Uživatelský avatar
Pedro
Píšu hodně
Příspěvky: 1099
Registrován: 11.01.2009 0:00
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Moc pěkná soupravička
CC-01 Pajero - Dsys 56,Nowak 55T,TowerPro MG995
SCX-10 Forďák obytňák, Dsys 46, 35T, TowerPro MG996
2.4 Ghz
Uživatelský avatar
jurda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 605
Registrován: 10.09.2010 0:00
Bydliště: Tanvald,Albrechtice v Jizerských horách
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

naprosto krásná práce... :FINE:
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

MartinB píše:Tak po nějakém čase přemýšlení a zvažování svých možností jsem se přece jenom dal do stavby návěsu k modelu Faun. .......................Jinak pár fotek ze stavby jsem přidal na rajče - viz odkaz v mém prvním příspěvku.

Tak tě v první řadě musím pochválit, že jsi se do toho pustil, a musím říci, že dost dobře a výkonně. Rád bych ti trochu vysvětlil, jak je to s tím připojením k tahači, pomocí "labutího krku". Ten krk je sice pohyblivý, ale ne při jízdě. To slouží pouze pro zapojení a odpojení návěsu, protože návěs nemá hydraulické nohy, na kterých by se mohl "zapackovat". Celý návěs je stroj, který má svůj pohon hydrauliky, pod schodama na krku,
Obrázek
bez toho by nemohl vyjet. Ten labutí krk musí být pevný, protože návěs není vlek, a musí svou váhou sedět na tahači, aby ho mohl utáhnout a nehrabal naprázdno, když by nebyl řádně zatížený. Mám dojem, že jsi měl udělat ten labutí krk trochu pevnější, a teprve potom ho potáhnout PSH. Na přiložených obrázcích je dost slušně vidět, jak je ta hydraulika schopná vyzdvihnout návěs, a i korigovat nerovnost terénu při najíždění na mostovku. Tam je jasné, že ten labutí krk není při jízdě pohyblivý.

Obrázek

Obrázek

Koukal jsem i na to tvé řízení, ale vhledem k tomu, že to není moc detailně vyfocené, tak nemohu nic tvrdit, ale zdá se mi, že máš ty páky řízení stejné na všech nápravách. Měli by se dozadu zkracovat, aby tam byl ten efekt kopírování předních neřízených náprav. Pokud to tak máš, tak je to dobře, jinak to bude jezdit nepřirozeně, a bude se to hrnout. Tak makej dál, na začátečníka obdivuhodný výkon. Hlavně, že tě to baví!!!
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Díky za slova uznání, kterého si od odborníka tvého kalibru velice vážím. Co se týká řízení náprav, tak jsem se řídil jak podle zaslaného obrázku, tak i podle fotografie od uživatele Hanys (i když z fotografie není moc patrné řešení odlišných výchylek jednotlivých náprav). Takže teď mám řízené 4 zadní nápravy, přitom 3 náprava má výchylky nejmenší, 6 náprava největší. Na jedné fotce na rajčeti je to vidět. Co se týká řešení oje (labutího krku), tak popisované řešení použité u skutečného návěsu je v mých podmínkách nerealizovatelné. Hledal jsem tedy řešení které by mohlo fungovat. Uvažoval jsem tedy selským rozumem a uvažoval tak, že kromě jízdy po rovině mohou nastat ještě 2 situace a to, že tahač je výš než návěs a opačně, kdy tahač je níž než návěs. Při pevné výšce napojení labutího krku k točně by v prvním případě by návěs přitěžoval tahač a v druhém případě by zase návěs nadlehčoval (přizvedával) tahač. U skutečného návěsu toto možná řeší i nějaká elektronika.
Jak jsem už uváděl v předchozím příspěvku, není mou snahou postavit maketu skutečného návěsu (třeba z důvodu použití pro mne dostupných komponentů, např náprav, kol a pneu a dalších a také z pro mne dostupného strojního vybavení) , ale pokud možno fungující model podobný předloze - v mém případě plast. modelu ze stavebnice. Přesto jsem rád za každou radu, i když některé jsou v mých podmínkách neralizovatelné.
Přílohy
DSCN0150.JPG
DSCN0150.JPG (64.03 KiB) Zobrazeno 4228 x
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Tak po několika krátkých jízdních zkouškách tahače jsem zjistil, že řešení převodů mezi motorem a centrálním kardamem je zcela nevyhovující z důvodů jemného ozubení použitých kol z Tamiyáckých modelů. I když jsem toto řešení použil u předchozích přestaveb podvozků TL01, tak u tohoto modelu, vzhledem k jeho velikosti a hlavně váze bylo nepoužitelné. Po několika pokusech o jiné řešení s použitím mých "šuplikových" zásob jsem nakonec věc vyřešil použitím převodovky HPI s kovovými kolečky a převodovým poměrem 7,4:1 a následně dalším převodem cca 1,3:1 plastovými koly s výrazně většími zuby. Doufám, že toto řešení již vyhoví.

