Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: Modulární nápravy Axial

No, možná použít vevnitř osu durch, napevno spojenou s oz.kolem a převod 1/1 a máme možnost malinkatyho obalu na dif. Žák nějak jsem si to chtěl udělat, jen ještě nebylo kdy :-(
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Modulární nápravy Axial

Mira píše:... Hlavne SCALE a ne zadny naklopeni hrusky jako ty curie. Me se teda nelibi ani trochu...

Tam je zajímavý, že jsou podle předlohy z velkých aut viz obr dole. Jen to měřítko bohužel úplně nepasuje... v tom jsou nejlepší asi nápravy SDI 2.0 z plastu. BTW SDI může být inspirací pro slicka, ten má taky vlastní, menší soukolí...

Obrázek
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Takže jsem provedl několik dalších úprav, jak na hlavním díle, tak na víčkách, hlavně jsem upravil sražení, něco jak maloval Pitaw a takhle bych to už zatím nechal. Doufám, že bude zase trochu větší spokojenost, ale všem se stejně nezavděčím :-D

Obrázek
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

virtual píše:Ty Currie se amíkům fakt povedly! Slickův návrh je parádní, taky bych se přimlouval za "zakulacení" těla a krytů. Když píšeš o vlastním soukolí, nevyplatilo by se udělat menší vč. těla nápravy, aby byl diferák míň masivní? Mám pocit, že to je problém snad všech náprav na trhu, a že by se tam pár mm ubrat dalo. Každopádně (i jako spokojený uživatel kardanů) budu sledovat a přeju úspěšné dokončení vývoje!


Chtěl bych se prvně pustiti do tohoto, protože tyhle nápravy jsou zde masově rozšířené a to, že se do toho dají sehnat sériová ozubená kola, nebo tuningové originál Axial, bude jistě k lepšímu. Samozřejmě si nezavírám myšlenku, udělat časem vlastní menší ozubené soukolí a tím nabídnout menší nápravy, ale popravdě bych radši použil již na trhu nabízené, máte nějaké doporučení? Rozměrově třeba dif ze zadní nápravy Tamiya CC-01.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Mira píše:... Hlavne SCALE a ne zadny naklopeni hrusky jako ty curie. Me se teda nelibi ani trochu. A kdyz jsem to videl nazivo tak se mi chtelo plakat. Takovy kovovy megabambule. Nejhezci jsou proste Yoty tak nejaka obdoba by byla vhod. Ja bych treba chtel i hrusku mimo stred, ale to je, jestli spravne chapu, detail, ktery si muzu snadno nadiktovat, ze..

Viz odpověď nahoře. Bohužel ještě musím poznamenat, že samotné nápravy Yoty nejsou nic moc, v poměru cena-výkdrž, možná SCALE, ale dobrý tak na poličku a kvalita je rok od roku horší co poslouchám. Jestli je to materiálem, přetěžováním, zpracováním, nevím. Já vám chci navrhnout nápravy, co vydrží, seskládané z ověřených komponent a kvalitních materiálů, se zárukou sehnání všech náhradních dílů, servisu a technické podpory.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
musa
Nově příchozí
Příspěvky: 83
Registrován: 23.09.2013 21:44
Bydliště: Brno

Re: Modulární nápravy Axial

Ahoj Martine, super zpráva, už se těším, až to namontuju do Hiluxa :OK:
Toyota Hilux Old Slick7 šásko, ostatní pořád ladím
http://summitjede.rajce.idnes.cz/

RC GEO BANDA BRNO http://www.rc4x4.cz/rc4x4-geocaching-f66/rc-geo-banda-brno-t16234.html
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Tak k dalšímu konstrukčnímu prvku. Obal poloosy bude z ocelové kulatiny průměr 13 mm, se závity na koncích, na straně do těla nápravy a na straně pro upevnění C hubbu. Závit bude mít celkovou hloubku 3.5 mm na každé straně a bude povrchově kalen, aby se maximálně prodloužila jeho životnost. Tenhle díl patří asi u všech náprav k těm nejrizikovějším právě z důvodů častého poškození závitu a je jedno, jestli je tělo plastové, nebo hliníkové, poddimenzované je to u obou materiálů.
U tohoto dílu je dán velký prostor pro vlastní možnosti úprav, jak délkové, tak právě vlastním nastavením úhlů otvorů, aby se nastavil ideální záklon osy řízení.

