Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Karoserie - Výroba

Dobrej den. Jsem tu novej. Po pravdě v podstatě jsem jen okoloprocházející. Asi nikdy nebudu mít 4x4 jako srdcovej koníček. Proč ale píšu.
Dokopal mne k tomu kamarád z Lada fóra. Radůz..

V podstatě žiju automobily zn Lada. I když jsem minulý rok auto prodal tak jsem na Ladovky nezanevřel. Můj sen bylo postavit si Ladovku jako model a to přesně takovou jako jsem měl já. Nakonec mne touha zavedla ještě dál a chtěl jsem se pokusit vyrobit celou řadu kterou Lada vyráběla.
Jedním z modelů je samozřejmě Lada Niva. Chtěl jsem se zeptat zda by o Nivu 1/10 byl zájem.
Popíšu tu trošku postup kterým jsem se dal. Nejprve jsem si sehnal model v 3Dmaxu vykuchal jej o nedůležité věci. Zkonvertoval do Autocadu vyhladil přechody. Následovala konverze programem Pepakura Designer, který umí z modelu udělat vystřihovánku z papíru. Tu jsem po úpravě opět nacpal do CADu, doměřil na správný rozměr 1/10 a vytiskl. Pak vystříhat slepit, následně vylaminovat zevnitř pro zpevnění. Z venku se pak začalo tmelit brousit. Následně se karoserie bude muset rozdělit na 2-4 díly tak aby se dalo formovat z PetG. popřípadě pokud se nezadaří tak asi udělám podle kopyta formu ze sklolaminátu a budu karoserie vyrábět ze sklolaminátu.
Součastně s Nivou vyrábím Ladu combi 2104.
no a jako perlička. Minulý týden se mi podařila sehnat lexanová karoserie Lady 2101. Tu jsem již z poloviny odformoval. Budu dělat pak laminátové kopyto a pokusím se o vyfouknutí (okopírování) z PetG.
Jestli vše půjde tak jak doteď tak do cca 14ti dní bude hotové kopyto pro 2101 a pokude se zadaří formování z PetG či sklolaminátu tak jako další bude následovat dodělání Lady Nivy jejíž výrobu jsem zatím odsunul na druhou pozici. Pokud by byl zájem tak bych ji udělal pro zájemce buď z Laminátu nebo pokud se zadaří tak z PetG folie.
No a aby to nebylo jen psaní tak tu je pár fotografií. Jednak ze stavby papíráků a pak něco z formování aut. Kopyta na posledních fotkách jsou nárazníky pro 2101, disky paraboly světel a blinkrů. Nárazníky jsem dnes předal kamarádovi na otestování výroby. Vakuové formování za horka z PetG. Mělo by být hotovo z kraje příštího týdne.
https://www.dropbox.com/sh/tgw9t5p49y2txd7/hcw7khbYKO?m fotogalerie.
PS: někde mám doma i fotografie z výroby papírových podkladů
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: Karoserie - Výroba

Směr máš dobrý , ale na předposlední křižovatce jsi zahnul na špatnou cestu :wink:
PetG je naprosto nevhodný materiál pro kastli , tobě se s ním bude pracovat výborně , ale budoucí majitelé kastlí tě proklejí při prvním lakování.
Zkus se znovu vrátit k myšlence Lexanu , bude to sice o dost náročnější na vakuování a tloušťku výchozího materiálu , ale bude to lakovatelné a opravitelné.
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

No zajímavý to je ale teď se zeptám pustil by ses i do jiné značky než Lada? konkrétně Dacia Duster by mne zajímala a pokud by byla z lexanu nebo laminátová tak bychom se jistě dohodli a jinak to máš hezký to se musí uznat ale zapoměl jsi tu uvést takovou malou i když né nepodstatnou drobnos jak si to představuješ s cenou?
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

