Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Def MonsterZ 90 - 1:32

Chvíli jsem uvažoval, jestli to sem dát nebo ne... podvozek offroad, tedy expediční není, kastle, ta jo... kdyžtak to místní moderátor přesune někam, kde tomu bude lépe :wink: Na druhou stranu, je to jistý návod, jak vyrobit trochu netradiční technologií jakoukoliv jednodušší kastli pro nějakého RC mini-, mikro- nebo nanopindíka. 8)

Toto vlákno nechť je výstrahou všem, kteří nemají zrovna do čeho píchnout a tak je napadají různé zhůvěřilosti, jak se událo i mně. :roll:

O víkendu jsem měl v plánu, že zalezu do dílny a zas trochu pokročím na mých cécéčkách. Jenže na mne někdo prsknul bacila a ukašlaným průduškám :ILL: se do dílny moc nechtělo, přece jen tam není tak teplo. Tož jsem uvařil lavór horkého čaje s medem a citrónem a jal se rovnat časáky (RC auta, něco z Model Hobby, a tak...). Tu na mne vypadla jednoduchá vystřihovánka Defa 90 a já si řekl :idea:, no tak proč nééé, pro tu srandu to šmiknu a slepím. A jak na to tak koukám, tak si říkám, proč mám číhat a lepit nějakýho Defa Model Hobby nebo Frekvence 1? :NO: Udělám si svýho a basta! Nakopl jsem Korela, pustil skener a už to jelo.

Výsledkem je... no a to si počkejte v průběhu dne, páč jsem včera hodně hajinkal a teď jsem se probudil a nemůžu zabrat, tak píšu tento úvod.
Dobrou noc! Vlastně ráno... a vždyť je to jedno. :lol:
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
NAMOR
Častý přispěvatel
Příspěvky: 633
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Ano, ano je plno takových předloh. Sem s ním.
Uživatelský avatar
Bode
Uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 22.01.2009 0:00
Bydliště: Vysoké Mýto

Jo jo, sem s tím, to mě zajímá :lol:
SCX10 TOYOTA
Wraith - 2x
Mini-Z - 2,4GHz - 3x
bylo: Losi Mini Rock Crawler l LST2 l AX10 Scorpion-redukce 4:1 l REVO 3.3 l Xray M18MT l LOSI MICRO-B - with Li-Pol l MAD FORCE l Twin Detonator l TL-01 l LEO-X l iWaver Firelap 2.0 v tuningu l Spektrum DX3.0
Uživatelský avatar
macaiq
Častý přispěvatel
Příspěvky: 656
Registrován: 23.08.2009 0:00
Bydliště: humpolec-kejžlice

jojo per to sem :) taky jsem zvědav :roll:
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Jak už jsem psal v prvním příspěvku, není to žádný offroad, aby jste nebyli zklamaní :roll: 8) Dělal jsem s tím, co jsem měl doma :idea:, moc jsem se s tím nepáral a hlavně aby to bylo rychle. Celé to trvalo odpoledne a večer. Bylo to uděláno ve stylu "fajn, vyšmiknu a slepím kastli, ale když už, tak by to taky mělo jezdit, no né?" :lol:
Tak, jdu psát, co jsem to spáchal.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Jak psáno, prvotním impulsem byla papírová vystřihovánka Defa 90ky z Model Hobby. U té jsem si řekl, proč neudělat vlastního Defíka? Nastartoval jsem Corela a oskenoval vystřihovánku. Tu jsem ručně převedl do vektorů, což zas taková práce není. Udělal jsem drobné korektury a přidal nějaké detaily, které na původní chyběly. Moc jsem se s tím nepáral, dělal jsem to podle voka a pár fotek skutečných Defů 90.
Po dodělání podkladu jsem uvařil textůru, vylil s ní příslušné plochy a doplnil můj emblém. Tady výsledek:

Obrázek

Tvrdší čtvrtku jsem doma neměl, tak jsem to vytiskl na běžnou A4 gramáž 80. To už se mi rodil v hlavě nápad-experiment, jak tu kastli zodolnit.
Výtisk na A4:

Obrázek

A když už jsem se rozhodl pro onen nápad-experiment, tak ať to má i okna. Trochu piplačka, rovný hrany jdou vyříznout, ostatní holt nůžtičkama. Na poprvý to snad dopadlo, jen přední světla jsem trochu zmršil (moc kulatý jsem je nevystříh):

Obrázek

No a pak onen nápad. Nažhavil jsem laminátor a už to jede, už se peče!

