lackey
Nově příchozí
Příspěvky: 27
Registrován: 27.10.2010 0:00

Do elektriky sa moc nerozumiem, ale predstavujem si to takto:

Servokabel odpojim z primaca, oddelim 2 napajacie kable a tie zapojim do externeho BECu. Bec budem napajat s baterky Y prepojkou kde druha vetva pojde do reglera.
Tym padom bude sluzit BEC len na servo a regler bude odteraz uz len napajat prijmac a z neho svetla ( tam musi ten 1A stacit )
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

http://www.hobbywing.com/upload/manual/HW-03-6S.pdf

Tu je štandartné zapojenie UBEC.

Zo zdroja ( akupacku ) napájaš nie len regler, ale aj UBEC.
UBEC napája príjmač.
Servo aj regler sú štandartne zapojené v príjmači alt. regler má odpojený jeho vlastný BEC ( preruší sa červený kábel - vysunie sa dutinka zo srevokonektoru a zaizoluje).

To je všetko.
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

lackey
Nově příchozí
Příspěvky: 27
Registrován: 27.10.2010 0:00

Ja som prave chcel obijst napajanie prijmaca a nechat ho napajat z ESCcka. Externy BEC by sluzil len pre servo a nic ine. Z akupaku by bol napajany jak ESC tak zaroven aj externy BEC.
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

Ale toto asi bude jednoduchšie a rýchlejšie: :wink:

http://modelhobby.sk/bec-7223v-56v-3a-p-177413.html

Od Arowindu mám reglery do lietadiel a sú celkom v pohode.
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

lackey píše:Ja som prave chcel obijst napajanie prijmaca a nechat ho napajat z ESCcka. Externy BEC by sluzil len pre servo a nic ine. Z akupaku by bol napajany jak ESC tak zaroven aj externy BEC.


A prečo chceš obísť napájanie príjmača a komplikovať si zbytočne situáciu ?

To zapojenie, na ktoré som dal odkaz, je riešenie pre RC letcov, ktorí majú v lietadle povedzme 8 až 10 serv, ktoré často bežia naraz + regler.

To servo riadenia ( ak má dobre nastavené koncové polohy) zas nežerie toľko, aby sa prepálil plošný spoj na príjmačovej doske (plošák konektorov).
lackey
Nově příchozí
Příspěvky: 27
Registrován: 27.10.2010 0:00

Podla toho navodu co si poslal, vidim ze mam zapojit kabel s BECu a zaroven aj s ESC do prijmaca. Teraz mam ale obsadene vsetky sloty v prijmaci ( 3 kanale + jeden napajaci slot ), kedze napajam aj osvetlenie z prijmaca.
To znamena, ze by som to osvetlenie nezapojil a dal miesto neho kabel z BECu ??? Odkial potom budem napajat svetla ?
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

lackey píše:Podla toho navodu co si poslal, vidim ze mam zapojit kabel s BECu a zaroven aj s ESC do prijmaca. Teraz mam ale obsadene vsetky sloty v prijmaci ( 3 kanale + jeden napajaci slot ), kedze napajam aj osvetlenie z prijmaca.
To znamena, ze by som to osvetlenie nezapojil a dal miesto neho kabel z BECu ??? Odkial potom budem napajat svetla ?


Neviem, či správne rozumiem ... máš príjmač s tromi výstupmi na servo a s vstupom na napájanie ?

Potom do napájacieho vstupu ide UBEC, servo a regler ostávajú tam, kde boli. A na svetlá ti tiež zostáva voľný kanál.

Ak máš málo výstupov, môžeš regler aj UBEC napojiť do jedného výstupu cez "Y" kábel. Akurát by som zasa odpojil "+" káblik zo servokonektoru regleru.
lackey
Nově příchozí
Příspěvky: 27
Registrován: 27.10.2010 0:00

Mam kanal 1.2.3 a jeden "napajaci" slot kde mam pichnuty original axial svetelny modul. Kanal 1 je na servo, 2 je na ESC a v 3 mam navijak ( ten ma ale samostatne napajanie z druhej baterie ).
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

lackey píše:Mam kanal 1.2.3 a jeden "napajaci" slot kde mam pichnuty original axial svetelny modul. Kanal 1 je na servo, 2 je na ESC a v 3 mam navijak ( ten ma ale samostatne napajanie z druhej baterie ).


Aha ... na naviják som zabudol :wink:

No tak potom spomínaný "Y" kábel. V podstate sa dá UBEC "vložiť" do ktoréhokoľvek kanálu ( servo, naviják, ESC, svetlo ).
BEC napája + a - , na "signál" to vplyv nemá.
lackey
Nově příchozí
Příspěvky: 27
Registrován: 27.10.2010 0:00

Este som zabudol, ze nase ESC ma aj LiPo stop. Ak tomu dobre rozumiem, tak tato funkcia nebude obmedzena a ESCcko proste vypne motor a hotovo.
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

lackey píše:Este som zabudol, ze nase ESC ma aj LiPo stop. Ak tomu dobre rozumiem, tak tato funkcia nebude obmedzena a ESCcko proste vypne motor a hotovo.


Ano.
Na túto funkciu to nemá vplyv.

Všetko treba samozrejme najprv doma odtestovať. Najmä to, či ESC bude chodiť s odpojeným "+".
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

PeterP píše:Pozor na to "spájane" BECov. Niektorým regulátorom to nemusí robiť dobre. DSYS napríklad vyslovene odporúča v prípade zapojenia dvoch regulátorov do príjmača, jeden z BECov vyradiť z funkcie.

Tady nikdo přece nemluví o zapojování dvou reglů do přijímače. Tam bych samozřejmě jeden BEC odpojil už z principu, aby nešly paralelně do sebe.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

lackey píše:Servokabel odpojim z primaca, oddelim 2 napajacie kable a tie zapojim do externeho BECu. Bec budem napajat s baterky Y prepojkou kde druha vetva pojde do reglera. Tym padom bude sluzit BEC len na servo a regler bude odteraz uz len napajat prijmac a z neho svetla ( tam musi ten 1A stacit )

Máš v zásadě správnou představu. Použiješ nějaký krátký Y-kabel, kde u samičky do přijímače odpojíš nebo odfikneš (+) a (-).
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
PeterP
Nově příchozí
Příspěvky: 22
Registrován: 13.01.2011 0:00
Bydliště: Bratislava, SK

minotaur píše:
PeterP píše:Pozor na to "spájane" BECov. Niektorým regulátorom to nemusí robiť dobre. DSYS napríklad vyslovene odporúča v prípade zapojenia dvoch regulátorov do príjmača, jeden z BECov vyradiť z funkcie.

Tady nikdo přece nemluví o zapojování dvou reglů do přijímače. Tam bych samozřejmě jeden BEC odpojil už z principu, aby nešly paralelně do sebe.


Skús si pozrieť návod k UBECu v linku vyššie. Sú možné dve alternatívy zapojenia regleru. :wink:

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“