david.ch
Nově příchozí
Příspěvky: 78
Registrován: 01.10.2013 9:00
Bydliště: okres Příbram

Re: Výdrž akumulátorů...

Já mám Honcho, váha cca 2,5kg, motor Axial 55T, baterie LiPo 2S 5000 mAh a když jsem byl na expe, tak jsme jezdili cca 4h a baterie pořád frčela.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Výdrž akumulátorů...

Ahoj Axiál Dingo aktuální váha cca 2,5 Kg motor 55z nějaká ta ledka ve světlech :-) baterie Lipo 6000 výdrž bez vypínání auta 6-8hodin podle náročnosti terénu , po té co jsem dal do kol závaží doba provozu klesla na cca 5-7hodin ale o hodně se zlepšily jízdní vlastnosti.
No myslím že je to pořád slušná výdrž na model :OK:
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Výdrž akumulátorů...

Já jezdím s dingem (váží cca 3,5kg, motor speed 600 eco, lipolka zippy 5000mAh, pastorek 20zubů) asi 3 hodiny. Pokud svítím tak 2,5 h.
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Ála
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 30.07.2013 13:30
Bydliště: Svratka

Re: Výdrž akumulátorů...

Díky za ohlasy. Spotřeba je jak tak koukám velice individuální. Já chci zjistit jestli je možné výdrž baterie prodloužit co nejdéle. Například výměnou součástek, elektroniky atd... :-p
Uživatelský avatar
kilator
Uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: 30.09.2012 21:33
Bydliště: Nova Role

Re: Výdrž akumulátorů...

Kolik by jsi chtel aby ti baterka vydrzela?
Ja se svoji karou (cca.3kg) jezdim na jednu baterku 2200mAh maximalne hodku a jsem spokojenej.
Pokud se ti zdaji casy kluku malo, kup si baterek vice a mas klid.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Výdrž akumulátorů...

zvýšit výdrž baterie jde snad jen výměnou motoru za více závitový ovšem zde platí jedna rovnice

více závitů = větší výdrž ale pomalejší jízda sice má pak motor větší sílu ale víc jak 55 závitů už bych nedoporučil neb pak už je auto pomalejší než rychlost chůze a to by ti nakonec nejspíš vadilo. takže máš možnost vyšší kapacitu baterie- roste tím váha a někdy i rozměry baterky nebo baterek více a prostě je častěji měnit. Záleží na tom jak dlouho bys rád jezdil. Navíc na výdrž baterie má vliv i terén pokud jedeš po asfaltu je to jiné jak mezi stromy a kořeny kdy se opět spotřeba zvedne. Takže úplně nejlepší je vyzkoušet jak dlouho ti vydrží baterka v pokud možno hodně těžkém terénu a z toho vycházet. Když ti při pořádné zátěži vydrží třeba 2 hodiny a plánovaná trasa je na 3 hodin víš, že jedna baterka stačit nebude.
Každé auto papá jinak neb každý to má jinak těžké jinou elektroniku jiný styl jízdy a proto ber výše uvedené časy jen orientačně ten svůj zjistíš jedině testováním stejně jako každý :OK:

Jo a já mám dvě 6000 Zippy a výdrž každé víc jak 5 hodin ,min 5hodin celou dobu jsem svítil vším co tam mám a max 8 hodin to bylo bez světel a jen po asfaltu kdy jsem chtěl vědět jak dlouho baterky vydrží a fakt to bylo dlouhé na konci už mne bolely nohy a už mne to ani nebavilo a baterka pořád nechtěla chcípnout :-D
Na akci auto nikdy nevypínám neb v batohu je druhá baterka a desetihodinovou akci jsem nezažil :-)
Naposledy upravil(a) Bandolik dne 13.02.2014 18:39, celkem upraveno 1 x.
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Výdrž akumulátorů...

no já jsem koupil 3ks lipo 5000mAh a z každou cca 2,5h. Jěště se mi nestalo, aby jsem jel dál jak 8 hodin :-) :BYE:
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Ála
Nově příchozí
Příspěvky: 20
Registrován: 30.07.2013 13:30
Bydliště: Svratka

Re: Výdrž akumulátorů...

Ok díky moc. Motor mám teď 55 axial a vydrží cca 2,5-3hodiny. Na 27T to byla poloviční výdrž. Už to nebudu řešit a přikoupím další aku a je to!!! :OK:
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Výdrž akumulátorů...

:tleskam: :tleskam: :tleskam:
slovo do pranice
:-D :-D :-D
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Výdrž akumulátorů...

Já jsem s yotkou absolvoval ten podzimní dlouhý Ještěd na jednu aku 6000mAh - standardní axík - převodovka, nápravy, motor 27 závitů, ale fakt je, že je extrémně lehká.
Uživatelský avatar
Taurus84
Častý přispěvatel
Příspěvky: 525
Registrován: 06.07.2014 17:49
Bydliště: Malinovo

Re: Výdrž akumulátorů...

Tak som dnes trocha uvažoval ( :mrgreen: ). Baterky Lipo, by sa nemali používať pokiaľ im zostáva 20% kapacity. Ale vo všetkých článkoch na nete sa zdôrazňuje najmä napätie 3V, pod ktoré by sa nemalo v záťaži ísť. Našiel som aj nejaké tabuľky, že pri koľkých Voltoch má baterka akú zostatkopvú kapacitu v Ampéroch, ale keďže sa to líši od baterky k baterke, tak som sa rozhodol pre menší výpočet. A vyšli mi teda zaujímavé čísla. Či už presné, to neviem olala

Dnes som ráno vybehol von. Za 68 minút mi kleslo napätie z 8,4V na 7,95V. Mňa ale zaujímalo, koľko % z kapacity baterky som minul.

