Uživatelský avatar
revish
Nově příchozí
Příspěvky: 23
Registrován: 23.01.2019 14:02
Bydliště: Czech republic / Ostrava

Re: Nissan Pathfinder

Vypada to dost dobre,muzu se zeptat,proc je naraznik v jine barve ,ci spis z jineho materialu?vsiml jsem si tpho u vicera tistenych modelu,tak mne zajima proc tomu tak je?diky.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Nissan Pathfinder

Hodně záleží na programu, ve kterém se kreslí model. Pan Hort, co kreslí nádherné tanky, kreslí v Blenderu a je vidět, že dobře nakreslený ( a hlavně vymyšlený ) model pak nevyžaduje skoro žádné tmelení a dobrušování. Chyby při tisku jsou pak způsobeny především špatně nastavenou tiskárnou ( což je dost složitá záležitost - i tak trochu alchymie ). Ale dobře vymyslet model je hodně složité a ani zdaleka není dáno každému ( píšu z vlastní zkušenosti ), aby to zvládnul. Nicméně stavět 3D tisk někam níž, než je klasická modelařina, je nerozumné a pramení to z toho, že kdo to píše, nevyzkoušel obojí. Jedna věc je něco vymyslet a druhá postavit.
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

revish píše: 04.06.2022 9:21 Vypada to dost dobre,muzu se zeptat,proc je naraznik v jine barve ,ci spis z jineho materialu?vsiml jsem si tpho u vicera tistenych modelu,tak mne zajima proc tomu tak je?diky.
V tomhle případě je to kvúli materiálu. Tělo je tištěné z PLA+ zatímco nárazníky z ABS kvůli pružnosti. PLA moc pohybu nedovolí kdežto ABS je v celku poddajné a navíc se lépe brousí.
Borik píše: 04.06.2022 12:31 Hodně záleží na programu, ve kterém se kreslí model. Pan Hort, co kreslí nádherné tanky, kreslí v Blenderu a je vidět, že dobře nakreslený ( a hlavně vymyšlený ) model pak nevyžaduje skoro žádné tmelení a dobrušování. Chyby při tisku jsou pak způsobeny především špatně nastavenou tiskárnou ( což je dost složitá záležitost - i tak trochu alchymie ). Ale dobře vymyslet model je hodně složité a ani zdaleka není dáno každému ( píšu z vlastní zkušenosti ), aby to zvládnul. Nicméně stavět 3D tisk někam níž, než je klasická modelařina, je nerozumné a pramení to z toho, že kdo to píše, nevyzkoušel obojí. Jedna věc je něco vymyslet a druhá postavit.
Máš naprostou pravdu. Tiskl jsem T34 od jmenovaného autora a opravdu je to moc hezky udělaný a promyšlený model.
V tomto případě jsou chyby v tisku způsobeny modelem. Kazy jsou vidět už ve sliceru. Bohužel je nejsem schopen opravit softwarově takže mi nezbývá než se s tím poprat hezky postaru.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Nissan Pathfinder

Mám stejnou zkušenost. Ale i velice pravdivé vysvětlení: jsem na to prostě blbej.
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Trochu jsem pokročil. Světla a masku jsem prozatím přilepil jen tavkou abych věděl jak to bude sedět a mohl jsem to dopasovat.
Také budu předělávat masku. Původně je mřížka součástí masky, ale pro tisk je to pitomé.
Původní mřížku vyřežu a a vložím tam novou. Disky jsou pravděpodobně taky jen dočasný. Rád bych sehnal nějaké s jiným ofsetem tak, aby kola zalezly ještě o něco dovnitř.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Pokusil jsem se o výroby skel na světla. Protože bohužel nejsem zatím schopen vyrobit vysloveně číré díly (jsou transparentní, ale bohužel ne pruhledné), chtěl jsem na to zkusit mojí novou mašinku.
Na alíku jsem pořídil malou vakuovačku pro dentisty právě pro tyto účely.

Obrázek


Nicméně nedostatek zkušeností zapříčinil i následující selhání:

Obrázek


To co mělo být rádiusem, se stalo plackou.
Mám ale plán který doufám bude fungovat. Skla vytisknu znovu, ale tentokrát je z vnitřní strany vyplácám plastelínou, kterou zaříznu do tvaru světla a následně nechám ztvrdnout.
Pak by už k zdeformování nemělo dojít (doufám).
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Pokus č. 2 dopadl o něco lépe. Není to ještě ideální, ale blížím se.

Obrázek

Obrázek


Také jsem začal předělávat lemy oken. Než opravovat ty staré mi přišlo jednodušší je vybrousit a udělat znovu

Obrázek


Další změnou je přední maska. Mrížka je bohužel nedílnou součástí 3D modelu. Navíc je tak drobná, v celku bldě a nepěkně se tiskne.
Odřezal zal jsem tedy celé zadní čelo masky a vyrobil mřížku znovu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Nissan Pathfinder

Hernajs to vypadá dobře. 🤩

Nebyl by odkaz na tu vakuovačku? Zdá se, že to je použitelné.
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Mirda píše: 15.06.2022 11:28 Nebyl by odkaz na tu vakuovačku? Zdá se, že to je použitelné.
Bral jsem tenhle typ, někde z Polska. Měl jsem ho doma cca za týden.
Docela funguje, jen to chce vychytat jak dlouho ohřívat materiál a kdy pustit odtah.

https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 7469%21sea
Uživatelský avatar
Libor66
Častý přispěvatel
Příspěvky: 596
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Plzeň

Re: Nissan Pathfinder

Skvělé, rád sleduji Tvoji stavbu a to jak stále zdokonaluješ své schopnosti.
Dycky Jeep
axial
Rajče
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Diky, teď stavba trochu stagnuje. Farmička produkuje zakázky a na moje projekty není moc prostor.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Nissan Pathfinder

... Tegridy Farms...? 😂😂😂😂
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Mira píše: 09.07.2022 23:03 ... Tegridy Farms...? 😂😂😂😂
No nebudu lhát, musel jsem si to vygooglovat a vzít v potaz tvého avatara, abych to (doufám) pochopil.
Tegridy Farm ať si klidně stagnuje, já jedu v ABS.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Nissan Pathfinder

😂😂 jo, trefa, že mám i avatara mi vlastně nedošlo 🤪 ale je to tak, SouthPark. Randy si založí farmu na travku, v Coloradu to maj legální. Tak když říkás farma... Jeden neví 😁 taky jsi mohl nakoupit sto kuřat a sto husí 😂😂
A ty to máš v zásuvce a jedeš nějaký podložky na předkožky 👍👍🎯

Zpět na „Scale projekty“