Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Laboratorní zdroj

Ahoj,

chtěl bych koupit nějaký laboratorní zdroj, na takové to domácí bastlení :-)

Požadavky:
- Regulace napětí i proudu
- Vypínání výstupu
- Rozsah min. 15V a 3A
- proud regulovatelný od 0mA (pokud je to možné)
- Cena kolem 2000


Zatím jsem vybral tento:
http://www.tme.eu/cz/details/ax-3005d-1/jednokanalove-napajeci-zdroje/axiomet/#

nevím ale, jestli je to dobrá volba. Poradí někdo?

Zároveň bych se chtěl zkušených zeptat, co znamená pro uživatele CC/CV?
Je mi jasné, že je to konstantní proud/napětí, ale nevím, k čemu je to dobré a jestli to má praktické využití?

Ještě jaký máte názor na to, že zdroj z odkazu má přepínač pro volbu regulace proudu a napětí, tedy že nemohu samostatným poťákem regulovat proud a samostatným poťákem regulovat napětí. Plynou z toho pro mne nějaké nevýhody? Trochu bych se toho při pořízení bál. :-p
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

Nějak od Axiometu AX-3005D-1 nemůžu najít návod. Pikantní je, že tento typ nezná ani domovská stránka Axiometu... On to je typický TME kotrmelec, protože Axiomet je značka, patřící TME.
Od pohledu nevypadá špatně, kdyby byl před dvěma roky v prodeji, možná bych o něm taky uvažoval. To přepínání knoflíku pro regulaci proudu/napětí by mne zřejmě otravovalo, ale je to asi otázka zvyku. CC/CV je funkce v podstatě vlastní všem těmto typům zdrojů - stabilizovaným s plynulou regulací/omezením napětí a proudu, nic složitého pod tím nehledej. Prostě když budeš potřebovat něco napájet třeba konstatním proudem, tak to zdroj umožňuje - příklad:
Zkoušíš nějaký LED světelný okruh s 20mA LEDkami v sérii
- výstupní svorky zdroje nechat volné
- na zdroji nastavíš napětí odpovídající počtu LEDek
- proudové omezení zdroje stáhneš na nulu
- zkratuješ výstupní svorky zdroje
- knoflíkem pro regulaci proudu na zdroji nastavíš pomocí proudového měřidla na zdroji proud 20mA
- odstraníš zkratovací spojku z výstupních svorek
- připojíš LEDky, budou svítit na 20mA a na napětovém měřidlu zdroje pak vidíš skutečné napětí na LEDkách
Odpínání výstupu je šikovná věc, nemusíš vypínat celý zdroj nebo furt odpojovat kabel.
Ty čtyři paměti vypadají zajímavě, i kdyby to umělo uložit jen hodnotu výstupního napětí, tak si můžeš uložit nějaké často užívané hodnoty, třeba 5V, 12V, apod. Jisté nebezpečí ale vidím v tom, když nějakou náhodou/omylem zmáčkneš nějakou paměť (hodil by se ten návod, jestli to mají nějak ošetřené, ale pochybuji), ale to je to samé, jako omylem zakroutit knoflíkem 8)
Já jsem tenkrát koupil tenhle zdroj >>> http://www.gme.cz/laboratorni-zdroje-ss-do-5-a-regulovatelne-napeti/laboratorni-zdroj-matrix-mps-3003d-p722-390/
Obrázek
Má dva výstupy, 0-30V/3A a 5V/1A, oddělenou hrubou a jemnou regulaci proudu a napětí, odpojení výstupu, CC/CV. Měli ho tenkrát v akci za 1800,-, zatím ho mám dva roky a funguje bez problémů. Na takové to malé domácí bastlení je to základ a pohodlíčko.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Re: Laboratorní zdroj

Ahoj,

tak především díky za vyčerpávající odpověď!

A teď mám v těch zdrojích ještě větší guláš :-)

CC/CV znamená tedy (jestli jsem to správně pochopil), že podle postupu který jsi popsal výše mohu "zjišťovat" jaké skutečné napětí na LEDkách bude?

A teď otázky, které vyvstaly po Tvém příspěvku:

1) Platí CC/CV i pro proud?:
- výstupní svorky zdroje nechat volné
- na zdroji nastavím proud, kterým chci LEDky napájet
- napětí zdroje stáhnu na nulu
- zkratuju výstupní svorky zdroje
- knoflíkem pro regulaci napětí na zdroji nastavím pomocí napěťového měřidla na zdroji napětí např. 3,5V
- odstraním zkratovací spojku z výstupních svorek
- připojím obvod, budou svítit na 3,5V a na proudovém měřidlu zdroje pak vidím skutečný proud na LEDkách?

