Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Ano, přesně jak píšeš. Mám to tak i teď, nevidím v tom žádný problém, ta kola jsou jen zasazená do ložisek a demontáž je rychlá, všechno je na šrouby.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

První převodovka je sestavená a funkční. Zatím nemá hřídel, tj jsem ji zkoušel jen bez výstupu, ale vypadá ok. Taky jsem na starých převodovkách zkoušel jak drží PETG lepené vteřiňákem. To že PLA drží víc než materiál samotný jsme věděl, ale tady jsem to nečekal. Příjemně mě to překvapilo, snažil jsem se ulomit nápravu od převodovky v místě lepení a na všech kusech to prasklo jinde. Síla potřebná k ulomení byla tak velká, že jsem čtvrtý kus lámal asi 5 minut, než to prdlo a řízlo mě do ruky :) O pevnost rámu a náprav opravdu strach nemám. Převody taky zatím drží, jediné čemu nevěřím jsou pastorky lepené bez červíku na obroušenou hřídelku motorů
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Kirovec K700 1:13

Kdyz je nalepis zelenym lepidlem na pastorky (asi normal lepidlo na spoje) problem neni. Jeste mi nikdy takovy pastorek z niceho neupadl, a to to tocil stridak. Pri demontazi je nutne zapalovacem nahrat, ono se vydroli
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Kirovec K700 1:13

Hmm, čtu, že jsi brutálně zvýšil převodový poměr :FINE:
1:58? Kolik si to puvodne chtel mit? 1/15? ;-)
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

2Mira: pastorky mám taky tištěné tj je to lepený spoj plast/kov a na to nevím jak by zeleňák fungoval. Navíc ho nemám doma. Uvidíme co převody vydrží a kde to povolí jako první :)

2gecko-x: původní převod a výpočet převodovky rozebírám na první straně, první jsem chtěl pod 1:20 a pak po doporučení jsem šel na 1:28. Neuvědomil jsme si ale jak velká to má kola, v tom byl největší problém. Převodovky jsem navrhoval poprvé a v té době bych byl rád za názory, bohužel se ozval jen jeden kolega za což mu děkuji. Až později jsem si ve vlákně ke sklápěčce přečetl doporučení na 1:60 a to už mi to bylo jasné... model byl ale v té době skoro hotový a převodovky kompletní. Zkusil jsem to tedy a bylo to rychlé.

Každopádně jsem už absolvoval první jízdu s novými převodovkami 1:58 a je to super. Na plný plyn při 100% výchylce to jede cca 8Km/h tj při rychlé chůzi mi to ujíždí. Zřejmě by to klidně sneslo i 1:60 - 1:70, ale jak jsem psal, neměl už jsem místo. Takhle už se to krásně plynule rozjíždí a z kopce to brzdí motory. Uvidíme až toho najedu víc. Nakonec to není zase až tak lehké s baterkou 5000, ale zadek určitě dovážím do rámu, aby byla váha rovnoměrně rozložená a taky aby se to chovalo reálněji. Kvůli absenci pružení musí pružit kola a na to je potřeba váha. Jinak to ale kříží pěkně a kopíruje to terén.
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Kirovec K700 1:13

To jsem ti právě tehdy psal já a téměř to vypadalo, že mi neveris. Nakonec čtu, že by to sneslo i 1/60, což je 4x tolik, co jsi plánoval a 2x tolik, co jsem odhadem doporučil já :-D :OK:
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

jj no však je tam 1:58 :)
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Kirovec K700 1:13

Tady přece nejde o plánování, ale o úplně jednoduchý výpočet.
Kolo s průměrem 13 cm urazí za jednu otáčku cca 40 cm. Pokud má model jet rychlostí třeba 7 km za hodinu, tak to je 7000 m / 60 minut = 117 m za minutu. Takže pokud je jedna otáčka 0.4 m, tak 117/0.4=292 otáček na danou rychlost. Pak už stačí jen vydělit počet otáček motoru tímto číslem a máme potřebný převod. Např. když motor točí 15 000 otáček za minutu, pak je potřebný převod 15 000 / 292 = 51:1.
Když vezmeme v úvahu, že motor pod zátěží bude točit méně ( např. 80% max. otáček ), pak bude dobrý převod 15000 x 0.8 /292 = 41:1.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

