Uživatelský avatar
Harry
Uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 24.10.2009 0:00

GXV Unimog

V době nicnedělání (jsem doma s chorobou a tulíme se k sobě pod dekou) jsem si tak brouzdal netem světem a hledal různá expediční vozidla. Narazil jsem na dva typy co mne vskutku zaujaly. A jedním z nich jsou vozidla od firmy GXV, neboli Global Expedition Vehicles. Jsou to víceméně "motorhomy", neboli obytné vozy 4x4 na bázi Unimogu U500. Vozidla pak váží okolo 11tun a jsou opravdu velké. Nicméně výrobce už jich řadu vyrobil a prodal (s cenou okolo 400.000,- USD) a jejich vozy už najezdily pěkných pár kilometrů a absolvovaly nějaké ty expedice, takže i přes to že jsou to kolosy - něco na nich asi bude :wink: Interiér a vůbec celé vybavení nástavby je luxusní a dva lidi v tomto voze mohou cestovat měsíce a přesto být v pohodlí jako na chatě. Jen pračka mi u tohoto vozu chybí, ale věřím že za příplatek to zase takový problém nebude...

Obrázek

Obrázek

Po Discovery jsem si řekl že na Jeepa se ještě necítím, že potřebuji jěště něco jednoduššího, na čem bych se mohl naučit další věci. Tentokrát zkusit i svůj podvozek a nějaký ten interiér. Odrazovým můstkem pro GXV se stalo to, že jsem sehnal kabinu Unimogu U300 (skoro násilím, Žíla se jí ne a ne vzdát :lol: ), čímž jsem se dostal do fáze, kdy mne čeká jen "pravoúhlé modelaření", což doufám zvládnu. Nosný rám je ostatně rovný, což je také výhodou... Kabina samotná je velmi pěkná, s propracovaným interiérem a řidičem. Jediné co mne trochu vzalo vítr z plachet je, že je v měřítku 1:12... :? To bude trošku problém, vzhledem k tomu že jsem chtěl podvozek co nejvíce přiblížit originálu, tedy především aby mi kola nelezly ven z blatníků. Pěkné by taky byly portálové nápravy, jenže potíž je právě v měřítku kabiny. Kdyby byla 1:10, bylo by to OK, ale takhle se mi do blatníků žádná náprava nevejde, jsou příliš široké (natož s portálama)... Takže s nápravama se budu ještě muset nějak poprat, v nejhorším "nemodelově" rozšířit blatníky...

Obrázek

Každopádně i v měřítku 1:12 to bude velký model, protože originál je skoro 8m dlouhý a 4m vysoký!!! Takže jen pro představu s Discovery, která také není 1:10, ale spíš 1:12...


Obrázek

Teď budu pěkně v klidu přemýšlet a udělám si pár nákresů... Po novém roce se dostanu do dílny a začnu na tom pracovat...
Nemůžu se dočkat :wink:
Uživatelský avatar
Martys
Nově příchozí
Příspěvky: 10
Registrován: 27.07.2009 0:00

Vypadá to pěkně...a hlavně ten fešáckej Discovery dej nějaký fotky Discoveryho...ten mě moc zajímá:)
Uživatelský avatar
deekay
Píšu hodně
Příspěvky: 1674
Registrován: 27.12.2008 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Todle chtel stavet Salvatore, ale asi z toho nejak seslo :)

Ani napravy z MRC se nevejdou?
F350 Highlift - Futaba 3PM-2.4
Defender D90 - Spektrum DX6
Uživatelský avatar
sistri
Píšu hodně
Příspěvky: 1557
Registrován: 12.04.2009 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

Konečně někdo už sem ho chtěl udělat ale něak se necítím.Jo landy je no je krásnej :oops: :tleskam: :tleskam:
Uživatelský avatar
Kuba93
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2299
Registrován: 04.08.2009 0:00
Bydliště: Praha

Tohle auto bude paradni !! Konecne nekdo udela "expednicniho obytnaka".. Planujes i ten potisk na boku ? Vypada zajimave.. :-) Jinak preju hodne stesti a tesim se na dalsi postup.. :MORE:
RC4x4-Shop(.)CZ
Ford F150 Raptor Custom Project
CC-01 Jeep Wrangler YJ
CC-01 Isuzu Amigo
TA-02 Ford F150 Trophy
TA-01 VW Race Touareg
TL-01 Celica+911GT3+Focus+M3
Fotky a videa - kubamynar.rajce.idnes(.)cz youtube(.)com/user/kubamynar
Uživatelský avatar
strejda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 710
Registrován: 06.02.2009 0:00

Paráda další macek.Tak to má bejt. :hura: :hura: Co tam nacpat Losi Mini-Rock Crawler.
Uživatelský avatar
strejda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 710
Registrován: 06.02.2009 0:00

Kuba93 píše:Tohle auto bude paradni !! Konecne nekdo udela "expednicniho obytnaka".. Planujes i ten potisk na boku ? Vypada zajimave.. :-) Jinak preju hodne stesti a tesim se na dalsi postup.. :MORE:


No no co moje bejvalá tatra. :nuda: :nuda: http://www.youtube.com/watch?v=aWcbsf_PJ8Q
puma1
Uživatel
Příspěvky: 229
Registrován: 02.03.2009 0:00
Bydliště: Hradec Králové

asi byla i s nábytkem jako expediční malá a málo byla vidět.Ha ha.
Uživatelský avatar
Harry
Uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 24.10.2009 0:00

Tatra je super, moc se mi líbí! :wink:

Jestli to chtěl dělat Salvatore to netuším. Jo jasně, má to v atavaru, ale hledal jsem všude na fóru a nenašel nic, mimo "virtuálních mrazíren"...

