Roozena
Nově příchozí
Příspěvky: 7
Registrován: 18.02.2018 16:27

regulátor / motor - low speed problem

Dobrý den.
Nevím si rady s následujícím problémem...
Mám střídavý motor / regulátor - viz next:
https://www.hobbywingdirect.com/product ... 7757683857

a transmitter / receiver:
https://www.aliexpress.com/item/Freeshi ... &tpp=1

Sestava je určena pro expedition car. Potíž je v tom, že se mi nedaří provozovat motor od minimálních otáček. Systém se chová tak, že motor z klidového režimu při přidávání plynu naskočí v cca 500RPM a dále otáčky kopírují chod plynové páky. Kalibraci jsem prováděl - bez výsledku. Exponety vyzkoušené - taky žádná změna...
přiznám se - jsem začátečník - provozuji několik kvadrokopter, ale tam se zrovna tohle moc neřeší a nevím, zda je chování, co popisuju normální - odvislé od principu střídavé regulace, či jsem něco nepochopil...
Díky moc za případné reakce
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: regulátor / motor - low speed problem

Na první pohled (s combem nemám osobní zkušenost) to není vhodná volba. Zaprvé to vypadá na bezsenzorový motor a zadruhé má motor zbytečně vysoké otáčky 3300kV. Na expe potřebuješ senzorový motor a regulátor, bohatě stačí cca. 1800-2300kV na 2S baterku, pro 3S baterku i míň (1200kV)...
Motor se u "našich" aut musí rozbíhat naprosto plynule od nulových otáček (proto ten senzor), u letadel a koptér to potřeba není, používají se bezsenzory.
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: regulátor / motor - low speed problem

Bohužel málokterý regulátor má natolik kvalitní SW, že dokáže střídavé motory rozběhnout z nízkých otáček. Možným řešením je používat motory a regulátory se zpětnou senzorovou vazbou, ale to jsou už dražší sestavy. U letadel a dronů o nízké otáčky nejde - tam jsou důležité otáčky od cca třetiny rozsahu do maxima. U aut a lodí je to bohužel naopak: tam jsou důležité otáčky v první třetině rozsahu, pak už je průběh otáček mnohem míň důležitý.
Roozena
Nově příchozí
Příspěvky: 7
Registrován: 18.02.2018 16:27

Re: regulátor / motor - low speed problem

No jo....čili sem prakticky vůbec nepochopil, co mám pořídit... :-) OK. vyměním za senzored regl i motor a bude klid... doufám...
Děkuju moc za zasvěcení do problému.

Hezký odpoledne
Uživatelský avatar
MikeP
Sběratel
Příspěvky: 3811
Registrován: 29.11.2008 0:00
Bydliště: Praha 8

Re: regulátor / motor - low speed problem

Tady dobrou službu udela i regl za 250 a obycejna plechovka...
Obrázek
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: regulátor / motor - low speed problem

Pokud potřebuješ velký výkon a slušnou regulaci, pak pořiď sestavu střídavého motoru a regulátoru se zpětnou vazbou. Ale bude to dražší. Pokud nevadí nižší výkon a potřebuješ kvalitní regulaci od nízkých otáček, kup stejnosměrný motor a stejnosměrný regulátor.
Uživatelský avatar
gecko-x
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 01.01.2013 18:55
Bydliště: Količín

Re: regulátor / motor - low speed problem

Roozena píše:Dobrý den.
Nevím si rady s následujícím problémem...
Mám střídavý motor / regulátor - viz next:
https://www.hobbywingdirect.com/product ... 7757683857

a transmitter / receiver:
https://www.aliexpress.com/item/Freeshi ... &tpp=1

Sestava je určena pro expedition car. Potíž je v tom, že se mi nedaří provozovat motor od minimálních otáček. Systém se chová tak, že motor z klidového režimu při přidávání plynu naskočí v cca 500RPM a dále otáčky kopírují chod plynové páky. Kalibraci jsem prováděl - bez výsledku. Exponety vyzkoušené - taky žádná změna...
přiznám se - jsem začátečník - provozuji několik kvadrokopter, ale tam se zrovna tohle moc neřeší a nevím, zda je chování, co popisuju normální - odvislé od principu střídavé regulace, či jsem něco nepochopil...
Díky moc za případné reakce