Obrázek
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
renda567
Uživatel
Příspěvky: 153
Registrován: 03.03.2013 16:21
Bydliště: Velké Poříčí

Re: Modulární nápravy Axial

Koukal jsem se na předběžné návrhy a za mně super. :FINE: Jen bych měl jednu připomínku a to co mně vadí na současných nápravách je obří velikost diferenciálu.
Tak, že bych byl spíš pro zmenšení a pro nové převody. V podstatě by šlo o novou alternativu k současným možnostem se zvýšenou průchodností terénem. :OK:
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Modulární nápravy Axial

Chtěl bych se Martine zeptat, jestli neuvažuješ s výrobou nejen pevných náprav, ale i s nezávislým zavěšením kol. Když už máš v plánu stavebnicový systém tuhé nápravy, tak jestli by nešlo využít střední díl - diferenciálovou skupinu a z ní už jen vytáhnout hřidele s kardanem. Vypálit duralová ramena už tak velký problém není - také proto, že další díly - zavěšení a otáčení samotného kola máš vyřešeno.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

renda567 píše:Koukal jsem se na předběžné návrhy a za mně super. :FINE: Jen bych měl jednu připomínku a to co mně vadí na současných nápravách je obří velikost diferenciálu.
Tak, že bych byl spíš pro zmenšení a pro nové převody. V podstatě by šlo o novou alternativu k současným možnostem se zvýšenou průchodností terénem. :OK:

Ano, diferenciál je větší, ale to momentálně neovlivním, jak jsem psal, zvolil jsem si tento dif pro jeho masovou rozšířenost a lety prověřenou odolnost, proto zatím neuvažuji dělat to jinak. Axial nápravy se u mnoha a mnoha modelářů osvědčily, uchytily a jsou oblíbené, já je jen vylepšuji, aby vám sloužily ještě líp a ještě déle.

Ono to není tak jednoduchý, jak konstrukčně, tak technologicky, navrhnout malý diferenciál s malým obalem. Malý diferenciál nebude funkční, malý diferenciál bude rychleji opotřebovaný, než větší, předimenzovaný, ale časem to zkusím, slibuji, ale musíte s ním jezdit jen SCALE :-D
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Borik píše:Chtěl bych se Martine zeptat, jestli neuvažuješ s výrobou nejen pevných náprav, ale i s nezávislým zavěšením kol. Když už máš v plánu stavebnicový systém tuhé nápravy, tak jestli by nešlo využít střední díl - diferenciálovou skupinu a z ní už jen vytáhnout hřidele s kardanem. Vypálit duralová ramena už tak velký problém není - také proto, že další díly - zavěšení a otáčení samotného kola máš vyřešeno.


No, je to mnohem horší, například musíš vyřešit uchycení pák řízení, paky samotné i s táhly, dál vytvořit nové domky řízení, poloosy, atd. Něco takového už jsem zkoušel, není to jednoduché :NO:
Ale prásknu tady, že budu dělat ještě jeden typ zcela odlišných náprav ;-) zatím ale víc neřeknu.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Tak a tady už náprava osazená C-huby.

Obrázek
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
Leprasol
RC Bůh
Příspěvky: 1456
Registrován: 25.11.2008 0:00
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

Slick7 píše: Ale prásknu tady, že budu dělat ještě jeden typ zcela odlišných náprav ;-) zatím ale víc neřeknu.


No kdyby ses chtěl pustit do něčeho v tomhle stylu, tak myslim, že by ti trialisti urvali ruce:

PURE SPIDER
Obrázek
**Honza**
**Original since 1981**
**#RTRCZ team driver**
Uživatelský avatar
Slick7
Píšu hodně
Příspěvky: 1045
Registrován: 27.02.2011 0:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Modulární nápravy Axial

No myslím, že i kdybych udělal, tak s tím rvaním ruk by to tak horký nebylo. :-D
Né, tyhle se nechystám dělat. Ale zase zajímavý podnět.
TT, TLT, CC-01 Pajero, CB-MB Actros, TXT-Tarantule, T813TP6x6, T816Morpho, SCX10 atd.
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Modulární nápravy Axial

Slick7 píše:Chtěl bych se prvně pustiti do tohoto, protože tyhle nápravy jsou zde masově rozšířené a to, že se do toho dají sehnat sériová ozubená kola, nebo tuningové originál Axial, bude jistě k lepšímu. Samozřejmě si nezavírám myšlenku, udělat časem vlastní menší ozubené soukolí a tím nabídnout menší nápravy, ale popravdě bych radši použil již na trhu nabízené, máte nějaké doporučení? Rozměrově třeba dif ze zadní nápravy Tamiya CC-01.

Chápu, sám mám ty HD kola Axial a je to poctivej, funkční díl. A i ten Vanquish je v nápravách Currie používá, proto ta "megbambule", o které píše Míra. Pokud chceš postavit "nezničitelné" nápravy, je to logická volba.
Jinak co mě napadá, sokolí dělá např. RC4WD (asi víc verzí, např. viz odkaz dole), nebo SDI viz druhý odkaz, tam je ale tuším osa na kardan jen 4 mm. Něco bude dělat asi i Vaterra a G-made pro své nápravy. Nevím, jak je to s dostupností Tamiya TLT náprav a dílů...

http://store.rc4wd.com/Helical-Gear-Set-for-110-Yota-Axle_p_2828.html
http://www.sdi4x4.com/index.php?id_product=148&controller=product&id_lang=1
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo

Zpět na „Nápravy, převodovky a jejich části“