Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Tlumiče - obecně

Hmmm... tak poníženě přiznávám, že toto jsem nikdy neviděl. Sice tomu nevěřím, že to bude v tomhle měřítku fungovat nějak zajímavě, ale existuje to.
Uživatelský avatar
sWiNe
Veterán fóra
Příspěvky: 3873
Registrován: 11.09.2011 0:00
Bydliště: Krnov/Neratovice

Re: Tlumiče - obecně

No tak tohle je asi na delší diskusi ... v normálních tlumičích je olej s plynem (dusíkem) oddělený a ne že jsou v oleji bubliny vzduchu ... mě to přijde teda nějaký divný. Všude jsou videa jak naplnit tlumiče abys tam neměl bubliny vzduchu a ony vlastně ty bubliny tam jsou žádoucí ... :-p
RC AST 2018 - C2/Offroad Jeep Cherokee XJ, C3/Pro-Modified Ford F-350

Moravské ex-ŘEDITEL a Mistr Moravy 2016

#RTR.CZ TEAM DRIVER
Uživatelský avatar
PitaW
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2181
Registrován: 29.08.2011 0:00
Bydliště: Vimperk
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Tlumiče - obecně

Tý jo, tak to taky vidím poprvé. A já blbec vždy odvzdušňoval, aby tam nebyla ani jedna bublinka :lol: Jaký má tohle vliv? Dle mého to musí lehce propružovat ne? Když to srovnám s velkými auty a brzdovou soustavou, tak pokud je v soustavě vzduch tak pruží pedál, díky stlačení vzduchu.
AXIAL SCX10:HPI GTI550, DSYS MDD90A,Spektrum DX3C,Tlumiče 100mm,Hitec HS-7954SH,Interco IROK,2x naviják,4950g
http://pitaw.rajce.idnes.cz/SCX10_Honcho-Jak_sel_cas/#
http://www.youtube.com/watch?v=DdOn6PrH ... lIKSWrnKoq
Uživatelský avatar
Patt
Píšu hodně
Příspěvky: 1172
Registrován: 23.03.2012 0:00
Bydliště: Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Tlumiče - obecně

Taky by mě to zajímalo jak to funguje. Jediný co mě napadlo je to, že ty bublinky vzduchu suplují gumový klobouček v klasickým tlumiči, protože tyhle ho nemají. :-p
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Tlumiče - obecně

Omlouvám se, ale budu oponovat. Třaba tlumiče tamiya i annsmann racing mají pod víkem gumový klobouček, který tam právě tuto vzduchovou kapsu vytvoří. Nevím, jakou máte ostatní zkušenost, ale axial to tam nemá a naplněný tlumič téměř nejde stlačit nadoraz. Vliv to má na to, že jak snad všetci ví, kapalina stlačit nejde, ale vzduch tuhle vlastnost má .-)
Tak si teda myslím, že ty nesmysli tu mele někdo jiný.
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Grizzly
Uživatel
Příspěvky: 449
Registrován: 24.12.2008 0:00
Bydliště: Praha 10 Vršovice

Re: Tlumiče - obecně

Máte pravdu tak trochu všichni. Tlumiče pro rychlou jízdu ať už asfalt či šotolina mají tu gumovou čepičku a to z toho důvodu, že se musí naplnit skoro až po hranu, aby v něm nebyl vzduch a samozřejmě potom by nešel zamáčknout na doraz, proto je tam ta čepička, která se zamáčkne do tlumiče a ta sama vytlačí přebytečný olej. Při pracovním procesu se potom přesně prohýbá, jak do ní tlačí ten olej. Běda, když někde prosákne olej a tlumič se zavzdušní, to jsou jízdní vlastnosti modelu úplně někde jinde.--- Toto vše platí pro rychlou jízdu !!!!!!!!!!!!!!

U tlumičů, kde tato čepička není, tak se nemůže naplnit až ke hraně, ale musí se tam nechat volný prostor, aby šel tlumič zamáčknout, ale takový tlumič už nejde použít pro rychlou jízdu, protože je v něm vzduch, zkuste s takovým tlumičem zakmitat a pak vyzkoušet chod a sami poznáte co ten tlumič dělá, jak poskakuje a netlumí ideálně a hlavně na každém kole jinak. Proto je vhodný na pomalé ježdění, ale i takové tlumiče se nechají pro pomalou jízdu naladit, sám je jezdím v trialu na Liazce a Avii.
Tak asi tak, je to opravdu hodně složité téma.
Griessl Karel
Rc Trial = Mouchod, Liaz 111, Avia Future, Praga V3S
RC Crawler = Axial,Bully
RC exp. = Toyota-truggy a další ve stavbě
RC Dakar = Tatra Jamal
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Tlumiče - obecně

jak jsem psal výše - dají se naplnit až po okraj, ale aby fungovaly( a mám vyzkoušeno, že fungují), zavírám je s pístnicí zatlačenou dovnitř - jako podtlakové
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
MikeP
Sběratel
Příspěvky: 3811
Registrován: 29.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 8

Re: Tlumiče - obecně

salvatore píše:Hmmm... tak poníženě přiznávám, že toto jsem nikdy neviděl. Sice tomu nevěřím, že to bude v tomhle měřítku fungovat nějak zajímavě, ale existuje to.


