Uživatelský avatar
Flare
Uživatel
Příspěvky: 261
Registrován: 27.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele: WWW

Můžu se zeptat jakou 3D tiskárnu používáš a jak odhadem vychází materiál a další náklady ... tj. zda má vůbec třeba už smysl o něčem takovém uvažovat na domácí nekomerční používání?
/Flare

1:10 Tatra 813 Kolos 8x8 RCTT
1:1 Toyota Land Cruiser 150
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Obrázek
Taky 3D
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
Uživatelský avatar
MIB
Nově příchozí
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2012 0:00
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele: WWW

Zdravím, dělám spíš do kamionů, ale náhodou sem to objevil tady. Po možnosti tisku na 3D tiskárně pátrám už dlouho, ale zatím se mi nikde nepodařilo sehnat za rozumnou cenu. Tu co máš odhaduju na natavovací s extruderem, takže by nemusela být tak drahá a povrch by měl jít přestříkat plničem a vyhladit, ale možná se pletu.
Šel by udělat testovací kousek? Mám udělaný model nápravy v CADu, a zajímalo by mě srovnání ceny a kvality oproti odlévání, které se vyplatí až od větších sérií. Zrovna u náprav to asi bude vycházet hůř, ale pro výrobu budek na kamiony je to ideální technologie.
Model je dělaný v AutoCADu 2011, exportoval jsem to do stl poprvé tak nevím jestli sem to udělal dobře: dwg soubor stl soubor
Můžeš na to mrknout a nadhodit nějakou cenu za kus? :wink: Kdyby to vycházelo rozumně tak bych určitě vzal jeden kus na zkoušku mechanických a rozměrových vlastností. :P
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

podívám se na to, jsem teď pryč a budu zpět na konci týdne, pokud to bude použitelné zkusím vyrobit pro srovnání a uvidíme jestli je to použitelné. Jinak máš pravdu vrství to pomocí extruderu a právě proto jsem to řešil, aby to bylo levnější a dostupnější na výrobu i když se musí řešit nějaké nedostatky a něco jde dobře a něco je problematické. V tuto chvíli se musí nechat dělat podpěry pro prvky v prostoru, protože jinak to nemá na čem "stavět", ale řeším druhou hlavu na specielní materiál na podpěry, který by se měl dát snadněji odstranit,
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

rozměr mi to ukazuje 74x18x24,16mm - je to tak správně?
Uživatelský avatar
MIB
Nově příchozí
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2012 0:00
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele: WWW

Jo, rozměry sedí. Ještě mě napadlo že při tisku jdou udělat i vnitřní díry a dutiny, tak přemýšlím jestli mám upravit ten model aby se do něj už nemuselo vrtat jako do odlitku, nebo ho nechat stejný jako odlitek pro objektivní porovnání vlastností ... :? ... nebo že bych si nakonec nechal udělat nápravy dvě ...
8) .
Uživatelský avatar
rc-vitek
Píšu hodně
Příspěvky: 1221
Registrován: 07.01.2012 0:00
Bydliště: solnice

asi je to blbý ale co závodní skořepinový sedačky :?:
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

máte na mě otázky na které teď neumím odpovědět. Zkusme udělat vzorky jak to bude vypadat a možná se zjistí, že je to nepoužitelné a nebo naopak, že se to dá použít. Daá se koupit i různé materiály. Já zatím testuji asi 3. Každý má jiné vlastnosti a použití. Podle mého se nemohu vyrovnat stroji, který stojí 600.000-1.000.000, ale ten také je někde jinde s výrobní cenou, ale některé věci to udělá pěkné. Nemyslím si, že se ta součástka dá vzít a aniž by se na ní sáhlo jí požít. Vždy bude potřeba něco odříznout či poopravit. Pochopitelně že to udělá dutiny, ale problém je s něčím co "neroste" od podkladu. Tam potom se musí uměle vytvořit podpěra a tu potom odstranit nebo vylomit. Proto bych rád používal na ty podpěry jiný materiál, který se potom dá snadno odstranit - řekněme odplavit. Jak budu u zpět u stroje tak zkusím vyrobit tu nápravu jak to bude vypadat.
Podle mého by sedačka šla vyrobit, jde o to mít dobrá data na tisk. Jestli máš nějakou fotku, abych si představil tvar tak pošli.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

ta kabina co jsem dal rotruck je podle mého složená z více dílů. Tzn. je to rožezané pro tisk a pak slepené.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

jinak ještě otázka děláte něco z polystyrenu? Přemýšlel jsem jestli by z toho nešli řezat křídla, nebo nějaké části modelů. Mám řezačku řízenou počítačem.
Uživatelský avatar
rc-vitek
Píšu hodně
Příspěvky: 1221
Registrován: 07.01.2012 0:00
Bydliště: solnice

zatim jen totok
Obrázek
Obrázek
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

jak by měla být veliká ta sedačka?
Uživatelský avatar
rc-vitek
Píšu hodně
Příspěvky: 1221
Registrován: 07.01.2012 0:00
Bydliště: solnice

no to musim zjistit
ale to byl jen návrh nemám ji kam dát :sad:
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D tisk

Jestli někdo děláte v 3Dmaxu tak stačí na www.3dcadbrowser.com nahrát svoje modely a výměnou za to se daj stáhnout v STL formátech autocad či max a podobných modely celých aut vč vybavení. Pak není problém upravit velikost na správnou a máte "tisková" data jak víno... :tleskam:
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: 3D tisk

........ a číňani podklady pro výrobu kopyt a forem a autorský práva jsou fuč :mrgreen:
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel

Zpět na „Nabídky výroby modelářských doplňků“