No však já si to i takhle počítal, ale nedokázal jsem odhadnout kolik klesnou otáčky v zátěži a ony zjevně neklesnou moc... Teď jsem chvíli jezdil a jede to spíš 10, na plný to docela upaluje a klidně to mohlo mít lehčí převod, ale jak jsem psal do stávajícího rámu už bych ho nedal a jiný dělat nebudu :) Rozjede se to krásně pomaličku a o to jde.

Dokreslil jsem blatníky a přes noc je vytisknu. Bude to cca takhle:

Obrázek

No a aktuální stav:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Máš to pěkný, mě se líbí tvoje tvorba, je jen škoda, že jsi nezačal u výběru správné pneumatiky, protože tyhle co tam máš tam nesedí a to je škoda, protože traktor dělají pneumatiky. Už jsi se díval na pneumatiky co používají traktory od firmy Bruder? Možná by ti tam nějaké šípáky sednuly. Já když jsem začal navrhovat Kirovce, jsem na to šel tak, že jsem si sehnal prvně pneumatiky a podle nich jsem si určil měřítko, takže Kirovce stavím přesně v měřítku 1:11.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Díky, musím bohužel souhlasit, že výběr pneumatik byl špatný. Začínal jsem přesně jak popisuješ a to výběrem pneumatik a podle nich jsem dělal měřítko. Bohužel v době kdy jsem začínal to měl být projekt maximálně na týden, taková hračka. Říkal jsem si, že to stejně nebude moc podobné předloze a je to primitivní konstrukce a tak to nebudu prožívat a tedy jsem vzorek moc neřešil. No a nakonec mě to docela chytlo a sežralo to už opravdu hodně času, prakticky veškerý volný od chvíle co jsem to sem dal. Teď mě pochopitelně ta absence šípů mrzí, ale celé to překreslovat nebudu. Hodně udělají blatníky, které to zakryjí, ale po podobně velkých šípech mrknu. Tolerance na průměru 1 cm bude v pohodě. Popravdě ale aby to bylo přesnější, muselo by se to celé vybrousit, vykitovat a nastříkat a to dělat určitě nebudu :)
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Namontované blatníky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Materiál má málo pigmentu a trochu se na kabině projevuje prosvícení sluníčkem, tam kde svítí oknem. Naskrz třeba na haubně to neprosvítí. Okna to trochu zmírní, ale váhám jestli je neudělám kvůli tomu trochu zatmavená tak jak to má předloha na mé fotce.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Zkoušel jsem převody, tahal jsem dětskou Tatru s 8 dlažebními kostkami ale i na trávě to po chvíli hrabalo. Zkoušel jsem různé povrchy a zatím to drží... Samozřejmě je otázka co by se stalo kdybych chytil kolo... Taky jsem jezdil v záhonu a ještě by to chtělo lehčí převod. Je to tedy hodně tím, že převodovky jsou tužší a to se povolí, ale 1:70 až 1:80 by asi bylo ideální. Špatná věc je to, že hluk reglu a převodovek přeřve zvukový modul :) tj ho tam ani nebudu dávat zatím.

https://www.youtube.com/watch?v=bvec4yhRvlI
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Kirovec K700 1:13

Pěkná stavba! :OK:
Co tam máš za motor? Nešel by tam vícezávitový? Když nemůžeš měnit převod? A co zkusit převody namazat? Mohla by se snížit hlučnost...
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Kirovec K700 1:13

Prevod ti radili na zacatku a ze to mas mit tezsi aby to jen nehrabalo taky :FINE: ale to se podda, stavba je to moc pekna, i ty kola k tomu nakonec hezky pasujou.

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“