Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

SCX by JiriBenes

Ahoj pánové,

už nějaký ten pátek pokukuji po různých expedičácích a moc se mi libí (hlavně scale projekty).

Vzhledem k tomu, že už jedno RC auto vlastním (čínská kopie podvozku StreetJam OTA-R31 - driftovací podvozek), odpadlo by mi spousta investic jako baterie, souprava, nabíječka apod. Bohužel s drift autem není moc kde a s kým jezdit, vyžaduje totiž poměrně dost velké nároky na povrch (kvalita, čistota, apod). Na parkovišti někde u globusu to taky není ono a tak mám k tomuhle http://www.youtube.com/watch?v=wzTZKKrI1kQ dost daleko. <== Přece nepřiznám, že hlavní nedostatek je v rukou. :oops:

Co jsem se tak po všem tom brouzdání po internetu dočetl, tak asi nejlepší variantou cena/výkon je Axial SCX 10 z mnoha důvodů (velká rozšířitelnost, dobrá přizpůsobitelnost rozvoru, kvalitní zpracování apod.), a tak jsem více či méně v závislosti na ceně rozhodnut pro tento podvozek. Mým současným cílem je udělat si představu, co by stála tahle sranda a co všechno do začátku potřebuji. Také bych se rád potkal s někým, kdo již nějakého expedičáka má a rád by mě na malou expedici včetně lehké osvěty vzal. Pokud se tedy najde dobrá duše nejlépe s Axíkem SCX10 ze severních čech (okolí Chomutova) budu rád.

Po shlédnutí všech možných videí ohledně expedice se mi líbí spíše modely blížící se realitě (tj. scale projekty) jedoucí reálnou rychlostí s realisticky vyhlížejícím stylem jízdy. Naopak mě odrazují veškeré 20km/h poskakující a neustále hrabající modely. Zjednodušeně rád bych hezký těžký model, který jezdí cca rychlostí chůze, včetně realistického se naklánění, měkkých pneumatik které umí zabrat při nějakém těžším výjezdu apod. (snad mě chápete).

Současné vybavení, které bych rád použil:

IMAX B6 Charger/Discharger 1-6 Cells + odpovídající adaptér
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... UINE_.html
Obrázek

HK-GT3B AFHDS 2.4ghz 3 Channel Radio System a odpovídající přijímač
Do vysílačky mám nahraný firmware od PSXe. Vše se povedlo díky Minotaurovi a jeho návodu na http://rc.305.cz a tímto mu za to děkuji.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... stem_.html
Obrázek


2 x Turnigy 5000mAh 2S1P 20C hardcase pack (ROAR Approved)
Zde si nejsem úplně jist, ale myslím, že expedice by neměla být zdaleka tak náročná na požadavky baterie jako jízda se silničním modelem. ==> Myslím si, že baterie bez problému dostačuje. Nebo naopak?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oved_.html
Obrázek

BMS-661DMG+HS Super Fast Digital Servo (MG) 6.4kg / .08sec / 46.5g
Toto bude nejspíš nepoužitelné. Vzhledem k tomu co jsem se dočetl zde na fóru, je potřeba servo cca o 16kg/cm. Také bych volil asi nějaké pomalejší, z důvodu reálnějšího pohybu vozu.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=9442
Obrázek

Z modelu který v současné době vlastním, toho asi víc nepoužiji.

Můj cíl je tedy jasný, postavit a vyladit podvozek tak, aby se choval co nejrealističtěji na setové kastli (Honcho apod.). Další kravinky jako nová kastle, scale doplňky, PICAXE modul pro osvětlení bych nechal na později.

Otázky jsou:
1) Co koupit za elektroniku vzhledem k pomalejší jízdě (regulátor a motor)
2) Jaký set zvolit? Klasický nebo střídavý? (Rád bych koupil dostatečný set a ne ho za chvíli měnil)
3) Jaký převodový poměr zvolit (spur, pinion)?
4) Investovat ze začátků do závaží?
5) Co to výše zmiňované servo? Popřípadě nějaké doporučte.
6) Někde jsem se dočetl o kardanech Notyro. Jsou pro začátek nutností?
7) Pokud jste ze severních čech budu rád za PM a osobní prohlídku expedičáka.
8) Poraďte co vás napadne.

