Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Ono srovnávat firmu JETI a DSYS je dost obtížné. Ještě by bylo vhodné k tomu připojit firmu MGM-Compro, která se v oblasti regulátorů také pohybuje. Všechny tři fimy vyrábějí sortiment pro modeláře, z nichž daleko největší šíři sortimentu má bezesporu JETI a její výrobky ( hlavně v poslední době nová vysílačka a celý systém Duplex ) jsou opravdu ve své oblasti světová špička. Jakmile se ale zaměříme na úzkou oblast sortimentu - na regulátory pro auta - tam už se situace dost mění. JETI i MGM jdou cestou velkých objemů výroby ( hlavně JETI ) a úzké specializace na vysoce výkonné a kvalitní produkty ( tam zase MGM ). Obě tyto velké firmy už upustily od výroby regulátorů pro auta ( mám na mysli spotřební autíčka, ne speciály ), protože trh je relativně malý, náročnost velká ( mnohem větší než pro auta a lodě ) a hlavně konkurence speciálů a číny obrovská ( i když u té číny naštěstí cena odpovídá kvalitě - mnohdy ani to ne ). Co se týká technologie výroby ( těch JETI regulátorů pro auta ), tak tam naštěstí JETI ani zdaleka nedosahuje úrovně MGM a DSYSu a je mnohem blíž čínským výrobkům. V tomto směru firma Jeti nikdy neudělala díru do světa a její autíčkové regulátory se skoro nikde neobjevovaly ( nepamatuji se, že by na nějakých závodech desetin měl někdo regulátor Jeti ). Proto asi také skončili s jejich výrobou. Právě díky levné a nenáročné technologii si firma Jeti mohla dovolit výměnu poškozeného regulátoru za nový, za což ji právem plno modelářů chválí.
Speciály pro auta jsou zatím doménou takových firem, jako LRP, Nosram, Novak, M-troniks a dalších ... je jich určitě ještě dost a výběr veliký. A je celkem úspěch, že mnohdy DSYS snese srovnání i s těmito speciály. DSYS zatím určitě nehodlá jít cestou speciálů ( na to fakt zatím nejsou vývojové a výrobní kapacity ) a proto je třeba se smířit s tím, co je zatím k dispozici. Na základě vašich připomínek se do vývoje a výroby regulátorů ( a komunikace s nimi ) zapracovalo dost úprav a vylepšení, které by bez vaší zpětné vazby nebylo možné udělat ( jednoduše se na to třeba ani nepřišlo - proto díky těm, kteří místo poplivání radši zavolají ). Proto poznámka, že výrobce má své zákazníky "na háku" je tak trochu nespravedlivá. Už taky proto, že ostatní naši výrobci právě tuto ( a bohužel téměř bezvýznamnou ) komunitu opustili.
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Není třeba něco obhajovat. Je to tak, jak je a buďme za to rádi. Ale komunikace je jedna z dobrých možností, jak posunout věci dál a říct svůj nápad, představu, jak bych si to představoval a proč, zase způsob, jak je posunout směrem, kterým chci. Obzvláště v relativně uzavřených komunitách to dělá hodně, takovej pocit sounáležitosti , nebo "angažovanosti", - jak se komu líbí. Rád chodím do kšeftu, kde si můžu nechat poradit a rád nechám svý peníze někomu, u koho mám pocit, že pracuje pro mne a že rozumí tomu, co potřebuju. Takovej obecně "dobrej pocit" může klidně zvednout kšeft o polovinu. Fakt si nemyslím, že "má na háku", jinak by se tohle rovnalo házení hrachu na zeď.
Napsat prostě, že něco stojí za hovno na základě zkušenosti z řečí a obrázků na webu, dovede každý hovado a nikoho ani nenapadne chtít po něm, aby ten "názor" obhajoval.
Mě to za popsání půl stránky tím, co si o tom myslím, stojí, a jestli se to někomu chce číst, nebo ne, jestli si myslí, že jsem jen mimo mísu, nebo úplnej debil, je zase jeho problém.
Vlastně bych mohl být rád, že se tím někdo zdržuje. :o
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

