Uživatelský avatar
Max
Píšu hodně
Příspěvky: 1444
Registrován: 16.10.2011 0:00

Re: Faun SLT 56

Podle té fotky mají ten návěs dobře vyřešený.I s velkou váhou při zatáčení nadbíhá do zatáčky a pomáha zatáčet.
Max_bojovník silnic.

CC-01- verze 8x8. :OK:
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Díky za fotku s ukázkou natočených kol. Z fotky je patrný rozdíl z míry natočení kol jednotlivých náprav. Co se týká vlastní stavby návěsu, zatím ještě zvažuji zda se do něho pustím, zatím vidím spíš problémy. Co se týká počtu náprav, tak jsem také našel fotku návěsu se 4 nápravami - ale právě s těmi zadními nejspíš natáčenými. Mechanicky by to mohlo jít řešit jako ovládání předních kol u náprav Fauna, s tím, že rozdíl úhlu natočení byl dán délkami ovládacích pák. Nevím ale zda ovládání natáčení řešit servem na samostatném kanálu, nebo pomocí Y-kabelu napojeném na servo řízení Fauna.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Tak obě varianty zatáčení bych považoval za špatné, protože to nebude splňovat požadavky správné jízdy. Nejsprávnější varianta je ta, že snímáš vzájemnou polohu tahače a návěsu, a v závislosti na této poloze se automaticky natáčejí kola, tak jako je to u skutečných tahačů návěsů pro přepravu tanků. Zní to složitě, ale je to jednoduché, za otočným čepem návěsu je do točny vetknut klín, který tuto polohu snímá, a přes hydrauliku natáčí kola, viz obrázky. Ve tvém případě by bylo nejlepší použít tester serv, který by byl ovládán stejně jako ta hydraulika u skutečného návěsu. I já hodlám tento způsob použít, protože pak ti bude návěs kopírovat stopu tahače, takže nebude mít problémy projet křižovatkou, aby neurazil roh nějaké budovy.

Obrázek

Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Vašich dobře míněných rad si velice vážím. S velkým zájmem a hlubokým obdivem sleduji Vaše příspěvky zde na fóru, s tím, že na něco podobného ani zdaleka nemám a to nejen vybavení (jediný "stroj" je el.vrtačka) ale ve svém věku ruce a oči. Ono to je na mých modelech i vidět. Pokud to je možné tak se snažím ke stavbě používat některé dostupné "polotovary" z existujících stavebnicových modelů.
A teď k mému problému týkajícímu se návěsu k modelu Faun. Jak jsem již uváděl, zatím ještě stále nejsem rozhodutý zda do stavby vůbec půjdu. Vámi navrhované řešení ovládání zatáčení návěsu je pro mne zcela nerealizovatelné z výše uvedených důvodů. Takže pro mne by zůstala pouze možnost neřízených náprav. Jak jsem se tímto problémem zabýval, napadlo mne porovnání s jinými vícenapravovými návěsy - například se domnívám, že i skutečné 3-nápravové návěsy nemají nápravy řízené - pouze mohou být nápravy zvednuté. Znovu jsem si prohlédl i video modelu Faun od p.Lamky a připadá mi že ani u tohoto modelu nejsou nápravy řízené. Podobně mi to připadá i u některých dalších modelů prezentovaných na fóru RC tanky. Vím sice, že to není "to pravé ořechové" ale pro mne v případě realizace jediné realizovatelné.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Je sice pravda, že na videu není vidět, že by Frantovi kola zatáčela, protože je má na samostatném ovládači, a při jízdě by asi musel být chobotnice, aby to všechno stihnul ovládat. Ale asi jsi špatně prohlížel jeho stránky, protože to tam je všechno vyfotografované. Já, abych neměl tento problém, chci udělat to řízení návěsu automatické. Myslím si, že i s elektrickou vrtačkou, pilkou a pilníkem, by jsi mohl dokázat udělat řízení toho návěsu. Pokud si ty jeho stránky dobře prohlídneš, tak je to jenom o přepákování, a když si dáš dopředu na labutí krk k otočnému čepu ovládací potenciometr servotesteru, tak to bude chodit samo. Jak se říká " I s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo"! Popřemýšlej o tom. Aby jsi měl představu, tak já to budu mít udělané takovýmto způsobem, ale Franta to má mnohem jednodušší na zhotovení, protože tam má pouze jedno kolo na ose.

Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Františkovo řešení zatáčení přes vzduchový píst:

Obrázek
Hanys.
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Díky za další příspěvky a rady, ale na mne zatím působí spíš kontraproduktivně, neboť jsem si vědom, že na tato řešení prostě nemám. Zejména u fotografie podvozku vidím nutnost slušně vybavené dílny, slušné zásoby materiálu, zejména duralu, což nemám a nikdy mít nebudu. U fotografie jsem ale neviděl (nebo jsem špatně koukal) způsob odpružení (tlumičů) u jednotlivých náprav. Navíc způsob ovládání řízení pomocí vzduchového pístu (+kompresor) je pro mne neřešitelný a nevím zda by na ovládání stačilo pouze nějaké silné servo např 12 kg.
U předchozího příspěvku s dvoupohledovým výkresem mi vrtá v hlavě zejména různý poměr natáčení kol jednotlivých náprav (jednotlivé úhly uvedené ve výkresu jsou pro mne nečitelné). Nejde mi do hlavy v jakém poměru jsou tyto úhly vzhledem k ose otáčení (čep připojení k tahači). Funkčnost je tedy asi taková, že při zatáčení tahače např vlevo se natočí kola návěsu nejprve vpravo aby si návěs do zatáčky "naběhl" a teprve následně se kola natočí shodně s tahačem. Což tedy vylučuje možnost řízení tahače i návěsu jedním kanálem.
Uživatelský avatar
Frenky
Častý přispěvatel
Příspěvky: 982
Registrován: 21.06.2011 0:00
Bydliště: Krnov

Re: Faun SLT 56

Mílo a musí tam bít testr serv nestačilo by jenom vyvézt potenciometr ven ze serva a ovládat ho tím.Jenom se ptám ale myslím že to funguje úplně stejně.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

S tím si nejsem tak naprosto jist, protože když trochu rozvážíš servo otočením potenciometru, tak se servo dá do pohybu, ale pokud zrovna zastavíš, tak to asi pojede až na doraz, protože nedojde k vyvážení (návěs se nebude rovnat za tahač, ale zůstane vychýlený v zatáčce), což se u servotesteru nemůže stát, protože to se vychýlí jen o tolik, o kolik je zlomený tahač s návěsem, i když souprava bude stát, tak servo nepoběží do krajní polohy. A navíc by jsi k tomu potřeboval jeden kanál, který by neměl funkci, kdo by to servo ovládal, když by jsi ho rozvážil. Asi jsem se do toho trochu zamotal, ale se servotesterem je to naprosto jednoduché, bez žádného signálu z vysílače. Pokud se mýlím, tak mě oprav.
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Frenky
Častý přispěvatel
Příspěvky: 982
Registrován: 21.06.2011 0:00
Bydliště: Krnov

Re: Faun SLT 56

Jo máš pravdu jsem to nedomislel. :-(
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

MartinB píše:Díky za další příspěvky a rady, ale na mne zatím působí spíš kontraproduktivně, neboť jsem si vědom, že na tato řešení prostě nemám.....

Neházej flintu do žita, pořádně si prohlédni, jak jednoduché je to řešení co má Franta. Na vzduchové ovládání se vykašli, to se dá špatně regulovat, nejlepší je použít HS805-ku, ta má při 6V tah 25 kg/cm, což ti to asi utáhne, pokud ne, tak ho zdvojíš. Určitě u vás je nějaká prodejna s hutním materiálem (do Ferony já osobně chodím nerad), koupíš si pár čtyřhranů, ze kterých si uděláš nápravy i rejdové čepy, pár kousků plocháče nahoru a dolu... Jen se pozorně dívej a přemýšlej. Co se týče různého zatáčení kol, tak je to uděláno pouze pomocí různě dlouhých ramen na ovládacích pákách - pozorně si to prohlédni, a osy všech zatáčecích kol by se měly protnout v jednom místě, a to na ose první pevné nápravy návěsu, aby tuto nápravu kopírovaly ostatní kola návěsu. Zní to možná složitě, ale neboj se toho.
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1327
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Faun SLT 56