Rád bych si tu sestavil takovej rozpočet pro začátky, třeba by se hodil i pro někoho jiného.

Díky všem za odpovědi.
Jirka
Uživatelský avatar
Leprasol
RC Bůh
Příspěvky: 1456
Registrován: 25.11.2008 0:00
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele: WWW

Do začátku ti poradim číst, číst a číst...je tady moře vláken, týkajících se axialů, a najdeš v nich odpovědni takřka na všechny tvý dotazy.
A jinak vítej mezi expedičáky, myslim, že budeš spokojenej...
**Honza**
**Original since 1981**
**#RTRCZ team driver**
Uživatelský avatar
sWiNe
Veterán fóra
Příspěvky: 3873
Registrován: 11.09.2011 0:00
Bydliště: Krnov/Neratovice

No pokud nejsou finance nějaký problém, tak rovnou kup Honcho RTR a máš v podstatě vymalováno. Místo motoru 27 závitového bys dal 55 a měl bys být spokojený. Servo a regulátor by ti určitě prozatím stačilo. Notyra určitě nutností nejsou, pokud jak říkáš nechceš 20 km/h stále skákat a hrabat v kopci. S převodem moc manipulovat ani nemusíš, na tvé nároky stačí origo. Baterie stačí taky, Turnigy jsou tady dost rozšířené. To závaží do kol bych dal, pokud chceš co nejreálnější vlastnosti. Jinak opravdu je tu vše už napsáno.

Kousek od Chomutova máš Most a tam je pár moc hodných chlapců, co by ti určitě pomohli :mrgreen: Mrkni do sekce Offroad trial Mrakoland a dozvíš se víc.
RC AST 2018 - C2/Offroad Jeep Cherokee XJ, C3/Pro-Modified Ford F-350

Moravské ex-ŘEDITEL a Mistr Moravy 2016

#RTR.CZ TEAM DRIVER
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Ahoj kluci,

díky za odpovědi! Teď koukám na Mrakoland videa a ten terén je super a navíc kousek ode mě.

Nevím jestli bych tu RTRku chtěl, přeci jenom mám RX/TX a především bych si to rád sám postavil, navíc jestli se nepletu by měli být v RTR některé díly horší (asi plastové).
Uživatelský avatar
Wendis
Veterán fóra
Příspěvky: 3884
Registrován: 02.05.2011 0:00
Bydliště: Most

V mrakolendu tě rádi uvidíme :-)
a díly nemusej bejt špatný když jsou plastový!! :-)
SCX10 HZJ 75 pickup
TRX4
Yokomo DPM
Yokomo YD2
Axial Yeti Score
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Super moc rád se kdykoliv zastavím, až někdy půjdete jezdit a budete mít náladu na čumila písněte PM a já určitě dojedu. Je to kousek. :-)

K těm dílům si samozřejmě nechám poradit od zkušenějších. Chápu, že do začátku stačí asi vše obyč.

BTW: Kdyby měl někdo na prodej Axíka SCX10, dejte vědět a třeba se domluvíme. :)
Uživatelský avatar
sWiNe
Veterán fóra
Příspěvky: 3873
Registrován: 11.09.2011 0:00
Bydliště: Krnov/Neratovice

Pro styl jízdy, který vyhledáváš, jsou plastové díly naprosto dostačující. Já zas mám skákání a hrabání v kopcích moc rád, tak už tam mám to notyro :mrgreen: Jinak netřeba to ze začátku hrotit s nějakým přehnaným upgradem.

Na auto sleduj market, nebo si tam rovnou pověs inzerát.
RC AST 2018 - C2/Offroad Jeep Cherokee XJ, C3/Pro-Modified Ford F-350

Moravské ex-ŘEDITEL a Mistr Moravy 2016

#RTR.CZ TEAM DRIVER
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Jj občas na market juknu jestli se tam něco nepovaluje. :) Taky jsem psal na nějaké inzeráty na modelbazaru, tak uvidíme.