To Eos > ten závěr se mi líbí 8)
Prostě a jednoduše. Nikdo (u nás na fóru určitě ne) nechce a nebude bránit komukoliv napsat svůj pozitivní nebo negativní názor na jakýkoliv výrobek, ať už je výrobcem Dsys, Mikota ze Šangaje nebo Pepa z Horní Dolní. Je to důležitá zpětná vazba hlavně pro uživatele, přítomné i budoucí. Nelze však předpokládat, že výroce má čas sledovat všechna fóra, kde se o výrobku šustne (časové, jazykové, jiné důvody), proto je vždy lepší svou zkušenost nebo námět na vylepšení poslat přímo výrobci. Stojí to stejně času a námahy jako příspěvek do fóra a rozhodně to má větší šanci na nějaký výsledek (snad kromě toho Mikoty...).
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Máš pravdu, že mejl info dsys je dobrá varianta "schránky důvěry". Jenže jaks' jistě postřehl, nejsem ženská, abych jen vysílal a nezajímal mě příjem a fórum není jen o hardwéru, ale i (možná především) o lidech. Takže mě občas i zajímá, kdo má podobnej názor (na HW i na lidi) jako já a kdo jinej, s kým mám mít chuť pokecat i v reálu, u koho má cenu ověřit jestli vůbec může být i ve skutečnosti takovej trotl, jako virtuálně a od koho se radši preventivně držet na druhém konci kolony.
Jak už jsem naznačil, komu to vadí, nechť mě se shovívavým úsměvem ignoruje. Taky mám pár vyvolenců, kteří mě často a dobře pobaví, ale nestojí mi za reakci. 8)
Ale už se radši budu mírnit, abych zbytečně neiritoval někoho, kdo tu třeba hledá know-how o DSYSu. :oops:
rtomecek
Nově příchozí
Příspěvky: 75
Registrován: 03.04.2011 0:00
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele: WWW

2 eos: Tve prispevky jsem poctive precetl, ale nepochopil jsem jednu vec. A to vlastne jestli si s DSYS spokojeny nebo nee.

Prihodim vlastni zkusenost. Kdysi za dob klacka jsem koupil Axiala i s DSYSem, ve verzi 3neco. Po prvni jizde jsem ho vyskubl z auta a sel svetem. Pro me byl ten regl nepouzitelny. Pred cca dvema mesicema jsem vybiral regl do Wraitha. A verte tomu, ze kdyz se do neceho zakousnu, vybiram opravdu poctive a dlouho. Ve vyberu byly regly i od Tekina a Holmes Hobbies. Nakonec padla volba na DSYS kvuli jeho pomeru cena/vykon/moznosti/podpora. Od te doby otravuju p. Davida skoro kazdy tyden. Budiz mu velky dik, ze mi ty telefony jeste zveda. :lol: Trpelive a polopate mi odpovidal na me otazky. Dokonce vzal i moji kritiku, co se tyka softwaru pro nastaveni reglu ve verzi 1.2. Dnes je venku verze 1.3 a ja jsem nadsenej. Za me jasny dukaz, ze komunikace s vyrobcem funguje. Dalsim dukazem zpetne vazby beru pridavani kondenzatoru ke kazdemu reglu. Otazka haliru, ale potesi to, usetri to litani a nakupy.
Na muj vkus je pan David az moc opatrnej. Ale po odvypraveni par pribehu, ktere ma s nekterymi uzivateli jeho reglu, tak se ani nedivim. Netvrdim, ze DSYS je spicka a pan David buh, ale za me ma velke plus jak za komunikaci, tak za pokrok v reglech...
Traxxas E-Revo VXL, Axial Wraith, Axial SCX10
www.mojemodely.cz, CalcRC
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

rtomecek píše:Dokonce vzal i moji kritiku, co se tyka softwaru pro nastaveni reglu ve verzi 1.2. Dnes je venku verze 1.3 ...... Ale po odvypraveni par pribehu, ktere ma s nekterymi uzivateli jeho reglu, tak se ani nedivim. Netvrdim, ze DSYS je spicka a pan David buh, ale za me ma velke plus jak za komunikaci, tak za pokrok v reglech...