Obrázek

Zalaminoval jsem to do oboustranné A4 fólie, tl. 80 mic, glossy (no, stejně doma jinou nemám). Výsledek:
Obrázek

Tímto máme pěkný základ pro vyšmiknutí i s průhlednýma okýnkama. Šmiká se to pohodlně běžnýma nůžkama.
Naposledy upravil(a) minotaur dne 31.10.2010 17:19, celkem upraveno 1 x.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
NAMOR
Častý přispěvatel
Příspěvky: 633
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Teplice

No to se ti povedlo a jak to slepíš?
Uživatelský avatar
Bode
Uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 22.01.2009 0:00
Bydliště: Vysoké Mýto

Dobrej nápad s tou laminovačkou :lol:
SCX10 TOYOTA
Wraith - 2x
Mini-Z - 2,4GHz - 3x
bylo: Losi Mini Rock Crawler l LST2 l AX10 Scorpion-redukce 4:1 l REVO 3.3 l Xray M18MT l LOSI MICRO-B - with Li-Pol l MAD FORCE l Twin Detonator l TL-01 l LEO-X l iWaver Firelap 2.0 v tuningu l Spektrum DX3.0
Uživatelský avatar
mceza
Uživatel
Příspěvky: 212
Registrován: 11.08.2010 0:00
Kontaktovat uživatele: WWW

někdo tu na fóru psal o možnosti potisku PSH desek, na podobný kastle by to byla luxusní věc :)
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Všechny tři části jsem vystřihl bez problémů. Následně jsem zastřihl všechny chlopně tak, aby nezasahovaly do průhledných částí - jejich velikost je původní, pro "nezasklenou" vystřihovánku. Začal jsem všechno ohýbat tak, abych mohl lepit. Problém je, že na velikost modelu je celková tloušťka materiálu asi už dost velká a fólie je dost tvrdá. V místě ohybu jsem ji proto lehce nařezával. Blbě se tlak odhaduje, někde jsme ji nařízl i moc. V místě "kulatých" ohybů je potřeba udělat třeba dva řezy s mezerou a pak to opatrně ohýbat, i tak se to ne vždy povedlo ouplně pěkně. Lepení je v podstatě jednoduché - když je naohýbaný hlavní díl s chlopněmi, přilepí se nejdřív jedna, pak druhá bočnice. Při lepení nasucho kontrolovat lícování. Lepil jsem normálním vteřinovým Loctitem.
Tu je výsledek:

Obrázek

Tam, kde jsem fólii nařízl moc, je vidět zateklé lepidlo - papír to nasaje, zvl. na bílých plochách. Výsledek není úplně dokonalý, ale myslím, že tak špatně to zas nevypadá. Je vidět, že nesedí návaznost střechy nad předním oknem, ale to se dá opravit ve zdrojovém souboru.

