Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Ano ano. Už jezdíme. :-)

O víkendu jsme jim dali trochu do těla. Na silnici a rovných pevných površích dobrý. Jak se s tím vjede do trávy tak už to moc nedává.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Co se stavby týká.

Přední náprava vytištěná z PETG nefungovala dobře. Zřejmě kvůli tiskovému nastavení díly do sebe pasovaly moc natěsno a nechtělo se to dobře hýbat. Tisk z PLA dopadl dobře,. Máme i jednu kombinaci, kdy jsme kulové čepy tiskli zmenšené 0,97%. V kombinaci s PETG nápravou to nestačilo na volnějsí pohyb, s PLA ale už je to suprové. Lepší než ta první PLA. Je to takový hybrid. Většina z PeTG, pohyblivé díly z PLA a k tomu zmenšené PLA čepy.


Obrázek

Uložení tlumiče mi dělalo potíže. Z počátku jsem nechápal co je špatně. Dolní uchycení je tak moc utopené v ramenu, že do něj nejde tlumič klasicky jednoduše nasadit i s pružinou. Miska pružiny se opírá o plastové rameno.

Obrázek

Nakonec jsem to tam ale nějak dostal. Je to zřejmě úmyslné... pružina se opírá přes tu misku do takového podélného lůžka v ramenu. Při pružení se v něm šoupe. Nechápu proč to neprobrali víc do hloubky, aby se pružina opřela normálně o kulový čep. Místa i materiálu je tam na to dost. V dolní úvrati to má trochu problém dojet úplně dolů. Nicméně tak nějak to funguje.

Obrázek

Po nasazení kola na nápravu se vnitřní disk kola dotýkal nápravy. Sice "drhnul" jen zlehka, ale nelíbilo se mi to, tak jsem ještě zvětšil vnitřní průměr disku o 2mm, aby to šlo volně.

Na obrázku je stav před úpravou:
Obrázek
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: 3D Sets dodávka Max Team

To víš, s těmi kulovými čepy řešíš klasické problémy 3D tisku.
Na čem tisknes? Co máš za stroj?

K těm pružinám - existují různé kloubky, každý je jinak vysoký, z těch nejpoužívanějších MP jet oproti Traxxas - rozdíl například asi o metr. Sežeň nějaký vyšší, který měl asi i autor modelu na odladění, a je to

Kolo jsem nemyslel větší, jen vyšší profil gumy. Ale koukám že vzhledem ke konstrukci disku to nebude asi úplně možný, těžko říct jestli by pasovaly nějaký klasický 1.9, menší disk 1.55 se tam jistě nevejde, muselo by se významně zmenšit ústrojí u té těhlice..

Také se dá využít gum a kol z náklaďáků, tam bude výběr pěkného civilního silničního vzorku na dodávku lepší než hledat v expedicích


Ale máš 3D tiskárnu takže to možný samozřejmě je 🤣🤣😆


Nemůže to bejt hned hotový a jedu. Musíš si s tím taky chvíli hrát, takze za mě všechno v pořádku a pěkně to musíš odladit
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Na tisk mám Průšu.

Ty disky tam mají rozměr 2.2. A je fakt, že 1,9 disk by se na přední nápravu nedal použít... jak kluk předtím psal o mých discích na defovi ty jsou jen 1.9.
Na ty 2.2. disky se dají sehnat gumy s vyšším profilem, ale nejspíš by se nevešly do podběhu.

Např:
https://www.peckamodel.cz/pro1013717-pr ... t-course-2
K těm pružinám - existují různé kloubky, každý je jinak vysoký, z těch nejpoužívanějších MP jet oproti Traxxas - rozdíl například asi o metr. Sežeň nějaký vyšší, který měl asi i autor modelu na odladění, a je to
No, možná. ale vyyší kloubek znamená nutnost použití kratšího tlumiče... montuje se přece na konec tyče. Nebo máš na mysli něco jiného? Z toho jak to tam vypadá spíš myslím, že to byl záměr, udělat o tak aby se to opíralo. A jednou to doufám upravím, nebude to tak složité.

Nemůže to bejt hned hotový a jedu. Musíš si s tím taky chvíli hrát, takze za mě všechno v pořádku a pěkně to musíš odladit
Souhlasím. Ještě, aby to pochopili kluci :-D
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Jo s tou přední nápravou jsou potíže i při nastavování pružiny, to se pak musí sundat náprava a skoro i tlumič do toho musí být hodně našponovanej. Když je to totiž málo našponovaný a člověk ručně zvedne tak se to tam udrží samo ale ne, nahoře se to nejspíš udrží tím třením mezi spodním ramenem a tím kalíškem.
Holý to bude chtít ladit, ladit a ladit hlavně ty pružiny vepredu i vzadu.
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: 3D Sets dodávka Max Team

... ty gumy co ukazujes jsou shortovy, pravověrný 2.2/3.0 . Vepředu, normálně z boku, to fejkuje vysoký profil vysokou bočnicí na ráfek 2.2. Ale vzadu už prozrazuje Buggy styl nízký profil na obrovským 3.0 ráfku, takže to použít nejde. Tohle by bylo výborný řešení, kdyby se nabízely gumy 1.55/2.2 - to by byla tvoje volba, domaloval bys ten venkovní "malej" nějakej plechovej 1.55 disk a vzadu by to bylo 2.2 jako to máš teď

To sem ale nikdy neviděl
Ale viděl sem borce gumu ustřihnout a slepit a tím zmenšit na požadovaný průměr... 🧐🧐🧐
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Tak po delší době zase píšu.

