Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

RC model PRAGA V3S valnik 1:10 by Phobik

Rád bych vám představil svoji stavbu legendárního vozu Praga V3S. Pokusím se zde popsat jak stavba probíhala a co to vše obnášelo.
Budete-li mít nějaké konstruktivní připomínky ke stavbě samotné, prosím napište mi je. Kolikrát banální poznámka rozhodne o velkých změnách ;-)

Příběh "Vejtry" se začal "psát" v Lednu 2016 v podstatě na popud kamarádů z naší jihočeské RC partičky.
Chtěl jsem postavit "něco" vícenápravového a protože Kamazů , Zilů, Tater a ostatních "obrů" tu jezdí už dost, Vétřieska byla jasná volba :OK:

Při hledání podkladů jsem na nettu našel pár velmi dobře vypadajících modelů v provedení s takzvanou "PADkou" (na tu možná dojde taky) ,
ale chtěl jsem něco co tu ještě není, tak jsem se rozhodl stavět variantu "valník" a později možná přibude i přívěs nebo polní kuchyň ;-)

Celá stavba je řešena jako RC maketa 1:10 se snahou docílit co nejvěrnějšího vzhledu a projet co se dá ;-)
Jednotlivé součásti modelu jsem v podstatě kompletně překresloval do 3D a postupně tvořil. Jako podklad
sloužil pohledový nákres

Obrázek

Stavebními materiály jsou PSH (velkoplošné díly), ocel (rám), ABS (budka, doplňky), odlévací kaučuky (pneumatiky),
dřevo, pocínovaný plech (malé detaily) a šroubky.

Postupně sem budu doplňovat fotky ze stavby a pokusím se popsat jak to celé vznikalo.

Edit 23.7.2018 - Zde možno sledovat stavbu přívěsu vojenské kuchyně PK26 určeného k této V3s ( topic20505.html )
Naposledy upravil(a) Phobik dne 30.11.2020 22:15, celkem upraveno 12 x.
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Tohle byl vůbec první počin, který se na V3s uskutečnil. Made by 3D.

Obrázek Obrázek

Chtíč překonal odpor peněženky a tak jsem pořídil reprap 3D tiskárny, která se po velmi krátkém čase projevila jako kouzelnický nástroj
při "řešení" spousty modelářských problémů. Je fakt, že to chtělo spoustu času a energie, ale dobrá věc se podařila a z téhle kouzelné skříňky lezou věci, které by člověk v ruce jen tak nevyrobil.

Prvních půl roku to mělo spoustu "dětských" nemocí, ale postupným laborovaním a vylepšeními se kvalita tisku zlepšovala.
Ještě plánuji celkový upgrade na tužší rám a lepší lineární posuvy. To by mělo přinést kvalitu na úrovni profi tiskáren,
které jinak stojí násobně více peněz.

Obrázek první provedení sedačky:

Mělo by to odpovídat proporcím Vejtry. Pod sedačkou řidiče se ještě prostor myslím na baterii.
Uvidíme do budoucna, jak se ji tam podaří vměstnat.




RÁM

Jedním z prvních "oříšků" byl rám. na Vejtře je nýtovaný z Ú-profilů (nebo C-profil, jak chcete :wink: )
Návrh je ve 3D, převedeno do DXF pro pálení na laseru. Časem přibilo i několik úprav.

Origo pro srovnání
Obrázek Obrázek

Nákres a realizace
Obrázek Obrázek

po sestavení a svaření. Mimochodem velké díky Pepovi Krohů, je to nadějný svářeč a závodník :OK:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Váha rámu se vyšplhala na úctyhodných 1424 gramů. Ještě zapracuji na odlehčení, tohle je prostě moc :o
Naposledy upravil(a) Phobik dne 31.01.2017 16:35, celkem upraveno 2 x.
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Tomhabmw
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2489
Registrován: 16.11.2009 0:00
Bydliště: Někde u té Pálavy..

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Kurnik,s V3 se roztrhl pytel... :P Tak přeji ať se daří....rád kouknu.... :OK:
2 x CC Pajero ala Mrak...
CC ...Lada Niva
Liaz Dakar 85 1:10
TRX4 Defender..
MTS...
Uživatelský avatar
Max
Píšu hodně
Příspěvky: 1444
Registrován: 16.10.2011 0:00

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Vauuu, pěkný rám :OK:
Max_bojovník silnic.

CC-01- verze 8x8. :OK:
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

KOLA

Šípová pneu a portálové nápravy - bez nich není V3S :wink:

Disky kol jsem překreslil a vytiskl. Zkušenosti z předchozího "obouvání" Hummeru H1 byly pozitivní.
Síla 2mm na stěně disku je dostatečná a materiál ABS odolává větru i dešti. A když se mu pomůže
"acetonovou" lázní, tak se pěkně slije, zarovná a zpevní. První pokusy:

Obrázek Obrázek

S tím acetonem je to tak, že vytištěný model vkládám na skleněné podložce do hrnce, kde mám asi 1cm hladinu acetonu.
Přikryju pokličkou a opatrně zahřívám. Chce to fakt s citem, aby se aceton nezačal vařit, ale vytvářel páru, která model
na povrchu "naleptá". Po pár minutách (musí se to sledovat a odhanout) vypínám. Model na podložce vyjímám z hrnce
a nechávám bokem vyschnout a vytvrdnout. Tady pozor ... jak na to šáhnete brzy, počítejte s tím, že se to zbortí v ruce.
Když to v té páře necháte dlouho, rozleptá se to, detaily zmizí a můžete to vyhodit.



