Uživatelský avatar
Cmelak007
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01.02.2011 0:00
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele: WWW

Offroad/trial závody - téma k zamyšlení

Ahoj, po absolvování velmi pěkného závodu Vidrholec, jsem přišel s myšlenkou uspořádat něco podobného, akorát s více offroadovými a trialovými úseky. Během závodu jsme se o tom bavili s gside a shodli se na tom, že nás baví projíždět náročné technické pasáže a „kochat“ se tím, jak se auto dostává do extrémních náklonů a situací. Například jízda po kamenech, kdy křížení náprav dosahuje maximálních možností, balancování na hraně, při němž kola jsou ve vzduchu a autu hrozí převrácení, nebo průjezd bahnem, kde se kola protáčejí a člověk silou myšlenky či modlením se (příp. obojím) auto posunuje, aby projelo a nezapadlo. Také jízda na skále má něco do sebe. Pneumatiky mají nejvyšší přilnavost a lze tak překonat velké stoupání či velmi obtížný úsek.

Trať by mohla být mnohem kratší a rozdělena na technické pasáže, kde by bylo důležité projet trasu mezi vytyčenými body (brankami) a případně na přejezdy k dalším kontrolním bodům, které by naopak byly rychlé. Možná bychom se mohli nechat inspirovat truck trialem s tím, že bychom si pravidla upravili pro naše potřeby a neměli je tak přísná. Dobré by bylo, kdyby u technických pasáží mohl být traťový komisař, který by dohlížel na to, jestli se jede podle pravidel.

Ideální by bylo, pokud by hlavní offroad trasa či etapy obsahovaly přejezdy přes potok, či jiné brodění vodou, bahno, prudká stoupání, kameny apod. Vhodná by na to mohla být Troja, kde je prakticky vše.

Na konci, nebo raději na začátku závodu, kdy budou všechna auta pojízdná,:lol: bych udělal rychlostní etapu s hromadným startem. Něco na způsob rally, akorát, že bychom startovali najednou a kdo dojede do cíle nejrychleji, vyhraje. Pokud se někdo převrátí, auto může dát do původní polohy jakýmkoli způsobem zpět a pokračovat dál.

Co si o tom myslíte, mělo by to smysl? Pokud máte nějaké nápady, napište je prosím. Postupně bych je sem přidával. Vzpomínám si, že tu již někdo o trialových závodech psal (možná právě Komaar) a docela mě to zaujalo. Že bychom je nakonec zrealizovali? :-)

Tuto sobotu (16.4.) nás mrak03 zve do Líštan, kde má velmi zajímavou offroadovou dráhu. Rád bych se tam jel podívat a zjistil, jestli by něco takového mělo smysl a jak dlouho tam člověk může strávit na jednom úseku. http://www.rc4x4.cz/modules.php?name=Fo ... pic&t=4182
Naposledy upravil(a) Cmelak007 dne 11.04.2011 10:47, celkem upraveno 2 x.
Tamiya CC-01 Jeep Wrangler (Taymiya 35t, pneu rc4wd Mud Plugger 1.9)
Tamiya CR-01 Mercedes Unimog (2.4 GHz, Tamiya 35t, linky 3Racing, pneu rc4wd Rock Crusher 2.2)
Land Rover Defender (rc4wd Gelände 1/10, pneu RA1028)
Uživatelský avatar
gside
Nově příchozí
Příspěvky: 9
Registrován: 18.10.2010 0:00

Tu myšlenku s hromadným startem bych vynechal. Spousta z nás nemá příliš rychlé stroje, na druhou stranu jejich průchodnost terénem je mnohonásobně vyšší než třeba CC. Proto mě právě napadla ta myšlenka obtížnějšího průjezdu checkpointem.
Uživatelský avatar
komaar
Píšu hodně
Příspěvky: 1243
Registrován: 28.04.2009 0:00
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele: WWW

par veci k zamysleni

budes to mit jako tymy nebo jako jednotlivce?
jak podvozky, mas ruzne od ta01, pres cc01, scx10, ax10, cr01 atd, atd plus furu dalsich, ale kazdy projede jinak a neco jineho
hromadny start si nedovedu predstavit, plus, ze tam bude nekdo behat otacet sve auto, bych se bal, aby pomalejsi auta nebyly zvalcovany davem ridicu, pripadne pri obraceni nejakeho auta neslapl ridic na jine
sepis pravidla, predtim, nez chces diskutovat, uz to tu jednou probehlo a resili se detaily pravidel a k nicemu to nakonec zatim nevedlo
jak vyprostovani
kdyz se pojede po jednom, co budou zatim delat ty ostatni?

