Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Stříďák tam mám jen chvíli. Ale už když jsem jezdil dřív se stejnosměrným tak to vydrželo déle než TRX. To ale není až tak podstatné. Když to bude jezdit dobře, vyšší spotřeba se dá zkousnout.

Ale zatím jsem koupil 35Z Robitronic. Jen čekám na příležitost ho v tom vyzkoušet.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Tak minulou sobotu (vlasně už je to skoro před měsícem... ach jo... ten čas letí... koncept příspěvku tu ležel pěkně dlouho :-D ) jsme auto řádně provětrali na soutěži Vidrholec.
viewtopic.php?p=378709#p378709

Konfigurace : řemenicová převodovka a QuicRun Fusion 540 1800kV

Převodovka si přede pěkně potichoučku, Střídavý Fusion si s ní krásně rozumí. Sjezdy i výjezdy pěkně pomaličku s přehledem a jistotou... super.
Bylo to snad nejtižší auto na trati. Což je naprostý opak proti jízdě se zubovou převodovkou. Kdy naopak přes můj "rámus" nebylo slyšet ostatní auta, občas ani vlastní slova... :-)

Tady je video jiného teamu. Ale na pár místech jsme tam vidět taky, protože jsme se s nimi občas potkali a navzájem si pomáhali.
https://www.youtube.com/watch?v=jLp67ap8Wuc

Tímto bych tedy kapitolu s problémy s převodovkou prozatím prohlásil za uzavřenou a vyřešenou. Ještě potřebuji vyzkouštet použití toho 35Z stejnosměrného motoru.

Na konci soutěže došla v TRX poslední baterka. V rámci pravidel jsme se rozhodli auto do cíle dotáhnout. Udělal jsem ale chybu. Měl jsem odpojit motor, aby ho regulátor nebrzdil... no táhli jsme ho ve dvou jako vláček, je to vidět i na tom videu. Za TRXem zůstávaly dvě čáry jak brzdilo, za mnou dvě čáry jak prohrabovaly kola. CR12 mi pomáhala. Po ujetí asi 100m nejdřív luplo v zadní nápravě a hned poté v přední... Ukroutil jsem kardany. No tak jsme baterii přendali do TRX a mě, s volnými nápravami, doráhla do cíle CR12tka.

Už to mám opravené, později ještě napíšu a dám fotky.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Tak konečně zase nacházím čas a sílu psát...

S těmi kardany jsem se trochu zapotil. Vyměnil je za novější verzi, abych se hned vrátil k verzi původní. Tu jsem ale nakonec opustil také a vyrobil jsem si novou vlastní verzi.

Ale postupně:

Původní PLA kardany vydržely dlouho. Měly své limity, ale kromě úplně počátečního problému, pak se slušným zacházením vydržely a fungovaly. Měly pak jedinou vadu, a tou bylo občasné povolování šroubků.
Když jsem jim dal zátěž tažením dalšího auta na Vidrholci, nevydržely to.

Obrázek

3D sets už tyto kardany v nových autech a nových updatech nenabízejí. Místo nich mají kardany "bezšroubové", kdy se jen nacvakne vidlice na kouli a přenos výkonu probíhá opřením boků vidlic o sebe. Vypadá to bytelně, ale i tam mají slabé místo.

Obrázek

Takže jsem tam dal tyhle nové. Bez nějakého velkého očekávání jsem je prohnal po zahradě a doufal, že budu mít pokoj... neměl. 15minut normálního ježdění stačilo na jejich destrukci.

Obrázek

Později jsem zjistil, že by k tomu asi nedošlo, kdybych je namazal vazelínou (jak se píše v návodu :-)). Odzkoušeli jsme je později v MAXovi, kde také bez namazání odešly. Ale namazané slouží zatím dobře...
No, ale to jsem tehdy nevěděl a nechtěl se pouštět do pokusů. Výtisk starých kardanů z ABS také nedopadl dobře. Pro tohle použití je ABS křehké a po nevinné kolizi s překážkou se rozlouply jako perník.

