Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

HUMMER H1

Mluvit o tom je pěkné, ale větší požitek mám , když se to udělá :-)
Tak jsem se pustil do stavby Hummera H1 . Teď už jen vydržet. Základem byly nákresy od strýčka "Googla" a spousta prohlédnutých fotek.
Spousta proto, že jen pár obrázků je ve slušném rozlišení a použitelném náhledu kvůli detailům.
Mělo by z toho vylézt něco jako Hummer s korbou a trubkovou konstrukcí na ni, plus zahrádka se spoustou expe doplňků :HOPS:
Vím, že Hummer se v základu na pevných nápravách nevyráběl, ale nyní mám k dispozici jen SCX10 šasi. Třeba do budoucna spáchám
"cosi" s nezávislým zavěšením, ale to se uvidí . Ono se to nějak vyvine 8o

Rozhodně budu rád za vaše konstruktivní komentáře, co kde udělat nebo nedělat, proč, jak, atd......kritiku snesu taky :-p
Všechny fotky jsou mimo jiné tady : http://phobik.rajce.idnes.cz/Hummer_H1/


První téma byla úprava na měřítko a překreslení na pauzák. Dá se použít zrcadlově při překreslování na měkké PVC, co používají v "reklamkách" na cedule
a které bude jako základní materiál (má to označení PSH myslím).
Vybral jsem nejslabší 1mm pro dobré tváření a při slušné pevnosti nemá tak kritickou váhu.

Obrázek

překresleny a nakrájeny první díly. Kdyby byl "óbrplotr", tak bych to v měřítku vytiskl rovnou na to PSH. "Óbrplotr" není, takže růčo... :-[
Obrázek

Ohýbat to jde celkem snadno přes hranu stolu, v podstatě i v ruce.
Lepím to sekundovým lepidlem a drží to jako ďas ...samozřejmě i na prstech :OK:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Prořezy a detaily dělám s citem odlamovacím nožíkem. Krev zatím netekla, tak doufám, že ani nepoteče :-D
Obrázek

Přední maska byla fakt výživná. Kombinace vrtáku, nože, pilníku a kýblu mých nervů :-[
Obrázek Obrázek

Kapsa na zajištění kapoty a prolis na "šnorchl". Samá libůstka ...no zatím takhle...
Obrázek Obrázek


Prořez výztuh dveří
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Phobik dne 25.03.2016 18:40, celkem upraveno 1 x.
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Milan3528
Píšu hodně
Příspěvky: 1063
Registrován: 05.05.2015 18:54
Bydliště: Cvrčovice-Pohořelice

Re: HUMMER H1 na SCX10

Vypadá to dobře. :-[
Uživatelský avatar
marcel
Uživatel
Příspěvky: 447
Registrován: 20.12.2012 20:56
Bydliště: Banská Bystrica - Králiky
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: HUMMER H1 na SCX10

Super !!!
Pekná predloha a zatiaľ to vyzerá veľmo dobre. Obdivujem stavby robené " na kolene " veď modelárstvo je o tom.
Ak môžem poradiť zbehni v tvojom meste do reklamky a pýtaj si originál lepidlo ktoré použivajú na plast a pretri všetky vnutorné hrany a spoje. Keď som používal sekunďák po čase stratilo lepivosť ,pevnosť , alebo si zmiešaj na lepenie a tmelenie drobné kúsky plastu / odrezky so stavby / s lakýřskym toulenom... vznikne super biela hmota na lepenie a tmelenie je ľahko brusiteľná.
Držím palce v ďalšej stavbe
Budem sledovať
Uživatelský avatar
Ming
Uživatel
Příspěvky: 484
Registrován: 02.08.2012 0:00
Bydliště: Brno-Blekfíld

Re: HUMMER H1 na SCX10

Máš to moc pěkný. :hura:
Akorát si nejsem jistej, zda 1mm PSH bude mít dostatečnou pevnost,kdyby Ti to náhodou někdy někde šlo přes boudu (kdo nebourá, jezdí pod svoje limity :-D ) nedejbože kutálelo z kopce. Ono pár kilo na podvozku dokáže divy.
Drive smoothly
SCX10 Dingo (Speed600Eco R.I.P., teď HPI Saturn 27T, Dsys56, GT3C 6.0, Pat a Mat)
CC-01 Beast (ve výstavbě)
SC Himoto, plachetnice Babetta, remorkér Grimmershörn, Dickie PistenBully 600W
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: HUMMER H1 na SCX10

Pvc je neco jinyho nez psh. V zasade jedno je polystyren a druhy jakas guma. Ale zda se ze mas psh, tedy polystyren... Jestli mas poradnej vterinak (bob smith treba) tak se neboj, bude to drzet na veky. Dobre se lepi i revelackym modelarskym lepidlem, hezky lepta a spoji material.

