tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

Přikládám pár fotek modelů jak tiskne moje tiskárna, pokud by měl někdo zájem o výrobu. Mám to odzkoušené a je možné vyrábět. Na některé modely není potřeba ani sáhnout a jsou perfektní a u některých, kde se používají podpěry pro výrobu prvků "ve vzduchu" je potřeba odstranit podpěry nebo něco zaříznout. Pokud je někdo příznivcem ekologie tak mám materiál, který se sám za čas rozloží, ale z tohoto důvodu není vhodný na stavbu věcí na lodě a do vody, jelikož ta mu moc dlouhodobě nesvědčí. Na to se musí použít normální umělá hmota, ale raději používám ten rozložitelný. Rozložitelný materiál je vhodný na větší věci, které se díky nižším výrobním teplotám nekroutí. Ideální na domy ....
Dejte vědět zda máte zájem o výrobu. Cena se stanovuje podle času.
Data na tisk ve formátu STL. Ideální je nechat je prohlédnout a opravit v programu netfabb, který je zdarma ve verzi BASIC ke stažení http://www.netfabb.com/basic.php nebo je možné použít i opravu zasláním na adresu http://cloud.netfabb.com/.

Tady je odkaz na stažení fotek hotových ukázek.
http://data.tisknemereklamy.cz/3D_tisk_1.zip

ukázkové foto - rozložený "vytisknutý" model po dílech
Obrázek

ukázkové foto - složený "vytisknutý" model z jednotlivých dílů
Obrázek
Uživatelský avatar
MIB
Nově příchozí
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2012 0:00
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D tisk

Já bych měl pořád zájem o tu nápravu, data jsou tu: odkaz
Přes kámoše sem ji zkoušel tisknout na ModellHobby jako předváděcí model, ale nevypadala až tak dobře jako některé tvoje výtisky :? . Chtěl bych to spíš z té normální hmoty ať to něco vydrží.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

já myslím, že jsem jí zkoušel, problém je, že ta náprava se musí dělat pomocí podpěr. Myslím, že je mezi fotkama co jsem dával v předchozí zprávě ke stažení. Ještě to mohu zkusit poladit nastavením tisku
Uživatelský avatar
Bandolik
Píšu hodně
Příspěvky: 1056
Registrován: 19.06.2012 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D tisk

Hele kolik by orientačně vyšla kastle? nejspíš by to muselo být na díly aby se to dalo rozumně udělat, a ještě je ta hmota pevností podobná ABS kastlím? a jak je to pak s barvením?
Jestli je to moc otázek tak mi to napiš do sz ale myslím že by to zajímalo víc lidí, díky

PS: orientačně to zaokrouhli v řádu stovek nebo tisíců nemám ponětí kolik to stojí
CC-01Mitsubishi Pajero
Axial Dingo
:-)

http://bandolik01.rajce.idnes.cz/
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

problém je v tom, že cenu počítám podle času jak dlouho se to tiskne a to zjistím, když převádím data pro tisk. V tu chvíli dostanu dobu tisku. Takže potřebuji data a mohu odhadnout čas a cenu. Jinak mám i ABS hmotu na výrobu, ale jako každá umělá hmota se to více kroutí, zejména u větších modelů. ABS je podle mého dobrá na mechanicky odolné součástky, ozubená kola .... Ale chce to asi zkusit a mohu zase něco vyrobit na zkoušku k otestování. Ohledně barvení to budu teď zkoušet stříkat akrylovou barvou. Myslím, že to nebude problém.
Ale obecně pro první informaci bych účtoval odhadem 200-300Kč/hod prvních 5 hodin práce stroje a každá další hodina 100Kč. Ono bude záležet na počtu zakázek, pokud jich bude dost tak by se cena asi lépe rozložila. Ono to přece jenom není nejlevnější na pořízení a po prvních naprosto vyhozených penězích za 3D tiskárny, které sice tisknou, ale spíše pro účely ukázání jak technologie funguje než na opravdovou výrobu, to nevyšlo zrovna levně. Nicméně mě to zajímá na použití v modelářství a rád bych to vyzkoušel na nějaké výrobě i z pohledu jaké dostanu data a co všechno bude v datech za problémy. Samotná výroba myslím, že už funguje. To co jsem dělal tak bylo podle mého pěkné. Dokonce mám lépe vyladěný tisk o síle vrstvy 0,25mm to je nejhrubší tisk ještě je možné použít dva jemnější, ale upřímně si myslím, že to stačí. Jinak rozměr jednoho dílu mám zatím do 200x200x200mm a když o to bude zájem tak ten prostor zvětším. Pochopitelně díly se dají "rozřezat" a pak spojit/slepit. Toho se pochopitelně používá i u některých dílů, které by se musely složitě dělat pomocí podpěr.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

Takto vypadá ta náprava co mi poslal MIB. Nedal jsem to do těch ukázek ke stažení.
Ať MIB napíše jestli mu to připadá dobré. Ještě bych to mohl zkusit nějak ladit.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
MIB
Nově příchozí
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2012 0:00
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D tisk