2) proč musím zkratovat? Trochu tomu nerozumím a zaskočilo mne to, tak bych si dovolil požádat o krátké vysvětlení...
Je to kvůli tomu, abych při zkratování svorek vytvořil okruh bez ztrát na napětí/proudu?

3) pokud není zkratovací propojka na obrázku, myslíš, že bude součástí dodávky zdroje :-)
Bude vůbec možné tento postup praktikovat i pro ten Axiomet?

4) chci se zeptat, pokud píšeš že je možné proud regulovat od 0 do 3A, tak jaký skutečný nejmenší prou je možné nastavit? Jde mi o to, že některé LEDky jsou na 5mA (takové ty nízkopříkonové) a pokud by byl zdroj schopen dát "pouze" 20mA, tak jsem v loji ;-)


Vím, že otravuju, tak se omlouvám, ale nerad bych koupil zajíce v pytli :-)
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

Tak tohle si nechám na odpověď asi na víkend... :lol: Ty mi dáváš... :mrgreen:
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

bowl píše:CC/CV znamená tedy (jestli jsem to správně pochopil), že podle postupu který jsi popsal výše mohu "zjišťovat" jaké skutečné napětí na LEDkách bude?

Možná jsem tě zmátl, ale koukej na CC/CV jako na provozní stav zdroje. Ono se to dvěma slovy jednoduše popsat nedá, takže se musím trochu rozepsat.
Pokud znáš zákon pana Ohma, tak při jakékoliv velikosti zátěže (="odpor") můžeš měnit buď napětí, nebo proud, velikost té druhé veličiny z buď/nebo je dán aktuální velikostí zátěže a Ohmovým zákonem.
CV (konstatní napětí) režim znamená, že napětí, které vidíš na "napěťovém" displeji zdroje, je shodné s tím, které jsi nastavil knoflíkem regulace napětí a je konstatní (=stabilizované) v rozsahu výstupního proudu od nuly do nastavené hodnoty proudového omezení - proud je přitom dán velikostí připojené zátěže (= Ohmův zákon). Na "proudovém" disleji pak vidíš aktuální proud tekoucí připojenou zátěží.
CC (konstatní proud) režim znamená, že proud, který vidíš na "proudovém" displeji zdroje, je stejný jako proud, který jsi nastavil knoflíkem proudového omezení výstupního proudu. Na "napěťovém" displeji pak vidíš napětí na připojené zátěži, které je vyvoláno proudem protékající zátěží (= Ohmův zákon), přičemž skutečné napětí nastavené knoflíkem regulace napětí je vyšší - jeho velikost uvidíš na "napěťovém" displeji před připojením a po odpojení zátěže.
Oba režimy jsou obvykle na zdrojích indikovány kontrolkami.
V běžném provozu jsou tyto zdroje v naprosté většině času v režimu CV. Prostě nastavíš si potřebné napětí a nastavíš si velikost proudového omezení, která by měla být o něco vyšší než maximální proud danou zátěží. Problém u těhle jednoduchých zdrojů je, že na displeji se ti nastavená velikost proudového omezení neukáže (= jednoduché zapojení zdroje, cena...). Prostě to musíš odhadnout podle polohy knoflíku, obvykle to je +/- lineární, takže když víš, že zdroj dá max. 5A, tak 2,5A bude někde v polovině otočky knoflíku, 1A někde v pětině atd. Nebo také nastavíš napětí, proud omezíš na nulu, připojíš zátěž, měla by svítit kontrolka CC a budeš pomalu točit knoflíkem proudového omezení, než CC zhasne a rozsvítí se CV a ještě malinko přidáš. Jestli jsi z toho pochopil, tak CC režim u těchto zdrojů vlastně funguje jako ochrana připojené zátěže.
bowl píše:1) Platí CC/CV i pro proud?

Vysvětleno výše.
bowl píše:2) proč musím zkratovat?

Jak jsem už psal, zdroj běžně pracuje v režimu CV. Ale díky možnosti si nastavit omezení velikosti proudu ho můžeš pro některé účely, kde potřebuješ konstatní zdroj proudu (viz můj příklad s LEDkami), použít v režimu CC. A právě, aby sis mohl nastavit výstupní proud, třeba těch 20mA, musíš zkratovat výstupní svorky zdroje. Pro tento účel a pro nastavení malých proudů je ale lepší místo zkratovací propojky zapojit na svorky multimetr přepnutý na měření proudu - displej na mém zdroji ukazuje max. desetiny A, takže údaj 0,02A může znamenat cokoliv mezi cca 15 a 25mA a 5mA bych podle toho displeje už nenastavil vůbec. Druhá věc je citlivost knoflíků - na mém zdroji knoflík pro jemné nastavení proudového omezení má citlivost cca 5mA, takže to chce fakt jemné ťukání do knoflíku, aby si těch cca 5mA jako výstupní proud nastavil, ale jde to. Potom, co si nastavíš proud, odpojíš zkratovací svorku nebo multimetr a připojíš zátěž (třeba ty LEDky). Samozřejmě nezapomeň ještě před tím vším nastavit si potřebné napětí na výstupu - musí být vždy o něco vyšší, než při které zátěž běžně pracuje. Příklad - modrá LEDka potřebuje k tomu, aby svítila, cca 3,3V, takže nastavíš třeba 4V. 5 modrých LEDek v sérii potřebuje cca 16,5V, nastavíš tedy např. 17-18V.
bowl píše:3) pokud není zkratovací propojka na obrázku, myslíš, že bude součástí dodávky zdroje

