Uživatelský avatar
BrAtKo
Uživatel
Příspěvky: 316
Registrován: 27.01.2012 0:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele: WWW

Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Ahojte, ako zaciatocnik som samozrejme patral po informaciach a aj napriek nastudovaniu vsetkeho mozneho, som nenasiel nikde ucelene informacie potrebne k samotnej stavbe. Informacie tak ako som ich zbieral a nasiel som si zapisoval kade tade so suborov, mailov a tak som sa rozhodol, ze zverejnim par tipov, ktore mozeme rozsirovat. Kedze zaciatocnikov bude len pribudat, urcite sa novacikom zidu, rovnako ako pomohli mne.

Uzitocne tipy pre stavbu SCX10 kitu (AX90021):
1. samorezky do plastu dotahujte s citom, doporucujem pouzivat threadlocker
2. plastove suciastky zo stromceka neodlamujte, pouzivajte stiepacie klieste
3. vystupky plastovych casti po odcvaknuti zo stromceka zahladte, idealne je pouzit ostry skalpel ci rezaci noz, pripadne dobrusit smirkem
4. pri kompletizacii napravy dbajte na spravne usadenie lozisk v komore vstupnej hriadele (str. 11, obr. 3), lozisko z vnutornej strany (AXA1221) tam ide tazsie, na zatlacenie mozete pouzit hriadelku s pastrokom (str. 10 obr. 1), alebo napr. obrateny koniec srobovaka (pozor na gumove krytie loziska), ja som si pomohl aj tym, ze som komplet otvor namazal vazelinou
5. pomerne vela vazeliny som naniesol na vstupne otvory do napravy, cize v mieste ulozenia lozisk, to kvoli ochrane pred vodou
6. celu napravu dobre uzavrite a dotiahnite, po celom obvode krytu napravy som naniesol vazelinu
7. malinke otvory (vzdy dve dvojice na kazdej naprave) som zatrel sanitarnym silikonom
8. male plastove klby (AX80018) idu pomerne tazko zatlacit do dielu AX80003 (str. 11 obr. 3), trosku som namazal klbik a zatlacil blickami
9. pozor pri usadzovani kardanov (str. 15 obr. 10) spodny obrazok, dbajte na zasunutie kardanov do seba tak, aby boli znacky v rovine (pozn. je to v PDF prirucke z webu ax90021-i001-scx10-dingo-kit.pdf, papierova prirucka toto uz neobsahuje)
10. pri stavbe tlmicov konkretne pri srobovani ocka (AX80032-1) na zelezny piest (AX30146) so zavitom, aby ste piest nedrzali v kombinackach priamo na kov, vzniknu vam skrabance na pieste a moze prepustat, alebo poskodit gumove kruzky, obmotajte maskovacou paskou piestik a tak si ho pridrzte
11. v stavebnici najdete aj krytky na srobky kolies, vsimnite si, ze sa lisia predne od zadnych, predne maju akoze uzamykanie vylisovane
12. strana 21, obr. 23 davajte si pozor na dva velmi podobne srobiky, zmerajte si spravny srobik, lahko zamenitelne su AXA0414 a AXA465
13. tycinky so zavitom pouzite pre alu linky maju na jednom konci otvor imbus 1.5mm, nasrobujte tycinku najprv do plastoveho ocka
14. ak mate dingo a montujete fendery (cierne kvazi blatniky) dbajte na to, aby vam dierky sedeli, nesnazte sa nasilu do kriza, sikmo tam srobky narvat, hrozi skrizenie karoserie

Chyby v manuale SCX10 kitu:
1. strana 24 a 25, koncovky ramu (nasadzuju sa do nich narazniky), maju zle cislovanie, predna ma byt AX80039A-1 (namiesto AX80039A-2) a zadna AX80039B-4 (namiesto AX80039B-2)
2. strana 23, obr. 29 pouzit treba namiesto AX80032-1 cislo AX80005-1
3. strana 23, obr. 29 pouzit treba namiesto AX80005-4 cislo AX80005-2
4. strana 19, obr. 18 diel AX80009-5 uplne vynechat (nepouzit)
5. strana 35, obr. 52 zle zakreslena orientacia plastoveho drziaka celneho skla
6. niekomu sa moze stat, ze Y linky su kratke, vznikne medzera asi 7mm pri ich montazi (str. 17, obr. 14 a 15), na strane napravy, vtedy je nutne pouzit plastovu podlozku vo forme valceka, je to diel AX80043-5 (toto vsak nebol pripad stavebnice Dinga AX90021 - tu netreba pouzivat ziadnu podlozku)

Dufam, ze sa niekomu zidu moje poznatky, ktore som cerpal z roznych for, ale aj zo svojej skusenosti pri stavbe, ako aj od kamosa "kukulo". Kit som este ani sam cely nepostavil, stale na tom intenzivne pracujem. Ak mate nieco, co som nepodchytil, rad to pridam do tohoto zoznamu, aby sme to maly pekne ucelene.

