Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Papi píše: 04.09.2022 0:28 Ano, ta kola jsou daleko od sebe, to jen zvyšuje šanci, že se to zlomí. Osobně bych tu převodovku řešil jako kola s ložisky a hřídel usazena pevné v prevodovce - tím by se zpevnila samotná převodovka a bylo by víc místa na širší zuby. Možná by i pomohlo poslední převod rozdělit mezi rozvodovku a poslední převod.
Další problém může být i ostrý přechod mezi ozubem a hridelkou, v takových místech je prasknutí dost pravděpodobné.
Jo jo, ABS hřídelka se zase "jen" zlomila. Možná to bylo nevhodnými parametry při tisku. Kdo ví. Ale kolo vystužené šroubem drží. Ani zuby se zatím nelámou. Problém se přenesl na další kolo v pořadí. To bylo z PETG.
Už je vyměněno a zase jezdíme.

Obrázek

Obrázek
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Papi
Uživatel
Příspěvky: 207
Registrován: 24.02.2009 0:00

Re: 3D Sets

Takže problém vyřešen? Možná by to stálo za to poslat výrobci jako návrh na upgrade :)
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Nezkoušel jsi materiál PCTG ? Kupodivu se s tím tiskne docela v pohodě, žádné speciální nastavení nebylo potřeba. Měl by to být docela odolný materiál - jak pevnostně, tak i teplotně.
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: 3D Sets

Spíše by bylo zajímavější zkusit CFjet. PetG s nasekaným karbonem. (lepe použít tvrzené trysky) Měl jsem to na výstavišti v ruce a tvářilo se to dost odolně.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Zajímavý materiál .... asi by stačila obyčejná tryska ( na tak malé množství ). Trysky kupuju od strýčka Wonga a vzhledem k tomu, že jedna vyjde na 5,80 Kč, tak životnost neřeším.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Borik píše: Nezkoušel jsi materiál PCTG ? Kupodivu se s tím tiskne docela v pohodě, žádné speciální nastavení nebylo potřeba. Měl by to být docela odolný materiál - jak pevnostně, tak i teplotně.
Woyta píše: Spíše by bylo zajímavější zkusit CFjet. PetG s nasekaným karbonem. (lepe použít tvrzené trysky) Měl jsem to na výstavišti v ruce a tvářilo se to dost odolně.
O těchto materiálech jsem dosud neuvažoval . Když na to koukám nevypadá to špatně. Spíš se ale pokusím zvládnout tisk PC. Tisk ABS byl taky u těchto drobných členitých modelů (ozubení) problém, dlouho jsem se bál to znovu zkoušet. Ale nakonec se podařilo.
Papi píše: Takže problém vyřešen? Možná by to stálo za to poslat výrobci jako návrh na upgrade :)
Zatím bych to nepovažoval za vyřešené. Je to jen jedna malá součástka. Problémy se mohou posouvat jinam. Ale princip zpevnění je odzkoušený a dá se aplikovat i na další podobné díly. Mám z toho radost.
Možná jsem i přišel na to, proč je převodovka tak hlučná. První dvě kola za pastorkem motoru jsou na sebe položená až tak, že se boky třou o sebe. Myslím, že malé ztenčení jim pevnostně neublíží. Hlučnost by se tím mohla dostat na únosnou míru... Uvidím jak a kdy se zadaří tohle.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: 3D Sets

Jen tak pro zajímavost, proč tak mohutně mazes plastová kola v převodovce..? Co bylo plastový se nechávalo na suchu... Ale to bylo v době, kdy vytištěný auto byl jpeg na papíru
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Namazal jsem to zaprvé proto, že to doporučoval výrobce, aby se převodovka nepřehřívala. To bylo napoprvé.
Zadruhé proto. že jsem doufal ve snížení hlučnosti. Tenkrát jsem do toho nacpal velké množství A00, (ta první byla moc tuhá, byla všude jinde jen ne na kolech). A00 jsem nacpal i na kola vpředu za motorem u pastorku. Naplnil jsem to opravdu hodně. K snížení hlučnosti to ale moc nepomohlo... A i ta A00 se rozházela všude kolem, ale na zubech se vždycky nějaká drží tak to beru jako dobré. Teď už nedodoplňuji. Kola už nejsou z PLA a to co tam zbylo tam prostě nechávám ... Když měním kolo tak si vyškrábnu někde trochu vazelíny kde je jí hodně, a namažu zuby. Na nich malá vrstvička drží a to mi přijde dobré.
A viděl jsem i jiné plastové převodovky namazané čímsi... Kuchyňský robot.. mixér...
Nevím jesli se to má nebo nemá. Měl jsem i podezření, že vazelína narušuje výtisk tím, že ho chemicky "rozkládá". Vrstvy od sebe např. Teď si myslím, že to tak není...
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: 3D Sets

