Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

systemphoenix píše:no asi bude fakt dobre reseni ten volfcraft ... trosku jsem se stoural v moji nabijecce v mode nimh a nvm jak bych tak nastavil konecne napeti? kapacitu to jo, ale napeti to nvm, teda fakt, nebo si to nabijecka nak uhlida sama? nechapu ale jak by to dokazala ...


Konečné napětí se u Ni-xx nenastavuje - nezáleží na něm, protože je stejně u každého článku jiné. Tam rozhoduje napětí celé sady, které při nabíjení stále pomalu stoupá, ale ke konci, když už žádný další náboj články nepřijímají, tak se další dodaná energie přeměňuje v teplo a napětí nakonec začíná mírně klesat - a to právě ten moment, kdy nabíjecí automatika porovná to konečné napětí s tím, co bylo naměřeno před chvílí a pokud klesne víc jak cca 20 mV ( u NiCd ) nebo 5 mV ( u NiMH - v obou případech se to dá většinou ještě jemně doladit ), tak nabíjení ukončí.
Baterky typu Li-pol, Li-on a třeba i olověné baterky se nabíjejí na konečné napětí a to u všech článků ( pokud možno ) stejné. U toho olova to není tak kritické a vlastně u všech typů je tam ještě malá rezerva - třeba Li-polky se dají nabít i na 4.25V na článek, ale tam už je to skoro na hranici životnosti, hrozí totální zničení a proto se používá maximálně ta hodnota 4.2V, která je ještě bezpečná a přitom má baterka dostatečně velkou kapacitu.
Uživatelský avatar
systemphoenix
Uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 14.01.2012 0:00
Bydliště: SVK Topoľčany
Kontaktovat uživatele: WWW

Borik píše:
Konečné napětí se u Ni-xx nenastavuje - nezáleží na něm, protože je stejně u každého článku jiné. Tam rozhoduje napětí celé sady, které při nabíjení stále pomalu stoupá, ale ke konci, když už žádný další náboj články nepřijímají, tak se další dodaná energie přeměňuje v teplo a napětí nakonec začíná mírně klesat - a to právě ten moment, kdy nabíjecí automatika porovná to konečné napětí s tím, co bylo naměřeno před chvílí a pokud klesne víc jak cca 20 mV ( u NiCd ) nebo 5 mV ( u NiMH - v obou případech se to dá většinou ještě jemně doladit ), tak nabíjení ukončí.
Baterky typu Li-pol, Li-on a třeba i olověné baterky se nabíjejí na konečné napětí a to u všech článků ( pokud možno ) stejné. U toho olova to není tak kritické a vlastně u všech typů je tam ještě malá rezerva - třeba Li-polky se dají nabít i na 4.25V na článek, ale tam už je to skoro na hranici životnosti, hrozí totální zničení a proto se používá maximálně ta hodnota 4.2V, která je ještě bezpečná a přitom má baterka dostatečně velkou kapacitu.


presne tohle jsem potreboval vedet, co se tyce tech nimh velke diky!
jo a jen tak btw, me nabijecka nabiji lipolku na 4,2V na clanek uplne bezne :roll:
Axial SCX10 Honcho Kit - Dsys MD54DCR, Graupner Speed 600, HK 2.4Ghz 6Ch
http://systemphoenix.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

systemphoenix píše:jo a jen tak btw, me nabijecka nabiji lipolku na 4,2V na clanek uplne bezne :roll:


Takže sis to prostě nepřečetl! Bezva...
Uživatelský avatar
systemphoenix
Uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 14.01.2012 0:00
Bydliště: SVK Topoľčany
Kontaktovat uživatele: WWW

salvatore píše:
systemphoenix píše:jo a jen tak btw, me nabijecka nabiji lipolku na 4,2V na clanek uplne bezne :roll:


Takže sis to prostě nepřečetl! Bezva...


proc bych to jako neprecetl?
Axial SCX10 Honcho Kit - Dsys MD54DCR, Graupner Speed 600, HK 2.4Ghz 6Ch
http://systemphoenix.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Automatický nabíječky, jako imax, bantam, accucel, equilibrum, a podobný klony mají v podstatě veškerý potřebný komfort pro péči o běžné typy baterek. Liší se jen kvalitou provedení a dostupným počtem článků a proudem. Nixx nabíjí prakticky stejně dobře v sérii, jako jednotlivě, právě proto, že ke konci nabíjení ubírají proud tak, aby se nepřehřály nabitý články, ale zaregistrují správně přírůstek napětí i u posledního nejslabšího článku. takže při nabíjení problém není. Pouze při cyklování vícečlánku může snadno u "rozhozených" vícečlánků dojít k nepřiměřenému namáhání a podvybíjení nejslabších článků sady, protože konec vybíjení se dá měřit jen nastaveným napětím celé sady. Napětí jednotlivých článků se v sadě bez servisního výstupu měřit nedá, takže to nejslabší článek odnáší. To ale samozřejmě nebrání, pokud to jde mechanicky, vybít, nebo nacyklovat každý článek jednotlivě. Takže jediná výhoda spešl tužkonabíječek je, že to uměj i s různými články nezávisle a zároveň najednou. Můžeme se sice bavit o jemných finesách a přesnosti algoritmů, ale v principu procesorové nabíječky umí zhruba totéž, často i s možností komfortního monitoringu přes USB. IPC-1 apod. je dobrej doplněk, nebo základ pro někoho, kdo má fůru jednotlivých tužek v kdečem, je schopem v nich mít pořádek, sledovat a třídit si sady podle jejich kondice.. Ale pro někoho, kdo má všude LiPolky a nakonec je jen otázkou času, než pro pohodlí narve 1SLipo i do Spektra, je další spešl nabíječka na tužky diskutabilní investice.
Kvalitní nabíjecí kabely a redukce, to je jiná věc!
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

systemphoenix Nevím, jak blízko jsi téhle problematice profesně, moje praxe a zkušenosti jsou výhradně amatérské, počínající někdy v hloubi minulého století, kdy LIPO se cucalo a absolutní bomba a technologická špička byla Panasonic RedAmp. 8)
Tak se nezlob, jestli se v tom hrabu zbytečně moc do hloubky, protože mi některé dotazy připadly jako bez znalosti principu.
Uživatelský avatar
systemphoenix
Uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 14.01.2012 0:00
Bydliště: SVK Topoľčany
Kontaktovat uživatele: WWW

tvoje odpovedi povazuju za top na moje otazky! tesim se kazdemu tvemu komentu, pac to vypada ze ty si profik ... diky moc, fakticky :wink:
Axial SCX10 Honcho Kit - Dsys MD54DCR, Graupner Speed 600, HK 2.4Ghz 6Ch
http://systemphoenix.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

eos píše:...sehnal nějakou kvalitnější klec na 4 (radši nějakou modelářskou, určenou k napájení přijímačů, protože běžný šunky na trhu jsou fakt hrozný, nic nevydržej a maj špatný kontakty)...

No i ty "modelářský" můžou být pěkné šunky. Já stále honím Mini-Zeta, takže přes zimu každých 14 dní nabíjím 12 sad 4xAA a už šestým rokem mi slouží 4xAA klece, co jsem koupil v GM za pár šupů. Hodně prostě záleží, co dovezou, před nedávnem tam známý nějaký kupoval a jsou vizuálně horší než ty moje - tenčí drátky a pružinky, horší povrchová úprava... Jinak IPC-1L mám taky a je dobrá.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz

Zpět na „FreeKec“