Cenu momentálně nedokážu stanovit. Jde o to že vlastní práci člověk neocení. Co se materiálů týče tak prostě nejsem rozhodnutý pro PetG navíc asi tohle nebudu řešit doma. Tzn já udělám kopyto který vyjde třeba materiálově na litr. Na práci kašlu. Ve firmě Koplast v Jedovnicích mi to odformují z Lexanu Petu etc za 500kč Kus. tzn že když počítám že jich třeba vyrobím 10 ks tak prodejní cena bude 600-650kč. Prostě nedělám to pro bussines ale pro radost z práce a nadšení pro Ladu. tolik k ceně a postupu
Já v první řadě potřebuju vědět jestli tu najdu firmu která mi to odformuje podle kopyta z nějakého solidního matroše a za solidní cenu. Pokud nenajdu firmu co to bude umět tak to celé padá a budu dělat doma kastle z Laminátu a ty by byly asi za podobnou cenu. tedy 600-700kč odhadem.Nejdřver proto chci udělat toho sedana 2101 kterýho doma mám z lexanu. prostě ho okopírovat. Když to klapne tak další v řadě je ta Lada Niva na kterou tlačí Radůz 1/10 tu mám na hrubo z papíru+ laminátu tam se alemusí po laminování a tmelení udělat komplet rytí. tzn spoje dveří oken atd atd.. dopracovat plastická maska světla a tak..
K Dacii - Ano dáí se udělat jakákoliv kastle. Mylsím že je tu dost šikovných lidí ktří to zvládnou z plastu. jsou dvě možnosti buď sehnat hotovou a odformovat jako tu moji 2101 nebo ji prostě sehnat jako 3D model a vyfrézovat kopyto pro lexan ( šíleně drahé) výroba kopyta se počítá z MDF řádově na tisíce orientačně třeba 12-17 tisíc.. což při nesériovce ztrácí smysl. pak je varianta papír + epox a buď to nechat tak a nebo to využít jako kopyto a odformovat z Lexanu. Opět časově náročné pracné ale jediná možnost. Pro jednu dvě kastle ztrácí smysl.. Buď jak buď prostě člověk musí tu kastli postavit a je jedno jestli ve finále jako jedne kus z plastu a nebo prostě z papíru + tmel + epoxid.. Sériovkla se dělá formou modelu v 3D pak CNC obrobení hliníku a následně výfuk z Lexanu. Tož asi tak :)
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

Díky je to víc podrobné ne jsem čekal a teda netušil jsem že forma vyjde na takový balít už je mi jasné proč vyrábějí tak malou škálu aut dělají prostě to čeho se předpokládá prodat hodně aby se investice do výroby vrátila :-)

Díky za vysvětlení :FINE:
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

Hele není za co. Mne jen zaráží že když tak koukám kolik je tu šikovných lidí co umí udělat takový krásný kastle z HPSky tak proč to po dodělání nebo třeba i po hrubé konstrukci neodformuje do Lukoprenu a do sádry a pak se to dá kopírovat právě z pryskyřice nebo eventuelně z Lexanu. Myslím že při ceně za okopírování dejme tomu litr by se dalo 10 kopiíí z pryskyřice udělat třeba do 700kč/kus. To se nebavím o tom že když by se udělalo kopyto pro lexan tak se to dá i prostřelit normálně do obchodu kde se prodávají kastle.. co jsem se koukal tak prostě hromady karoseríí nemají ani poloviční kvalitu toho co tu dokáží kluici na fóru vytvarovat z HPS.
Zkusím ještě poptat jednoho známého na kolik by přišlo kopyto z MDFky nebo z nějakýho matroše kdyby to frézoval na svým malým CNC. ale myslím že nějak razantněji než v profi firmě to levnější nebude. On si sice obě CNC frézy postavil ale taky je chce zaplatit...
Já jsem strašně zvědavej kolik si řeknou za tu Lexanku za výrobu. Poslal jsem jim fotky kopyta s rozměry a nějakým popisem s tím že jich chci vyrobit 10 tak aby mi řekli na kolik to vyjde.. Tam co jsem kastli kupoval přišla na 1400 vč dopravy do ČR. Koukal jsem že v prodejnách se to pohybuje od 500 do 1300kč.. tak..
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Raduz
Nově příchozí
Příspěvky: 97
Registrován: 17.01.2009 0:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Karoserie - Výroba

