Uživatelský avatar
gema
Častý přispěvatel
Příspěvky: 627
Registrován: 01.03.2009 0:00
Bydliště: Praha

TL01 jako expediční podvozek?

Před nějakou dobou jsem vlastnil F350 se kterým jsem začal drandit v počátcích expedičního ježdění. Bohužel musel z domu.
Pak jsem pořídil CC01, ale i to se poroučelo. Holt finance pro rodinu měly větší přednost. Jenže mi ježdění scházelo, bohužel
rodina byla proti výdajům na můj koníček :( Ale to bych nebyl já, abych to nějak neobešel :)
Kolega vlastnil kopii TL01, onroad od Haiboxingu. Válel se mu ve skříni a prášilo se na něj. tak jsem ho z něj vymámil. Kastli jsem měl ještě
z dob F350, Dicovery z Aska, pravda již v dezolátním stavu. Navíc byl dost dlouhý a na TLko se nevešel. Nechtěl jsem prodlužovat podvozek
a tak jsem zkrátil kastli :)
Podvozek jsem musel upravit. Hlavně rychlost byla zbytečná, Tlko má dost těžký převod. Kvůli tomu navíc žere baterky. Což je pro expediční ježdění
velký problém. První pokus nebyl špatný, jen jsem nedomyslel umístění převodového kola uprostřed podvozku :) Nešlo použít klasické akupacky a tak
jsem jezdil na malé LiPo. Navíc Haiboxing měl strašné vůle. Ale při expe ježdění to není úplně nutné odstraňovat. Pár hodin jsem najezdil a přemýšlel
o nějakém jiném podvozku. Ale zase koncepce TLka je podobná koncepci podvozku Land Roveru Discovery. Tak proč měnit? Pak se mi dostal do rukou
kousek TL, sice taktéž HBX, ale tentokrát s díly z origo TL, bez vůlí a v lepším stavu. Pustil jsem se do díla a snažil se vyvarovat chybám při první stavbě.
Motor a převodové kolo jsem chtěl dostat co nejvíc dopředu nebo dozadu. Nakonec jsem zvolil přední část kvůli těžišti. Prořezání spodku trvalo chvilku,
rozdělit rám aby se daly otevřít diferenciály, minule jsem je zalepil a pak toho litoval. Předělat řízení, minulá verze při propružení měnila sbíhavost :),
také netrvalo dlouho. Snad majitelům pomohou fotky, při stavbě jsem nefotil a rozebírat to už nebudu :)

Použil jsem pastorek 16z a kolo 105z z F103 které se mi válely doma. Sice modul je opravdu hodně jemný ale zase
to má hodně zubů. Pastorek a kolo musí pevně dosedat a tak jsem vyrobil z plechu, slabého musím to předělat,
úchyt motoru a kardan protáhl přes ložisko. To se musí pevně usadit, lépe vlepit. Mě vyjíždělo ven.
Obrázek
Obrázek
Protože se musí přeříznout rám v místě umístění kola, je potřeba ho zpevnit v jiných místech, aby podvozek tak nepružil.
Obrázek
Po vyřezání spodní části by překáželo řízení které je za nápravou. Tak jsem ho dal před, jenže zase se tam nevejdou
tlumiče. Chtělo by to nějaké užší, jsou takhle dost na fest, uchycení si každý musí vyzkoušet.
Obrázek
Zde je přibližně vidět o kolik jsem seřízl spodní část.
Obrázek
Protože na nápravách dole jsou nesmyslné převisy, zařízl jsem kam až vnitřní převody dovolily. Otvory se pak musí samozřejmě zakrýt.
Já to udělám PSHčkem. Dole přijde vyrobit plato které zakryje celou spodní část, případně na něj přidělat i podběhy.
Obrázek

Větší foto najdete ZDE
Snad Vám můj skromný návod pomůže. TLko není špatné a v úzké verzi s vhodnou karoserií i celkem scale :D
Pavel Novák
Bylo a už dávno není
TA01 Disco 3 G4 challenge
Galerie
Uživatelský avatar
rik
Nově příchozí
Příspěvky: 4
Registrován: 23.12.2008 0:00
Bydliště: Vyškov na moravě
Kontaktovat uživatele: WWW

hj

pěkný to máš :wink: TL je prostě podvozek ze kterýho se dá postavit vše já z něj ted stavím obojživelnáka :wink:
Steak
Píšu hodně
Příspěvky: 1228
Registrován: 29.08.2009 0:00

Re: TL01 jako expediční podvozek?