No ono jak to vezmes. Na obr jsou sice bubliny, ale v praxi se stavej tak, ze nechas nahore trochu vzduchu, bubliny se jako vytvorej asi tresenim.
Takze zadnej vynalez hodny nobelovky ani perpetum nokia se nekona.
Obrázek
Uživatelský avatar
majek00
Uživatel
Příspěvky: 244
Registrován: 16.05.2010 0:00
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Tlumiče - obecně

Nejlíp fungující tlumiče má jednoznačně firma Traxxas. :OK:
Axial scx10, DSYS MD54DCRS, Nosram 4200 mah, Futaba T6EXP, 3 racing...
Kudy jsem jel, TEŽKO bys šel !
http://majek00.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Pitrisek
Píšu hodně
Příspěvky: 1546
Registrován: 27.01.2012 0:00
Bydliště: Most

Re: Tlumiče - obecně

majek00 píše:Nejlíp fungující tlumiče má jednoznačně firma Traxxas. :OK:

Můžu potvrdit a hlavně ty hliníkový :OK: :OK:
Axial SCX10 Toyota FJ60
TF2 Toyota Hilux
Axial SCX10 Land Rover Defender Cabrio
HPI Blitz

http://pitrisek23.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
tjjack
Častý přispěvatel
Příspěvky: 596
Registrován: 11.07.2010 0:00
Bydliště: Litvínov

Re: Tlumiče - obecně

Vsadim se, že Tamiya TRF jsou lepší :-D
Legenda zvaná Plísňák cabrio
HAJZLTEAM
+ ještě nějaký rychlý mrchy
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Tlumiče - obecně

souhlas, tamiya je kvalita

tjjack píše:Vsadim se, že Tamiya TRF jsou lepší :-D
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Tlumiče - obecně

Jak se plněj tlumiče s expanzni nadržkou? Jen tělo tlumiče nebo i nadržka?
Uživatelský avatar
noha
Uživatel
Příspěvky: 388
Registrován: 15.05.2009 0:00
Bydliště: Jindřichův Hradec, Kardašova Řečice, Pleše

Re: Tlumiče - obecně

Hodně jste toho naklábosili o tlumičích :)
Dle mého názoru u těhle ofroudů je prvotně důležité aby se pístnice zasouvali do těla tlumičů celé a bez odporu zavzdušnění pokud chceme docílit lehkého křížení náprav a hladkého chodu.
Každej to staví dle terénu který okupuje jeden má členitější povrch, více třeba kamenitý, jinej jezdí více do lesa a když se pak potkáte na expedici tak stejně nic nepoznáte :-D
Pokud nechceš aby ti model poskakoval tak prvotně ho nesmíš mít vyšpórovanej až nahoru ale aby ti chodil někde u prostřed, pak bych zkusil hustší olej vs měkkčí pružiny a rozhodně bych použil pístek s vícero dírama, rozhodně budou klepší 3 díry než 1.
Ono v každém případě pokud se pohyb modelu zrychlí tak bude fungovat jinak a jinak bude fungovat když budu chtít s modelem skákat to se prostě pak mění laminární proudění v tlumiči na turbulentní kdy pak mají tlumiče za následek "zatvrdávat" při větším doskoku, halt prostě musíš najít ideální nastavení, jak psali kluci, těžko se to popisuje je to hodně o zkoušení a testování.
Jezdil jsem prakticky všechny kategorie a některé závodně jak onroad tak offroad
a laborace s tlumičema byla na denním pořádku a někdy i několikrát za závod :)
Kdež to u skáloprasů a expedic mi šlo vždy jen o "vláčnost podvozku" ono mnohdy stačilo pohrát si s obutím a spíše z vložkama a bylo to o poznání měkkčí, vše souvisí se vším ...tak to jen tak za mne :)
nohajz.rajce.idnes
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Tlumiče - obecně

Olej davam 650. Expu asi necham prazdnou.

Zpět na „Nápravy, převodovky a jejich části“