NÁPRAVY

Nápravy překresleny ve 3D podle plánů reál auta. Chtěl jsem docílit co nejlepší věrnosti, ale někde holt musela maketovost ustoupit "masu".
V přesném měřítku totiž síla stěny v náprave, "hrušce" a portálech vycházela na necelý milimetr a to by fakt z plastu nedrželo :-/
Ano, bylo by hezké je mít kovové, ale 3D frézováním prozatím nevládnu tak snad někdy 8)
První pokusy s nápravou dopadly relativně dobře. ABS se jeví jako vcelku odolný materiál, jen při tisku větších dílů je to "nezmar".
Teplotní roztažnost tady funguje pekelně a protože nápravy mají na délku kolem 14-ti cm, tak se to zvedalo a kroutilo, že jsem se nestačil divit :evil:
Zásadní podmínkou bylo mít dobře rozehřátou tiskovou plochu. Minimálně na 100°C i víc. Průšvih ale je, když zjistíte, že vaše skvělá vyřívaná
podložka nehřeje po celé ploše rovnoměrně. Dále to musí být uzavřené v bedně, aby na to nešel průvan a prakticky téměř
vůbec neofukovat. O naladění průtoku plastu tryskou nemluvím. O tom by se dala napsat knížka :mrgreen:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Jinak ty pravidelné "vlnky" na povrchu byly způsobeny "kvedlající" Z-osou tiskárny. To je daň za nízkou pořizovací cenu
v podobě nepřesných vodících tyčí, křivých zavitovek a hlavně čínských lineárních ložisek s neskutečnou vůlí.
Postupně jsem to všelijakými úpravami dostal do snesitelných mezí, ale je to stále boj :wink:

Obrázek Obrázek

První pokusy portálů vypadaly v rámci možností. Ještě se to časem dolaďovalo. Vše je uloženo v ložiskách a ty
v tom plastu občas plavaly. Takže se vymezovaly vůle, přidávala hmota na stěnách a řešil jsem i převody.
První výtisky ozubených koleček se jevily dobře, ale první metry jízdy daly jasný signál, že tudy cesta nepovede :?

Obrázek Obrázek

Takhle to pak dopadalo. Kolečka o průměru cca 11mm při modulu 0.6 nevydržela to zatížení. Zuby nepraskaly,
ale v podstatě se užvejkaly. Nebo se kolečko "louplo" vejpůl protože se zajišťovací kolík v tištěném plastu protočil.
Řešil jsem samozřejmě kovovou variantu, ale o tom později.

Obrázek Obrázek


Pneumatiky

Asi jeden z největších oříšků pro všechny, kteří se o Vejtru kdy snažili. Ta guma je prostě tak atypická, že to nikdo nevyrábí a neprodává.....zatím.
Takže jsem si vzal do hlavy, že prostě budou a basta :wink: Jenže.... jak .... a z čeho ... ?
To "jak" trvalo asi měsíc. Pneumatiku ve 3D jsem kreslil poprvé (jako všechno ostatní) a protože normálně pracuju tak byl čas jen po večerech.

moje 3D Obrázek porovnání s originálem Obrázek


Nejdříve jsem vytiskl půlky kola a zkoušel odlít formu ze silikonu. Výtisky byly asi čtyři. Občas se to prostě nedařilo.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

To se více méně povedlo, pak ale přišlo zklamání.
Nedostatek zkušeností + neznalost = roztrhaná nepoužitelná guma :cry:

Obrázek


Takže poladit tiskárnu a zkusit obrácený postup. Nakreslil a vytiskl jsem formu, sehnal nový materiál a ejhle, následoval obstojný výsledek

Obrázek Obrázek

Mělo to jednu malou vadu na kráse. Materiál vyhovoval kvalitou a vlastnostmi, ale barva jaksi nebyla to pravé ořechové....
Po rozbalení první složky jsem narazil nečekaně na světle modrou. Tu jsem "umlátil" pigmentem do černo-modra,
ale když jsem otevřel tu druhou složku, myslel jsem, že mě trefí.... BÍLÁ :roll: ....výsledek, tmavší modrá...

