Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Ovládání navíjáku

A máme tu další ze série dotazů jak ovládat naviják.
Píšu tenhle dotaz, protože si tak nějak už prostě nevím rady. Po té co mi odešli origo regulátory k navijáku, rozhodl jsem se to loupnout na regl od tamky.
Problém ale je že po zapojení a nastavení 3. kanálu na rádiu (je jedno jestli ho nastavím jako 2p nebo 3p se naviják točí pouze jedním směrem.
Jakmile kanál nastavím, začne rovnou navíjet nebo odvíjet. Pro přepnutí do neutrálu zastaví a jakmile pohnu ovladačem na rádiu jedním směrem, začne točit na druhou nežli z prvu, ale pouze na ní. Přepnutím do neutrálu se zastaví. Ve výsledku se tím tedy dá ovládat pouze jeden směr.
Rekl zpátečku má.
Nenapadá někoho co by to mohlo způsobit a případně jak to vyřešit?
JGV
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 12.12.2011 0:00
Bydliště: Praha

Re: Ovládání navíjáku

Ahoj,
tak to hodim aspon sem... kdysi jsem spalil originalni elektroniku na ten maketovy navijak, takze jsem se pustil do vlastni konstrukce a bastleni.

Moje 2.0 verze (HW i SW) ma plochu asi 4 x 4,5 cm. Na vysku zalezi, ale jelikoz pouzivam jeste sokly pod chipy, tak asi 1,5 cm max. Je to zalozeny na nejakem L293D + AT Tiny 26, takze 50+80 Kc plus tistak a odpory a tranzistory.

Jestli chces, muzu ti poslat mailem schema, negativ na tistak a binarku + navod na konfiguraci (je tam tlacitko a 2 LED pro nastaveni v jake poloze je STOP/NAVIJENI/ODVIJENI). Ale nemam cas na bastleni a shaneni... mozna se pokusim to hodit na net jako opensource stranku.

Pripojeni je na baterku a proud z mustku muze byt az 1,2 A trvale. Moje 4 kg Pajero to na nakloneny rovine utahne; kolmo jsem nezkousel.
Oproti ruznym predelanym servum to nikdy neujizdi, protoze jede vsechno "digitalne"; krome vstupu z prijimace :-) Chce to samostatny volny kanal.


https://drive.google.com/file/d/0B7aoMM ... sp=sharing
Je to ten plosnak vpravo dole...

A jeste drobny bonus - jsou tam 4 tranzistory na spinani 4 LED vetvi. Vetve se postupne spinaji dalsi a dalsi a dalsi jak se zesiluje signal na vstupu - tzn. postupne se rozsveci a zustavaji svitit potkavacky, dalky, pridavny svetla a neco dalsiho (nevyuzito).

Muzu ti predvest pozitri na Jestedu. Mam Pajero na 1.9 Flatiron kolech: https://drive.google.com/file/d/0B7aoMM ... sp=sharing
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

Díky moc za nabídku podstoupení dat, problém ale je že já si s elektrotechnikou nerozumím, takže bych to nedal dohromady. Kdyby se mi podařilo sehnat někoho kdo by to byl chopen vyrobit ozval bych se ti a domluvili bychom jsme se.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Ovládání navíjáku

To co popisuješ je standartní chování origo elektroniky k navijáku kdy se předpokládá že budeš mít na třetím kanále pouze tlačítko. prvním stiskem odvíjí dalším zastaví a další navíjí a tak pořád dokola..... zastaví , odvíjí , zastaví , navíjí .........
Vyrobit elektroniku aby se to dalo ovládat plnohodnotně není zas tak velký problém potřebuješ jen dost výkonné tranzistory a nebo připojit motor navijáku rovnou k nějakému vhodnému reglu a pak se to bude chovat jak potřebuješ. Možností je spousta záleží jen na tom jak a co chceš vlastně ovládat :OK:
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

Bandolik píše:To co popisuješ je standartní chování origo elektroniky k navijáku kdy se předpokládá že budeš mít na třetím kanále pouze tlačítko. prvním stiskem odvíjí dalším zastaví a další navíjí a tak pořád dokola..... zastaví , odvíjí , zastaví , navíjí .........
Vyrobit elektroniku aby se to dalo ovládat plnohodnotně není zas tak velký problém potřebuješ jen dost výkonné tranzistory a nebo připojit motor navijáku rovnou k nějakému vhodnému reglu a pak se to bude chovat jak potřebuješ. Možností je spousta záleží jen na tom jak a co chceš vlastně ovládat :OK:


Asi si úplně nerozumíme. i s původní elektronikou bylo možné ovládat navíjení/odvíjení požadovaným směrem bez nutnosti cyklování pomocí 3p kanálu.
Nicméně v mém případě je možno ovládat naviják pouze jedním směrem.
Cykly nefungují (zastaví , odvíjí , zastaví , navíjí). Navec se po zastavení při úvodním zapnutí točí pouze a jedině jedním směrem.
Kdyby cyklování fungovalo, nikterak by mi to nevadilo.
Jak to píšu tak mě napadlo, jestli by to třeba nemohlo být způsobeno brzdou kterou ten regl podporuje?
Ve výsledku mi bohatě stačí možnost ovládat navíjení/odvíjení via radio. Je mi jedno jestli pomocí 2p nebo 3p kanálu.
JGV
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 12.12.2011 0:00
Bydliště: Praha

Re: Ovládání navíjáku

K originalnimu problemu... asi bys potreboval v regulatoru zvysit pasmo necitlivosti v neutralu. Kdyz normalne pridas trochu plynu, uz se pomalu toci motor. Jestli to neumi primo regulator (coz asi nebude, k cemu by to taky bylo :-D), mozna by to slo simulovat vysilackou pomoci uzivatelskych krivek... ikdyz das +- 1/4 vychylku, bude se stale posilat hodnota "neutral".

To ale neresi vubec druhy smer otaceni... zkusil bych nejak nastavit regulatoru maximalni a minimalni posilane vychylky.
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

JGV píše:K originalnimu problemu... asi bys potreboval v regulatoru zvysit pasmo necitlivosti v neutralu. Kdyz normalne pridas trochu plynu, uz se pomalu toci motor. Jestli to neumi primo regulator (coz asi nebude, k cemu by to taky bylo :-D), mozna by to slo simulovat vysilackou pomoci uzivatelskych krivek... ikdyz das +- 1/4 vychylku, bude se stale posilat hodnota "neutral".

To ale neresi vubec druhy smer otaceni... zkusil bych nejak nastavit regulatoru maximalni a minimalni posilane vychylky.


nastavení regulátoru max/střed/min jsem zkoušel. Bohužel na funkci se nic nezměnilo.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání navíjáku

zaxi jaký máš rádio?
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
JGV
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 12.12.2011 0:00
Bydliště: Praha

Re: Ovládání navíjáku

Jeste pro kontrolu... ten regulator ma vestaveny BEC? Nemas tam zapojene dva BECy najednou pres prijimac, ze?
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

Spektrum Dx3e, ta tamaja 101 bk bec nemá.
Uživatelský avatar
Deff maniak
Píšu hodně
Příspěvky: 1217
Registrován: 13.02.2014 16:02
Bydliště: Brno,Rožnov Prostřední Bečva Bácov

Re: Ovládání navíjáku

Tome je to Teu 105 ale to je skoro stejný :wink:
Jiří Huser
16 let
1:8 Land-Rover D130(minulosti)
1:8 Vaterra acsender K5 blazer
1:8 Vaterra ascender ford bronco
Za chvíli vectra B ;)


http://jerrrrry.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

To mas pravdu, ale ja nepouzil ten od tebe. Je to skutecne 101.
Uživatelský avatar
Deff maniak
Píšu hodně
Příspěvky: 1217
Registrován: 13.02.2014 16:02
Bydliště: Brno,Rožnov Prostřední Bečva Bácov

Re: Ovládání navíjáku

aha tak to promiň :oops:
Jiří Huser
16 let
1:8 Land-Rover D130(minulosti)
1:8 Vaterra acsender K5 blazer
1:8 Vaterra ascender ford bronco
Za chvíli vectra B ;)


http://jerrrrry.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1753
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Ovládání navíjáku

V poho o nic nejde. Si nemohl vedet. Ten od tebe byl lepsi nezli ten co jsem tam mel tak jsem je prohodil.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání navíjáku

Tady je návod k tomu reglu, takhle jsi nastavoval výchylky? Ale nevím, jestli je potřeba je vůbec nastavovat, když to máš na 3.kanálu. Já používám na naviják Dsys 16A a v pohodě, akorát tolik nebrzdí v nulové poloze. Ten Tamiya regl mi přijde divnej
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“