Nejdříve novinky: do zelené dodávky jsem si koupil nový motor, stříďák o velikosti sedmistovky i s regulátorem (https://www.mz-racing.net/kn-combo-l3-c ... rta-p40382). A k tomu se váže jeden problém, ten regl je hodně velký a není kam pořádně dát (provizorní místo jsem našel).

Nu a když mám ten silnější motor tak už to přestává dávat diferenciál z PC (je ještě původní, modrá má už asi třetí). A taky mi povolil kardan v šestihranu u převodovky. A mi ukroutilo zadní kolo (musím upravit model).
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Ahoj po delší době jsem zpět a rovnou s dalším problémem. Už po třetí se mi stalo toto:

Obrázek
Snad je to dobře vidět.

A takle to má vypadat:

Obrázek

No prostě jde o to že tlumič s pružinou tlačí na spodní rameno velkou silou (aby to uneslo těžkou dodávku) a ta síla vymele spodní čep a rameto s ním. Je to pod permanentním tlakem.
Rozebrané to vypadá takto:

Obrázek

Ten čep tím okem projde skoro bez sebemenšího odporu

Obrázek

Již několik měsíců pracuji na nové přední nápravě, kde se toto nebude dít. A hlavně bude moci být poháněna což původní nedokáže. Trvá to tak dlouho protože to vymýšlím při modelování a nejde to moc rychle. A ani moje zkušenosti nejsou nijak velké.
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van
Uživatelský avatar
Bulwa
Častý přispěvatel
Příspěvky: 621
Registrován: 31.01.2010 0:00
Bydliště: Vřesina

Re: 3D Sets dodávka Max Team

A nedíval ses jak to mají řešené jiné podvozky toho druhu ? Moc do toho nevidím, ale takhle to podle mě nikdy nevydrží dlouho , ještě když je to hrbatý 3D tisk ... Kdyby to byl kov, nebo nějaký tvrdý plast , něco co do sebe přesně pasuje a tak rychle se neopotřebí . Můj názor je, že 3D tisk není vhodný na všechno.
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Já bych zkusil najít kloubek vhodného průměru z nějakého kovu...
Něco takového https://www.mz-racing.net/brw750300-sta ... 0ks-p37751
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Bulwa: Snažím se namodelovat nápravu jako mají bugyny a shorty. Žádné kloubky jen M3 tyčka. Jinak s tím kovem máš pravdu.

Mirda: To by mohlo fungovat jen bych potřeboval ještě železný protikus. A ten nevím kde sehnat.
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van
Uživatelský avatar
Bulwa
Častý přispěvatel
Příspěvky: 621
Registrován: 31.01.2010 0:00
Bydliště: Vřesina

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Co tohle https://cz.rs-online.com/web/p/kluzna-loziska/0382380 , nebo https://www.tme.eu/cz/details/kglm-03/k ... iska/igus/ . 1. cenovka nic moc, ale třeba najdeš alternativu .
Nebo kdyby si to navrhnul aby šlo použít klasické kloubky ?
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Ta první možnost je dost mastná a ani se mi nelíbí. U té druhé možnosti je to o tom, že bych musel bych ten plast nějak zmasivnit protože je tenký (aby to neomezovalo pohyb ramene a kola) a musel bych to tisknout z PC blendu. Prostě potřebuji dodělat tu novou nápravu, která bude umožňovat ještě navíc pohon což stará neumí.
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van
Uživatelský avatar
mikircCZ
Nově příchozí
Příspěvky: 13
Registrován: 22.02.2012 0:00
Bydliště: Zlín

Re: 3D Sets dodávka Max Team

A co zkusit udělat nápravu jako na skutečném autě? V tomto měřítku už není nemožné a myslím, že by to nebyl problém.
Obrázek varianta A, kde je tlak přenesen přímo z kola na tlumič. Není tu ani problém s poháněnou nápravou. Jasně bylo by potřeba upravit více věcí, ale dost toho i odpadne. Jelikož to chceš 4x4 tak asi o nějakou maketovost zrovna nestojíš. A nepředpokládám, že je to na závody, takže geometrie asi taky není extrémně důležitá.
Uživatelský avatar
Wdčko
Nově příchozí
Příspěvky: 14
Registrován: 27.08.2023 18:29

Re: 3D Sets dodávka Max Team

Moje náprava má připomínat variantu B protože původně na autě je. A k té 4x4 tak taková auta také existují např:
Obrázek
Dokonce jsou tak origo. Na závody to není, ale nějakej pokus o geometrii tam je.
Cr 12 (F150 custom)
Max team zelená Chevy van

Zpět na „Onroad, Drift a Rally“