Sorry za OT, ale proč píšeš chvilku česky a pak zas anglicky? To je nějaká moderna? Asi uz jsem starej (39)....
Ford f150 raptor rc4wd (Hero)
Uživatelský avatar
rotruck
Častý přispěvatel
Příspěvky: 899
Registrován: 25.05.2009 0:00
Bydliště: MORAVA

Re: regulátor / motor - low speed problem

Když už to musí být stříďák tak toto je pro tebe hodnotná a vcelku jasná odpověď (díky "virtual") ......
virtual píše:Na první pohled (s combem nemám osobní zkušenost) to není vhodná volba. Zaprvé to vypadá na bezsenzorový motor a zadruhé má motor zbytečně vysoké otáčky 3300kV. Na expe potřebuješ senzorový motor a regulátor, bohatě stačí cca. 1800-2300kV na 2S baterku, pro 3S baterku i míň (1200kV)...
Motor se u "našich" aut musí rozbíhat naprosto plynule od nulových otáček (proto ten senzor), u letadel a koptér to potřeba není, používají se bezsenzory.

Koukal jsem a dočet jsem se ... Ezrun Max10 SCT Combo for short course truck, powerful monster truck, etc ....... expedice tam nepíšou ....
Jinak pro běžné expe by opravdu stačila stejnosměrná sestava regl / motor jak píše MikeP , stříďáky a zvlášť ty vysokootáčkové prostě nabíhají při rozjezdu rázově a netáhnou hned od spodních otáček senzor tohle sice částečně odbourává , ale pozor u levných senzoráků pokud hodláš za levno nakupovat to není s nabíháním skoro žádný rozdíl oproti bezsenzorovým . Motor a jeho otáčky prostě musíš vybírat podle toho v jakých točkách bude nejčastěji pracovat.
RCTR - RC Truck Rally- Dakarky LIAZka a KAMAZel
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: regulátor / motor - low speed problem

virtual píše:Na první pohled (s combem nemám osobní zkušenost) to není vhodná volba. Zaprvé to vypadá na bezsenzorový motor a zadruhé má motor zbytečně vysoké otáčky 3300kV. Na expe potřebuješ senzorový motor a regulátor, bohatě stačí cca. 1800-2300kV na 2S baterku, pro 3S baterku i míň (1200kV)...
Motor se u "našich" aut musí rozbíhat naprosto plynule od nulových otáček (proto ten senzor), u letadel a koptér to potřeba není, používají se bezsenzory.

Souhlas. Používám 14-pólový Turnigy 3530 1400KV bezsenzor, jako srovnatelnou (ale lepší) náhradu původního 27-záviťáku v SCX10. Sedí i rozteč montážních závitů, jen má 4mm hřídel.
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: regulátor / motor - low speed problem

Roozena píše:No jo....čili sem prakticky vůbec nepochopil, co mám pořídit... OK. vyměním za senzored regl i motor a bude klid... doufám...
Děkuju moc za zasvěcení do problému.

Jak už tu zaznělo, volbu je dobré důkladně zvážit. Pro expe opravdu není špatnou volbou ani brushed systém pohonu. Sám mám ale také raději brushless, byť má i jisté nevýhody a cena bývá násobně vyšší. Pokud budeš kupovat novou elektroniku, regl by měl mít tzv. crawler mód s brzdou v neutrálu, ideálně i silný BEC.
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: regulátor / motor - low speed problem

virtual píše:Jak už tu zaznělo, volbu je dobré důkladně zvážit...

Tak nebuď škrob a hoď link, ne? ;-)
Uživatelský avatar
eos
Častý přispěvatel
Příspěvky: 639
Registrován: 02.10.2011 0:00
Bydliště: Hořovice

Re: regulátor / motor - low speed problem

Já dlouho používal v průměrném SCX10 na 2,2" kolech tohle: https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm ... verse.html
Výkonově v pohodě, včetně 3A BEC, rozjezdy dobrý, přímej revers, brzda v neutrálu jen max 35%, na crawlera asi málo, ale pro expedici tak akorát na pohodlný sjezdy. Fungovalo to v "ponorce" bez ventilátoru, zatěsněný plastidipem několik let, až do konečného utopení vlastní blbostí.