Obrázek Obrázek

Zkoušel jsem to nastříkat barvou na kůži, ale nastříkej silikonový kaučuk sprejem......naivní marná snaha
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
papanhe
Nově příchozí
Příspěvky: 4
Registrován: 19.07.2016 7:38

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Klobouk dolu před touto prací.
Uživatelský avatar
Chazzy93
Uživatel
Příspěvky: 411
Registrován: 06.06.2015 19:18
Bydliště: jižně od Brna

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Hezký, dobrá práce. Tohle vypadá nadějně :-) Budu držet palce ať se stavba daří :-) Kabinu se chystáš taky tisknout?
Martin Haas
Tatra 805 valník, 1:10
Mercedes-Benz Unimog 1:10
Ford F-250 Super Duty Cab
Zbytky podvozku CC-01
http://kenny666.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Chazzy93 píše:Hezký, dobrá práce. Tohle vypadá nadějně :-) Budu držet palce ať se stavba daří :-) Kabinu se chystáš taky tisknout?



Tištěno je hodně dílů včetně kabiny. Neboj, postupně to se budu valit i s fotkama :mrgreen:
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Stan
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 05.09.2011 0:00
Bydliště: Tábor

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Velmi krásné a poučné počtení i pokoukání.Jen tak dál.Výsledek jsem na FB viděl v akci.Je to prostě dobrá práce.Palec nahoru. :OK:
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

DISKY KOL

Podařilo se mi sehnat pár detailnějších podkladů, ale bylo třeba to převést do správného měřítka. Každopádně výsledkem jsou dva druhy.
Vím , že na originál V3S je pouze jeden typ disku, ale poskládat maketově třeba přední kolo samostatně ze všech součástí tak jak je na origininálu
by byla asi poslední fáze bláznovství :lol:

Disk pro přední a zadní "vnitřní" kola je stejný s integrovaným nábojem (12mm hex unašečem).

díly Obrázek po sestavení Obrázek

Disk pro zadní "tuply" je origo V3s.

díly Obrázek po sestavení Obrázek

guma byla nabarvena barvou na kůži, ale jak už jsem psal, po pár metrech to šlo dolů. No hloupost, to už vím 8)


Zadní tupláky pak celkově dopadly takto

disky po acetonové lázni
Obrázek Obrázek

s pneumatikami
Obrázek Obrázek

Vypadá to drsně :HOPS:





Pera


Začal jsem u zadních per. V podstatě plní funkci pružné kolébky (vahadla). Oboje jsou listová a jako materiál
jsem sehnal pero z klasického budíku. Nastřháno na odpovídající rozměry a sestaveno podle dokumentace.

Obrázek Obrázek

Stažení "spojkami"

Obrázek Obrázek

Kyvný efekt zajišťuje úchyt pera. Je ze dvou dílů a stahovacích "drátů" (1,5mm drátek se závitem na matku)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Na rámu to vypadá asi tak

Obrázek Obrázek


Tohle byl prvotní prototyp.... :wink:

Obrázek


Přední perka jsem zkusil taky z budíku, ale nakonec jsem je koupil. Plamenem ohýbaná část po čase praskla a nebylo to k tomu.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Phobik dne 02.02.2017 20:05, celkem upraveno 1 x.
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26
Uživatelský avatar
Tomhabmw
Píšu strašně moc!
Příspěvky: 2489
Registrován: 16.11.2009 0:00
Bydliště: Někde u té Pálavy..

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

8o 8o 8o

Ty jedeš...Bomba !! :OK: Tiskárna..nekonečné možnosti...
2 x CC Pajero ala Mrak...
CC ...Lada Niva
Liaz Dakar 85 1:10
TRX4 Defender..
MTS...
Uživatelský avatar
MikeP
Sběratel
Příspěvky: 3811
Registrován: 29.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 8

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Když to vidim, co se s tim da delat, tak me taky nejaka ta 3d tiskárna laka.
Nicmene tohle není jen o tom tisku a je to paradni.
Obrázek
Uživatelský avatar
Milan3528
Píšu hodně
Příspěvky: 1063
Registrován: 05.05.2015 18:54
Bydliště: Cvrčovice-Pohořelice

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Seš neskutečnej borec.Držím palce.
Temido
Nově příchozí
Příspěvky: 66
Registrován: 23.08.2012 0:00

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Mno, nějak se nám to s Vejtřaskami rozjelo (a to je dobře), sám už nějakou dobu ofukuju prach ze své stavby s cukáním pokročit ve stavbě a tohle by mohl být další výrazný impuls ve stavbě pokračovat, aby kolemjdoucí mohli porovnávat. :-)
Já tedy většinu věcí patlám jen rukama, zde je na můj vkus příliš mnoho 3D tisku, ale každý tvoří jak umí :-)

Rozhodně to zde budu se zájmem sledovat, protože to vypadá moc pěkně!
Uživatelský avatar
Phobik
Uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 23.08.2015 12:51

Re: RC Praga V3s valnik 1:10 by Phobik

Díky moc všem za komenty. Sledovanost říká, že o Vejtru je velký zájem a to mě moc těší ! Budu se snažit vám moji stavbu V3s popsat co nejlépe
a také rád přivítám vaše komentáře, které by mi pomohly kde co zlepšit. Máte-li tedy nějaké to "slovo do pranice", tak rychle sem s ním :HOPS:

A ještě jednou díky za váš zájem
Dingo Axial
Hummer H1
Praga V3s
PK 26

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“