Uživatelský avatar
nguyenerik
Častý přispěvatel
Příspěvky: 610
Registrován: 28.09.2009 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

CATIA

Trochu jsem se nudil takze neco z noveho planu do 3D programu :mrgreen:

Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: CATIA

co to umí za formáty? Já dělám s CADem ale to je na pí... dá se v tom sice modelovat v přesnejch kótách ale spíš tak na výkresy. 3D modely nula nula nic a výstupní formáty pro CNC a spol nejsou..zvažuju že přejdu na nějaký jiný soft.
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
nguyenerik
Častý přispěvatel
Příspěvky: 610
Registrován: 28.09.2009 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: CATIA

No to ma format .CAT, .stp, .igs, cgr, 3dxml...atd. V praci pokud nechame nejaky dil frezovat podle 3D model tak do igs. Pokud vykres, tak dokaze precist dwg, dxf, cgm...a dal. da se ulozit soubor (2D) jako pdf, dwg. V automobilovem prumyslu pouzivaji vetsinou ten program :)
Ten program spis jako Inventor ale ne CAD. na 2D jsou data z 3D modelu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: CATIA

Catia je dobra hlavne na plosne modelovani. (plechy a pod).
Na praci se solidy neni nic extra. Jde to ale s jinymi CAD jako treba ProE to jde mnohem lepe.

iges a step jsou univerzalni formaty pro prenos dat mezi CAD SW.
Pripadne kdyz neco davame palit tak data dodavame jako dxf soubor (obrys) a zjednoduseny pdf vykres (pocet kusu, zakladni rozmery).
Uživatelský avatar
madbull
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 17.04.2009 0:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CATIA

Dovolim si nesoihlasit :-) tenhle program mne zivi a docela jiste vam mohu rict,ze pokud clovek vyuzije 30 procent jejiho potencialu a to uz musi byt fakt bedna tak lepsiho programu neni!! Catii vypustila na svet firma co navrhune francouzske stihacky Mirage protoze jim bezne cady nevyhovovaly a dnes ji pouziva cely koncern automobiloveho prumyslu.skodovka take a defakto urcuje jaky typ a jak releas se dnes v danou dobu pouziva.na plochy je neprekobatelna a na solidy je s pouzitim maker neskutecne rychla.jedina jeji nevyhoda je,ze zatim neumi pracovat s vice jadry v pc.jede vzdy jen na jedno.nevidel jsem jinej program kde ldyz otevru polovinu plechariny nejakeho vozu tak s nim i plynule otocim :-D
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: CATIA

Zapomel jsi zminit Ferrari F1. Tam ji pouzivaji taky.
Ja se klikanim v Catii zivim taky. A za tyden jdu zase strasit do Skodovky jako externista.

S tou polovinou auta trochu prehanis. Obcas to jeste da ale kdyz toho je opravdu moc tak to je des. Casto mam treba CGR predni casti auta s motorovym prostorem a jen s tim otocit je des. Samozrejme kdy spoustu veci poschovavas tak to ozije.

Solidy a kinematiku umel opravdu treba zmineny Proe lepe. Jak treba v Catii udelas v kinematice smrstujici se pruzinu?
Co se tyce solidu tak Proe mel dobre zpracovane opakovani prvku. treba kdyz jsem potreboval oblast vyplnit vyvrtanymi otvory. To v kacene bez remove face ci nejake jine prasarny slusne neudelas.

Jaka pouzivas makra nevim. A rekl bych ze vetsina lidi tady ani k nim nebude mit pristup. Takze bych zustal u hodneni zakladu nez u nasich produkcnich verzi.
Uživatelský avatar
madbull
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 17.04.2009 0:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CATIA

http://www.catiamakra.cz/cs/kontakty/
Maker je pro catii spousta, ale jde o to na co používáš.Jo to jsem trochu přeháněl,ale neviděl jsem kolegu v Solidu, že by vůbec něco takového otevřel:-)Ale je pravda, že i Solid je slušný program a taky se mi v něm dělalo celkem slušně.Líbí se mi, že si tam poskládáš sestavu a v rámci možností si s tim můžeš hned otočit.To je v Catii už celkem oříšek.
Když jsem s ní začínal jak já na ni nadával a dneska už si neumim představit kreslit v něčem jiným:-D
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: CATIA

Tyhle makra mi moc uzitecna neprijdou. Power template je jedinna vec co ma spolecneho solidy. Vicemene to je jen Power copy v jinem kabate. Tedy standartni funkce. A vyuzijes ji jen pokud pouzivas stale ty same veci. Pri me bezne pracovni naplni temer k nicemu.
Jedine makra co by pro me mela trochu smysl je hromadny prevod. Prevod partu na assembly bych sice obcas taky vyuzil ale minimalne. jen kdyz prijdou data od zakaznika jako jeden allcatpart a ja to potrboval rozhejbat v kinematice.