proto jsem vidrholec pustil ven az jasnymi pravidly (zkusil jsem predtim osondovat ve freekecu zajem, ale bez valneho vysledku), aby byl jen prostor na jejich vyklad, nikoliv na zmeny
jak to budes mit organizacne?
ja to udelal cely sam, ale mel jsem jistotu jak to je, ze je vsechno a podle mne ok, bylo to narocne, ale dalo se to
spocitej kolik budes potrebovat lidi a zda je mas
Petr KomareK
HPI Wheely King "Hello Kitty" Defender, Tamiya CR-01 Toyota Land Cruiser FJ40, MST CMX C-10 Hummer H2, Tamiya TA-01 Hummer (Humvee, H1, H2, H2o), Axial AX10 ARTR
http://rcexpedice.pkomarek.cz
http://www.rcvidrholec.cz
Uživatelský avatar
Cmelak007
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01.02.2011 0:00
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele: WWW

Ahoj, souhlasím s tím, co píšete. Spíš mě zajímalo, jestli by o to měl vůbec někdo zájem, a to jak účastníci, tak případně i někdo, kdo by mohl pomoci s organizací. Jsem tu nováček a říkal jsem si, že se tu určitě najde spousta lidí, která by mohla dát řadu užitečných rad.

Hromadný start by se mi přesto líbil a rád bych ho v závodu viděl. Mohlo by se startovat ve víc skupinách, např. po 10 vozech, abychom je cestou neušlapali. Pokud by se jel závod do prudkého kopce (závod do vrchu tak trochu jinak), nebylo by ani tak důležité, kdo má jak rychlé auto, ale jak s ním umí jezdit. Prostě takový závod zručnosti, který nemusí být příliš dlouhý...

Auta by mohla být rozdělena podle pneumatik (1,9 a 2,2) do 2 skupin, čili jako u Vidrholce. Upřesňující popis, co kam patří, se mi líbil a byl velmi jasný. Auta by však nesměla mít zadní natáčecí nápravu, resp. by pak patřila do zvláštní skupiny.

Závodili by jednotlivci i teamy, podobně, jako na Pražském marathónu. Každý by měl svůj osobní výsledek a vedle toho i výsledek teamu, do kterého by patřil (pokud by nějaký měl).

Akce by mohla být rozdělena několik různých etap s různým hodnocením:

Hromadný závod – dle pořadí, v jakém pořadí auta přijedou
Offroad etapy – zde by nebyl důležitý ani čas, ale spíš trestné body za to, když se někdo převrátí, či se dotkne branky. Podstatné bude to, abychom si zde jízdu užili a zároveň ukázali, jak dobře svá auta ovládáme. Pravidla inspirována truck trialem, ale mnohem jednodušší a méně přísná.
Přejezd mezi offroad etapami (něco, jako přejezd mezi KB) – zřejmě na čas

Měření času mezi etapami by ale zřejmě bylo organizačně dost náročné.

Předpokládám, že na organizaci by se mohlo najít cca 5 a více lidí, kteří by mohli.