P.S. Na MASTERS.cz sa objavil pekny video manual Video manuál 31 - stavba Axial SCX Dingo kit
Naposledy upravil(a) BrAtKo dne 17.05.2012 14:04, celkem upraveno 7 x.
Moje albumy bratko.rajce.idnes.cz
Axial SCX10 Camel Dingo II
Uživatelský avatar
Adam62_cz
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2236
Registrován: 06.08.2009 0:00
Bydliště: Doma

Vypsal jsi to pěkně, ale u většině bodů stačí používat selskej rozum.
Adam - SPEED Energy Team
- 1:10 LR Defender 90 DCC 006 -scale
- 1:10 LR Defender 90 - Offroad
http://adam62cz.rajce.idnes.cz/
magor-no1
Uživatel
Příspěvky: 281
Registrován: 06.03.2010 0:00
Bydliště: Horní Stakory

jo na pár takových kopanců jsem také přišel , ale stačilo si prohlédnout díly a problém se vyřešil sám
Uživatelský avatar
BrAtKo
Uživatel
Příspěvky: 316
Registrován: 27.01.2012 0:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele: WWW

Video manuál 31 - stavba Axial SCX Dingo kit

Na MASTERS.cz sa objavil pekny video manual Video manuál 31 - stavba Axial SCX Dingo kit, diky chlapi.

http://www.masters.cz/clanek/2873/video ... -dingo-kit
Moje albumy bratko.rajce.idnes.cz
Axial SCX10 Camel Dingo II
Uživatelský avatar
Tomtom8
Nově příchozí
Příspěvky: 18
Registrován: 17.05.2011 0:00
Bydliště: Praha 4

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Čau chlapi, chci se zeptat, jestli lepíte šroubky nějakým threadlockem? Na vrtulnícich jsem zvyklý lepit všechno. Jak šroubky metrické s matkou? Jak samořezky do plastu?
Těsníte něčím ty plastové kryty náprav, nebo jen vazelína dovnitř a stáhnout šroubky?
A co kola? Sestavit nasucho, projet a nebo nandat závaží, vložku a zalepit? Čím lepíte a jak moc? Jen přichytit, nebo pořádne napatlat? Kolik dáváte gramů do kol?
Máte nějaké zlepšováky na přidělání karoserie? Nějaké vychytané přichycení k rámu? Nelíbí se mi ty díry do karoserie se závlačkami. Vnitřní rám se sucháčem?
Díky za zkušenosti a tipy. Nechci objevovat objevené :0)

Vím, že některé odpovědi jsou uvedeny výše nebomv odkazech, ale chtěl bych znát víc názorů.
Uživatelský avatar
Pedro
Píšu hodně
Příspěvky: 1099
Registrován: 11.01.2009 0:00
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Hale, všechno najdeš tu:
modely-pro-expedice-f28/
projeď si tam všechny vlákna a budeš o dost chytřejší.

A pak tohle:
modely-pro-expedice-f28/zacatecnik-konzultace-t6930.html
a tohle:
axial-scx10-f31/pryskovo-scx-t7054.html

tam se to všechno řešilo.
CC-01 Pajero - Dsys 56,Nowak 55T,TowerPro MG995
SCX-10 Forďák obytňák, Dsys 46, 35T, TowerPro MG996
2.4 Ghz
Uživatelský avatar
Jarda-P10
Nově příchozí
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2012 21:47
Bydliště: Praha

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Jsem dlouholetý letecký modelář a po úrazu a následných problémech s orientací v prostoru a špatným zrakem jsem musel éra víceméně opustit (až na ty nejpomalejší věci) a přešel tudíž na auta 1:10 expedice/trial.

První solidní stavebnice, kterou jsem zakoupil byla (když pominu různé trosky od kamarádů co jsem si opravil) AXIAL SCX 10 DINGO.
Chci jen poznamenat, že stavebnice scx10 Dingo mne trochu zklamala. Čekal jsem za bezmála "sedmičku" (bez elektroniky a CZ manuálu) trochu kvalitnější zpracování. V manuálu je chyb jak maku, v označování plastových dílů na výliscích také. Rozhodně pokud si tuto stavebnici koupí začínající modelář - novic bez alespoň základních zkušeností bude se dost divit a nebude li umět anglicky ... no potěš.