Nebyl jsi jediný, kdo mu ten software vytknul 8) Již dřív jsem tu avizoval, že vyplodím nějaký článek, protože oba nové programátory mám. Proto jsem i čekal, když mi napsal, že lepší verze bude - ono to oldskůl hrabání v textovém souboru mi osobně v zásadě nevadí, ale přeci jen pro běžného uživatele to není úplně ono. Ale jak jsem psal, komunikace s p. Davidem vždy bezproblémová a progres u jeho výrobků je vidět.
S těmi uživateli - neberte to paušálně, oni zvl. při reklamacích jsou lidé velmi, velmi vynalézaví...
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Ale jo. Psal jsem, že není špatnej.
Mám nějakou zkušenost jen se starým MD36 a loňským MDD56.
S MD36 nejezdím já a výhrady jsou snad jen k občasným chvilkovým výpadkům, zřejmě kvůli nárazovému přetížení (trochu akčnější SCX) a prodlevě v akceleraci ze zpátečky. S MDD56 jsem celkem neměl problém, šla ven jen kvůli mrazu, stávkovala cca okolo -10°. Zatím čeká v šuplíku na "převýchovu".
Takže celkově spíš spokojenost, další, v případě potřeby, bude nejspíš MDD56W.
(ale AE2 za slušnou cenu taky nepohrdnu) :wink:
banjo
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 06.10.2011 0:00
Bydliště: Púchov

Borik píše:Hlavně je potřeba dobře přečíst návod a odrušit motor podle toho návodu. Vhodné kondenzátory na odrušení jsou v posledních dodávkách už přibaleny.
no regl je doma.Akurát neviem či je nutné ešte dať nejaký kondenzátor, on už tam nějaký prirobený je ... poradte nerád by som ho odpálil takto vyzerá Obrázek Obrázek
alebo ho tam môžem s kľudom dať tak ako prišiel?
SCX-10 2.4Ghz CHEROKEE
SCX-10 2.4Ghz HONCHO/JEEP JK
E MAXX brushless turnigy 150A
E MAXX brushless mamba monster
nejeké éra
Uživatelský avatar
wranglik
Častý přispěvatel
Příspěvky: 573
Registrován: 26.09.2009 0:00
Bydliště: Dvůr Králové n/L karolíny Světlé 2136

ale ty kondenzatory se davaj na motor a ne na regl :-D :EVIL:
Expedicní auta:
Tatra 815-4 Vojenská na tatra nápravách od Oty..
Defender 100 na Deekey sashi..
Defender 6X6 Foley 150 Právě ve vývoji- cca 3 tydny do konce.
Defender 110 Double cab crew ve vývoji-mesic a pul do konce

Něco pro zábavu:
Buggy Reely
banjo
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 06.10.2011 0:00
Bydliště: Púchov

To viem ale Borik tusim pisal ze uz tam byvaju a teda ja som tam nenasiel nic pribalené preto sa tak pytam .Ak viete niekto aj poradiť ohľadom toho či je teda naozaj nutné dať tie kondíky tak budem rád. Samozrejme že otázka bude či ich zoženiem. :?
SCX-10 2.4Ghz CHEROKEE
SCX-10 2.4Ghz HONCHO/JEEP JK
E MAXX brushless turnigy 150A
E MAXX brushless mamba monster
nejeké éra
Uživatelský avatar
prysk
Častý přispěvatel
Příspěvky: 646
Registrován: 16.03.2012 0:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: WWW

Já ho kupoval predevčírem a taky tam nic nebylo.
->Defender 90<- Speedstar Robitronic - graupner speed - Hk 2.4.Ghz 4Ch