Pátrač píše:......
Když to klapne tak další v řadě je ta Lada Niva na kterou tlačí Radůz 1/10 tu mám na hrubo z papíru+ laminátu tam se ale musí po laminování a tmelení udělat komplet rytí. tzn spoje dveří oken atd atd.. dopracovat plastická maska světla a tak..
.......

......ještě, že to máš na koho svést.... :-D
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

No a ještě řekni že to není pravda... Já se ale koukám na tu nivu co tu staví na to co mám já a na skutečnost a zjišťuju že budu muset trochu ten svůj modýlek rozřezat a upravit.... Nejvíc by mi pomohlo kdyby někdo udělal třeba masku z nějakýho plastu nebot ak něco.. já nemám tak dobrý modelářský schopnosti..
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
baracuda
Píšu hodně
Příspěvky: 1365
Registrován: 10.08.2009 0:00
Bydliště: Pezinok, SK

Re: Karoserie - Výroba

no to som teda prekvapený, čo sa zamýšla s karosériami odomna.. No popravde mi to radost nerobí .... :SHIT:

*****NA PREDAJ*****
Tamiya XV-01TC PRO - nove, nejazdene *5000kč
Tamiya TB-02R BMW X6 *5500kč
Yokomo Type C silver carbon - nejazdene, nove *3000kč

čire karoserie Lada 2101 1:10 - na objednavku
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

baracuda píše:no to som teda prekvapený, čo sa zamýšla s karosériami odomna.. No popravde mi to radost nerobí .... :SHIT:


?? nechápu nikdo nic s karoseriema nezamýšlí... Jestli jako myslíš o okopírování tak jde o to že:
1) autor s tím musí souhlasit
2) musel bych nejprve karoserii sehnat
3) musel by o ni být zájem
atd atd... takže rozčilovat se je zbytečný...
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
baracuda
Píšu hodně
Příspěvky: 1365
Registrován: 10.08.2009 0:00
Bydliště: Pezinok, SK

Re: Karoserie - Výroba

poslal som Vám mail, zbytok doriešime tam

*****NA PREDAJ*****
Tamiya XV-01TC PRO - nove, nejazdene *5000kč
Tamiya TB-02R BMW X6 *5500kč
Yokomo Type C silver carbon - nejazdene, nove *3000kč

čire karoserie Lada 2101 1:10 - na objednavku
Uživatelský avatar
stiifii
Píšu hodně
Příspěvky: 1591
Registrován: 14.09.2009 0:00

Re: Karoserie - Výroba

Tady se s nivama roztrnul pytel koukam.... mej na mysli jestli tu chces nejaky karoserie prodat ze my je na policce nemame... takze jestli ma byt realne pouzitelna musi neco vydrzet....
Jinak original je jen jeden a to nivakova niva... nejlepsi kara proste
" Pitbull tires! ... other tires are a joke! "
" Seru na poli , jezdím pro body... "
Uživatelský avatar
cendab
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2075
Registrován: 28.12.2010 0:00
Bydliště: HSK

Re: Karoserie - Výroba

Jo...když Niva tak ta Nivákovo...naprostej reál i v terénu...a to bez pr..srandy.... 8)
AxSCX-REX60......scale LC HJ47
WraitChéro..........special trial
TwinHammers......TůKladífka
CCčkObyCENDA....PajeroPickupTrial PPT
HolídaJbyCENDA....HolídajCup

HAJZLTEAM.COM
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Karoserie - Výroba

Originál je jen jeden a to z Avtovazu..1/1

Vše ostatní je kopie..
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Karoserie - Výroba

V jakém je ta Tvá kopie měřítku?

Zpět na „Rámy, podvozky a kastle“