Vynořil se mi v hlavě nápad, jak staré kardany upravit, aby nezlobily povolující se šroubky. Byl to nejistý pokus. Tak, abych nemusel s každou úpravou tisknout celé dlouhé tyče, rozhodl jsem se celé kardany přemodelovat. Při tom jsem oddelil tyč od vidlice a vytvořil rozebíratelné spojení.

Obrázek


Obrázek


Vidlice jsou, oproti původní verzi, zesílené. Je tam víc materiálu. šroubek se do kamene utahuje "na krev". Kluzný pohyb je mezi válečkem a vidlicí. Materiál PLA.

Chvíli trvalo to vyladit. Ale teď už to drží a funguje dobře.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Zkouším teď kardany ( a další namáhané díly ) tisknout z PCTG, ale moc se mi to nedaří - materiál tak moc stringuje, že odstranit zbytky zbytečného filamentu je na dlouhou dobu. Takže zatím tápu v tom, jak nastavit tiskárnu, aby si s PCTG poradila.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Tenhle materiál neznám. S PETG jsem dělal pokusy na ozubených kolech i na kardanech. Ten materiál mě přijde takový mazlavý, tahavý... nevím jak to popsat. Ale měl jsem z něj kardany a ty se protočily na šestihranu... na výstupu z převodovky. Pak jsem používal ABS a zdálo se to dobré, ale na převody to nestačilo. Na kardany taky ne. Teď zkouším PC Blend. prořídil jsem ho na zadní ozubení v MAXovi, kde drží výborně. Tiskne se z něj dobře (malé věci) i v nezakrytované tiskárně.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Polykarbonát je fajn, ale musíš mít ideálně enclosure. Případně tisknout vysoký brim. Vše se jinak kroutí do banánu, ale opravdu hodně. Rozhodně se taky musí používat lepidlo na plát, jinak se může stát, že to už bez poškození neoddělíš....

Hlavně je problém s tou teplotou, věci vysoké byť centimetr už mají nahoře jinej rozměr než dole.

Zároveň detaily jsou horší..

Ale je to extra pevný a houževnatý. Asi nejvíc z běžných materiálů, ze kterých to ještě nějak vytisknes
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 71
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Moje zkušenost s polikarbonátem je taková, že bez krytování lze bez problémů tisknout věci úzké ale klidně vyšší. Mám vytištěné 3x hřídelku do ozubené převodovky. Výška cca. 4cm. A hřídelku do zadního diferenciálu, která je ještě vyšší. Tvarově na nich nic špatně není. Jedinej "problém" byl, že ložisko na horním válečku drží tak akorát, ale dole u podložky jsem nusel lehce dobrušovat pilníčkem, aby šlo nasadit (a taky následně sundat) bez nutnosti použití větší síly. Tedy to naznačuje rozměrovou změnu v závislosti na výšce, jak zmiňuješ ty. Ale je to tak málo, že se to za problém v podstatě označit nedá.
Používám zrnitý plát bez lepidla. Když jsem tiskl s lepidlem, stávalo se, že se výtisk odlepil. Sundat to i tak jde dobře.

Problém mi dělaly výtisky nízké ale dlouhé. Poloosy do zadní nápravy jsem zkoušel, a kroutili se i s límcem. Ale dlouhé a velkoplošné výtisky se odlepují a kroutí i z PLA.

Obrázek
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

My jsme při tisku z PC taky problémy neměli. Největší zmetek je nylon. Tam jsme zkoušel kde co ale finální kombinace vysoušeč filamentu, uzavřená tiskárna, podložka G11 a hlavně filament s 15% CF a pak to začalo dávat kvalitní výsledky.

U PETG jsou strašné rozdíly mezi výrobci. My skončili u polskeho Devil Design. Tam už se budeme asi pohybovat okolo 500kg vytištěného filamentu. :D
Uživatelský avatar
Max
Píšu hodně
Příspěvky: 1444
Registrován: 16.10.2011 0:00

Re: 3D Sets Landy 4×4 Wagon

Prošel jsem novinky a překvapuje mě se z plastu vyrábí i převody.
To plast nemůže vydržet přenos síly.
Max_bojovník silnic.

CC-01- verze 8x8. :OK:

Zpět na „Modely pro expedice - obecné“