Není. Jako propojka stačí kus drátu, ty svorky na zdroji jsou jednak pro banány 4mm, druhak jsou šroubovací, takže lze pod ně chytit odizolovaný drát. Stejně ale doporučuju se zdrojem zakoupit hotové káble s banánama červené a černé (modré) barvy, délka podle potřeby >>> http://www.gme.cz/prislusenstvi-k-mericim-pristrojum/merici-snura-first-tech-sbl-50b-p724-036/
bowl píše:4) chci se zeptat, pokud píšeš že je možné proud regulovat od 0 do 3A, tak jaký skutečný nejmenší prou je možné nastavit? Jde mi o to, že některé LEDky jsou na 5mA (takové ty nízkopříkonové) a pokud by byl zdroj schopen dát "pouze" 20mA, tak jsem v loji ;-)

Viz výše, bod 2). Na mým zdroji jsem cca 5mA nastavil, byť to chtělo chvíli opatrně šuchat s knoflíkem - nevím, proč by to nešlo i na tamtom. Ale díky tomu šuchání je pomalu rychlejší nastavit si napětí a spočítat odpor 8).
bowl píše:Vím, že otravuju, tak se omlouvám, ale nerad bych koupil zajíce v pytli :-)

Já bych řekl, že ten zdroj je ta samá kategorie co ten můj, jen v jiný krabici, má větší proud, ty paměti a pak i displeje s větším rozlišením, otázkou, jak přesným. Myslím, že s ním chybu neuděláš. Stejně máš nějaký rozpočet a za tyhle prachy dostaneš furt to samý.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
bowl
Uživatel
Příspěvky: 470
Registrován: 27.11.2010 0:00
Bydliště: České Budějovice

Re: Laboratorní zdroj

Ahoj Minotaure,

opravdu se překonáváš! 8o
Opět nemám slov a TISÍCKRÁT děkuji za přínosné odpovědi!!!

1) Ohmův zákon znám (aspoň trohu :-) ) a myslím si, že teď už je mi vše jasné...
2) vše jasné
3) absence zkratovací propojky v balení u zdroje je mi tedy v tom případě, že můžu použít "cokoliv", v podstatě ukradená. :-) Myslel jsem, že se jedná o nějaký "speciální udělátko", který se musí použít.
Jen mi ještě není jasná jedna věc - když použiju jakýkoliv kabel, kterým vyzkratuji zdroj abych si mohl nastavit velikost proudu, tak se trochu obávám toho co se stane s tím kabelem a následně se zdrojem, jelikož kdybych použil tenoučký kablík (teď teda pouze uvažuji nahlas), tak bych s ním při těch 5A mohl celkem slušně topit v pokoji :-D. Proto se chci jen ujistit, že když zkratuji zdroj vodičem který proud 5A vydrží, tak že to neuškodí tomu zdroji, jelikož ten kablík s malým průměrem by mohl sloužit zároveň i jako pojistka, takže? :-p

4) to nastavení proudu na těch 5mA jsem myslel trochu jinak - když jsem se informoval na podobný zdroj u Tipy elektro, který měl napsáno: Rozsah regulace proudu 0...3A, tak mi pán odpověděl, že nejnižší hodnota proudu nastavitelná na zdroji je 20mA. (i přes jejich popis na webu) Tak proto mě zajímalo, jestli můžu nastavit TŘEBA těch 5mA...
U toho "mého" zdroje píšou, že nejnižší hodnota, kterou je možné nastavit - respektive rozlišení je 1mA.


Je mi jasné, že v této cenové relaci se pohybuji na hranici použitelnosti :-) a žádné speciální zázraky od toho neočekávám, ale tenhle typ má celkem slušné parametry a nedá mi spát :-D
Moje požadavky z prvního příspěvku tenhle zdroj splňuje a teď mám jasno téměř ve všem, na co jsem se ptal, tak do něho asi jdu...
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

bowl píše:Jen mi ještě není jasná jedna věc - když použiju jakýkoliv kabel, kterým vyzkratuji zdroj abych si mohl nastavit velikost proudu, tak se trochu obávám toho co se stane s tím kabelem a následně se zdrojem, jelikož kdybych použil tenoučký kablík...