Pokud počítám, že byste také přiložili ruku k dílu, tak bychom už byli tři. To není špatné, ne?
:-)

Napadlo mě, že by bylo možné dát symbolické startovné (třeba 30-50 Kč/auto), za což by se mohlo koupit značení trati, příp. udělat i nějaké diplomy. Je jasné, že by na tom nikdo nevydělal, ale mohly by se pokrýt náklady a vypadalo by to, jako opravdová soutěž.
Naposledy upravil(a) Cmelak007 dne 11.04.2011 10:53, celkem upraveno 3 x.
Tamiya CC-01 Jeep Wrangler (Taymiya 35t, pneu rc4wd Mud Plugger 1.9)
Tamiya CR-01 Mercedes Unimog (2.4 GHz, Tamiya 35t, linky 3Racing, pneu rc4wd Rock Crusher 2.2)
Land Rover Defender (rc4wd Gelände 1/10, pneu RA1028)
Uživatelský avatar
Pedro
Píšu hodně
Příspěvky: 1099
Registrován: 11.01.2009 0:00
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele: WWW

Něco podobnýho plánoval Aushaus se Salvatorem.
http://www.rc4x4.cz/modules.php?name=Fo ... pic&t=3140

Jinak souhlas Komaarovýma připomínkama.

Ono ten trial co píšeš v prvním příspěvku je náročný na počet "traťových komisařů-rozhodčích". To chce potom pořáat na malé ploše. Zkus kontaktovat toho Aushause, třeba se ti podaří to posunout trochu dopředu
CC-01 Pajero - Dsys 56,Nowak 55T,TowerPro MG995
SCX-10 Forďák obytňák, Dsys 46, 35T, TowerPro MG996
2.4 Ghz
Uživatelský avatar
Cmelak007
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01.02.2011 0:00
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele: WWW

Ahoj, díky za radu, to zní celkem dobře. Akorát mám pocit, že jejich nápad dospěl do mrtvého bodu.

Rád bych udělal závod někde v okolí Prahy - jednak to mám blízko :lol: a pak je tu asi největší koncentrace lidí a tím i potencionálních soutěžících.
Tamiya CC-01 Jeep Wrangler (Taymiya 35t, pneu rc4wd Mud Plugger 1.9)
Tamiya CR-01 Mercedes Unimog (2.4 GHz, Tamiya 35t, linky 3Racing, pneu rc4wd Rock Crusher 2.2)
Land Rover Defender (rc4wd Gelände 1/10, pneu RA1028)
Uživatelský avatar
fcstan
Uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 17.02.2010 0:00
Bydliště: Praha

Předem se omlouvám, že se neztotožním s názorem většiny, ale viděl bych to asi takto: Zamýšlíš uskutečnit specifickou akci ke které je zapotřebí přistoupit individualně ke každému typu auta a s tím jsou vždy velké starosti s realizací. Proto se také do většiny závodů vymezuje úzký okruh aut která se mohou zúčastnit. A zde jde o opak.
Takže:
Chceš-li něco uskutečnit, uskutečni to.
Vše si promysli, připrav. Jak pravidla tak lokalitu. Pak to zde zveřejni jako hotovou věc. Odprezentuj to jako nulový ročník a najdi termín do kterého se ti tu pár lidí sejde s různými auty. bude to defakto testovací skupinka, kde by jsi měl mít různé podvozky s různými možnostmi. Na skupince to otestuj. Projedte to podle tvých pravidel na tvé lokalitě a uvidíš jak je to reálné. Pak teprve budeš moct posoudit zda je to hodno celorepublikové pozvánky a nebo to budeš muset promyslet a naplánovat znovu a jinak.

I Komaara akce nebyla jen nápad a pár papírů do lesa. Ve fázi plánování jsme tu lokalitu projížděli abychom zjistili c je a co není realné. Třeba například, že crko projede uschlou trávou bez problému (a jemu podobná auta) ale ccčko se tam po pár metrech zamotá a zatuhne. Takže přejezdy přes trávu vynechal. A tak dále...

Pokud budeš chtít někdy na odpoledne testnout trat ccčkem které prd projede vzpomeň si na moje ;)
CC-01 -TOYOTA- FJ40
FM 54. kanál [40,715 MHz]
http://fcstan.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
pajiki
Uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 01.02.2010 0:00
Bydliště: šiškof

v tuto chvíli nevím proč s nejasnou myšlenkou toto řešíš v pozvánkách na akci a ne ve freekecu. Pokud zde chceš debatovat o pravidlech, téma se přesune. Když napíšeš jasnou vizi, téma se tu nechá a akce naplánuje....
sevntysiksforevr
Uživatelský avatar
Cmelak007
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01.02.2011 0:00
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele: WWW

Ok, máš pravdu, asi chtělo by to přesunout téma. Jak to ale udělat?

