Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Naviják je často velice diskutované téma. Asi nemá moc smysl psát, že levné navijáky z Ali nebo i českých e-shopů většinou nemají dost síly a často se z nich po pár použití zakouří... Tyhle navijáky hezky vypadají ale na reálné používání je to spíš otrava.

Na internetu můžete najít již hotové navijáky ze serva s velkou sílou. Některé dokonce disponují volnoběžkou, takže není nutné lanko odvíjet přes motor ale prostě jen zatáhnete. Asi ale nemusím psát, že cena za hotový produkt je vyšší než vlastní výroba.

Pokud si budete sami vyrábět servo naviják, tak samozřejmě záleží jaké komponenty použijete. Já použil servo z šuplíku :D nemá už nálepku ale vypadá to na notoricky známé MG995, regulátor z Ali a buben jakbysmet.
Servo se dá pořídit do 200,-
za regl jsem dal do 100,-
a buben vyšel tuším na 50,- včetně lanka
EDIT píše:Regulátor mají i tady: https://www.bighobby.cz/regulator-car-b ... pEEALw_wcB ale za 3x takovou cenu jako v číně...
Osobně jsem to bral jako takový low budget naviják a tím, že jsem měl staré servo doma, tak mě to vyšlo asi na 150,-
Celé to jde ovládat třetím kanálem na vysílačce, ale pozor! musíte mít třípolohový přepínač ! Tedy vpřed - vypnuto - vzad

Teď co bude potřeba:
- servo (kovové převody, ložiska, může mít poškozenou elektroniku)
- mikroregulátor (Aliexpress, 10A nebo 20A regl)
- buben s lankem
- vybavení na pájení
- já využil i dremelku
- šroubováky, kleště atd.

Obrázek


1) Jako první jsem začal rozborkou serva. Pokud máte klasické servo, tak je potřeba odstranit malý kolíček, který zabraňuje aby se kola otáčela o 360°. Dělají se ale i 360° serva, která ten kolíček už z výroby nemají. Hodně lidí jsem viděl, že ten kolík řežou dremelkou nebo pilkou. Já ho chytl do kleští a vytáhl. Pokud to jde, tak je to rychlejší a neriskujete poškození převodů.
Obrázek
Obrázek


2) Další krok je odstranění elektroniky serva včetně poteciometru. Existuje ještě varianta se zalepeným potenciometrem v nulové pozici, ale tohle moc nedoporučuji. Časem se nulová pozice stejně rozladí a naviják vám bude furt někam cestovat. Takže to vykuchejte a nechte pouze krabičku, převody a motor.
Obrázek


3) Teď bude potřeba vyznat se v kabelech mikro regulátoru. Vezmu to z levé strany.
- konektor do přijímače (3. kanál) - na ten nehrabeme
- teď jsou dva konektory stejného typu. První je na napájení a druhý k motoru
- poslední je spínač - ten jsem kvůli budoucím plánům (níže) odstranil
POZOR! Pokud se rozhodnete ho uštípnout, tak je potřeba oba drátky spojit k sobě nebo napájet na desce mikro regulátoru aby to simulovalo polohu na vypínači ON.
Pokud vypínač ponecháte, tak můžete naviják úplně odstínit od napájení a zapnout pouze v případě kdy bude potřeba.
Obrázek


4) Na regulátor v modelu připájíme protikus k mikro regulátoru. Já použil ten, co jsem odštípl z mikro regulátoru.
Obrázek


5) A na mikro regulátoru k navijáku odštípneme přebytečný konektor a kablíky napájíme na motor co zbyl ze serva.
Obrázek


6) Teď přichází na řadu důvod, proč jsem se potřeboval zbavit přebytečných věcí (vypínače). Prostor po původní servo elektronice a potenciometru jsem dremelkou ještě trochu upravil - ořezal od přebytečných nálisů plastu a vložil do něj mikro regulátor. Snad se tam neupeče.
Regl měl už z výroby na sobě jakýsi přepínač - zatím jsem nepřišel na to, co dělá. Takže tam zůstal přístupný kdyby cokoliv...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A je hotovo. Stačí zapojit do přijímače na třetí kanál a na napájení k regulátoru. Osazení bubnem, lankem a umístění na podvozek už jsem nefotil. To snad není ani potřeba.

