Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Trocha pokroku v kreslení. Uvidíme jak bude fungovat ten kloub, ale dokud to nevytisknu, nepoznám to. Obě osy budou v ložiskách 5x11x4

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Jak jsi vyřešil zatáčení a jak jsi vyřešil výkyv zadní nápravy?
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

No, vyřešil jsem jak mě napadlo :) Mezi plochami jsou položky a ložiska a to půlkulaté nahoře je doraz, aby náprava měla jen omezený krut. Servo 25Kg MG bude pod kabinou a táhly s kulovými čepy bude zatáčet podobně jako je tomu u směrovky letadla. Na modelu tohle ještě není vidět. Tady je detail, kde je kloub v detailu. Je to dost podobné tomu, jak to má řešené originál.

Obrázek
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Máš to dost jednoduchý, měl by jsi tam mít aspoň vložku, jinak se ti to v tom plastu dost rychle vymele a budeš tam mít nepěknou vůli. Píšeš, že tam chceš udělat ten nakladač na klády, aby si s tím děti vyhráli, ale ten tvůj traktor na to nebude mít moc váhu ani tuhost, vzhledem ke konstrukci a použití materálu. Já se naopak snažím, aby to bylo co nejtěžší, rám plná ocel, disky ocel, počítám s váhou tak 8-10kg aby to už něco utáhnulo, jen přeci nebude do vitríny, ale na práci, tak by jsi měl taky s určitou váhou počítat.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
MartinK
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 11.09.2016 13:38
Bydliště: Kopřivnice

Re: Kirovec K700 1:13

Naprostý souhlas se Slickem, myslím si že z toho plastu to bude hrozně slabé, nehledně na to jak nepěkně to bude poskakovat v terénu... Minimálně podvozek bych určitě volil z kovu... A k tomu křížení, věř nebo ne, ale tam se ti vymele vůle ani si neprdneš...
Martin Kabuďa


1/10 Tatra 815 Alá hanys
1/10 SCX10 Užovka Trial
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Ale vy nečtete co píšu :) Na tom modelu to je schované uvnitř, ale všude jsou ložiska 5x11x4 tj nikde v plastu se to mlít nebude. Co se týká tuhosti rámu, tak v tomhle rozměru ho v ruce vší silou mám problém zkroutit a ani ve snu nemám šanci ho rukou v krutu zlomit. PETG je hodně houževnaté a pevné, ostatně vezměte si PET lahev. Jediné co je pravda je to, že to bude relativně lehké, tak kolem 2Kg odhaduji, ale dovážit to můžu vždy.

Obrázek klame, ale rám je 20mm vysoký ta spojka na každém ramenu 10mm a 24mm široká. Je to ve skutečnosti docela masivní a ta ložiska jsou tam schovaná jako nic.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Máš pravdu, ty ložiska jsem opomenul. Jak vyřešíš zadní část traktoru, zdvih nářadí, zápřah, atd.?
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Tady je to ještě vidět lépe. Ložiska jsou na obou stranách což je vlastně zbytečné, ale mám to abych nemusel vložkovat ten plast. Ložisek jsem omylem vzal 40 místo 20 z Číny a nestály nic, takže můžu plýtvat :D Mezi ložisky bude 1mm podložka, aby se točila na středech. Procházet tím bude 5mm ocel s vyřízlými závity na konci. Každopádně uvítám jakékoli rady a kritiku, sám to vymýšlím a zkušeností tolik nemám.

Obrázek

Zadní část zatím nemám domyšlenou. Každopádně na zadním rámu budou díry na šrouby právě na uchycení jakéhokoli nářadí. Nářadí bude ovládané servy, ale jak přesně to ještě nevím. Chtěl bych ale mít pod kabinou vyvedené konektory, aby se to dalo připojovat podle libosti. Taky dozadu na rám dám normální oko, abych mohl jednoduše připojit třeba vlek. Nejprve chci traktor rozjet bez nářadí a pak začnu vymýšlet to. Bude to hodně práce schovat rozumně serva.

A ještě k tomu PET plastu. Zkuste si zdeformovat hrdlo pet láhve a to nemá ani mm stěnu... Opravdu je to brutální materiál a je z něj rám, převody a nápravy. Kastli mám z PLA, protože ho mám skoro všechny barvy a dobře se tiskne. Nevýhoda je malá odolnost teplot a proto to je takhle světlé. Černá na sluníčku v létě znatelně měkne a sice neteče, ale jde deformovat. Ta šedá bude v pohodě, ale za oknem v autě by to nedopadlo dobře...
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

To naklápění zadní nápravy nemůžeš takhle uložit, to by ti ty ložiska z toho těla vypadla. Použij celkem čtyři ložiska, do každého dílu z každé strany jedno, doprostřed podložku mezi ložiska a pak teprve celé stáhni. Lepší je na tohle použít ložiska s přírubou, nemusíš se trápit s přesným usazením, stačí přesná díra.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Bude to stažené matkami proti sobě, tj myslím že můžu :)
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Dneska jsem udělal osy pro kloub, jsou z hřebíku 150mm tj 5mm průměr. Uřízl jsem požadovanou délku a udělal na koncích závity. Hřebíky byly doma a pevností vyhovují, to že budou asi reznout nevadí, nejsou vidět a před složením je máznu vazelínou. První část kloubu zatím bez matek vypadá takhle:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Rám v kuse, tuhost se zdá dobrá a vůle žádné. Křížení zatím nechám takhle, nechci aby to křížilo 90°jako crawler. Na poslední fotce jsou zkušebně osazené gumy oken. Kde kupujete nebo sháníte tenké plexi prosím?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Desky mají tady: http://www.litomysky.cz/mat/pvcdc.htm
nebo tyto: http://www.litomysky.cz/mat/pesdc.htm

Je na to potřeba spešl vteřiňák, který neleptá sklo

Kirovec super! :OK:
Hanys.
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"
Uživatelský avatar
Vigo
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 05.12.2009 0:00

Re: Kirovec K700 1:13

Díky za tip na plexi

Nalepil jsem víčka nádrží a mřížku s pletivem do chladiče. Taky jsem nalepil písmenka, a to byla piplačka :D

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Kirovec K700 1:13

Vypadá opravdu moc pěkně :OK: Z čeho děláš gumy kolem oken?
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“