Jinak Dingo po sestavení a trochy ladění jezdí výborně a dá se se s ním užít spousta dobré zábavy. Možnost tuningu je taky velká tak jinak super. Stavebnice obsahuje i mnoho alu-dílů takže rozhodně hned po sestavení bez dalších investic se dá použít na solidní ježdění. Jen snad ty plastové kardany ... s auty teprve začínám, ale mám dojem, že ony plastové kardany asi moc nevydrží. Dokonce i ta alu-zakončení byla dost nepřesná a bylo třeba je jemným pilníkem začistit aby přenos točivého momentu byl plynulý.

Docela bych tě poprosil pro nás začínající "autaře" o doplnění nějakých triků např k plnění a nastavování tlumičů, seřízení kluzné spojky atd.... To by určitě lidé uvítali při stavbě tohoto modelu. Jinak dík za tento příspěvek, škoda, že jsem něco takového neměl při stavbě. Určitě by se hodil.

PS: ještě doplním, že i ty řemínky na upoutání baterie měly špatně našitej sucháč takže při "zapnutí" je bylo třeba překroutit aby na sebe správně sedly
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Myslím, že sem to pásne dobře.
Přehled modelů aut na podvozku Axial SCX10
Slouží pro základní orientaci ve vydaných releasech podvozku SCX10, včetně ukázek konstrukčního řešení důležitých dílů.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

nevíte někdo jakej převodovej poměr má převodovka Axial bez spůru
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Teď jsem se teda královsky nasral. Chtěl jsem jednu svou stavbu SCX vybavit převodovkou s DIGem. Koupil jsem co mi "poradili" na axial stránkách a dal se do práce. A po pěti minutách už jsem měl volno, protože mám použít ložisko, který v tý standardní převodovce není. Jenom ve Wraithí... JUPÍ!
Uživatelský avatar
sMERIn
Uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 23.03.2012 0:00
Bydliště: Brno

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

BrAtKo píše:Ahojte, ....
Chyby v manuale SCX10 kitu:
1. strana 24 a 25, koncovky ramu (nasadzuju sa do nich narazniky), maju zle cislovanie, predna ma byt AX80039A-1 (namiesto AX80039A-2) a zadna AX80039B-4 (namiesto AX80039B-2)
2. strana 23, obr. 29 pouzit treba namiesto AX80032-1 cislo AX80005-1
3. strana 23, obr. 29 pouzit treba namiesto AX80005-4 cislo AX80005-2
4. strana 19, obr. 18 diel AX80009-5 uplne vynechat (nepouzit)
5. strana 35, obr. 52 zle zakreslena orientacia plastoveho drziaka celneho skla
6. niekomu sa moze stat, ze Y linky su kratke, vznikne medzera asi 7mm pri ich montazi (str. 17, obr. 14 a 15), na strane napravy, vtedy je nutne pouzit plastovu podlozku vo forme valceka, je to diel AX80043-5 (toto vsak nebol pripad stavebnice Dinga AX90021 - tu netreba pouzivat ziadnu podlozku


Ahoj, právě skládám nově koupené DINGO a nevím, jestli něco dělali s manuálem, aktuálně :

2. - Dobře (tedy str. 23, obr 29).

Namísto toho je chyba str. 18 obr. 16. Tam je třeba použít namísto ax80032/1 ax80005/1, páč 80032 už po použití na str. 16 obr. 12 zůstávají jen 2ks. Faktem je, že je to jeden a tentýž díl ve dvou různých aršících, ale může to někoho zmást....

Jinak si dovolím poznámku k vlastní neopatrnosti a to u řezání nápravy (díly ax80003/1 a ax80003/2) z aršíku. Byť jsem se snažil, stěna nápravy na hraně je dvojitá a tak velice tenká a při řezání jednoho dílu mi nůž zajel moc hluboko a tak při mazání ala PitaW (jemu velký dík za rady a parádní auto) mi to trochu mokvá...
SCX10 Honcho - - - SCX10 D90 (synka) - - - MEX Wrangler YJ

rajče
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: Chyby v manualu SCX10 kit & tipy ke stavbe

Ta chyba je popsána už ve firemní směrnici AX201300124.0913int, strana 127, odst. f), a v, na jejím základě vydané, revizi AX90037-i148, na str. 8, obr.17. Je to jasné, jak facka. 8)

P.S. bohužel, obojí je jen v angličtině :sad:

Zpět na „SCX10“