Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: 3D Sets

Pokud to nema být jen a ježdění po bytě možná i zahradě, tak tištěný pohon moc nefunguje. I nejlevnější součást z aliku zvládne více.
Možná pomůže arachne ve slicerech či spíše filament s nasekanym karbonem (pm cf jet) ale stejně se budou dokola honit stejné problémy. Tisk je prima ale je třeba si přiznat jeho limity.

Btw výsledek z tisku na resinovce by asi mohl fungovat lépe. Tak se vrstvy spojují výrazně lépe.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Aceton naleptá ABS nejprve na povrchu - výpary se dovnitř nedostanou. Výsledkem bude, že se naleptá ( a změkne ) povrch zubů a to je myslím dost špatně. Asi by nebylo marné ve sliceru protáhnout celou hřídel 3 mm ( 4 mm ) dírou a pak do ní naklepat nerezovou 3 mm ( 4 mm ) tyč se zdrsněným povrchem a pořádně zalepit kvalitním vteřiňákem. Ale netuším, do jaké míry by to kovové jádro pomohlo.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Ludek21214 píše: Po vytisknutí jsi s tím ABS ještě něco dělal? Zkus vzít skleničku, nalej do ní trochu acetonu, ty ozubený kola zavěs na niť tak aby byly nad hladinou a sklenici uzavři. Nech na ty kola působit výpary 30 - 60 min. potom je vytáhni a nech je zavěšené odvětrat aspoň 2 dny. Ty výpary ABS naleptají a lépe se spojí jednotlivé vrstvy.
Nedělal jsem s tím nic. Je to jen výtisk.
Borik píše: Aceton naleptá ABS nejprve na povrchu - výpary se dovnitř nedostanou. Výsledkem bude, že se naleptá ( a změkne ) povrch zubů a to je myslím dost špatně. Asi by nebylo marné ve sliceru protáhnout celou hřídel 3 mm ( 4 mm ) dírou a pak do ní naklepat nerezovou 3 mm ( 4 mm ) tyč se zdrsněným povrchem a pořádně zalepit kvalitním vteřiňákem. Ale netuším, do jaké míry by to kovové jádro pomohlo.
Ludek21214 psal, nechat to 2dny odvětrat. To bylo, odhaduji, právě kvůli řádnému odpaření acetonu a tím vytvrdnutí povrchu. Nevím, jestli by to pomohlo k větší pevnosti celkově, ale říkám si, že by to vyhladilo povrch zubů a třeba by ta převodovka nebyla tak hlučná.

Asi nejdřív vyzkouším ten šroub v ose na stažení. Pokud to nepomůže, budu hledat dál. Však se to jednou podaří.
Taky mám v hlavě plán předělat převodovku úplně. To by bylo ale na dlouhé zimní večery... :-)
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Woyta píše: 29.08.2022 14:32 Pokud to nema být jen a ježdění po bytě možná i zahradě, tak tištěný pohon moc nefunguje. I nejlevnější součást z aliku zvládne více.
Možná pomůže arachne ve slicerech či spíše filament s nasekanym karbonem (pm cf jet) ale stejně se budou dokola honit stejné problémy. Tisk je prima ale je třeba si přiznat jeho limity.

Btw výsledek z tisku na resinovce by asi mohl fungovat lépe. Tak se vrstvy spojují výrazně lépe.
Jasně že tisk má své limity. O tom není pochyb. Ale limity se mohlou posouvat. Jsou to výzvy, které mě nutí přemýšlet a zkoušet dál. Posunout se a vymyslet zase něco dalšího. Mě to zatím baví. Jen bych potřeboval víc času si s tím hrát. :-)

Resinová tiskárna je určitě lepší. Snad by ponohlo i tisknout menší tryskou. Trysku 0.25mm doma mám. Jen ještě nebyl čas s ní experimentovat.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Nepoznám rozdíly mezi tiskem tryskou 0.4 mm a 0.25 mm. Mnohem víc záleží na ostatních parametrech ( teplota, rychlost, výška vrstvy ... ). Vyzkoušeno na tisku pásů na tanky.
Ještě k tomu acetonu: Bál bych se zrovna ozubená kola vystavit naleptání acetonem. Nemusí se to vždy úplně vyvětrat a může to dopadnout podobně, jako když naředíš Epoxy 1200 acetonem - už nikdy nebude mít takovou pevnost, jako bez ředění. Nebo když lepíš polystyren ( kity ) toluenem a dáš tam silnější vrstvu lepidla: spoj vysychá i přes půl roku ( znehodnocený model letadla, kdy se i po půl roce neustále zvětšovalo vzepětí křídel, jak ten spoj vysychal ).
Na druhé straně pan Hort své tanky trápí dost i v horším terénu a drtivá většina převodovek vydrží. Asi to chce postupně zvětšovat modul zubů, jak roste jejich namáhání. A to při 3D tisku není žádný problém. Stejně tak není problém vyrobit šikmé ozubení.
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: 3D Sets

Ještě mě napadla jedna věc, co tu převodovku upravit na použití delrinových ozubených kol? https://www.rcmicrocars.eu/obchod/categ ... tegory=221
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Zajímavý odkaz. Ale to jsou kolečka miniaturní do modelové železnice. Sice dál na stránkách nabízejí i zakázkovou výrobu:
https://www.alsracing.net/novinky-v-sor ... odely-m04/

Na druhou stranu, pokud už bych měl komponenty kupovat, tak je praktičtější koupit kola kovová...