Všechny fotky jsou tady https://www.rajce.idnes.cz/mirek230/alb ... k-ze-serva

Je to varianta za pár korun, ale chce to trochu času a zkušeností. Já to dělal do hodiny času i s pauzou na svačinu.
Uživatelský avatar
petos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 768
Registrován: 25.01.2010 0:00
Bydliště: Banska Bystrica SK

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Vyborny navod. Mozem este poprosit link na ten buben s lankem?(tiez alik? a pod cim to hladat?)
SCX10 jeep JK 4x4
TRX6 Pacific P12 6x6
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Díky.
Já hledal pod “Rc winch drum”
https://a.aliexpress.com/_m0x3kWw

Viděl jsem někoho vyrábět ze dvou servo pák mezi které vložil mosaznou trubičku a cely to prosrouboval až do serva.
Uživatelský avatar
petos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 768
Registrován: 25.01.2010 0:00
Bydliště: Banska Bystrica SK

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

parada, dakujem. :OK:
SCX10 jeep JK 4x4
TRX6 Pacific P12 6x6
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Návod je super. Já bych si ale dovolil jednu poznámku nebo spíše alternativu.
Dělal jsem to prozatím jen u dvou čínských serv, ale funguje mi to bezvadně u obou.
Kroky jsou v podstatě stejný jako v návodu jen s tím, že nepoužívám externí regulátor.
Používám elektroniku serva.
Odstraním kolíček z převodu (jak je v návodu), pak vytáhnu potenciometr a servo zapojím. otáčením poťáku najdu středovou pozici a pak zaleju potenciometr vteřinovým lepidlem.
Už ho nedávám zpět na jeho místo, ale jen ho do serva pohodím.
Díky tomu pak servo-naviják zapojím přímo do přijímače bez další elektroniky a dalšího napájení.
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Jo jo, to je varianta. Já jí tam tuším zmiňuji.

Taky jsem to takhle zkoušel, ale po nějaké době používání mi začalo servo dělat neplechu... Pídil jsem se co je za problém a prý je to tím, že nikdy nejde chytit úplně 100% nula na potenciometru a pak na to má prý vliv i počasí (teplota) kdy se mění vodivost drátů k servu či co. Takže když je nastavená +- 0 při teplotě 25°C a pak se servonaviják používá v -5°C, tak to má tendenci samo navíjet nebo odvíjet...

Každopádně děkuji za doplnění. Je to levnější a čistší varianta, která by tu taky měla být. :SUPER:
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Mirda píše: 25.05.2022 11:50 Pídil jsem se co je za problém a prý je to tím, že nikdy nejde chytit úplně 100% nula na potenciometru a pak na to má prý vliv i počasí (teplota) kdy se mění vodivost drátů k servu či co. Takže když je nastavená +- 0 při teplotě 25°C a pak se servonaviják používá v -5°C, tak to má tendenci samo navíjet nebo odvíjet...

Každopádně děkuji za doplnění. Je to levnější a čistší varianta, která by tu taky měla být. :SUPER:
To máš pravdu, taky jsem to někde četl. U mě se to zatím neprojevilo tak snad to tak i zůstane.
Krysa100
Nově příchozí
Příspěvky: 3
Registrován: 15.10.2023 20:45

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Dobrý den, kanál 3. mám už obsazený druhou rychlostí auta.
šlo by to dát na kanál 1. ?? (ten mám volný) nebo nejlépe uplně vynechat přijímač??
Moc se v tom nevyznám :)

Předem dekuji za odpověd
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Ono je jedno jaký kanál použiješ, ale kanál 1 obvykle obsluhuje servo, tak nevím jak to máš pozapojované.

Přijímač obejít lze, ale musíš ovládání upevnit někde na autě a použít tří polohový vypínač (zapnuto - vypnuto - zapnuto). V rychlosti jsem našel třeba něco takové https://dratek.cz/arduino/3189-kolebkov ... -6pin.html

Nebo použít nějaké solo dálkové ovládání. Třeba něco takového https://www.rcprislusenstvi.cz/Dalkovy- ... k-d152.htm

Za mě nejlepší použít volný kanál na vysílačce (pokud máš). Ovládání na přepínačem umístěným na autě je nepraktické a solo dálkový ovladač je starost navíc s baterkama a furt to musíš opatrovat nebo přidělat k vysílačce....
Krysa100
Nově příchozí
Příspěvky: 3
Registrován: 15.10.2023 20:45

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

No mě se nejvíc líbí to solo dálkové ovládání takže do toho asi pujdu :) a abych nemusel mít externí baterku tak to připojít normálně do baterky v autě, snad to pujde.
Ješte dotaz budu k tomu Dálkovému ovladači potřebovat ten mikroregulátor a jestli ano kde ho seženu? (na aliexpresu jsem nic nenasel) budu rád za odkaz :D
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Určitě to půjde napájet z baterky v autě.

Regulátor zde: https://www.aliexpress.com/item/1005004280311498.html
Dálkové ovládání třeba zde: https://www.aliexpress.com/item/1005005032958337.html
Krysa100
Nově příchozí
Příspěvky: 3
Registrován: 15.10.2023 20:45

Re: Jak vyrobit naviják ze serva za pár korun

Děkuju moc!
Ozvu se až to budu mít hotové :D

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“