Potisk na boku nebude. Chci z tohohle auta vycházet, ale nechci dělat přesnou kopii, tudíž ani barevně. Ale rozdíly budou opravdu minimální, spíše kvůli modelovosti. Větší stropní okna například - aby bylo lépe vidět dovnitř... Tím pádem na střeše nebudou solární panely, že jo :roll: Barevné schéma mám vymyšlené...

S nápravama jsem uvažoval asi takto: portály jsou sice pro AX10 a Tamiye, ale ty nápravy mají beztak úděsně veliký diferenciál, což trochu popírá smysl portálů - zvýšit průchodnost a světlou výšku... Co mi ale padlo do oka jsou nápravy "Worminator" od RC4WD. Jen jsou dost široké (širší než Yoty). Ale RC4WD mají rozpracované nějaké užší Worminatory, tak počkám a buď použiju ty nové a úzké, nebo standardní. Průchodnost a světlá výška zůstane na dobré úrovni, jen to bude na jiném principu než vzor... Uvidíme po novém roce...

Disco má svoje vlákno, netřeba to plevelit tady :wink:
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Inspirace z Islandu:
Obrázek
Uživatelský avatar
strejda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 710
Registrován: 06.02.2009 0:00

Něco podobného je na 4x4 http://www.youtube.com/watch?v=GS_M3XZ- ... re=related :SUPER: :SUPER: Tak držim palce.
Uživatelský avatar
Harry
Uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 24.10.2009 0:00

Tak jsem to doma nevydržel jen tak a zajel jsem si do dílny pro pár věcí. Blbý je, že nemám doma svěrák ani nic na ohýbání a podobně, prostě je to práce na koleně - doslova... Tak jsem si alespoň cestou koupil kus prkna, abych to měl na čem páchat :lol:

Vzhledem k omezeným možnostem jsem se rozhodl pro práci na nástavbě. Rám udělám z mosazi, tedy konkrétně z profilů. Skutečná nástavba je řešená podobně. Desky (bočnice) pak budou z PSH, skutečné jsou z jakéhosi laminovaného sendviče s výbornými izolačními vlastnostmi. Interiér bude PSH a balza jako imitace dřeva...

Jako začátek jsem se pustil do největšího kusu, od kterého se pak odpíchnu. Je to rám okolo stropu. Už dávno jsem přesvědčený o tom, že základ úspěchu je důkladná příprava :twisted: Takže většinou přemýšlení a měření mi trvá mnohonásobně déle než samotná práce. Rozměry a úhly se snažím dodržet s přesností na desetiny milimetru, víc stejně v ruce nedosáhnu a stačí to... Šířka rámu je 199,7mm a barva by měla přidat 0,3mm. Sám jsem zvědavý jak nakonec vyjde.

Obrázek

Jak jsem se už zmínil - důkladnou přípravou lze předejít následné frustraci :P Nerad dělám věci dvakrát, ale raději to, než nějakou hrůzostrašnost... No prostě si říkám že je lepší dělat věci pořádně od začátku, než to později nějak bastlit když to nevychází.

Obrázek
Uživatelský avatar
Leprasol
RC Bůh
Příspěvky: 1456
Registrován: 25.11.2008 0:00
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele: WWW

tak to vypadá parádně:) akorát se mi zdá, že ta lepenková bouda co tam máš, má větší zadní přesah, než ta na fotkách...že je buď delší, nebo je kratší rozvor...ale možná to tak jenom vypadá na fotkách...
a co se týče náprav, tuhle sem na rccrawler.com narazil na projekt unimoga, kde to týpek pořešil velice elegantně...3Racing portály na Losi MRC nápravy...
Obrázek
více TADY
**Honza**
**Original since 1981**
**#RTRCZ team driver**
Uživatelský avatar
Harry
Uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 24.10.2009 0:00

Díky za link :wink: Pomohl mi paradoxně se definitivně rozhodnout že portály nee...

Včera jsem si tu trošku upustil páru, protože jeden díl jsem dělal čtyřikrát :P a už mi z toho hrabalo... Stejně mi to pořád nevychází tak přesně jak bych chtěl, ale popátý už to nedělám :evil:

Zato už mi začíná jít letování. Nepoužívám páječku (natož pistolovou), ale nahřívám materiál plamenem. Jde to velmi rychle a materiál lze prohřát natolik dobře, že pak už jen ťuknu cínem a rozlije se to samo úplně parádně. Pracuje se tak opravdu dobře. Ale je třeba si vše důkladně připravit a spasovat a zajistit proti pohybu. Pak už je to hračka :wink:

Obrázek

Takhle pak vypadá spoj před úpravami, tedy před zabroušením...

Obrázek
Uživatelský avatar
Harry
Uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 24.10.2009 0:00

Tak jsem dodělal základní "klec" nástavby, hurá :tleskam: Bylo to o nervy, donekonečna jsem to předělával, aby mi seděly úhly... Největší děs byly profily s úhlem 45°, které jsem musel vyrobit, a jejich napasování do rámu. No prostě hrůza, sousedi si museli užít toho nadávání :x

K tomu letování plamenem - jde to dobře, chce to jen trochu cviku. Pracuje se tak velmi rychle, tomu nemůže páječka konkurovat:

Obrázek

Klec je hotová a vychází to kupodivu velmi dobře. Jak se Leprasol ptal, nemá větší přesah než by měla mít, ale opticky to tak může vypadat - pneumatiky co jsou na fotkách jsou menší než budou na modelu (ty budou větší, aby to měřítkově odpovídalo) a celé to bude o pár mm výš (podložil jsem to hrnkem :P a ten je prostě trochu nižší). Kupodivu to prozatím docela pěkně vychází. Otázka je, jak to s proporcemi dopadne až budu páchat rám a podvozek vůbec :roll:

Obrázek

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“