Videa na trubce -> https://www.youtube.com/channel/UCgj3hr ... Ko5WJ4nZgA
Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Brali jste ten regl přímo od DSYS nebo nějakého prodejce? Protože někde mohl chvíli ležet a pak tam ty kondíky k motoru nemusí ještě být přibaleny.
Keramické kondenzátory seženete v GME, GES, nebo u jiného prodejce elektronických součástek (GME je i v SK). Jde o běžné součástky. Nevím, jaké hodnoty k tomu Dsys dává, ale dal bych tam 47nF/100V.
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Odrušovací kondenzátory na motoru jsou buď vidět na zadním čele, mezi napájecími kontakty (mohou tam být dva, nebo tři), nebo uvnitř motoru poblíž zadního čela - bývají vidět chladícími otvory. Pokud jsou uvnitř, často jsou vývody kondenzátorů zalisované v plášti motoru, - spárou mezi pláštěm a čelem motoru kouká na dvou místech ven konec tenkého drátku. Pokud tam nic není, patří jeden odrušovací kondenzátor mezi napájecí vývody motoru a po jednom mezi každý z vývodů a plášť motoru. Běžně se používá 47n, nebo 104n, aspoň 63, radši 100V. Stojí to asi 1,50Kč. Když už ale jsou uvnitř a přidá se tam další sada po 104n, může se rušení i paradoxně zhoršit.
To ale řeší napěťové rušení od kolektoru do elektroniky. Odpálení koncových výkonových mosfetů v reglu to nezabrání. To mají na svědomí, jak píše Bořík, proudové špičky, generované indukční zátěží od motoru. Zpětný proud jednak produkuje motor při brždění, jako dynamo, ten se prakticky nedá eliminovat (v případě jednosměrného provozu naopak celkem jednoduše diodou), trvá sice cca vteřiny, ale dosahuje řádově nominálních hodnot motoru, což je pro slušnej regl brnkačka, notabene brzda je na to dělaná. Horší jsou špičky, vznikající při skokových změnách proudu, klasicky vypínání. Ty trvají zlomky sekund, ale mohou dosahovat až řádových násobků nominálních napětí, na které dimenzovat koncové prvky by bylo jednak rozměrově, jednak cenově neefektivní. I to se dá teoreticky odfiltrovat kondenzátory, ale už to nebude jednoduchý a za kačku. U jednosměrných aplikací se to řeší např. Schottky diodou, ale u obousměrných by musely být dvě v antiparalelním zapojení. Při dostatečné dimenzi bude mít ale takový filtr dost podstatný ztrátový proud v závěrném směru. Tuším že by měl podobné přepětí dostatečně rychle odfiltrovat správně dimenzovaný transil, kvůli obousměru bipolární, při požadavku extrémních zátěží možná i v kombinaci s triakem. Ale nechtějte ode mne dát za to ruku do ohně. Nejsem odborník, neb jednak jsem školu opustil z mladické nerozvážnosti poněkud předčasně, jednak už je to nějakej ten pátek. 8) Takže, jestli tu někdo ví, že říkám blbiny, nechť to laskavě uvede na pravou míru.
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Koukám namátkou na BZW06-10B12V
http://www.gme.cz/transily-do-1-kw/bzw0 ... -p222-002/
Filtruje přes 12V, max. výkon 600W, závěrný proud pod mA, - základní parametry by mohly stačit, jak je to s max. přípustným napětím a jiný detaily jsem nestudoval.
Co na to odborníci?
banjo
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 06.10.2011 0:00
Bydliště: Púchov

eos ..sa teda vyznáž chlape, klobúk dole pred tebou.No ja som už zohnal kondenzátory výrobca doporučuje 2n2-10nF ja mám niečo medzi tým.Ale napadlo ma či ten motor axialacky 55t už nebude mať v sebe skryté kond. Pretože od výroby by asi dali keď si kúpiš RTR nie? Tak otázka má motor origo AXIAL či už 27t alebo 55t kondenzátory niekde pod plášťom alebo nie? Teraz keď už ich mám by som ich tam dal ale aby to nerobilo zas blbiny ak by to bolo 2x "okondezátorované" pekné slovo som vymyslel ;-) Inak regl som kupoval u predajcu a mal by byť nový tak mi bolo povedané
SCX-10 2.4Ghz CHEROKEE
SCX-10 2.4Ghz HONCHO/JEEP JK
E MAXX brushless turnigy 150A
E MAXX brushless mamba monster
nejeké éra

Zpět na „Pohony a regulátory“