Co vím , tak se nemaže jen nylon, protože je samomaznej. A z něj jsou většinou střikolisem dělaná kola.
Ale nylonové filamenty vážou vodu což není pro nás ideální. O kvalitě povrchu forma vs tisk nemluvě. Takže něco na snížení to chce. Ať už jde o mazivo, či grafitový prášek.
Jinak na věci co se mají klouzat jsem před lety dostal na expu filament IGUS. Ale nemůžu posoudit jak na tom je. Zatim jsem nenašel nic pro co bych ho použil. :D
Možná budu v brzské době zkoušet filament PEEK a PEI ale ty ceny jsou příšernost a ještě je třeba upravit tiskárnu na tiskovou teplotu 400-450C.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Po delší době píšu pár aktualit. Převodovka ještě stále není ideální. ABS kola vydržela hodně, ale pak jsem je potrápil ve vysoké trávě a už to bylo na ně moc. Polámal se opět ten nejvíce namáhaný převod před výstupem na kardany.

Ale nechci tu psát jen o trablech s převody.

Na tom autě, byť jsem plány koupil a dělal podle nich, jsem provedl nějaké modifikace. O nich jsem chtěl psát už tehdy, když jsem vlákno zakládal, jen se pak nějak myšlenka ztratila... především asi v nedostatku času.

Úplně první se týkala disků. Ty byly zřejmě určené k tomu aby se na ně pneumatika prostě nalepila. Jelikož jsem nevěděl nic moc o tom jak to udělat a také proto, že mi bylo proti mysli mít je tam natrvalo přilepené, udělal jsem z nich Bedlock disky. Vytiskl jsem rozpěrný kroužek a dva dosedací kroužky. Ty zajišťovaly dosednutí na hranu disku.

Obrázek

Obrázek

Stalo se mi občas, že některý kroužek praskl a guma pak padala. Teď už to nějakou dobu drží bez potíží.

Vedlejší vlastností těch kroužků je, že mohu vložit jinou barvu mezi gumu a disk. Měl jsem v plánu bílý kroužek. Ale aktuálně tam mám červenou, ale asi to nebyla štastná volba. Nevypadá to úplně nejlíp.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bohouš dne 13.03.2023 15:29, celkem upraveno 1 x.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: 3D Sets

Mě se líbí ta jejich dodávka, model 14 max team či jak to nazývají....

Tu nemáš? 🥸
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Mira píše: 12.03.2023 21:29 Mě se líbí ta jejich dodávka, model 14 max team či jak to nazývají....

Tu nemáš? 🥸
Tu nemám. Dozvěděl jsem se o ní teď jen díky tvému upozornění. Je to fakt hezké auto.
Pro mne nic moc, ale obávám se, že až to uvidí moji kluci, tak nebude vyhnutí :-D
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
mikircCZ
Nově příchozí
Příspěvky: 11
Registrován: 22.02.2012 0:00
Bydliště: Zlín

Re: 3D Sets

Napadá mne taková idea k té převodovce. Co jí upravit tak aby na vstupu a výstupu bylo gumové těsnění, jakože gufero, a potom do převodovky dát trochu hustšího silikonového oleje? Třeba takový co se dává do tlumičů 50Wt. Není tak řídký aby vytekl, ale pořád dost na to, aby ty kola mazal neustále. Já mám udělanou planetovou převodovku, ale z PLA, bohužel nikdy neprošla skutečným zátěžovým testem, tak netuším co vydrží.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Hustý silikonový olej způsobí především vyšší mechanické ztráty, tím větší odběr, vyšší teplota ... nic moc řešení. Navíc ty materiály jsou porézní a moc by se mi nelíbilo, kdyby se konstrukce plnila olejem.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

mikircCZ píše: 14.03.2023 9:10 Napadá mne taková idea k té převodovce. Co jí upravit tak aby na vstupu a výstupu bylo gumové těsnění, jakože gufero, a potom do převodovky dát trochu hustšího silikonového oleje? Třeba takový co se dává do tlumičů 50Wt. Není tak řídký aby vytekl, ale pořád dost na to, aby ty kola mazal neustále. Já mám udělanou planetovou převodovku, ale z PLA, bohužel nikdy neprošla skutečným zátěžovým testem, tak netuším co vydrží.
Podobná myšlenka se mi taky honila hlavou. Ale dokáže z toho sáknout i ta vazelína. Půlky převodovky by se musely utěsnit tmelem stejně, jako za starých časů motor třeba u Pionýra. A je tam ta výstupní hřídel, která je tisknutá. I kdyby se povedlo sehnat vhodné gufero, tak na drsném povrchu stejně těsnit nebude. Ta vazelína co tam dávám na zubech drží dostatečně. A vzhledem k tom, jak často ji rozebírám, by se mi nechtělo ji stále znova vylévat, těsnit a znova plnit olejem. :-(
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150

Zpět na „Modely pro expedice - obecné“