jedině extra nabíječku.Mám IPC-L a není chybky.Baterie se srovnaj a natlučou jak mají.O tom,že mi rozhodně dýl vydrží není pochyb.Mám je ve dvou vysílajdách,foťáku,myši atd.Rovnám je i Michalovi a pokaždý se objeví rozdíl ve vybití.

Jo a takhle malý články nabíjm max 750 mAh.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: nabijeni baterek nimh

No nabíjení je dycky lepší po jednotlivých kusech nabíjením v serii sice nic nepokazíš ale na životnosti jim taky nepřidáš osobně používám nabíječku na 10 článků a naždý se nabíjí zvlášt sice to má jen diody jestli je nabito či nikoli ale baterkám to svědčí :-)Obrázek
tady je odkaz kdyb to někoho zajímalo :-)
http://www.gme.cz/nabijecky-nicd-a-nimh-akumulatoru/nabijecka-akumulatoru-nimh-nicd-minwa-mw8998-p751-515/
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“