U nas na firme mame vlastni metodiku tvorby parametrickych modelu a sestav vychazejici z postupu co pouzivaji u Mercedesu, ktera je pro nas vyhodnejsi. Nepouzivame vertexy edge a podobne. Sice tvorba modelu je trochu pomalejsi ale nasledne to usetri spoustu casu.
Vetsinou vytvorime model kterému pak obmenujeme podle toho jak ve Skode meni okolni dily. Takze jen vymenime vstupni plochy, parametry a pripadne snadno pridame/odstranime dalsi prvky. V idealnim pripade tedy staci prohodit vstupy, update a hotovo.

BTW VW nepouziva jen Catii. Treba konstrukce naprav (solidy) pouziva Proe co vim.
Uživatelský avatar
madbull
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 17.04.2009 0:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CATIA

Ten clovek co tyto makra tvori je muj nadrizeny :-)takze se ti optam a tusim,ze i toto makro pouzivame.jinak ty makra co pouzivame my,jsou pro nas vyhodna v tom,ze to co nakreslim mam pripravene i s vykresama a jen updatuju vykresy a vydavam do vyroby.u nas se prave komponenty stale opakuji a tyk se nam tato metoda tezce vyplati.kontrolni pripravek na trubku mam cca za hodinu :-)ale samozrejmne se toto makro da pouzit na skoro cokoliv.nejprve si komponentu vytvoris a pak uz ji jen pouzivas z knihovny.
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: CATIA

Makro na automaticke generovani zakladnich vykresu mame taky.
Ale vykresy se u nas moc nedelaj a ve VW i pomalu konci.

U nas vetsinou navrhujeme plechove dily a casto i neco z plastu jako treba nosic chladice.

S nasi metodikou jsem schopnej vzit stary dil a s trochou ladeni ho dopasovat na zcela jine auto.

BTW ted prechazime z release 19 na release 24 kvuli zmenam v Skode a spousta maker zlobi.
Uživatelský avatar
madbull
Nově příchozí
Příspěvky: 64
Registrován: 17.04.2009 0:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CATIA

To jsi mně špatně pochopil a nebo já to špatně vysvětlil.Já mám knihovnu dílů a s ní se mi nese i výkres.V podstatě vložením nějakého produktu-sestavy se mi do projektu vloží všechny díly které se mi parametricky změní dle zadání a k nim už jsou nalinkované výkresy.Pokud zákazník takto schválí já už jen updatuju výkresy ktré se mi změní dle skutečbnosti,popřípadě je mírně upravim a vydávám.Na plochařinu by to bylo asi složitější, ale ty plechové díly by šli určitě také sparametrizovat a jen vkládat podle požadavků:-)Jako exterák ve škodovce se stejně asi dobře uživíš ne :-D ?
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: CATIA

Power copy jsem myslel pro vkladani primo do catpartu.
V ramci sestavy bud mas nekde ulozenej dil s vykresem z jineho naradi, ktery si prekopirujes.

Nebo v nasem pripade, kdy se nam prace moc neopakuje, zaciname tvorbu dilu ze start partu a celou sestavu pak projedeme makrem. To makro nam vygeneruje zakladni vykresy setstavy, podsestav a dilu. Castecne okotuje a vyplni popisky podle parametru.
To je postup, kdyz treba delame merici pripravky.

O praci ve Shadewagenu mi nemluv. 2 roky jsem tam travil tim, ze jsem updatoval 1 model podle dodanych podkladu. Pomerne casto update trval i treba jen 10s.
Kazdopadne externisty tam uz moc v oblibe nemaji. Naposled nam vedeni uhlazene slovy reklo, kouknete na auta co jse vytvorili a palte do p*ci. Ani tvrde, horke cokoladove auticko jsme nedostali.
Uživatelský avatar
nguyenerik
Častý přispěvatel
Příspěvky: 610
Registrován: 28.09.2009 0:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: CATIA

Taky me zivi Catia ale uz pomalu vychazeji na NX, pry rozhodl zatim jen Daimler, VW, BMW atd jeste zustavaji u Catii..

Zpět na „CAD / CAM“