Jinak titulek fóra zní i "domlouvání", takže jsem to bral podle toho...
Tamiya CC-01 Jeep Wrangler (Taymiya 35t, pneu rc4wd Mud Plugger 1.9)
Tamiya CR-01 Mercedes Unimog (2.4 GHz, Tamiya 35t, linky 3Racing, pneu rc4wd Rock Crusher 2.2)
Land Rover Defender (rc4wd Gelände 1/10, pneu RA1028)
Uživatelský avatar
gema
Častý přispěvatel
Příspěvky: 627
Registrován: 01.03.2009 0:00
Bydliště: Praha

Můj názor je že systém Vídrholec je ideální pro klasické expediční poježdění aut různé konstrukce. Jen bych to raději jel v jiném terénu. Třeba překonávání potoka každý volil podle chuti, my přes mostík a za námi borci co jezdili potokem cik cak. Já bych tam auto utopil hned. Stejně jako nemám rád bahno, kdežto jiní se v něm ráchají rádi. Proto bych volil komaarův systém ale v členitějším prostředí a spíš než dané pořadí KB bych volil volnou jízdu přes KB dle vlastního uvážení a rozhodnutí. Na chalupě je na to super terén, zkusím nafotit a promyslet. viz foto z Maštalí.
Pavel Novák
Bylo a už dávno není
TA01 Disco 3 G4 challenge
Galerie
Uživatelský avatar
sistri
Píšu hodně
Příspěvky: 1557
Registrován: 12.04.2009 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Proč vymýšlet vymyšlené jak už někdo psal u nás na plzeňsku trial jezdíme tedy
,,Dělání, dělání to nám hrůzu nahání"
-------------------------------------------------
RC OFFROAD KLUB PLZEŇ
http://www.rcoffroadplzen.4fan.cz/

http://www.zmmodel.cz
Uživatelský avatar
sistri
Píšu hodně
Příspěvky: 1557
Registrován: 12.04.2009 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Naposledy upravil(a) sistri dne 11.04.2011 15:10, celkem upraveno 1 x.
,,Dělání, dělání to nám hrůzu nahání"
-------------------------------------------------
RC OFFROAD KLUB PLZEŇ
http://www.rcoffroadplzen.4fan.cz/

http://www.zmmodel.cz
Uživatelský avatar
Cmelak007
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 01.02.2011 0:00
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele: WWW

Ahoj, to je prima a kdy máte příští závod? Rádi se inspirujeme. :-)
Tamiya CC-01 Jeep Wrangler (Taymiya 35t, pneu rc4wd Mud Plugger 1.9)
Tamiya CR-01 Mercedes Unimog (2.4 GHz, Tamiya 35t, linky 3Racing, pneu rc4wd Rock Crusher 2.2)
Land Rover Defender (rc4wd Gelände 1/10, pneu RA1028)
Uživatelský avatar
sistri
Píšu hodně
Příspěvky: 1557
Registrován: 12.04.2009 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

termíny :wink:
Edit jsem si nevšiml že to odkazuje vše na jednu titulní stránku ,ale vše tam najdete stačí jen hledat :oops:
,,Dělání, dělání to nám hrůzu nahání"
-------------------------------------------------
RC OFFROAD KLUB PLZEŇ
http://www.rcoffroadplzen.4fan.cz/

http://www.zmmodel.cz
Uživatelský avatar
Baterfly
Nově příchozí
Příspěvky: 92
Registrován: 04.12.2009 0:00
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Kontaktovat uživatele: WWW

V Praze se taky jezdí trial tak se můžete inspirovat i tam.
http://www.rctrucktrial.cz/phprs/index.php

Zpět na „FreeKec“