Původní řešení:
Nové řešení:
Přílohy
003.JPG
003.JPG (32.45 KiB) Zobrazeno 4084 x
DSCN0193.JPG
DSCN0193.JPG (44.99 KiB) Zobrazeno 4084 x
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Faun SLT 56

Co se týká převodů a převodovek je možné se obrátit na servis akumulátorových vrtaček a vrtacích šroubováků. Za pětistovku je možné získat dvoustupňovou planetovou převodovku s kovovými zuby včetně motoru.
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Takže myslím, že jsem jak tahač, tak i podvalník dokončil. Poslední prací byla kompletní elektrifikace jak tahače, tak i podvalníku. Myslím, že vše co by mělo svítit tak svítí. U tahače jsou funkční přední světla (stojící model 2 světla 50 % výkon, za jízdy 4 světla 100 %), směrovky, vzadu koncová světla, brzdová světla a "couvačky", všechno ovládáno modulem od 3racing. U podvalníku jsou potom kompletně funkční zadní světla (koncová, brzdová, "couvačky" a maják - ovládáno spínačem světel BEL. Ovládání směrovek je napojeno na směrovky tahače. Navíc je instalováno 23 žlutých diod jako obrysové boční osvětlení tahače a podvalníku, dále je potom realizováno pracovní osvětlení (reflektory) osvětlující prostor za tahačem a výstražné majáky na tahači. Tyto tři samostatně ovládané obvody jsou ovládány 6-kanálovým spínačem ze zásob, od ing. Černého. Veškeré rozvody jsou realizované z tenkých různobarevných vodičů získaných "rozkucháním" SCART kabelu. Trochu problému jsem měl s realizací elektro propojení mezi tahačem a podvalníkem, která jsem nakonec vyřešil použitím upravených 8 kolíkových konektorů MODELA.
Jedná se o propojení 11 vodičů (2 x 2 směrovky, 4 x napájení a ovládání spínače BEL a 3 x servo řízení zadních náprav). Kompletní fotodokumentaci mám potom na rajčeti.
Přílohy
DSCN0245.JPG
DSCN0245.JPG (79.12 KiB) Zobrazeno 3884 x
DSCN0243.JPG
DSCN0243.JPG (84.3 KiB) Zobrazeno 3884 x
Uživatelský avatar
jurda
Častý přispěvatel
Příspěvky: 605
Registrován: 10.09.2010 0:00
Bydliště: Tanvald,Albrechtice v Jizerských horách
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

todle téma sleduju od začátku a jen slintám,to osvětlení to je třešnička na dortě.Máš to moc pěkný,krásný model. :OK:
Uživatelský avatar
patran77
Častý přispěvatel
Příspěvky: 985
Registrován: 28.07.2010 0:00

Re: Faun SLT 56

Klobouk dolů :hura: :hura: :hura:
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Ačkoliv jsem se po dokončení modelu Faun s podvalníkem zařekl, že se jednalo o poslední stavbu modelu, situace se ale vyvíjela jinak. Našel jsem doma funkční hračku RC tanku Leopard v měřítku 1:24 a napadlo mne postavit k němu i tahač s podvalníkem ve stejném měřítku. To jsem ale netušil do čeho se pouštím a během stavby jsem to několikrát chtěl vzdát. Nakonec jsem to přece jen dotáhl do jakéhosi konce.
Stavbu jsem začal stavbou tahače. První problém byl kola. Nakonec jsem na radu ze zdejšího fóra zvolil kola k modelu "Team Losi Micro-Rock Crawler M1:24", odpovídající svou velikostí. Další byly díly pro nápravy. Tady jsem zvolil díly pro nápravy pro model Himoto 1:18 s kombinací dílů vlastní výroby. Pohon jsem uvažoval na všechny nápravy, což se nakonec ukázalo nereálné, takže nakonec jsou poháněné jen zadní neřízené nápravy. Pohon obstarává motor MIG 280 s převody z vlastních zásob. Stavba vlastní karoserie ve zjednodušené verzi (co mi moje již "breptavé" ruce umožnily) potom z materiálu PSH různé síly proběhla celkem bez problémů. Tahač je i osvětlený za použití modulu BEL - osazeno je 12 LED 3 mm.
Obdobné problémy jako u tahače byly i u podvalníku. Kola o potřebném rozměru se mi vůbec nepodařilo sehnat, takže jem to vyřešil po svém. Disky jso z tvrdého dřeva, pneu pak z tlakové vodovodní trubky PEHD (tlakový polyetylén) potřebného průměru.
Protože jsem chtěl, aby nápravy alespoň troch pérovaly a hlavně aby zadní 4 nápravy byly řiditelné, pustil jsem se do výroby vlastních závěsů kol. Dokončení potom již bylo celkem bez problémů. Takže teď mám celou rodinku Faunů od 1:35, 1:24 a 1:12.
http://martin1309.rajce.idnes.cz/Faun_SLT_56_1_24/
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Jeden by soudil, že ten faun je nějaká choroba, když tě nutí stavět pořád to jedno :lol:
Nádherný modely :FINE: , další bude 1:1? 8)
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Ten 1:1 by se mi do bytu v paneláku asi nevešel.
Uživatelský avatar
maztekk
Veterán fóra
Příspěvky: 3947
Registrován: 21.06.2011 0:00
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Faun SLT 56

Tak ho v bytě budeš po dílech stavět a před barákem na parkovišti montovat.
Je to moc super :FINE:

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“