Mě se taky při propružení mění sbíhavost.Už mě to začíná pěkně štvát. :evil:
Uživatelský avatar
gema
Častý přispěvatel
Příspěvky: 627
Registrován: 01.03.2009 0:00
Bydliště: Praha

Pokud uděláš řízení tak jak ho mám na posledním fotu tak to dělat nebude.
Pavel Novák
Bylo a už dávno není
TA01 Disco 3 G4 challenge
Galerie
Steak
Píšu hodně
Příspěvky: 1228
Registrován: 29.08.2009 0:00

To saze bude táta pěkně nas...,až mu to povim. :D
Uživatelský avatar
baracuda
Píšu hodně
Příspěvky: 1365
Registrován: 10.08.2009 0:00
Bydliště: Pezinok, SK

Steak píše:To saze bude táta pěkně nas...,až mu to povim. :D


proč? on ti to stavi? mne jako tatkovi by to bylo asik jedno , dit at se kluk učí,...
co mužeš skazit? možna tak to plato nebo nevim jak to nazvat, a to koupiš za par korun ,to neni až tk hrozný, ale drž se hesla 100 merej a pak rež :wink:
Steak
Píšu hodně
Příspěvky: 1228
Registrován: 29.08.2009 0:00

Ne on mi to nestaví stavim si to já,ale je naštvanej,že doma dělam bordel.
Myslí si že to auto už nedam dohromady a nevim proč je naštvanej,když to auto je moje a ne jeho.
Uživatelský avatar
baracuda
Píšu hodně
Příspěvky: 1365
Registrován: 10.08.2009 0:00
Bydliště: Pezinok, SK

aha, tak už to chapu,... ja mam doma totiž neco podobnýho :lol: ale delam si co chcu a radeji to nikomu nerikam,...
ja ale co začnu trebars rano tak ani nežeru a ani nic dokud neudelam to co delam,...

jo neco k teme,...
to gema: prosimte kolik te to TL vyšlo,kdyš to neni tajne,zda ma nakej vyznam uplne ho prekopat,zda to pak neni zase prodražene,.... ?
Uživatelský avatar
gema
Častý přispěvatel
Příspěvky: 627
Registrován: 01.03.2009 0:00
Bydliště: Praha

Záleží jestli ho máš doma nebo ho kupuješ. Já ho koupil z druhé ruky. Rám je HBX, střeva jsou ale Tamiya, seřizovací odklony a sbíhavost, servo, 3x aku - to vše za 1500. Regl Tamiya jsem měl, vysílačku taky ale odešla tak jsem koupil za 450 Traxxas. Motor 55t Robitronic 700. Převody se mi válely doma. Disky Topcad 600 od corese už na Pajeru, pneu grip doctor 1100. Takže to nejnutnější jsem pořídil za cca 2600 + 1700 gumy a disky. A dobrý pocit že mám něco jiného než ostatní :)
Pavel Novák
Bylo a už dávno není
TA01 Disco 3 G4 challenge
Galerie
Uživatelský avatar
baracuda
Píšu hodně
Příspěvky: 1365
Registrován: 10.08.2009 0:00
Bydliště: Pezinok, SK

celkem slušna cena , ale myslim že za použiteho axiala bych taky priložil par penez a mnel bych autak který ma vic využiti nebo se mýlim?
ale libi se mi to tve TL jen ho ješte porad nejak nechapu :lol: :oops:
jak je udelane,servo jo jo ale motor a tam ty veci okolo tak to mi nejde do hlavy,...
a ješte otazka,ten land rover co maš tak ten ma origo 1:1 predni i zadni ramena? nebo ma zadni napravu nebo obe?kdyby mnel ramena tak to by bylo zajimavy, a i scale ze snad ze všech smeru
protože naš peugeot 4007 ma ramena predni i zadni,... škoda že nedelaji kastlicku p 4007 :cry: ja si totiž na vyrobu z phs netroufam,na takove kulate auto,... tam by bylo dobry to TL...

a ješte dalši otazka :) da se na TL udelat takova vec že z ovladačky na 3 kanal bych pripojil tu vecičku ktera by udelala to že by byla pohonna bud jenom predni naprava nebo všechny 4 totiž tak to ma naš peugeot,... a kdyby to šlo tak bych možna skusil vyrobyt tu kastli , kopyto ze sadry a pak to na to naplacam noviny,phs,laminat a nevim co ješte :D :lol:
Uživatelský avatar
gema
Častý přispěvatel
Příspěvky: 627
Registrován: 01.03.2009 0:00
Bydliště: Praha

Tuším že Discovery má na obou nápravách ramena a pneumaticke tlumiče. Odpojení difů by asi šlo udělat, ale bylo by to asi dost komplikované. Já z toho nechci dělat věrný model, to bych to ani nekrátil :)
Pavel Novák
Bylo a už dávno není
TA01 Disco 3 G4 challenge
Galerie

Zpět na „Rámy, podvozky a kastle“