Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Hanys píše:Jako víčko na nádrž se mi osvědčila čepička z autoventilku.
Do nádrže vsadíš starej ventilek, čepičku zespoda snížíš na soustruhu a je hotovo.
http://www.retrocyklo.cz/ventilky-a-pri ... 03041.html

Rozhodně díky za tip! nevypadá to vůbec zle :FINE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Dneska jenom v rychlosti.
Začal sem pomalu dávat dokupy rám, zítra přijde povařit do konečné podoby.
Taky sem složil řízení, to přijde přišroubovat k podstavě kterou přiboduju k rouře, jinak řízení je z reely detonatoru.
No a taky se mi povedlo vymyslet uchycení motoru a předních tlumiču, a to dokonce i na mé poměry docela hezky :-D

Obrázek
Fotečka řízení

Obrázek
A již zmiňované uchycení motoru :-)
V neposlední řadě už pomalu finišuju s kabinou, doufám že se mi ji povede stříknout základem, pak ji nafotím.
To je dneska vše :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
pera2008
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 05.02.2015 10:24
Bydliště: Slovensko

Re: Tatra 815 Valník 1:10

tie C profily si kupoval, ci si dal ohnut na ohybacke?
Mex Hilux truggy,Mex Hilux doublecab canopy,Toyota Landcruiser`63 FJ45 pick up,HM Crawler,BJ70 trial - Vaterra Ascender,FJ45 flatbed,Jeep Grand wagoneer,1981 Tamyia hilux 4x4,Traxxas XO-1
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Tatra 815 Valník 1:10

MartinK: to řízení funguje bez problémů?
Měl bych v tomhle podání obavu, že se při krajních polohách zatočení dostanou páky s táhly do jedné roviny.
Systém tatravize3000 to má podobně jako ty, ale ty páky na rámu jsou ohnutý jako šavle dovnitř:

Obrázek
Hanys.
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Pera2008:
Ani jedno, je to celý profil řízlý napůl flexou. :OK:
Hanys:
To řízení sem měl jen skusmo, nebylo napevno přidělane k rouře, ale co sem testoval tak chodilo be problému, a do vodorovna se vůbec nedostalo. :OK:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Dneska tu mám aktuální fotku stavu modelu, chybí na ní ještě interier, ale ten tu někde vyfocený mám.

Obrázek

No, a taky je to první fotka kabiny.

Kabina je z tatry na písek, která je však normálně 1:9, rozměrově co sem porovnával s taťkovou kabinou, tak +- sedí (na drobné detaily, jako že okno je kulaté... ale to se předělá) šířka byla správná, výška taky, akorát byla moc dlouhá. Tudíž sem se v ruce dřímajíc pilku na železo pustil do plastické operace, zadní stěnu sem odřezal, a z psh vyrobil novou kterou sem nalepil. Jak víme, jedná se o nelepitelný zdravotně nezávadný plast, já sem to obkypal komplet kolem dokola psh rozpuštěnym v toluenu, a po vytvrdnutí to drží jako skála. 8o
Bohužel, pozdě sme zjistili drobnou chybičku, a to že zadní stěna vlastně není zešikmená jako na originálu, nějak extra sem to teda neřešil, sice mě to celkem mrzí, ale už se mi do toho nechce vrtat, stejně si myslím že oku nezkušeného tento nedostatek unikne.
Díky nezešikmení, se taky střecha kabiny protáhla, tudíž vrchní prolis je o něco větší, než by měl správně být.
Další krok pak bylo kompletní ohoblování mastného povrchu, aby nedělal problémy při lakování.
Ještě chybí pár detailu jako dodělání klik,sloupky v čelním okně, chystám se zešikmit boční okýnka a musím nalepit panty+madla na masku. Pak už jen barva a lak, možná trochu zašpinit aby to nevypadalo jak z hračkárny. :-D
Fota:
Obrázek

Obrázek
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Taky sem udělal nové řízení, páky sem otočil dopředu, a stejně sem umístil i servo, neboť vzadu mu překážel kardan.
No a v neposlední řadě jsem dodělal všechny držáky tlumičů.
Obrázek

Zatím sem řízení ještě nezapojoval, ale co sem nanečisto zkoušel, tak i při pružení nedělá žádný problém. (páka bude samozdřejmně nová)

Taky sem dořešil finální upevnění motoru, ještě udělám profil na který přijde servo na řazení.
Obrázek

Bohužel, krom několika kroku dopředu, se našlo i hafo kroku zpět, které rozchození modelu oddalují dál a dál.
Budu muset sehnat tvrdé pružiny do tlumiču, protože i bez motoru, jen s kabinou seděly úplně nadoraz, taky sem byl překvapen kolik už ten drobek váží, a to ještě nemá nové ramena...
Když sem zmínil ramena, tak sem prováděl z čisté zvědavosti měření rozměru, a když sem se dostal k šířce, nestačil sem se divit, na každé straně sem +1 cm! tudíž budu muset nechat vypálit nové a kratší kovové ramena, taky doufám že to opraví zjištěný problém s vůlemi v poloosách, které sou víc než drastické.
No a aby toho nebylo málo, Tatra dostane nové botičky, momentálně mám 1.9 gumy+disky, které zasahujou do ramena, tudíž přijdou větší 2.2. Disky si nejspíše budu točit sám, z silonového válečku. Co se týče penu, tak mám zatím vybráno tyto:
https://store.rc4wd.com/MIL-SPEC-ZXL-22 ... p_724.html
A nebo tyto:
https://store.rc4wd.com/Militia-22-Army ... _5677.html
To je odemně zatím vše :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Dneska rychle a stručně.
Byl sem se mrknout na Beskyd Model kit show, a při procházení stanu sem zahlédl 20l kanistry 1:10, hned sem této šance využil, 50,- kč/kus si myslím že je krásná cena, a kanistry vypadají moc hezky :OK:

Obrázek

A teď přicházím s dotazem na vás zkušenější, podle čeho mám vybírat pružiny do tlumiču? ty co mám teď sou moc měkké, předpokládám že určitě dle velikosti, průměru, ale jak je to z hmotností? případně odkud nakupovat? no a hlavně, jak zjistím jaké pružiny tam mám teď? (jak tvrdé) Předem díky!
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
martan2002
Častý přispěvatel
Příspěvky: 532
Registrován: 12.02.2014 15:04
Bydliště: Horní Počernice-Praha 20

Re: Tatra 815 Valník 1:10

natáhnout a stlačit.... a znovu.. pokud nestačí tak bu´d jsou nějak poznačení a pokud ne tak hold testovat popř. nechat namotat na zakásku
Martin Březina 17.y.o
Jeep jk truggy - C2 class
#sockacétrojka - C3 class
Bmw e36 m43b18>m50b25. 1:1
Budu kupovat gaze 69 1:1
Nejdůležitější je výkóóóón !!!!
http://martan2002.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

martan2002 píše:natáhnout a stlačit.... a znovu.. pokud nestačí tak bu´d jsou nějak poznačení a pokud ne tak hold testovat popř. nechat namotat na zakásku

Díky za tip, určitě vyzkouším
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Tatra 815 Valník 1:10

MartinK: podívej se tady: http://www.webareal.cz/webareal-cz

Pružin mraky, u nich máš i technické údaje, vybereš si podle průměru drátu, počtu závitů, síly, tvaru - jakou chceš.
Až vybereš správnou velikost, objednej si různé tloušťky drátu a pocitově jdi spíš do tenčího než si myslíš. Jsou to korunové položky a při objednávce bude dražší poštovné než tvůj výběr.
Ať se daří
Hanys.
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Tak dneska rychle a stručně.
Povedlo se mi prozatimně vyřešit problém s měkkostí tlumičů, taky chci poděkovat Hanysovi za parádní stránku, rozhodně jí využiju. Chci auto co nejdřív rozchodit, a otestovat zda vše funguje jak má, pak se vrhnu na tuning :-)

Každopádně hlavním pokrokem jsou blatníky pod kabinu, ach kolik mozkových buňek mi umřelo, a nepořítám ty propálené hroty na pájce :-D Na 4. pokus se mi konečně vyvedly pro mně naprosto mistrovské blatníky (sice budou chtít ještě trochu potmelit, ale jinak sou top) škoda že mi taťka poradil s ohýbáním až po 3. pokusu :-D

Obrázek
Obrázek
Toť zatím vše, každopádně toho mám teď hodně rozdělaného, tak snad stihnu něco přes víkend dokončit. :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Jak to pozoruju, tak se v této části fora udržuje rádiový klid :-p
Nastal čas to trochu oživit :-D

Během víkendu sem se pustil do nejrazantnější změny v celé mé stavbě tatry, a to jest:
výroba nové kabiny z psh! :FINE:
Původně mě to napadlo jen tak, když sem nadával jak se s kabinou z písku blbě dělá, vzhledem k tomu že sem s PSH ještě pořádně nic nedělal, tak sem byl překvapen jak dobře to šlo.
Ještě není hotová, chybí mi ještě střecha, ale to se poddá, celek nevypadá moc vábně, vytečené lepidlo z hran, promáčklá část masky, nelícující hrany, ale to všechno se napraví smirkem, a pořádnou vrstvou kitu!
Zatím v tom mám zhruba 15h čisté práce, což mně překvapilo, čekal sem že to pude mnohem pomaleji a hůře.

První fotky zatím hotové části:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Na těch fotkách to bohužel vypadá hůř než ve skutečnosti :-[
Naposledy upravil(a) MartinK dne 20.05.2018 22:18, celkem upraveno 2 x.
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Na všechny díly sem si vystřihl šablony z výkresů, ty překreslil na PSH a vyřezal skalpelem.
Každy hotovy celek sem přiměřoval:
Obrázek
Jednotlivé díly před začátkem kompletace:
Obrázek
Většinou se celek skládá z několika měnších dílku, ty sem si čísloval, jinak bych je ve změti odstřižku stratil:
Obrázek

Prozatím nejsložitější bylo, dosáhnout prohnuté masky, toho sem docílil lepení na "kopytu"
Obrázek
To je zatím vše, je mi jasné že mistři modeláři moc uchváceni nebudou, ale zamně je to lepší jak kabina z tatry na písek...
To jest zatím vše, čeká mě ještě hodně práce, a o dalším postupu budu opět informovat :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
pera2008
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 05.02.2015 10:24
Bydliště: Slovensko

Re: Tatra 815 Valník 1:10

ziaden klud, my to sledujeme, ale zatial nie je co komentovat. cize pokracuj spokojne dalej :-D
Mex Hilux truggy,Mex Hilux doublecab canopy,Toyota Landcruiser`63 FJ45 pick up,HM Crawler,BJ70 trial - Vaterra Ascender,FJ45 flatbed,Jeep Grand wagoneer,1981 Tamyia hilux 4x4,Traxxas XO-1

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“