Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Model z tiskárny

Ohledně trysek. Ty čínské jsou často ne zrovna kvalitně obrobeny. Hlavně velikost otvoru nesedí a povrch uvnitř taky není nic extra. Z trysky 0,5mm mi třeba lezlo 0,55mm. Nerez trysky co používám jsou na tom lépe. Líbil by se mi rubín ale to je pálka.

Dříve se používal jako povrch kapton. K tomu se některým materiálům muselo pomoci sprejem na vlasy nebo ABS juicem. Později přišli PEI folie (ty držej jako čert) a co teď používá Přůša jako nástřik plechu nevím. Další triky byly ohulit teplotu pro první vrstvu a více materialu.

Průša preferuje materiály které jsou osvědčené a má pro ně profily. Pro jiného výrobce nemusí fungovat.
Běžně používám Plasty Mladeč (dříve je prodával i Průša) a jejich černé PETG tisku při 235C. A docela stringuje. Průšovo Galaxy Black si vyžádalo 260C, pořád je hustější než PM a nestringuje tolik.

PET mám zatím nejraději čiré bez příměsí.

Parametry pro každej novej materiál ladím na duté kostiččce 1cm3.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Model z tiskárny

Srovnával jsem si trysky pod mikroskopem ( nic moc, ale pro zvětšení stačí ) a nepoznal jsem rozdíl mezi tou čínskou a průšovou tryskou. Je zajímavé, že někdo nerezové trysky chválí a někdo zase odmítá ( konkrétně jsem ji také používal a jeden hodně zkušený tiskař mi zase radil, že mosazná lépe vede teplo a má proto menší snahu se ucpávat. Každopádně s těmi čínskými problém nemám.
Používám zrnitou podložku Průša a na nástřik sprej 3DLAC ( mají ho za velmi slušnou cenu v Alze ). Po použití toho spreje drží první vrstva výborně a tak, jak jsem byl dříve naštvaný, když se první vrstva nepovedla, tak s tím sprejem je to úplně něco jiného a vřele doporučuji.
Vzhledem k tomu, že pan Hort doporučuje na tanky obyčejný PLA, tak ho také používám a nemám s tím problémy. Jako jeden z nejlepších filamentů se mi osvědčila stříbrná struna od CTECHu. A navíc je skoro nejlevnější. Na převodová kola používám Galaxy Black PET-G od Průši, ale stringuje víc, než bych si představoval. Stringuje i úplně čerstvě vybalená cívka, která by v sobě neměla mít větší podíl vlhkosti. Načaté struny pak skladuji v plastovém boxu s odvlčovačem ( udržuji vlhkost na 20% - níž jsem se zatím nedostal ).
S tou kostičkou je to fajn nápad - zatím jsem používal spíš jen desky na vyladění výšky trysky, ale ta kostička bude lepší - i kvůli dalším vrstvám.

Zpět na „Modely pro expedice - obecné“