Uživatelský avatar
miras-trx
Nově příchozí
Příspěvky: 73
Registrován: 27.06.2018 22:59
Bydliště: Opava

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Musím přiznat, že takový ohlas jsem na toto téma nečekal a jsem rád, že se zde sešlo tolik lidí, co už s tímto zdrojem proudu mají zkušenost.
Actual: TRX-6 Mercedes G63 AMG 6x6
Ex: TRX-4 ADVENTURE
Uživatelský avatar
Chazzy93
Uživatel
Příspěvky: 411
Registrován: 06.06.2015 19:18
Bydliště: jižně od Brna

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

miras-trx píše:Správně je to opravdu jen přibodováním k propojce, ale kdo z nás má doma bodovačku.

Dělal jsem si baterii pro elektrokolo, kde jsem potřeboval spojit 40 kusů článků 18650 v zapojení 10s4p.Použil jsem klasickou trafopájku a aby cín na ten nikl lépe chytal, tak jsem každou pájenou plošku ojel smirkem a pak potřel kapalinou na nikl (https://www.tipa.eu/cz/chemie-pajeci-ka ... /d-119959/), cín krásně a rychle přilnul k povrchu a nebyl ani u jednoho článku problém.
Hlavní je rychlost pájení, článek zbytečně nezahřívat. Alespoň to mi poradil ten, kdo mi články tehdá prodával.


Nemohl sem si vzpomenout, myslel jsem bodování... A to si říkám strojař... :-D
No tak přesně takhle sem to měl v úmyslu dělat, ale měl sem strach z pájení. Díky za tip na pájecí kapalinu, já sem kdysi zkoušel kapalinu na plošný spoje, taky z Tipy, ale moc to nešlo.
Martin Haas
Tatra 805 valník, 1:10
Mercedes-Benz Unimog 1:10
Ford F-250 Super Duty Cab
Zbytky podvozku CC-01
http://kenny666.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
miras-trx
Nově příchozí
Příspěvky: 73
Registrován: 27.06.2018 22:59
Bydliště: Opava

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

S tou kapalinou to šlo opravdu dobře, ještě když se navíc zdrsní to pájené místo.
Chce to jen pájet rychle, aby se článěk nepřehřál.
Actual: TRX-6 Mercedes G63 AMG 6x6
Ex: TRX-4 ADVENTURE
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Z pájení liionů netřeba mít strach. Pájecí plošky nebo plíšky opravdu stačí přejet jemným šmirglem a ocínovat, nejlépe s obyč. kalafunou (a očistit). Pájecí vodičky já u elektroniky osobně nepoužívám, jsou to kolikrát pěkný sajrajty - nejen co se vypařuje při zahřátí, ale když se to potom pořádně neočistí, může to působit problémy. A na články velikosti 18650 používám běžnou 50W mikropájku.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Důsledná očista jak plošek na baterce, tak i na pájecím plíšku je základem kvalitního a hlavně rychlého spoje. Používám buď měděné plíšky šířky cca 6 mm a tloušťky cca 0.6 mm nebo zinkové pásky, které se objevili v prodeji na Bighobby. Nejlepší zkušenosti s očistou pájecích ploch mám s modrými kotoučky od Proxxonu, kterými jde vyčistit povrch plíšků velmi rychle a dobře. Např. https://www.nakol.cz/proxxon-28294
Jinak používám mikropájku s co největším hrotem, pájecí pastu a cín s olovem. Po přeleštění-přebroušení všech pájecích míst ( pájecí plíšky pocínuju na obou koncích a na obou stranách, aby hrot měl co nejlepší kontakt s povrchem ) si důsledně hlídám čas pájení a nesmím překročit dobu styku hrotu s povrchem plíšku nad dvě vteřiny - pokud se to z nějakého důvodu nepodaří ( třeba plíšek napájím nakřivo ), tak nechám vše schládnout a opravuju až po pár minutách, kdy vše dostatečně vychládlo. Po zapájení těmi modrými kotoučky vybrousím přebytečný cín z plíšků - což je v podstatě jen estetická záležitost a pájeci místo vyčistím hadříkem namočeným v izopropylu. Přes to všechno je spojování bodováním lepší varianta a nějakou bodovačku si ( možná ) časem pořídím. Pájení článků v šabloně - abych nemusel baterky ještě přidržovat - považuji za samozřejmost.
Uživatelský avatar
miras-trx
Nově příchozí
Příspěvky: 73
Registrován: 27.06.2018 22:59
Bydliště: Opava

