Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Stridak jsem zatesnil, poradne namazal vazelinou a normalne se s nim potapim.
Stridaku tu to je celkem jedno. Nema uhliky.

Stejnosmery kdyz jsou pod vodu, tak by meli jit spravne jen do ciste vody. Jak mile se dostanou necistoty pod uhliky, tak to nedela dobrotu.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

tomas71 píše:
mongomerak píše:Čau, chci se zeptat jestli se musí utěsnit i motor nebo stačí jen ta ostatní elektronika.
Dík za odpověď.


Jaký motor myslíš? Stejnosměrný není potřeba a se stříďákem se k vodě nepřibližuj


Jak psal Woyta: je to naopak. Stříďáky se používají v lodích přímo pod vodou, na jejich hřídel se upevní lodní vrtule. Je to sice svým způsobem prasárna ( ložiska trpí, plechy mohou rezavět ), ale častým argumentem je to, že při ceně toho stříďáku se po roce koupí nový a je po problémech.
Stejnosměrný motor trpí daleko víc - především kolektor, kdy se mezi něj a uhlíky dostane špína a jemný píseček a tím se povrch nepravidelně obrušuje a drážky mezi póly zanášejí. S ložisky a plechy je to pak stejné, jako u toho stříďáku.
Když už musí být motor ve vodě, tak po jízdě ho propláchnout destilkou, usušit a jemně namazat ložiska. WD a podobné přípravky jsou fajn, ale v žádném případě se nesmí dostat na kolektor - mastnota se připeče, vznikne velký přechodový odpor, jiskření .... a pak rychle hrobeček.
mongomerak
Nově příchozí
Příspěvky: 7
Registrován: 28.02.2015 20:32

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Díky za odpověď. Moc mi to pomohlo.
Uživatelský avatar
ivandr
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 28.08.2010 0:00
Bydliště: Česká Lípa

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Nechci vám do toho kecat, ale asi by ste měli rozlišovat ještě na stříďák bezsenzorovej a senzorovej.
Předpokládám že píšeš o lodičkách a ponořenejch bezsenzorovejch stříďákách?

Nevím, ale potápět senzorovej stříďák bych asi neriskoval :NO: .
http://rcivandr.rajce.idnes.cz/
http://ivandr.galerie.cz/5597378-rc-modely
1:10 AXIAL SCX-10 HONCHO
1:10 AXIAL SCX-10 Jeep Wrangler
1:10 Ansmann Mad Rat 2WD buggy

Banda Team
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Píšu o bezsenzorovém stříďáku. Senzorový vyzkoušený ve vodě nemám, ale jakmile se mi dostane do ruky, vyzkouším ho.
Senzory jsou na bázi magnetu a tak by snad neměl být problém i s tím senzorovým stříďákem.
Uživatelský avatar
ivandr
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 28.08.2010 0:00
Bydliště: Česká Lípa

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Borik píše:Píšu o bezsenzorovém stříďáku. Senzorový vyzkoušený ve vodě nemám, ale jakmile se mi dostane do ruky, vyzkouším ho.
Senzory jsou na bázi magnetu a tak by snad neměl být problém i s tím senzorovým stříďákem.

A ty používáš bezsenzorovej stříďák na expedice 8o ?
http://rcivandr.rajce.idnes.cz/
http://ivandr.galerie.cz/5597378-rc-modely
1:10 AXIAL SCX-10 HONCHO
1:10 AXIAL SCX-10 Jeep Wrangler
1:10 Ansmann Mad Rat 2WD buggy

Banda Team
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

tomas71 píše:se stříďákem se k vodě nepřibližuj

- říkal někdo na internetu! :-D
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Jak říká Bořík. Senzory jsou Hallovy sondy = vodotěsný.
Vzhledem k rozsahu měření ale nutně musí být dobře izolovány i konektory senzorového kabelu.
Kdo ví, jak zaizolovat regl, zvládne i druhej konec. Kdo neví (ani co je gůgl), ten machruje s moudrama z netu. :wink:
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

ivandr píše:
Borik píše:Píšu o bezsenzorovém stříďáku. Senzorový vyzkoušený ve vodě nemám, ale jakmile se mi dostane do ruky, vyzkouším ho.
Senzory jsou na bázi magnetu a tak by snad neměl být problém i s tím senzorovým stříďákem.

A ty používáš bezsenzorovej stříďák na expedice 8o ?