s těmi úhly natáčení jednotlivých náprav je to celkem jednoduché: protáhni si přímku procházející osou kol první ( neřízené ) nápravy a na této přímce se budou setkávat přímky všech dalších řízených os. Takže při velkém poloměru zatáčení bude ten společný bod dost daleko na té základní přímce ( od té neřízené nápravy ) a čím menší poloměr zatáčení bude, tak se ten společný bod bude víc přibližovat k tomu valníku.
Je to opravdu dost jednoduché - stačí si to namalovat a i mechanicky to není vůbec žádný problém - stačí k tomu lupínková pilečka na vyřezání těch vahadel. Vhodné by bylo použít samostatné servo a přes mix na vysílačce ( pokud ho máš k dispozici ) to servo spřáhnout se servem řízení tahače.
U valníku s ojí je to ještě jednodušší, tam se to dá mechanicky spřáhnout s natočením oje valníku a není k tomu potřeba žádné další servo, i když to řízení přes servo by bylo určitě lepší - už i z toho důvodu, že by se to dalo zablokovat. Ale není to nutné.
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Tak po nějakém čase přemýšlení a zvažování svých možností jsem se přece jenom dal do stavby návěsu k modelu Faun. Podkladem je opět plastiková stavebnice 1:35. Stavbu jsem začal výrobou 13 kompletů dvoumontáží kol. Pro zhotovení disků jsem použil běžné disky s odstraněnými středy. Na jednu dvoumontáž jsem potřeboval 1 disk. Jako pneu jsem z cenových důvodů zakoupil 7 sad pneumatik Ansmann v ceně 159,-/sada 4 kusů. Průměrem zhruba odpovídají, vzorek sice není zrovna scale, ale pro mne byla rozhodující cena. U Ansmana jsem sice našel i pneu s vhodnějším vozkem, bohužel se již nevyrábí. Po dokončení kol začala stavba vlastního podvozku, opět s desek PSH a s využitím šuplíkových zásob podvozků TL01. Na základě rad jsem použil díly na 2 neřízené a 4 řízené nápravy. Při ovládání řízených náprav jsem vycházel ze zaslaných obrázků a pro ovládání použil 12 kg servo - zatím to vypadá, že by mohlo stačit. Další pokračování stavby pak bylo bez velkých problémů. Na problém jsem narazil až u stavby oje (nebo jak se to nazývá), kde ani ze stavebnice ani z dostupných obrázků jsem nepochopil jak je tato oj připevněna k vlastnímu podvozku. Domnívám se, že oj musí mít alespoň částečnou možnost výchylky nahoru/dolů pro vyrovnání rozdílů mezi tahačen a návěsem. Nakonec jsen to nějak vyřešil - možnost výchylky cca +- 2 cm v místě připojení na točnu tahače. V této fázi stavby se domnívám, že to nehorší mám za sebou, čeká mne sice ještě spousta práce s všelijakou "bižuterií", ale to mne spíš baví. Sice jsem si vědom, že můj model se nedá srovnávat s něketrými modely zde prezentovanými, přesto z něj mám své potěšení. Jinak délka soupravy Faun + návěs je cca 170 cm, při sklopených nájezdech pak cca 190 cm (pěknej macek). Jinak pár fotek ze stavby jsem přidal na rajče - viz odkaz v mém prvním příspěvku.
Přílohy
DSCN0174.JPG
DSCN0174.JPG (112.97 KiB) Zobrazeno 4085 x
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Faun SLT 56

Tak to mi fakt hlavu nebere, co někteří lidé postaví doma na koleně, klobouk dolů, super kousek, i konstrukčně a až tam bude i bižutérie, tak to bude ještě lepší. :OK: :OK:

P.S. kolik ještě podvozku TL01 máš po šuplíkách? Na tohle padlý hned tři :-D
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
MartinB
Nově příchozí
Příspěvky: 61
Registrován: 10.06.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Re: Faun SLT 56

Podvozky už došly, už teď jsem musel pár potřebných dílů přes bazary dokoupit.

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“