Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Včera se mi povedlo Tatru doskládat, a došlo k první jízdě!
Je to pouze testovácí jízda, veškere převody krasně jdou, první i drtuhý stupeň taky funkční, bohužel nestíhám do dnu techniky udělat řazení, takže budu řadit manuálně.
Zatím jen 2wd, pondělí-utery očekávám kardan, pak budem 4x4. Taky doufám že mi dojdoiu disky z Ali, už je to měsíc, a pokud nedorazí, tak moc neujedu, protože 1.9 zasahujou do ramena nápravy, a dělá to bordel :TIME: 8(

https://youtu.be/4xx4ocYvlXY
Video z první jízdy


Obrázek
V porovnání s ccčkem celkem rozdíl :HOPS:
Obrázek
Napředku potřebuju 2 tlumiče, z toho jeden má v sobě 2 pružiny (sice má snížený chod, ale aspoň to není na podlaze) protože předek je extremně těžký, a k řešeni novych pružin sem se zatím nedostal, dost možná dojde na torzní tyče, ale to předbíhám.
Obrázek
Jedna venkovní ;-)
Obrázek
Tak zatím takhle, teď začnu vyrábět detaily, namontuju nádrž, pokusím se složit blatníky... no ať to nějak vypadá :-D
Toť dneska vše :BYE: :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
sim_ma
Častý přispěvatel
Příspěvky: 613
Registrován: 02.11.2013 18:01
Bydliště: Jablonné nad Orlíci

Re: Tatra 815 Valník 1:10

To odpružení udělej z torzních tyčí já to tak mám sice to chce zkoušet různé průměry začínal jsem na 2 mm a skončil na 3,5 mm a na 13 kg to je dostačující a vypadá to dobře potom jsem přes to dal 5mm trubku aby to vypadalo trochu reálněji

[youtube]eGfYfKNWNh4[/youtube]
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Jo, to by určitě šlo :OK: alespoň to bude víc "scale"
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Dneska jenom rychle, stručně
Dodělal sem nádrž, přibylo víčko a přimontoval sem ji k rámu
Obrázek


Dále sem se pustil do blatníků:
Obrázek

Mimo to, má tatra najeto zase o pár metrů víc, našel sem pár konstrukčních drobností, ty sem opravil, ale zásadní zjištění je, že i po zkrácení ramen o cirka 2cm na obou stranách, tak nové kola trčí o cirka 1,5 cm víc než by měly (mělo by bejt 25cm šířky, já mám 28cm) což není zatím tolik znát, ale ža přibudou blatníky, tak to pude hodně vidět, tudíž budu muset vymyslet uplně nové ramena, protože stávající už bohužel nezůžím. Na dny techniky to samosebou nestíhám, takže budu trčet, ale co už :-p
To je vše :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Nějaký rychlý přehled co se událo, a co ne.
Dorazily disky z aliexpresu, a zároveň mám první várku výpalků na nástavbu, bohužel, sem některé věci nakreslil špatně, tak uvidíme, zda to budu schopen nějak spatlat.
Každopádně narážím na velký časový problém, do víkendu mi zbývá cca 10 hodin na dílně, a potřebuju toho udělat ještě hodně :TIME: 8( :SHIT:
Mimo to, jsem zistil že karma existuje, když sem puvodně skládal sestupku, naházel sem tam hřídele a kolečka, bez nějakého extra rozmyslu, polopatě, sem to ojebal :OHNO: teď když sem zapojil náhon na předek, je hřídel krátká, a kardan zní upadne a zasekne se o rouru = auto se zablokuje :EVIL: :SHIT: takže říznu novou, hodím do soustruhu, udělám plošky, a uvidíme, doufám že to klapne :OHNO:

Každopádně pár fotek:

Výpalky nástavby, je to laserem řezaný dural různých tlouštěk
Obrázek
A jedna fotka podvozku s novýma botkama :HOPS:
Obrázek
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

V sobotu, jsem se zúčastnil akce "Kopřivnické dny techniky" na polygonu Tatra
Samosebou, že nesměla chybět moje rozřachtaná Tatřička :CHI:
Když sem sní dojel do sekce desetin, měl sem smíšené pocity, zároveň úžas, a úděs, žasnul sem ze všech těch krásných modelů, a byl sem vyděšen z toho, jaká je moje tatrovka oproti nim rachotina :OHNO: Když sem zaparkoval mezi ostatní, tak sem jen doufal že nebudu moc na očích :-[ Když sem se pak konečně odhodlal zahájit dynamickou ukázku, opět nastaly smíšené pocity, první byl velmi pozitivní, do té doby měla tatra najeto asi 50m kolem dílny, a když jsem začal přejíždět překážky, nevěřil sem tomu že jede tak dobře předčila mé očekávání na 110%, zároveň jsem byl ale dost nesvůj, když sem viděl ty dakarky, nebo hanysovo osmikolu na plný plyn přejíždět překážky, a mezitím sem se tam motal já, na půl plynu 1. stupně abych nemusel nic opravovat :CHI: Nakonec jsem spokojen, Tatra vydržela jezdit 4h bez jakýchkoliv problému, pak se začlo sypat všechno, první kardan, pak praskla uprostřed svaru pooloska... Naštěstí jen mechanické problémy, které se opraví, horší kdyby odešla elektronika, to bych se nedoplatil :-D

