Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Re: Světelný modul vlastní výroby - VELICE PROSÍM O POMOC!

Ahoj pánové,

moc vám děkuji za snahu a pomoc!

Bohužel s přibývajícími informacemi přibývá i otázek. Mohli byste se mnou ještě prosím ztratit pár okamžiků a odpovědět mi na následující, prosím?:

1) někde jsem četl, že zátěž (světla) musí být u tranzistorů PŘED nimi, tedy před tranzistory. Pak následuje tranzistor a až potom uzemnění.
2) Pokud to připojím podle návodu manek100, pak bude tranzistor uzavřený po dobu, co bude na GATE +5V (invertovaný program PICu => světla zapnuta, pokud je pin PICu v LOW, světla vypnuta, pokud je pin PICu HIGH)
Jakmile "zapnu světla" (pin PICu LOW), tak se na PICu objeví 0V (snad), tím dojde k sepnutí tranzistoru a proud bude procházet ze SOURCE (+5V) přes tranzistor na DRAIN a dále bude protékat rezistory=>LED diodami=>na uzemnění obvodu. Je to tak?
3) Pokud je popis z bodu 3 správný, pak to opravdu vidím na výrobu nové DPS, jelikož jsem puntičkář a nechci se za svou práci stydět, kdybych to náhodou někdy někomu ukazoval! :-)
4) manek100 - psal jsi "můžeš použít klidně tyto tranzistory", to znamená, že pokud by v našem místním elektroobchodě náhodou neměli přesně tyto tranzistory, tak mohu použít v podstatě "libovolnou" náhradu?
5) je něco, na co bych si měl v případě koupě jiných tranzistorů dávat pozor? Například - "dej si pozor na minimální spínací proud/napětí" apod.?
6) a konečně - neměl by být před tranzistorem nějaký "odporový dělič"? mám na mysli takové ty 2 rezistory? Někde jsem to viděl na schematu...

Klucí sory, jak jsem psal hned na úvod, nejsem elektronik a jsem rád, že vím jak zapojit diodu s rezistorem, tak proto ty stupidní dotazy :-(

A moc vám všem děkuji za snahu. Cením si toho!
Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Re: Světelný modul vlastní výroby - VELICE PROSÍM O POMOC!

Trochu jsem studoval informace ohledně tranzistorů, tak se pokusím odpovědět si na některé mé otázky sám:

1) Vzhledem k tomu, že se z mého pohledu (z pohledu naprostého laika) jedná o "obrácený" tranzistor, tak je zapojení tranzistoru až za zátěž v podstatě splněno tím, že tranzistorem protéká "záporný" prud (-5V) od DRAINu k SOURCE
2) znovu jsem si procházel vlastní dotaz a ano, asi to tak bude :-)
3) Otestuji na staré a v případě funkčnosti vyrobím novou DPS :-)
4) NA GMe jsem koukal na jiné typy P-MOSFET tranzistory a v podstatě se liší akorát hodnotami, které jsou schopné vydržet, takže asi ano - pokud bude P-MOSFET, můžu použít asi jakýkoliv

Jak to vidíte vy?

Jsem úplný nemehlo, anebo to má alespoň trochu hlavu a patu? :-D
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Světelný modul vlastní výroby - VELICE PROSÍM O POMOC!

No vidis, dyt si vystacis. Odpovez si jeste dvakrat trikrat a bude hotovo.






Jen pro urovnani pojmu... JA jsem laik. A krom spojek a predlozek nerozumim nicemu co pises :-D
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Světelný modul vlastní výroby - VELICE PROSÍM O POMOC!

Jsem to rychle prolít a řekl bych asi takhle - FET je sice mantrou současnosti, ale proč je zbytečně cpát všude, když to navíc bude spínat světýlka, předpokládám LEDky 20mA, třeba i paralelně. Normálně bych na výstupy PICAXE pověsil budič ULN2803A, stojí 15,-, vstupy má rovnou TTL/CMOS logiku 5V, takže nemusíš přemýšlet, jak to zapojit. Celkem obsahuje 8 budičů, max. 500mA na výstup, max. 1W na budič a 2,2W na celý šváb, takže klidně můžeš na každý budič pověsit několik až mnoho 20mA LED paralelně a no stress. Ty budiče se dají zapojit i paralelně.
Odkaz na ULN2803A - http://www.gme.cz/uln2803a-dip18-p380-008
Tohle je navíc tak jednoduchý zapojení, že bych se vykvák na tišťák a použil univerzálku - to se dá udělat taky hezky, stejně to je v bužírce 8).
Viz např. toto (zrovna aplikace s ULN2803A) - http://rc.305.cz/view.php?nazevclanku=modul-vystupu-pro-433mhz-bezdratovy-ovladac&cisloclanku=2011060005
Ten stabilizátor tam máš jaký a z jakého napětí to budeš napájet? Jestli to je běžný stabík 7805, tak ty potřebují pro spolehlivou funkci min. 2V rozdílu mezi Uin a Uout, což už při poklesu napětí na 2S LiPo není splněno a navíc na něm zbytečně protopíš. Pokud chceš ze stabíku napájet procák i LED, tak bych tam dal nějaký low-drop cca 1A (třeba http://www.gme.cz/lm2940ct-5-to220-p330-097 nebo http://www.gme.cz/l4940v05-p330-067), nebo ho tam vůbec nedávat a napájení řešit z běžnýho externího UBECu 5V.
Jinak :tleskam: , jak se s tím pereš, takhle se sám hodně naučíš.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Re: Světelný modul vlastní výroby - VELICE PROSÍM O POMOC!

Ahoj panove,

tak a je to tady!
Dnes, asi po tydnu a pul, se konecne podarilo a svetelny modul je hotovy, funkcni a dela to, co chci!

VELKE DIKY VAM VSEM, PROTOZE BEZ VAS BYCH TO NEDAL!

Pokud chcete mrknout na vysledek, pak je video tady:
https://youtu.be/OKTY312e4ic

Jeste jednou vsem dekuji za pomoc!

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“