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Tak baterie už mám doma, nakonec jsem koupil 6kusů těch SONY VTC6 a bude z toho baterie 2S3P 7,4V 9000mAh.
Nemáte někdo doma HardCase obal z mrtvé lipolky, hodila by se mi jedna půlka :-)
Actual: TRX-6 Mercedes G63 AMG 6x6
Ex: TRX-4 ADVENTURE
mirakuli
Uživatel
Příspěvky: 161
Registrován: 25.09.2017 10:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Boříku nezmínil jsi VCT5A
mirakuli
Uživatel
Příspěvky: 161
Registrován: 25.09.2017 10:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

ObrázekAhoj Miras, nebylo by tohle lepší? Samozřejmě se to musí upravit.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Vím, že VTC5A existují - měly by to bít mírně tvrdší VTC5, ale bohužel jejich vylepšení - rozdíl oproti VTC5 není odpovídající ceně, takže mě nijak moc nezaujaly. Ale pokud se někomu je podaří sehnat za rozumné peníze, rozhodně budou stát za to. Pro nesoutěžní použítí v lodích se dost modelářů dívá na cenu a protože je potřeba vysoká kapacita a tím pádem víc článků, je cena docela důležitý parametr. Proto třeba se dívám po LIFePo4, kde hlavně akumulátory kolem 20Ah začínají být cenově a výkonově docela zajímavé.
mirakuli
Uživatel
Příspěvky: 161
Registrován: 25.09.2017 10:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Borik píše:Vím, že VTC5A existují - měly by to bít mírně tvrdší VTC5, ale bohužel jejich vylepšení - rozdíl oproti VTC5 není odpovídající ceně, takže mě nijak moc nezaujaly. Ale pokud se někomu je podaří sehnat za rozumné peníze, rozhodně budou stát za to. Pro nesoutěžní použítí v lodích se dost modelářů dívá na cenu a protože je potřeba vysoká kapacita a tím pádem víc článků, je cena docela důležitý parametr. Proto třeba se dívám po LIFePo4, kde hlavně akumulátory kolem 20Ah začínají být cenově a výkonově docela zajímavé.


- https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-s ... t-top.html - dobrá cena?
LIFEPo4 20Ah? tz. 20000mah?
- https://hobbyking.com/en_us/zippy-fligh ... -pack.html - myslel jsi tohle?
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

U těch Lionek je cena fajn a navíc z tohoto obchodu už pár kamarádů nakupovalo a naštestí to vždy byly originály, takže asi to bude spolehlivý obchod. Ty LiFePo4 nedokážu posoudit - cenu. O tak malé kapacity jsem se nezajímal. takže nevím.
Uživatelský avatar
miras-trx
Nově příchozí
Příspěvky: 73
Registrován: 27.06.2018 22:59
Bydliště: Opava

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Dnes jsem se konečně dostal k výrobě oné baterie.Tak jen pro shrnutí uvedu že jsem použil 6 článků SONY VTC6 3000mAh / 30A a zapojil je 2S3P, výsledek je 7,4V 9000mAh / 90A.
Rozhodl jsem se využít prostor v držáku baterie u TRXka, který by jinak zůstal prázdný a po malé úpravě jdou dát do toho prostoru 2 baterie vedle sebe a další 2 na ně, na foto je to dobře vidět.
Vím, nevypadá to sice jako z obchodu, ale baterii o kapacitě 9000mAh za 1100,- Kč u nás prostě neseženete.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Actual: TRX-6 Mercedes G63 AMG 6x6
Ex: TRX-4 ADVENTURE
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Asi nych to spojil spis po 3 kusech, aby prurec packu byl trojuhelnik. Urcite by to drzelo lip, vypadalo to lip a i teziste by bylo niz. Cele bych to zafoukl do smrstovacky....
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

Napětí to má jen 7,2V, ale ta kapacita je hrozná, to budeš jezdit týden než se to vybije. :-D
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
miras-trx
Nově příchozí
Příspěvky: 73
Registrován: 27.06.2018 22:59
Bydliště: Opava

Re: LiIon články jako pohon expedičního modelu

gecko-x píše:Asi nych to spojil spis po 3 kusech, aby prurec packu byl trojuhelnik. Urcite by to drzelo lip, vypadalo to lip a i teziste by bylo niz. Cele bych to zafoukl do smrstovacky....


Původní plán takový byl, chtěl jsem trojúhelníkový průřez, ale pak bych nezaklapnul tu páku, která v TRX drží baterii v boxu, protože by byl aku moc vysoký.Takto jsem využil prostor, který by jinak zůstal prázdný a při tom můžu používat i tu páku.
Není to sice úplně krásné, ale účel splněný na 100%
Actual: TRX-6 Mercedes G63 AMG 6x6
Ex: TRX-4 ADVENTURE

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“