Obrázek

Každopádně, zjistil sem nějaké mouchy které bude třeba poopravovat, tak sem zvědav jak se stím poperu, blíží se prázdniny tudíž budu mít času habaděj :HAPPY: :TIME:
To je na nějakou dobu vše, chystám nějaké úpravy, tak uvidíme :HI: :BYE: :BYE:
Naposledy upravil(a) MartinK dne 20.07.2018 14:07, celkem upraveno 2 x.
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Zdravím, po nějaké době tu mám nějaký ten report o pokroku ve stavbě.
Celé auto sem po dnech techniky rozebral do posledního šroubku, a rozřezal sem i kabinu, pak sem začal vše skládat, a slepovat, na kabině se mi povedlo vyrovnat snad všechny nerovnosti, ale ještě není hotová -chybí mi dokončit rám předního skla. Podvozek jsem skládal celý na novo, rozvodovka dostala úplně nové hřídele, a do koleček sem přidal další červík (z 1 na 2)
Pak jsem ramena o polovinu zúžil, aby se mi vše vlezlo do šířky auta, a aby se kola skryly pod kabinou, horší však bylo zkracování poloos které sem dělal snad 5x, a ještě k tomu jsem si na soustruhu musel točit vlastní trubky, protože přes svátky měli zavřeno...
Díky zúžení se taky zlepšila situace s tlumiči, kdy se zkrácením ramen, snížila i páka působící na tlumiče, takže zatím auto jakštakš drží...

Obrázek
Obrázek

Vypadá to teď mnohem lépe :HOPS:

Ještě přidám odkaz na videjíčko, to sem se tak v 1 ráno na dílně nudil :-D
https://youtu.be/5E1ycDOtxK4
Naposledy upravil(a) MartinK dne 11.07.2018 0:22, celkem upraveno 4 x.
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Dále mi došly všechny potřebné díly k sestavení korby, ještě musím sehnat nějaké lepidlo, a vrhnu se do práce :FINE:
Obrázek
Obrázek


No a pak mám dotaz na skušenější majstry modeláře, jak řešíte spojovačku mezi převodovkou a servem řazení? používáte nějak pružinky pro eliminaci nadměrného posunu (inteligentnější popis mně nenapadl) nebo to jen vytrimujete na vysílačce?

To je zatím vše :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Použij servosawer, co se používá u rychlíků na řízení
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
sim_ma
Častý přispěvatel
Příspěvky: 613
Registrován: 02.11.2013 18:01
Bydliště: Jablonné nad Orlíci

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Mám to na pevno ale nastavené na vysílače
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Jelikož sem doted jezdil s kvaltem pojištěným gumičkou/drátem, přišel čas na něco lepšího :-D
Nakonec sem páku dal napevno, a vše vyladil na servu, což oproti pár minutám řezání závitovky, trvalo asi 2 hodiny. Na 1 cajk, to tahá servo k sobě, ale tlačit od sebe na 2, tak zuby vyskakovaly při zátěži, ale teď to konečně jede jak má, uvidíme na jak dlouho :-p :-D jinak sme dnes absolvovali asi 500m maraton v kuse, a nemohl sem se vynadívat, jede krásně a vůbec necuká :YOP:


Obrázek

Video jak mi to hezky řadí:
https://www.youtube.com/watch?v=LU65Q2YIwgs

Zatím vše :BYE:
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

https://www.youtube.com/watch?v=l2EWIo6HV7k
Kdyby měl někdo čas, je jen tak krátké, protože jak zmizelo auto ze záběru, tak udělalo 3 přemety a rozlomilo kabinu.. budu muset přidat na výztuhách :-(
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Tak kabina je zase v celku. A taky sem si dovolil cvaknout jednu rodinnou tatrováckou fotku :-)
Ale chtěl bych se zeptat, čím zavíráte otevřený diferák? zkoušel sem tavnou pistoli, lepidlo se asi po 100 metrech totálně rozpadlo. Teď sem to celé polil vteřiňákem, a zatím to drží, ale zajímá mně jestli někdo nemáte nějaký know-how ? :-p

Obrázek
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Kdyz muzes k soustruhu, udelej si takovej stverecek nebo trojuhlenicek, podle toho jestli mas planety 3 neo 4 , vlozis natesno mezi kola - a uz se to netoci :FINE:

Edit

Nebo ty planety vyndej uplne...

Obrázek
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Tatra 815 Valník 1:10

Tak já zatím pomaly pokračuju, poslepoval sem korbu, ještě musím dodělat zadní otvírací stěnu, a usadit na rám. Jinak na předku přibyly blatníky, a už mám připravené blatníky i na zadek.
Konečně to vypadá jako truck :tleskam:
Jinak, Miro díky za tip, vúbec sem netušil že něco takového existuje -je vúbec možné až se mi ty diferáky rozsypou, tak to tak udělám.
Obrázek
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“