Nějak mne nenapadá důvod, proč bys měl ze zdroje cucat 5A v režimu CC... Hele, ten zdroj budeš stejně používat po 99,9999% času v režimu CV. Jeho použití v CC například s těmi LEDkami jsem zmínil opravdu jen jako příklad a že to jde. Na vyzkratování ti postačí i zvonkový drát, proud nastavuješ od nuly a ne od maxima.
bowl píše:4) to nastavení proudu na těch 5mA jsem myslel trochu jinak - když jsem se informoval na podobný zdroj u Tipy elektro, který měl napsáno: Rozsah regulace proudu 0...3A, tak mi pán odpověděl...

To se dá těžko říci, papír snese vše. Jak jsem psal, nastavování těchto malých hodnot je prostě mizérie, protože je to už na úrovni citlivosti ovládacích prvků. I kdyby 5mA nešlo nastavit, tak co? Nastavíš si napětí a spočítáš odpor. Zbytečně moc to řešíš.
bowl píše:Je mi jasné, že v této cenové relaci se pohybuji na hranici použitelnosti :-) a žádné speciální zázraky...

Je to zdroj za 2000,- z Číny. Soudě podle mýho to použitelně dělá co má a víc po tom nechci. Samo je něco jinýho kupovat zdroj na bastlení a něco jinýho někam do laborky. Tak to tak ber. Pro občasné domácí bastlení s ním chybu neuděláš.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

Počti ještě tady >>> http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=40&t=56060
a koukni sem, zdroj Korad, je to to samý, co chceš ty:
http://www.youtube.com/watch?v=g94mpom2Ahs
http://www.youtube.com/watch?v=Fya-4mjV4N4, na konci testu mu zdroj odejde...
http://www.youtube.com/watch?v=_HrvuHSywms, podle všeho první dodávky zdroje měly problém s výkonovými tranzistory, ale mělo by to být už vyřešené >>> http://www.youtube.com/watch?v=uecvB4U1fps No, máš o čem přemýšlet 8)
Jinak je tam ukázka ovládání, vypadá to, že i jemné nastavení by mělo být bez problému. Zdroj už umí zobrazit velikost nastavení proudového omezení (ten můj to neumí a předpokládal jsem, že ten tvůj to taky asi nebude umět), takže žádné zkratování výstupních svorek není potřeba... Halt pokrok a lepší funkce i v téhle cenové kategorii za dva roky, co jsem kupoval svůj... 8)
Také by mne zajímalo, jestli ten Axiomet má také připojení k počítači + nějaký ovládácí SW. Koukni na Aukro sem, tady mají variantu toho Korada bez připojení http://aukro.cz/laboratorni-zdroj-korad-3005d-5-pameti-i3078295297.html za 1800,- a s připojením k počítači http://aukro.cz/laboratorni-zdroj-korad-3005p-5-pameti-i3078295347.html za 1900,-. To bych šel do toho Korada s připojením... pokud to ovšem je ta novější opravená varianta. Jinak, bez ohledu na to, kdyby takhle vybavený zdroj za tuhle cenu byl k mání před dvěma roky, šel bych do něj...
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
ACEMajky
Nově příchozí
Příspěvky: 2
Registrován: 23.01.2014 20:46

Re: Laboratorní zdroj

Jaky zdroj jste nakonec koupil. Koukam ted po tom Laboratorní zdroj KORAD 3005P za 2100,- s DPH, ale nevim, zdali mi USB port k necemu bude. Je ke zdroji dodavan nejaky SW? Na internetu jsem nic nenasel a je mozne pouzit nejaky free univerzalni SW, nebo nic takovyho neni a tudiz mohu koupit levnejsiho brasku bez USB - Laboratorní zdroj KA3005D

dekuji
Michal
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Laboratorní zdroj

Protože můj zdroj k počítači nepřipojím, tak ti řeknu, že je to na houno. Kdybych tam naopak USB měl, tak bych řekl, že to je fajn :-D
Otázka, co ten SW umí se zdrojem, nechce se mi to hledat. Spekuluji - zobrazovat napětí a proud, časový sběr údajů (třeba spotřeba v čase), grafy, řízení zdroje z počítače?
Abych řekl pravdu, já jsem zatím nějak nepocítil, že bych něco takovýho potřeboval. Ale pokud je cenový rozdíl kolem té stovky-dvou, tak proč ne.
Stále je na Aukru, SW je v ceně >>> http://aukro.cz/laboratorni-zdroj-korad-3005p-5-pameti-cena-s-dph-i3872644269.html.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
ACEMajky
Nově příchozí
Příspěvky: 2
Registrován: 23.01.2014 20:46

Re: Laboratorní zdroj

Dik za reakci, vcera mi zdroj dorazil, verze s USB, tak si budu hrat
Michal

Zpět na „Dílna a nářadí“