Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Nejake obycejne rychlejsi by mohlo vyhovovat si myslim.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Takže to servo se opravdu točí neustále dokola - ne jen o 360° ? Domníval jsem se, že je to servo s jednou otáčkou - něco jako navijákové servo na plachetnici, které má několik otáček, ale rozhodně ne trvalý chod.
To by se pak na pohon docela hodilo ....
https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... -1sec-32kg
https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... -1sec-32kg
V obou případech to nevypadá na serva s neomezenými otáčkami. Přitom značení jsou stejná.
Těch 180° je tam daných prostřednictvím rozšíření signálu z klasických 1000-2000 ms do pásma 500-2500 ms.
Díval jsem se na další serva a vypadá to, že jsou ve třech typech: klasická ( zhruba do 100° ), s rozšířenou dráhou ( 180° ) a robotická s nekonečným otáčením. Bohužel ta u nás v Bighobby asi nebudou, ale jsou tam slabší ( 20 kg ) a levnější ( JX servo PDI-5521MG-360° (digital) 55g/20kg - 386,-Kč )
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Serva na kontinuální chod upravujeme běžné. Není to nic složitého.
Většinou je u posledního ozubeného kolečka nějaký čep či vystupek, který brání aby se otacelo dále. Druhý limit je potenciometr. Ten většinou jen vytáhneme z převodu a nastavíme neutrální polohu. Pripadne vyměníme za trimmer.

Servo potřebuješ analogové. Digitální je vhodné akorát tak na naviják. I při drobné změně signálu pošle na motor plně napětí. Analog podle rozdílu mezi referenci a signálem napětí zvyšuje.

https://youtu.be/qtj2qAK9fes
Tady jsme kdysi řešili zprevodovani serva do síly ale princip je stejný.

A 20kg na kartonové tank je overkill. Ty máme na řízení v našich extrémních celokovových axialech scx10. Na karton bude stačit i třeba 3kg.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

O předělání serva na stálý chod vím, několik jsem jich také upravil - ovšem s použitím regulátoru, ne s upravenou elektronikou ( tu jsem zase používal jako spínač ). Co jsem ale nevěděl, je to, že se tato serva přímo vyrábějí a hlavně že mají elektroniku upravenou jako regulátor ( aspoň podle toho, co psal Peter BT:
" ...točia sa donekonečna na obe strany, veľkosťou a smerom výchylky od stredu ovládaś smer a rýchlosť otáčania ....." ). Takže pokud výchylkou měním i rychlost, tak by neměl být problém i s použitím digitálního serva.
Asi nejlepší by bylo, kdyby to někdo, kdo takové servo má, tady popsal skutečné chování toho originálního serva.
slavik
Nově příchozí
Příspěvky: 21
Registrován: 22.12.2012 14:55
Bydliště: Česká lípa
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Co by jsi potřeboval vědět?Mám servo GWS s35/STD a chová se přesně tak,jak jsi psal.Nevim,jakým způsobem ho ovládá elektronika ale například zpomalovač/Turnigy/na něj nefunguje stejně jako na serva bez potenciometru.
cc01 Unimog U300,SCX10 II Dodge RAM,SCX10 Chevrolet CMP Gun Tractor,TA01 MB190,TA01Lancer,TA02 L.Stratos,
Kenworth K100,Peugeot 205,Kubelwagen,LIAZ Dakar
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Potřeboval jsem potvrdit, že se servo skutečné chová tak, jak popsal Peter BT - tzn., že jde v podstatě o motor s převodovkou a s integrovaným obousměrným regulátorem. V tom případě by pak mělo být jedno, jestli jde o servo analogové nebo digitální, protože by se mělo chovat stejně. Každopádně si pár kousků objednám a vyzkouším.
Uživatelský avatar
Peter BT
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 07.02.2015 21:31

Re: Tank z kartonu - jaké díly

chlapci..... funguje to bez úprav tak ako som napísal....
zjednodušene to definoval Borik...že tak by to chcel...... "funguje ako motor s prevodovkou ovládaný obojsmerným regulátorom" .... ano... funguje to tak.... ja som takto prerábal navijáky zo serv... keď som vykuchal origo elektroniku a narval tam miesto nej malý obojstranný regulátor s brzdou....

používam asi rok na zadný naviják JX6221MG-360, toto je 20kg na štandardné napájanie cez BEC, ale na pohon som odporučil to JX PDI-HV 5932MG 360 servo kvôli tomu, že sa dá napájať napriamo z dvojčlánku - netreba riešiť trvale zaťažený BEC - len spraviť odbočku na napájanie serva a bec použiť len na samotný prijímač...

takže za mňa najjednoduchśie dve tieto servá a napájať ich napriamo z dvojčlánku.... do prijímaća dotiahnuť len signálny káblik.... a ako správny tank ovládať ho rajčákmi.... dvoma pakami.... ;-) :-D
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Tank z kartonu - jaké díly

BEC je PWM stabilizator.. Takze moc nepapa. Zato kdyby jsi pouzil 78xx obvod :D
Uživatelský avatar
Peter BT
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 07.02.2015 21:31

Re: Tank z kartonu - jaké díly

Woyta píše:BEC je PWM stabilizator.. Takze moc nepapa. Zato kdyby jsi pouzil 78xx obvod :D


to ano, samozrejme.....sú to väčśinou už spínané obvody.... ale klasický lineátny by teraz aspoň topil sneh pod pásmi. :-D....
tieto dve servá pod trvalou záťažou by asi vyźadovali už poriadne dimenzovaný BEC.... isto nie nejaký 2-3A z regulátora... preto sa mi zdá rozumnejśie BEC obísť....

Zpět na „Pohony a regulátory“