Použitelnost bezsenzorového motoru je dána především kvalitou regulátoru. A když se střídavý motor rozbíhá ještě lépe, než stejnosměrný, není důvod používat senzorový regulátor.
Uživatelský avatar
tomas71
Píšu hodně
Příspěvky: 1173
Registrován: 30.01.2011 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

eos píše:
tomas71 píše:se stříďákem se k vodě nepřibližuj

- říkal někdo na internetu! :-D


OK OK, jsem zase o něco chytřejší :-p Díky za to :OK:
Hilux na šasí Slick7 "TADY"
Hilux "Žirafa" na SCX10
Hilux "KATONI" na TF2 "TADY"
Crawlík Bullýk
"RAJČE"
Uživatelský avatar
ivandr
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 28.08.2010 0:00
Bydliště: Česká Lípa

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Borik píše:
ivandr píše:
Borik píše:Píšu o bezsenzorovém stříďáku. Senzorový vyzkoušený ve vodě nemám, ale jakmile se mi dostane do ruky, vyzkouším ho.
Senzory jsou na bázi magnetu a tak by snad neměl být problém i s tím senzorovým stříďákem.

A ty používáš bezsenzorovej stříďák na expedice 8o ?


Použitelnost bezsenzorového motoru je dána především kvalitou regulátoru. A když se střídavý motor rozbíhá ještě lépe, než stejnosměrný, není důvod používat senzorový regulátor.

Promiň já se neptal na nějaký teorie :NO: . Já se ptal jestli ho používáš???

Bezsenzor jsem zkoušel ve více variantách a na senzor zdaleka nemá :-p . Teda myslím ty za relativně příznivý náklady.
Možná, že se dá sehnat bezsenzor, kterej je lepší, ale určitě nebude levnější než senzor.
Nebo DSYS už má ten střídavej regl funkční :-p ?
http://rcivandr.rajce.idnes.cz/
http://ivandr.galerie.cz/5597378-rc-modely
1:10 AXIAL SCX-10 HONCHO
1:10 AXIAL SCX-10 Jeep Wrangler
1:10 Ansmann Mad Rat 2WD buggy

Banda Team
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Pouzivam programovatelne a hlavne vodotesne ESC EZrun. Motor mam nejake obycejne Mystery 17,5z 2200kw.
A v terenu i pod vodou to funguje k plne spokojenosti.

Obrázek
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Na expedice ho nepoužívám - spíš jen na testování a hlavně do lodí, kde jsou potřeba u maket velmi plynulé rozběhy. DSYS funguje dobře, rozbíhá se na stejné úrovni, jako stejnosměrný, většinou i lépe, protože stříďáky mívají dost často dost nízké kv a více pólů a tak minimální otáčky jsou příznivé.
S výrobou je to zatím těžký - výrobce má jiné priority, které ho živí a výroba regulátorů je na samé hranici charity. Problém je v tom, že střídavých motorů jsou tisíce a je třeba doladit "inteligenci" regulátoru tak, aby se sám dokázal přizpůsobit a hlavně optimalizovat svoje vlastnosti vždy pro daný motor.
Uživatelský avatar
ivandr
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 28.08.2010 0:00
Bydliště: Česká Lípa

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Borik píše:Na expedice ho nepoužívám - spíš jen na testování a hlavně do lodí, kde jsou potřeba u maket velmi plynulé rozběhy.

Ano nepoužíváš, myslel jsem si to.
Je rozdíl plynulý rozběh v lodičce, úplně něco jinýho je v rychlejším modelu (tam mi to nevadí) a ještě něco jinýho to je v crawleru, nebo expedičce.

Jak už jsem psal zkoušel jsem i bezsenzorovy regly a zkratka senzorový jsou v tomhle, podle mě, bezkonkurenční.

Woyta: měl jsem a testoval i Ezruna Waterproof combo a prodal jsem ho protože byl zkrátka horší než senzor. Ale pokud se chceš brodit a stačí ti to, tak proč ne?
Já nemám ponorku a proto mi nevadí používat senzorový combo.Používám stříďáky v expedicích od začátku co je jezdím a potřebu fušovat do oblasti lodiček a ponorek zatím nemám :-D .
http://rcivandr.rajce.idnes.cz/
http://ivandr.galerie.cz/5597378-rc-modely
1:10 AXIAL SCX-10 HONCHO
1:10 AXIAL SCX-10 Jeep Wrangler
1:10 Ansmann Mad Rat 2WD buggy

Banda Team
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Upraveni elektroniky vuci vode.....

Ezruny pouzivam ve vsech mych autech. Kdyz si clovek vyhraje s nastavenim (ostrost nabehu, volnobezna brzda, ...), tak jezdi pekne.

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“