I tak ale díky za odkaz. Dají se tam u nich najít i jiné zajímavé věci :-)

PS: V tvém odkazu byla chybka. Nějak se tam přifařila adresa na RC4x4...

PS2: teď jsem zjistil, že z té stránky asi neumím zkopírovat správný odkaz... tak nevím, jestli bude fungovat.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D Sets

Odkazy jsem vám opravil 🙂
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Borik píše: 30.08.2022 7:18 Nepoznám rozdíly mezi tiskem tryskou 0.4 mm a 0.25 mm. Mnohem víc záleží na ostatních parametrech ( teplota, rychlost, výška vrstvy ... ). Vyzkoušeno na tisku pásů na tanky.
Ještě k tomu acetonu: Bál bych se zrovna ozubená kola vystavit naleptání acetonem. Nemusí se to vždy úplně vyvětrat a může to dopadnout podobně, jako když naředíš Epoxy 1200 acetonem - už nikdy nebude mít takovou pevnost, jako bez ředění. Nebo když lepíš polystyren ( kity ) toluenem a dáš tam silnější vrstvu lepidla: spoj vysychá i přes půl roku ( znehodnocený model letadla, kdy se i po půl roce neustále zvětšovalo vzepětí křídel, jak ten spoj vysychal ).
Na druhé straně pan Hort své tanky trápí dost i v horším terénu a drtivá většina převodovek vydrží. Asi to chce postupně zvětšovat modul zubů, jak roste jejich namáhání. A to při 3D tisku není žádný problém. Stejně tak není problém vyrobit šikmé ozubení.
Já doufal, že u tisku ozubení by mohla menší tryska pomoci... užší extruze znamená že se do zubu vejde vícero průjezdů a bude tedy lépe pospojovaný s válcovým tělem... Nezbývá než to reálně někdy zkusit.
S acetonem atd. nemám žádné zkušenosti. Dám na tvé rady. Upřímně, ani by se mi do toho nechtělo.
Nevím, jak vypadají převodovky v tanku pana Horsta. Myslím ale, že tam je hlavně víc místa a může si dovolit dělat kola širsí. To taky pomůže, jak už tady nekdo psal...
I kola v téhle převodovce jsou šikmá. Na šikmé ozubení ale ještě nemám CAD technologii, sám si je zatím vyrobit neumím. Zatím jsem vyrobil jen kola s přímým ozubením. Ty úspěšně používáme v CR12.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Mirda píše: 30.08.2022 21:39 Odkazy jsem vám opravil 🙂
Díky. Co tam bylo blbě? hledal jsem nějaký návod jak to má správně být a nenašel.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D Sets

U toho prvního netuším přesně, ale ten druhý odkaz byl http místo https.
Jakmile není v odkazu HTTPS tak to fórum nezobrazí jako klikací odkaz. 😕
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: 3D Sets

Aceton to jen vyhladi na povrchu. S adhezi vrstev neudělá nic.
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: 3D Sets

Mirda píše: 30.08.2022 21:39 Odkazy jsem vám opravil 🙂
Díky.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Šikmé ozubení se dá realizovat třeba i ve SketchUpu, kde je na to k dispozici Plugin. A je to zadarmo.
Uživatelský avatar
Papi
Uživatel
Příspěvky: 207
Registrován: 24.02.2009 0:00

Re: 3D Sets

Bohouš píše: 29.08.2022 13:24 Máš na mysli osovou vzdálenost menším pastorkem na pravé straně a větším kolem na levé straně? Já myslím, že ohnout se to nedá, ale dvakrát se mi stalo, že se protočilo ve vrstvě... oddělily se vrstvy.

Jednou se to stalo u PLA hřídelky, podruhé právě nyní s ABS hřídelkou. U ABS zuby vydržely, ale právě se "jen" ukroutila. Už jsem dříve uvažoval, že dovnitř dám šroub M3 v celé délce , který pomůže ty vrstvy držet pohromadě. Teď to vypadá, že by to mohlo skutečně pomoci.
Ano, ta kola jsou daleko od sebe, to jen zvyšuje šanci, že se to zlomí. Osobně bych tu převodovku řešil jako kola s ložisky a hřídel usazena pevné v prevodovce - tím by se zpevnila samotná převodovka a bylo by víc místa na širší zuby. Možná by i pomohlo poslední převod rozdělit mezi rozvodovku a poslední převod.
Další problém může být i ostrý přechod mezi ozubem a hridelkou, v takových místech je prasknutí dost pravděpodobné.

Zpět na „Modely pro expedice - obecné“