No a když už je kastle, tak co pod ní, aby to nějak jezdilo? Rozhodně jsem nemínil trávit další čas vymýšlením, natož děláním nějakého podvozku schopného i jízdy venku. Vyhrabal jsem proto ze zásob jeden podvozek Firelap 1:28, což je klon MiniZetího MR-02. Na ten jsem z měděného drátu udělal držák, spíš posez pro kastli, ta se jen nasouvá. No a dopředu rám, tedy spíš rámeček.
Podvozek:

Obrázek

A takhle to vypadá pohromadě - "jakomonster" Def MonsterZ 90:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Všechny obrázky najdete na mých stránkách v galerii:

http://rc.305.cz/gallery.php?akce=galerie_ukaz&galerie_id=15
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
NAMOR
Častý přispěvatel
Příspěvky: 633
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Teplice

Dobrý ale proč nemáš tu karoserii NÍŽ asi by to vypadalo líp.
Uživatelský avatar
Bode
Uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 22.01.2009 0:00
Bydliště: Vysoké Mýto

...no protože to je "jakomonster" Def MonsterZ 90 ale na slikách :lol:
SCX10 TOYOTA
Wraith - 2x
Mini-Z - 2,4GHz - 3x
bylo: Losi Mini Rock Crawler l LST2 l AX10 Scorpion-redukce 4:1 l REVO 3.3 l Xray M18MT l LOSI MICRO-B - with Li-Pol l MAD FORCE l Twin Detonator l TL-01 l LEO-X l iWaver Firelap 2.0 v tuningu l Spektrum DX3.0
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Jak jsem zmiňoval sílu fólie - jde vlastně o kapsu, do které se mezi dvě fólie dá papír, přičemž údaj 80 je tloušťka jedné fólie v mikrometrech - celkem je tedy výsledná tloušťka 2x80 + tloušťka papíru. Tenčí by byla pro tuhle velikost modelu asi lepší, ale 80 je nejmenší běžně prodávaná a nevím, jestli se dělají i tenčí. Šlo by to asi olaminovat i jednostranně, ale muselo by se to zavádět do laminátoru přesně bez přesahu nebo papírem větším než fólie, aby lepidlo z fólie nezasvinilo válec. Druhým problémem by byly fleky od lepidla, protože chlopně by se lepily na vnitřní papír + další problémy.
Zase, jde o první výkop, taky jsem nevěděl, jak to dopadne a výsledek nakonec není tak marný. Zvláště okýnka tomu dodávají hodně.
Výhodou je pevnost ploch kastle a vysoká odolnost proti usvinění. Proti vodě to s papírem úplně odolný není, papír mezi fóliemi vodu nasaje vždy. Zde by pomohlo pro úplnou voděodolnost vytisknout kastli na bílou polyesterovou fólii, ta by taky měla i živější barvy. Pevnost lepených spojů teď nedokážu posoudit, lepil jsem to včera a zatím drží. Rozhodně bych s tím ale nějaké kotrmelce neriskoval. Při téhle velikosti a abych se vyhnul oknům, tak jsou některé části chlopní široké třeba jen milimetr.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

NAMOR píše:Dobrý ale proč nemáš tu karoserii NÍŽ asi by to vypadalo líp.

No... no protože to je "jakomonster" Def MonsterZ 90, ale na slikách, jak píše Bode :mrgreen:
Protože rozvor podvozku a rozvor kastle nesedí, udělal jsem ten drátový posez tak, aby mi ta výška nějak "pocitově" seděla.
Kdyby se povedlo sehnat nějaký větší ráfky a gumy, který by na to pásly, taky by to bylo lepší (kupovat se mi ale nic nechce). Jak jsem psal, s podvozkem jsem se nechtěl párat, hlavně aby to jezdilo, na ven to není, jen do obýváku.
A zkouška trochu netradiční technologie výroby kastle.
Naposledy upravil(a) minotaur dne 31.10.2010 20:05, celkem upraveno 1 x.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Jinak jestli by byl zájem, tak ten vektorovej Korelí soubor bych mohl dát ke stažení, čistý, bez mé "kamufláže". Jen opravím tu návaznost střechy nad předním oknem. Soubor se dá použít nejen na vystřihovánku, ale když třeba řešíte barevný provedení "velký" kastle svého Defa. A upravit si měřítko (tohle je 1:32) pro svoje potřeby nebo vyrobit si z toho třeba dlouhýho Defa 8) je už jednoduchý.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz

Zpět na „Mikro expediční modely“