Pripojil som to teda k nabíjačke a nabil doplna prúdom 2A. Nabíjačka na konci ukázala, že do baterky prešlo 1485 mA (alebo mAh? to je jedno). Dajme tomu 1,485Ah som minul za tých 68minút, čo je v prepočte (68/60) 1,133 hodiny.

Keď tieto dve veličiny vydelím, dostanem prúd, ktorý z baterky odíde za hodinu - 1,485 / 1,133 = 1,311 A (alebo Ah ak chcete)

Teraz si zoberiem kapacitu baterky 5000mAh = 5Ah. Použiteľná kapacita 80% = 4Ah. Keď to vydelím predchádzajúcim výsledkom, dostanem počet hodín na baterku, z ktorej zožeriem 80% kapacity:

4 / 1,311 = 3,051h * 60 = 3h 3min = toto je MAXIMUM, čo mi dá baterka, pokiaľ s ňou chcem zaobchádzať ešte stále rozumne. Poďme si to teraz porovnať s Voltážou. Použiť môžem v podstate rovnaký postup:

0,45 / 1,133 = 0,397V za hodinu

Ak beriem do úvahy absolútne minimum pri záťaži 3V na článok, tak použiteľné rozmedzie napätia je 8,4 - 6 = 2,4V

2,4 / 0,397 = 6,045h * 60 = 6h 3min na baterku

Ak beriem do úvahy rozumné minimum 3,5V na článok tj. 8,4 - 7 = 1,4V

1,4 / 0,397 = 3,527h * 60 = 3h 31min na baterku

Takže ak si to porovnám s časom 3h 3min, za ktorý mi baterka vydá 80% z jej kapacity, znamená to, že sledovať stav baterky v aute nejakým LiPo stopom, alebo alarmom je úplne na nič, pokiaľ sú nastavené aj na 3,5V na článok. Pretože na toto napätie klesne baterka NESKOR, ako zo seba vydá 80% šťavy. Samozrejme treba zohľadniť to, že pokiaľ sa to stane, napätie začne rapídne klesať, takže nebude trvať ďalšiu pol hodinu, kým to napätie klesne nižšie .. a to stále nehovorím o tom, že nikto nechce vyšťaviť baterku na 20% jej kapacity, čo znamená, že pri využití napr. 70% kapacity ju bude treba vymeniť už po 2h 40min, čo je rozdiel 50 minút !

Týmto som chcel jednoducho povedať, že ak budem moju baterku vybíjať na 3,5V počas jazdy, budem z nej ždímať viac ako 80% jej kapacity každú jazdu .. čo je teda prúser ...

Ak ste to dočítali do konca, napíšte čo si o tom myslíte.
Uživatelský avatar
npppp
Častý přispěvatel
Příspěvky: 524
Registrován: 24.02.2012 0:00
Bydliště: Bukovice, hned u Police n. Met...

Re: Výdrž akumulátorů...

...to dává smysl... Teda teoreticky... Ovšem musíš brát v úvahu další věci... teplotu, na kterou sou lipolky docala háklivé a další kokotinky... Jinak klobou dolu za takový elaborát... :-)
Pavel Suchomel
Buggy Bullet V3 - momentálně probíhá GO
Nissan 350Z - od roku 2012 probíhá GO
SCX-10 - HPI Bronco - momentálně probíhá GO
mé rajče
4 Válce stačí, když turbo tlačí ...
...jo a nejlepčí kanál na TyTrubce najdeš zde...
Uživatelský avatar
kanaďan
Častý přispěvatel
Příspěvky: 882
Registrován: 07.04.2013 20:25
Bydliště: Severní Morava/Beskydy
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Výdrž akumulátorů...

To je zajímavá úvaha a výpočty...
Já mám nastavené hlídání na 3,3V/článek...a jezdím s baterkama druhý rok a žádný problém nezaznamenávám...
Kanaďan JAROSCH TEAM
jaroschteam.rc@email.cz
U.S. modely
web:jaroschteam.cz
Uživatelský avatar
Balu
Píšu hodně
Příspěvky: 1629
Registrován: 22.01.2012 0:00
Bydliště: Přerov

Re: Výdrž akumulátorů...

No elaborát je možná slabý slovo 8) ale nějak postrádám pointu.Jak píše Kanaďan,mám nastavený lipostopy jak u expediček tak u rychlíků a nejstarší baterky jezdím už čtyři roky a to i v celkem velkých mrazech.Takže za mě-než složitě počítat(klobouk dolů) tak věřím ochraně :OK:
Ford Bronco 1967 "Dědek" Home made šasi
Ford bronco 1973-Špenát EVO III Home made šasi
Toyota FJ 40 Home made šasi long zúžené nápravy Axial
Mitsubishi Pajero CC-by Mrak v plným tuningu
Xray T3 drift
Hpi Blitz
http://balu67.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Taurus84
Častý přispěvatel
Příspěvky: 525
Registrován: 06.07.2014 17:49
Bydliště: Malinovo

Re: Výdrž akumulátorů...

Ved prave to mi nejde do hlavy. Preco sa odporuca dodrziavat 80% pravidlo, ked to v reale nema zmysel. Povedal by som, ze to ovplyvnuje pocet cyklov baterky, ale ked ich pouzivate 4 roky bez problemov, tak ani to nevyzera byt problem

edit:
mozno to nieje problem u expedicakov. predsalen tieto masinky nezeru tak ako lietadla, alebo vrtulniky. tam sa rapidny pokles napatia prejavi rychlejsie, co prinasa riziko znicenia modelu. v tom pripade je asi na mieste uvazovat o nejakej kontrole kapacity. iny zmysel v tom nevidim

Zpět na „RC vybavení, elektronika, baterie“