Jde ti to paradne, kde muzes to podlep, obecne vsichni pouzivaj 2mm psh a az detaily se delaj slabsi.

Asi jako i tebe samotneho me mrzi ty tuhy, je tu par h1 k videni co maj ramena. Proc sis nevyvral nejakyho patrola, je taky hranatej, dobre by se delal...

Asi se ti h1 libi :FINE:


Jen tak dal, vypada to dobre...
Uživatelský avatar
plutoone84
Píšu hodně
Příspěvky: 1281
Registrován: 18.01.2014 12:06
Bydliště: Potštejn

Re: HUMMER H1 na SCX10

Tyto projekty mají vždy můj obdiv. Držím palce, ať to dotáhneš do zdárného konce u budu sledovat.
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: HUMMER H1 na SCX10

Přátelé, všem vám díky moc. Váš zájem mě těší a zároveň nutí pokračovat :-)

Došlo na dveře a záď vozu. Po debatě s Pavlem jsem se ujistil i "vojenských" výztuhách tzv. "křížem"
a statečně zalepil. Řeknu vám , ten kyanid obsažený v lepidle, to je jízda :HOPS:
Obrázek Obrázek

Málem bylo po Hummeru....chtěl jsem to rozšlapat....ale ustál jsem to :FINE:
Prostě.....při lepení zadního výklopu mi to ujelo asi o milimetr "na štorc". Chtěl jsem to rychle srovnat a jak jsem
zabral, tak to ujelo na duhou stranu a ve vteřině zatvrdlo. Divný u sekundového lepidla :-D
Ve snaze odtrhnout, popř. odříznout výklop jsem nevratně poškodil celou záď a musel jsem to komplet odříznout a udělat znova :SHIT:

Je to opravené, jen na pravém boku musím ještě opravit vytržený rožek.
Obrázek Obrázek


Jinak ještě pár doplňujících informací.

Lepidlo mám zdá se dobré. Vzhledem k tomu, že spoj se okamžitě silně zahřeje a při snaze ho roztrhnout se materiál trhá vedle spoje
si troufám říct, že by to mohlo držet :-) Pojistím to zevniř v rozích tavným lepidlem . V podstatě se tím vytvoří cosi jako podpůrný rám.
Mám s tím dobrou zkušenost při lepení víka na akvárko.Odolalo to po tři roky vlhku z akva, teplu od zářivky a všem možným
manipulacím. Tak uvidíme :TIME:

Materiál bude to PSH. Jak už jsem psal , koupil jsem to v místní reklamce a tvaruje se to dobře. Pevný to bude myslím minimálně
stejně jako lexan.....a ten už pár kotrmelců přežil. Samozřejmě výztuhy dávám a po přilepení třeba dveřních výztuh se kastle
velmi výrazně zpevnila :HOPS:

Jinak Hummera jsem prostě chtěl a H1 byla jasná volba :FINE:
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
PitaW
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2181
Registrován: 29.08.2011 0:00
Bydliště: Vimperk
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: HUMMER H1 na SCX10

Vypadá to moc hezky a budu sledovat. :FINE: Pro H1 jsem měl v 18ti slabost a líbí se mi svým způsobem do dnes. Z těmi výztuhami to může být třeba dobré a i by mohla karoserie drobet pružit ne? Já myslím, že to může být dobré. Ať se dílo daří ;-)
AXIAL SCX10:HPI GTI550, DSYS MDD90A,Spektrum DX3C,Tlumiče 100mm,Hitec HS-7954SH,Interco IROK,2x naviják,4950g
http://pitaw.rajce.idnes.cz/SCX10_Honcho-Jak_sel_cas/#
http://www.youtube.com/watch?v=DdOn6PrH ... lIKSWrnKoq
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: HUMMER H1 na SCX10

Tak, přidal jsem pár detailů a vrhnul se na zástřik plničem. Plnič je mocná čarodějka, ale bude třeba ještě hodně brousit a ladit.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Teď by to chtělo ještě nějaký nápad , jak rychle imitovat šrouby a nýty.
Naposledy upravil(a) Phobik dne 30.10.2015 9:47, celkem upraveno 1 x.
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Milan3528
Píšu hodně
Příspěvky: 1063
Registrován: 05.05.2015 18:54
Bydliště: Cvrčovice-Pohořelice