Lidi ze severu určo dejte vědět jestli někam půjdete jezdit, chtěl bych se přijít mrknout.
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Tak jsem trochu koukal po těch regulátorech a chci se zeptat jestli vidíte nějakej závažnej problém s tímto regulátorem? Ten mám totiž doma a jak tak na něj koukám, tak by možná šel použít. Zde je k němu návod: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 292X36.pdf

Dá se programovat:
- LIPO Cut-off
- Runing mode (= mód s a bez zpátečky)
- Časování motoru (vlastně si nejsem úplně jist co to přesně znamená)
- Akcelerace (zde nastavení na nejpomalejší rozjezd)
- Limit zpátečky (20-100%)
- Účinnost brzdy
- Směr otáčení motoru
- Rozsah neutrálu

Jen nevím jestli bude stačit 30% brzda v neutrálu (drag brake) a má slabej BEC.

Co myslíte? Dá se to do začátku použít? Jaké budou hlavní nedostatky? Možná by do začátku stačilo koupit jen slušnej motor.

Hobby King 60A Sensored/Sensorless Car ESC (1:10/1:12)
Obrázek
HobbyKing 60A Sensored/Sensorless Car ESC (1:10) with built in cooling fan.
Features:
Enhanced throttle response, excellent acceleration, enhanced braking and throttle linearity
Programmable with a HKSS programming card.
Automatically detects the number of cells within the battery pack.
Multiple protection features, Low voltage cut-off protection, over-heat protection, throttle signal loss protection and motor jammed protection
Compatible with Hobbking, NOVAK, LRP and ORION Sensored brushless motor
Specification:
Cont./Burst Current: 60A/380A
Resistance: 0.0006 ohm
Suitable Car: 1/10 & 1/12 on-road and off-road cars / trucks
Suitable Brushless Motor: 5.5T On road / 8.5T Off road (2s) 10.5T on road / 17.5T off road (3s)
Battery: 5-9 cells Ni-xx (NiMH / NiCd) 2-3 cells Li-Po
BEC Output: 6V/2A of switch mode built-in BEC
Motor Type: Sensorless and Sensored brushless motor
Dimension: 27x31x39mm
Weight: 60g
Uživatelský avatar
Wendis
Veterán fóra
Příspěvky: 3884
Registrován: 02.05.2011 0:00
Bydliště: Most

Až se bude v mrakolendu jezdit tak určitě přijed,stačí sledovat vlákno Mrakoland :-)
vždycky je to vyhlášený včas :-)
SCX10 HZJ 75 pickup
TRX4
Yokomo DPM
Yokomo YD2
Axial Yeti Score
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Ok ono to bude asi nejlepší. :-)
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Nazdar všem. Tak jsem to nevydržel a koupil jetý SCX-ko. Potom Vám sem hodím fotky, ještě jsem neměl čas se tím pořádně zabýbat. :-) Musím to trochu zcheckovat. :-) Jsou tam nějaký tuning díly co jsem koukal, nové pneu, DSYS (nejakej ten kolem 60A) a motor ted z hlavy nevím. Az budu u modelu a rozeberu to, tak napíši podrobnější info.
Uživatelský avatar
Balu
Píšu hodně
Příspěvky: 1629
Registrován: 22.01.2012 0:00
Bydliště: Přerov

Gratuluju dobrá volba 8)
Ford Bronco 1967 "Dědek" Home made šasi
Ford bronco 1973-Špenát EVO III Home made šasi
Toyota FJ 40 Home made šasi long zúžené nápravy Axial
Mitsubishi Pajero CC-by Mrak v plným tuningu
Xray T3 drift
Hpi Blitz
http://balu67.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
JiriBenes
Nově příchozí
Příspěvky: 69
Registrován: 22.08.2011 0:00
Bydliště: Chomutov

Budu potřebovat nějakou hezkou kastli, protože tahle je rozlámaná .... Nevíte kde se porozhlédnout? Nejraději bych něco s korbou jako F350, HILUX, apod. nebo tu hračku Rubiconu (aspoň doufám, že to byl Rubicon) jak byla jakoby zacákaná od bahna.
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Já ti tohle vlákno šoupnu do Axíků. Název vlákna si pak můžeš zeditovat ze svého úplně prvního příspěvku.
Jo, dobrá koupě. SCXko nezklame.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz

Zpět na „SCX10“