No, vypadá to dobře :P , to je se silou vrstvy 0,25mm? Myslíš že jemnější vrstvení už by povrchu nepomohlo?
Na kolik to vychází cenově? Pokud bych to měl srovnat konkrétně na dílu nápravy, tak odlévání vychází líp z pohledu finálního povrchu (viz odlitek) a tím pádem minimum dokončovacích prací, ale je potřeba vždycky vyrobit kopyto a formu, a to i když potřebuješ jen jeden kus. Navíc pokud už někdo má 3D model tak se dá vytisknout v libovolném měřítku,což je taky obrovská výhoda.
Takže časem ti určitě nějakou kabinu pošlu k vytištění :wink: .
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

Ten odlitek vypadá pěkně, možná by se tím dala udělat i ta forma. Určitě by jemnější vrstva pomohla, ale největším problémem jsou vylamovací podpěry, které v případě, že se nestaví od základny, nebo je něco ve vzduchu tak se musí udělat podpěra. S cenou je trochu problém jak to počítat jde o čas stroje a počty modelů, které se dělají. Pokud bude zájem tak ta cena může být také jiná. Ta náprava je v této podobě odhadem hodina tj. cca 300Kč (bez DPH) podle prvních propočtů, bez vylamování podpěr, ale ty jdou docela snadno. Nevím jak ti vychází tvoje výroba jedné nápravy.
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: 3D tisk

Když to tak rychle shrknu , tak by ses mohl vejít s míň členitou kabinou z 5ti dílů pro 14ctinu náklaďák do 5-8 tisíc :-p
Jinak s tím akrylátem to můžeš zkusit , ale myslím že bez základního šprice držet moc nebude , ale možná se pletu , třeba je ten materiál natolik mikro-pórovitý že by se akryl pěkně zalil.
Naposledy upravil(a) rotruck dne 03.12.2012 23:57, celkem upraveno 1 x.
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
Uživatelský avatar
MIB
Nově příchozí
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2012 0:00
Bydliště: Ostrožská Nová Ves
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D tisk

Odlitek vychází na stovku, ale je to při výrobě 50 ks z jedné formy, což jsou počty u kabiny neprodejné, navíc je potřeba vyrobit kopyto a to sem dělal já z originálu od Veromy.
S podpěrama problém nevidím, pokud půjdou jednoduše uříznout tak se tím nic nekomplikuje. Navíc kabinu bych dělal asi z jednotlivých desek, které se pak k sobě slepí.
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

Po dílech asi opravdu není problém, to by mělo jít. Mohu nastavit od duté výplně, až po 100% výplň. Asi není problém vytisknout najednou prvky, které z něčeho vychází a jako "rostou nahoru", to se pak nemusí podpírat. Nebo se to musí šikovně nařezat, vytisknout a pak slepit. Tisknu teď zkušební věci, tak sem zase něco dám jak bude čas. S tou barvou to budu zkoušet, ale nemyslím si, že to bude takový problém. Dělám i větší věci z polystyrenu na velkém stroji a tam to také stříkám nejdříve plničem nebo tmelem a náš dodavatel barev určitě rád poradí co na to bude vhodné.

Potřeboval bych poradit. Nevíte jak je možné informovat o této sekci i ostatní? Pokud by je to zajímalo. Měl jsem trochu časový problém i toto sem dávat a nestíhám zjišťovat jak se dají informace co jsou v tomto vlákně rozšířit i pro ostatní, kdo by měl zájem o výrobu. Přeci jenom trávím spíš hodně času nastavováním tisku a testy. Děkuji

Pro modeláře s vláčkama by mohlo být zajímavé i toto (velikost 142x91x107mm) - zámek do krajinky :-):
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: 3D tisk

Jsi v sekci ......... Nabídky výroby modelářských doplňků
Což na tomto foru úplně stačí , každý nový příspěvek posune toto téma nahoru v pořadí a zobrazí se taky návštěvníkům mezi novými příspěvky.
Jinak co se týká veřejného zviditelnění mimo toto forum, tak pak se leda zaregistrovat na jina modelářská fora a vložit to tam do podobných sekcí komerčních nabídek , nebo inzerovat , inzerovat a inzerovat ........
Třeba na modelbazaru a podobně , ale pozor , tam už budeš dost na očích a bude potřeba zvážit "formu nabídky" Financové nikdy nespí :mrgreen:
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

zkoušel jsem vytisknout sedačku a podle mého je použitelná, tak když budete mít nějaká data k tisku tak dejte vědět :-).

Obrázek
tomson
Nově příchozí
Příspěvky: 38
Registrován: 19.07.2012 0:00

Re: 3D tisk

dá se udělat i vykrajovátko na těsto :-)

Obrázek
Uživatelský avatar
nivak
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2397
Registrován: 27.12.2011 0:00
Bydliště: Náchodsko

Re: 3D tisk

Pěkný...kdyby bylo rc4x4.cz :-D :FINE:
Jsem Jirka.
1:10 CC-02 Nissan Patrol GR Y60 Wagon 8)
1:1 Nissan Patrol GR Y60 Shorty
Seru na body, jezdím po poli...

Zpět na „Nabídky výroby modelářských doplňků“