Současná náhrada je https://rckane.cz/ground-regulatory/140 ... -auta.html. , zase bez ventilátoru a v plastidipu. Hodně podobné parametry, ale brzda max 100%, - musel jsem ubírat. BEC 1,5A zatím v pohodě. Jen HK měl subjektivně asi trochu jemnější rozjezdy.

V přípravě je větší https://rckane.cz/ground-regulatory/139 ... -auta.html , ani ne tak kvůli výkonu, spíš voděodolnosti. Moc ale tomu WP nevěřím, takže nejspíš půjde taky do gumy.

Oba dva jsou v podstatě Leopard/Ezrun/HobbyWing, takže kompatibilní s běžnejma setup kartama.
Uživatelský avatar
virtual
Častý přispěvatel
Příspěvky: 842
Registrován: 20.01.2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: regulátor / motor - low speed problem

Ve Wraithu mi spolehlivě slouží kombinace Castle Mamba Max Pro (už se tuším nevyrábí) + Tekin ROC412 + 3S lipolka + externí BEC. Do JéKáčka mám připravený Tekin RS gen2, kvůli malým rozměrům a celkem silnému BECu. Vodotěsnou (ale drahou) kombinací může být např. Holmes Hobbies TrailMaster BLE Pro a Puller Pro Stubby watterproof, nebo Tekin RX4 (někdo ho tu na fóru má) a Element Proof ROC412, pro expe model třeba i Castle Mamba Micro X Crawler edition + 1900kv sensored brushless motor combo s celkem rozumnou cenovkou, "papírově" mi přijde to combo moc zajímavé... možností je ale mnohem víc, ideální je najít techniku, kterou už někdo úspěšně používá...
stavím Defender D90 pickup
Jeep JK GCM Skeleton
Axial Wraith Castle Mamba Max Pro, Tekin ROC412, 3S
Tamiya Ford F-350 High-Lift Novak GoaT combo
Roozena
Nově příchozí
Příspěvky: 7
Registrován: 18.02.2018 16:27

Re: regulátor / motor - low speed problem

Tak... konečně dorazil sensor regulátor / sensor motor - Mamba X. Až se pokurví počasí, tak výměna za stávající bezsenzorový systém EZ RUN, který je v podtatě nepoužitý a pokud by měl někdo zájem... :-)
Jináč - díky moc všem za rady... Holt - i zde platí - nejdřív se ptej a pak střílej (nakupuj)...:-)

Mamba X

Obrázek
Obrázek


EZ RUN

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Roozena
Nově příchozí
Příspěvky: 7
Registrován: 18.02.2018 16:27

Re: regulátor / motor - low speed problem

virtual píše:Ve Wraithu mi spolehlivě slouží kombinace Castle Mamba Max Pro (už se tuším nevyrábí) + Tekin ROC412 + 3S lipolka + externí BEC. Do JéKáčka mám připravený Tekin RS gen2, kvůli malým rozměrům a celkem silnému BECu. Vodotěsnou (ale drahou) kombinací může být např. Holmes Hobbies TrailMaster BLE Pro a Puller Pro Stubby watterproof, nebo Tekin RX4 (někdo ho tu na fóru má) a Element Proof ROC412, pro expe model třeba i Castle Mamba Micro X Crawler edition + 1900kv sensored brushless motor combo s celkem rozumnou cenovkou, "papírově" mi přijde to combo moc zajímavé... možností je ale mnohem víc, ideální je najít techniku, kterou už někdo úspěšně používá...



Ta kombinace Castle Mamba Micro X Crawler edition + 1900kv sensored se mi taky líbila, ale mám obavu, že Micro X by nemuselo tak nějak přežít... přeci jen - výrobce deklaruje kategorii 1:16 / 1:18... Zvolil sem nemicro variantu Manba X... BTW - velmi se mi líbí regulace BEC... S tím si vyhraju... :-)

Zpět na „Pohony a regulátory“