Re: HUMMER H1 na SCX10

Nýty se v měřítku 1:16 na tancích imitují špendlíky.Tobě bych doporučil spíše se podívat v železářství na nějaké malé hřebíčky.Na šrouby dostaneš v modelářství či u Litomyskýho plastový šestihran o délce asi 30 cm a z toho si řežeš hlavičky.Pokud by jsi chtěl šroub,tak do šestihranu navrtáš odpovídající dírku a vlepíš kousek drátku či plastu.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: HUMMER H1 na SCX10

Jestli sestihran tak kup malickou m2 matku, hrst za dve koruny, nalep je vterinakem prekituj dirku a matka jak vysita.. Na nejty nevim kam. Ten hrebicek s vhodnou hlavickou je asi ideal..
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: HUMMER H1 na SCX10

Stavba pokračuje :tleskam:

Vyztužení tavným lepidlem...hodně to pomohlo
Obrázek Obrázek

Následující "operace" vyžadovala ocelové nervy. Nacpat do karoserie cca 390 "nýtů" trvalo asi jeden a půl filmu :-D

Obrázek Obrázek

Pak přišlo na řadu prořezání krytu chladiče na kapotě

Obrázek Obrázek



Výroba zadního rámu

Obrázek Obrázek



A další Chuťovka - přední světla

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Trochu kytu :-)
Je to ještě hodně nerovné
Obrázek Obrázek
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: HUMMER H1

Teď je otázkou, jestli může tato stavba zůstat v "Axial SCX10" nebo ji přeřadit. Dostal se mi totiž do rukou podvozek s nezávislým zavěšením všech náprav.
Čili to, na čem Hummer má skutečně stát. No, pokud na tom admin bude trvat, přemístím to do správné rubriky.

Zde je zkušební osazení ...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Bylo třeba zmírnit příliš velký záklon přední nápravy a celkově prodloužit o 5cm do konečného rozvoru 330 cm.
Ještě bylo třeba zmírnit sklony pružin a "přitvrdit" je

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Přední "Brejle" .... pokračující stavbou je to jedna chuťovka za druhou. 4 mm mosaz nahřívaná plamenem....
za studena se to lámalo ..... a zase jsem to chtěl rozšlapat :x

Obrázek Obrázek

Obrázek Pájet to byla taky komedie


Nárazník verze 1, ještě dozná spoutu změn

Obrázek Obrázek

Možná se někomu ty "brejle" mohou zdát velké. No, v měřítku jsem ca o 5mm širší a ten horní průhyb je výraznější, to je fakt.
Hodně taky dělá optika foťáku z mobilu. Uvidíme, jak to bude vypadat v barvě :-p
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
komaar
Píšu hodně
Příspěvky: 1243
Registrován: 28.04.2009 0:00
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: HUMMER H1 na SCX10

ještě to zvaž

sice je pravda, že Humvee a H1 jsou v origo na nezávislém zavěšení

ale SCX má podstatně větší průjezdnost oproti TA01
teda pokud z toho podvozku použiješ víc než nápravy
původní TA01 má spíše rychlejší převody a tak to nemá takovou sílu

mám na něm v cca původním stavu - původní "vana" uprostřed předělána, aby to mělo lepší průjezdnost - ale jinak původní převody a motor 55T - Humvee, H1 a H2 (tak už v origo nemá obě nezávislé) a sice to hezky vypadá, ale nejezdí nejlépe
Petr KomareK
HPI Wheely King "Hello Kitty" Defender, Tamiya CR-01 Toyota Land Cruiser FJ40, MST CMX C-10 Hummer H2, Tamiya TA-01 Hummer (Humvee, H1, H2, H2o), Axial AX10 ARTR
http://rcexpedice.pkomarek.cz
http://www.rcvidrholec.cz
Uživatelský avatar
plutoone84
Píšu hodně
Příspěvky: 1281
Registrován: 18.01.2014 12:06
Bydliště: Potštejn

Re: HUMMER H1 na SCX10

Mám dva dotazy:
1. jak uděláš spoj pohonu mezi přední a zadní nápravou, když jsi to takhle nahrbil? To tam bude nějaký kardan?
2. Když to děláš na Tamiya podvozek, proč jsis kastli nekoupil? Jako vysochal jsi jí úžasně. Ale muselo to dát hrozné práce a přitom http://www.mz-racing.net/p9579-19400614 ... er-hotova/

Zpět na „SCX10“