Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

To už jsem také někdy dříve psal, protože jsem elektrikář, tak mě ta práce na elektroinstalaci vůbec nebavila, a schéma jsem chtěl udělat. Obrázek A teď k dalšímu postupu. Když jsem vyzkoušel silo-servo, tak jsem začal se zabudováním do modelu. Byly tam trochu komplikace, aby se to tam vešlo, ale nakonec tomu nic nezbývalo.

Obrázek

Obrázek

Nakonec jsem pozapojoval to svoje hnízdo, a skoro dokončil přestavbu.

Obrázek

Zapnul jsem vysílač, zapnul jsem model, ale okamžitě jsem ho musel vypnout, aby nedošlo k nějaké destrukci, protože kola se řítila stále na jednu stranu. Další zkouška - to samé. Řekl jsem si - asi soudruzi z NDR udělali někde chybu - Obrázek a jal jsem se model opět rozebírat. Po rozebrání vše fungovalo, jako před první montáží!? Obrázek
Po dlouhém hledání jsem přišel na to, že soudruzi z Taiwanu si usnadnili práci a vyrobili potenciometr, který má spojen běžec s tělesem potenciometru. Vzhledem k tomu, že mám potenciometr nasazen přímo na řídící tyči, tak po zabudování do modelu jsem ho zkratoval k mínusu, protože mám na kostře mínus-pól. Takže chlapci, kdyby jste něco podobného dělali, tak si na toto vzpomeňte, aby jste si ušetřili nervy. Obrázek Zítra jdu shánět potenciometr, který není šluslý na kostru!!! Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Mila198 píše: kola se řítila stále na jednu stranu.

Miloši, věřím, že jsi ten můj návod četl pečlivě, přesto se zeptám - přehodils krajní vodiče na potenciometru???
Zde, psáno červeně: http://forum.rctrucktrial.cz/viewtopic. ... 197#p24999
Potenciometr je totiž na hřídeli, která má opačné otáčky než původně, proto se snaží dorovnávat do nuly ale nejde mu to :-I
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

ObrázekMartine, věřím, že jsi četl můj článek pečlivě, protože tam píšu, že mám převod 1:4, a to znamená, že mi to chodí souhlasně, a já jsem psal, že venku mi to funguje. Tam je opravdu problém s tím potenciometrem. Obrázek Na to dám krk, jakože mám jeden!
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jak myslíš, hádat se nebudu.
Jen uvedu svůj případ, kdy jsem potenciometr zničil:
servo při vychýlení na jednu stranu vychýlí na stejnou stranu i potenciometr a elektronika po puštění páky vysílačky vrátí protipohybem servo do nuly. Pokud se dá potenciometr na výstup z převodovky, která má dvě ozubená kola, tudíž mění smysl otáčení, snaží se elektronika vrátit servo do nuly ale v původním směru - ne zpět do nuly ale na druhou stranu.
Po zapnutí vysílačky mi servo odběhlo na jednu stranu a protože jsem tam neměl doraz, tak se potenciometr protočil a zničil. Po přehození krajních vodičů se servo chová standardně.
Su zvědavej, jak to dopadne a držím palec.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Martine nic jsem nezničil a servo vymontované z modelu funguje normálně, tak jako mockrát předtím při testech. Teď mi řekni, kde vedou tak malé potenciometry, protože tady v Liberci nic nemají. Pokud bych nesehnal jiný s odizolovanou dráhou, tak bych musel udělat nějakou plastovou redukci na hřídel, abych to oddělil od kostry - což se mi zatím nechce, protože to bude práce pro vrahy, abych tam něco nezničil. Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
tiesto8
Nově příchozí
Příspěvky: 72
Registrován: 03.12.2011 0:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jediny elektro kde by to mohli mit je s+k elektro v 5.kvetnu
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Bohužel ani náznak něčeho podobnýho Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak jsem tento týden byl v Brně, a navštívil jsem prodejnu GM ELEKTRONIC a GES ELEKTRONICS, abych se poptal po nějakém vhodném potenciometru, ale bohužel NAPROSTO NIC !! Obrázek Nabídli mi jen pár čtyřhranných trimrů, ale ani k nim neměli hřídelky... No prostě bída! Obrázek Nezbylo mi nic jiného, než si poradit sám. Takto vypadá ten originální potenciometr ze serva HS805BB. Je tam vidět, že běžec je na kovové destičce přinýtovaný k mosazné hřídelce.

Obrázek

Aniž bych cokoliv zničil, tak se mi podařilo ten běžec sundat z hřídelky. Obrázek

Obrázek

Pak jsem upnul do soustruhu kousek umatexu, a jal se vyrábět novou nevodivou hřídelku. Obrázek

Obrázek

Byla to strašná práce, ale dílo se podařilo. Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pak jenom zabudovat zpátky do silo-serva a už to funguje k naprosté spokojenosti. Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

tady je vidět že slovo NEJDE neznáš
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Nebo se dá říci, že nouze naučila Dalibora housti. Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Škoda Mílo, že si to nevyfotil s něčím pro porovnání velikosti. Vůbec si to nedovedu představit...
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jediné, co ti k tomu můžu říci, že průměr potenciometru je 13 mm a výstupní hřídel má průměr 3,5 mm, sfrézovaná je na sílu 2 mm na straně vývodu a na 1,6 mm na straně běžce v potenciometru, a to křížem. Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Hanys
Uživatel
Příspěvky: 289
Registrován: 25.02.2011 0:00
Bydliště: kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

To by mě nenapadlo, že ta kostra může mít takový vliv. Dobře vědět. Taky pozice potenciometru nahoře (otočení vzhůru nohama) znamená, že se nemusí prohazovat ty krajní vodiče při změně směru otáčení výstupní hřídele. To si budu pamatovat :FINE:
Už jsi zkoušel model projet venku? Zajímá mě ta změna síly serva u tak velkého modelu, jak ji hodnotíš?
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Takže ani tak ne modelařina, ale spíš hodinařina...
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Hanys píše:To by mě nenapadlo, že ta kostra může mít takový vliv. Dobře vědět. Taky pozice potenciometru nahoře (otočení vzhůru nohama) znamená, že se nemusí prohazovat ty krajní vodiče při změně směru otáčení výstupní hřídele. To si budu pamatovat :FINE:
Už jsi zkoušel model projet venku? Zajímá mě ta změna síly serva u tak velkého modelu, jak ji hodnotíš?


Martine teď to zkoušet nebudu, protože na sněhu to bude točit dobře i ve starém provedení, protože teprve když jsem za to zapojil svůj invalidní vozík (tím jsem zatížil tahač asi dalšími 35 kg), se tomu nechtělo na místě moc točit - jak už jsem psal. Obrázek Ale už při točení na místě v garáži je znát, že servo doběhne do polohy, kdy přestane vrčet, což se u starého provedení nestávalo, to jsem musel brknout o řízení, aby to trochu přeběhlo a přestalo vrčet, protože v tom impulsním řízení u konce polohy to nemělo sílu dorovnat. V každém případě to musí chodit lépe, protože to má dvojnásobnou sílu při zachování původních délek ramen... Obrázek

PS: jo a ta plastová hřídel je nutná jen u těch modelů, které mají mínus pól ukostřený, (jako já kvůli startéru), a pak to dělá ten problém, že je to zkratováno na jednu stranu. V originál servu je to jedno, protože je potenciometr uchycen v plastu. Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“