Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Nissan Pathfinder

Začal jsem nový projekt který bych rád použil jako takový vstupní příspěvek po delší době nečinnosti zde na fóru.
Nevím jestli někdo z aktivní členů dnešní doby pamatuje moje stavby, ale vždy jsme se snažil stavět modely co nejvěrnější předloze, ale zároveň funkční a použitelné v terénu. A nebude tomu jinak ani u téhle stavby.
Protože předloha má nezávislé polonápravy, musel jsme začít s podvozkem.
Po pár týdnech přemýšlení a pátrání jsem koupil Tamiya TA-02. Tak nějak jsem si myslel, že to bude ideální základ. Podvozek je to odolnej, ale je to už dlouho co jsem to měl v ruce a neuvědomil jsem si, že se mi to vlastně vůbec nehodí.
Náhodou jsem narazil na bazaru na podvozek Maverick Strada DC.
Normálně bych na driftovací podvozek ani nekoukal, ale zaujalo mě, že měl komplet hliníkový upgrade náprav a řízení. Navíc majitel za něj chtěl docela rozumný peníze.
No a tak ho mám doma, koukám na něj a říkám si, že to je vlastně docela slušnej základ.

Obrázek

Vlastěn bylo potřeba jen malinko upravit plato (4 malý výřezy pro ramena) a razantně se zvětšil propad. Šlo by to ještě víc, ale to bych už musel měnit poloosy a upravovat samotná ramena.
Nicméně myslím, že výsledek je slušný a propad a zdvih bude stačit.


Obrázek


Obrázek

Na obrázcích jsou nasazená 90 kola. nicméně model bych ve výsledku rád posadil na 96. Takže to bude ještě o chlup víš.

Ještě přidám obrázek karoserie pro představu. Bohužel zatím nemám fotky hotové boudy, protože ji aktuálně tisknu.

Obrázek

Pokud by jste pročítal vlákna, kde někdo používal onroad podvozek na expedici, pravděpodobně by jsem narazili na debatu ohledně zpřevodování.
Převodový poměr onroadu není na expe vhodný. Proto jakmile se zbavím původního plata (vytvořím nové s odpovídajícím rozvorem), zahodím i originální spojovačku pohonu. Doprostřed přijde stařičká, ale nezničitelná převodovka s rozvodovkou RC4WD R2 Transmission.
Naposledy upravil(a) zax dne 25.05.2022 23:18, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Nissan Pathfinder

Jupííí :HOPS:
Už jsem zaznamenal na FB a doufal, že se objeví i zde. :HAPPY:
Dávám si téma do sledování, tohle bude paráda.

Můžu vědět proč je nakonec TA nevhodné?
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Mirda píše: 25.05.2022 15:15 Můžu vědět proč je nakonec TA nevhodné?
Celý podvozek je v podstatě monolit. Nejdou jednoduše oddělit nápravy. Neříkám, že by to nešlo nějako udělat, ale byl by to v celku náročný úkol.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Nissan Pathfinder

:BYE: Nazdar Zaxi, někteří tu byli celou dobu :-D

Je fajn se tu zase potkávat u projektů. Pafík parádní předloha, aby byl scale musíš mu udělat slabou spojku :FINE:
Uživatelský avatar
Kolino
Uživatel
Příspěvky: 262
Registrován: 18.07.2012 0:00
Bydliště: Most

Re: Nissan Pathfinder

Ahoj Zaxi,
budu tuhle libovku poctivě sledovat :OK:
Axial SCX10 Jeep Wrangler Rubicon "Titanblack" Expedice
MST CFX Jeep Rubicon Trial

RC Offroad park Mrakolend
Uživatelský avatar
Hofy
Uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: 01.02.2014 13:28
Bydliště: Plzeň

Re: Nissan Pathfinder

To bude zas pecka, na to bych vsadil boty :HOPS:
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Díky kluci, sám jsem zvědavej jak to dopadne.
Jednou jsem se už o nezávislé nápravy pokoušel ale nedotáhnul jsme to tak snad se tentokrát podaří.
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Mira píše: 25.05.2022 18:06 :BYE: Nazdar Zaxi, někteří tu byli celou dobu :-D

Je fajn se tu zase potkávat u projektů. Pafík parádní předloha, aby byl scale musíš mu udělat slabou spojku :FINE:
Tu raději rovnou vynechám ;-)
Uživatelský avatar
revish
Nově příchozí
Příspěvky: 23
Registrován: 23.01.2019 14:02
Bydliště: Czech republic / Ostrava

Re: Nissan Pathfinder

To vypada deost dobre,mam doma podvozek himoto nascada,coz je temer totez jako ten maverict,jen tu kastli si nemuzu vytisknout😐,navic nemam dodelaneho defa,tak zatim nic,ale tohle budu sledovat,tak dokumentuj,tvoje rajce mam uz celkem projete😉.at se dilo podari
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Díky. No zatím se moc nedaří, mám vytištěné všechny hlavní díky karoserie, ale ta kastle je tak nějak podivně tvarovaná, že ať to natočím a rozřežu jakkoliv, vždycky je někde něco špatně.
No poslepuju to a a pustím se do broušení, ono to nějak dopadne.

Obrázek
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Včera jsem se pustil do pasování a lepení dílů, Bohužel model obsahuje poměrně hodně chyb, ale myslím, že není to nic, co by se pomocí hodně lepidla a smirku nedalo opravit

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Původně jsme měl ambice udělat páté dveře otevíratelné, ale s ohledem na výslednou tuhost jsem je raději vlepil napevno.

Obrázek

Masku budu ještě předělávat a pasovat. Je tam jen vložená abych viděl jak to tam sedí. Jak je vidět, moc tam nesedí.

Obrázek

Obrázek

Prozatím to brousím nahrubo. Jakmile to všechno spasuju a vybrousím spoje, linie a hrubší nerovnosti, fouknu to plničem a začnu pracovat na povrchu
Naposledy upravil(a) zax dne 03.06.2022 9:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Nissan Pathfinder

Tohle se mi vážně dost líbí. 👏🤩🤩

Jen mě zaráží, jak je to i před 3D tisk docela pakárna...
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: Nissan Pathfinder

Mirda píše: 03.06.2022 8:37 Jen mě zaráží, jak je to i před 3D tisk docela pakárna...

Když máš dobře udělaný a vymyšlený 3D model, který je optimalizovaný pro tisk, je to snazší. Ale pořád platí, že pokud má být výsledek co k čemu, je potřeba brousit a pasovat. Já 3D Tisk beru jako takový doplněk modelařiny a né jako její náhradu.
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: Nissan Pathfinder

Ono taky hodně záleží na průměru trysky a nastavené výšce vrstvy. Tiskl jsem kastli Nivy tryskou 0,4 a výšce vrstvy 0,2 mm něco přes týden a taky budu muset brousit. Na doplňky pro železniční modely 1:120 používám trysku 0,2 a tloušťku vrstvy 0,05 mm ale s tím bych tu Nivu tiskl přes měsíc.
Uživatelský avatar
Libor66
Častý přispěvatel
Příspěvky: 596
Registrován: 29.10.2009 0:00
Bydliště: Plzeň

Re: Nissan Pathfinder

Ahoj, je super že jsi se vrátil a hned s takovou parádní stavbou.
Dycky Jeep
axial
Rajče

Zpět na „Scale projekty“